Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 227253 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #150 dnia: 10 Sierpień 2018, 10:30:54 »
The Barn skończył się na Kill’em All. Jakoś mnie nie dziwi słabe ocenianie stodoły. Nigdy nie dostałem od nich nawet przeciętnej kawy, a ostatnio gdy ponad rok temu kupiłem Tanzanię w kilka minut uzbierałem mała filiżankę pustych ziarenek.
Choć porównywanie Kolumbii do salvadoru, polskich i niemieckich cen, lokalnej palarni którą znasz i dostajesz gratisy, do palarni ktora nie wie o twoim istnieniu, jest słabe.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #151 dnia: 10 Sierpień 2018, 12:42:04 »
Zdaje się, że sam taką słabą metodę stosujesz: dużo porównujesz i dużo o tym piszesz. Należy ona (metoda porównania i szeregowania) do podstawowych narzędzi analizy sensorycznej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #152 dnia: 10 Sierpień 2018, 12:58:20 »
Może płacącym podatki za granicą wydaje się, że mają lepsze kwalifikacje w wydawaniu ocen.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #153 dnia: 10 Sierpień 2018, 13:24:42 »
@Antonio podasz przykład kiedy porównuje dwie kawy z różnych krajów, różnych roasterow? Pisze dużo, ale jeśli porównuje to aromaty a nie palarnie.

@krystians może jak wstałeś lewą nogą to nie wyżywaj się na forum. Co takiego napisałem, ze wyciągnąłeś taki wniosek?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #154 dnia: 10 Sierpień 2018, 13:27:23 »
Może płacącym podatki za granicą wydaje się, że mają lepsze kwalifikacje w wydawaniu ocen.
A może są bardziej obiektywni i nie poklepują po plecach forumowych sprzedawców  ;-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #155 dnia: 10 Sierpień 2018, 13:28:07 »
polskich i niemieckich cen, lokalnej palarni którą znasz i dostajesz gratisy, do palarni ktora nie wie o twoim istnieniu, jest słabe.
Ja się wyżywam? To jest tylko dywagacja na temat wypowiedzi Twojej i Antonia.

A może są bardziej obiektywni i nie poklepują po plecach forumowych sprzedawców  ;-)
Jakoś ja nie odczułem tego poklepywania po plecach. Generalnie atmosfera jest sympatyczna na forum. Faktycznie w ciągu tych trzech lat jak tu jestem, zdarzyło mi się kilka razy otrzymać jakieś bonusowe ziarenka, albo napar na miejscu. Bardzo jest mi zawsze miło, ale nigdy nikogo nie prosiłem, aby dawał mi coś za darmo lub specjalnie traktował, ani też nie oczekuję tego typu zachowań.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2018, 13:34:47 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #156 dnia: 10 Sierpień 2018, 13:38:33 »
Tak, dywagacja. Przecież każdy porownuje różne kawy, różnych palarni. Co następne?
„No fajna ta myta Brazylia pod espresso z palarni xyz, ale słabo wyglada przy naturalnej Etiopii z palarni abc”
Tak to brzmi i, tak, to nie ma sensu.
Dlatego napisałem, ze porównanie jest słabe, nie kawa której nie próbowałem.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #157 dnia: 10 Sierpień 2018, 13:42:00 »
@Szczympek, akurat tutaj Twój komentarz w zasadzie pogrąża aż dwie palarnie... Co ciekawego wniosła Twoja wypowiedź? Czy napisanie, że The Barn jest złą palarnią jest jakąś nową modą? Obserwuję ją od paru lat, gdy ktoś zmienił pracodawcę... ;)
Cóż, nam się dostało, bo przecież rozdaję gratisy ;).
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2018, 13:47:50 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #158 dnia: 10 Sierpień 2018, 13:48:21 »
Czy tytuł tego wątku nie jest przypadkiem "opinie o kawach"? Dlaczego ktoś miałby nie napisać, że woli  kawy z Brazylii z palarni X czy też z Etiopii z palarni Y? Przecież to jest jego opinia.

EDIT: Rozumiem Szczympek, że próbujesz wprowadzić jakiś ład w wątku, który założyłeś. Doceniam, że to zrobiłeś bo to użyteczny temat. Nie mniej hmm, uważam, że wybrałeś złą metodę na wskazywanie lepszego sposobu opisywania kaw.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2018, 14:03:21 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #159 dnia: 10 Sierpień 2018, 13:49:33 »
W którym miejscu pogrąża Twoja palarnie? Od zawsze pisze ze JA nie lubię The Barn. Poza tym napisałem fakt o pustych ziarenkach (to samo napisał Krystians w opisie Ugandy Gardelliego) i dodatkowo dopisałem, ze ostatnio kupowałem kawę z The Barn ponad rok temu. Gdzie tu pogrążanie?
Twojej palarni nawet nie przyszło mi do  głowy pogrążać, gdy jestem w Polsce zawsze robię u Ciebie zakupy i jestem zadowolony.
Żeby nie było niedomówień: JA nie lubię The Barn. JA lubię synestezję. Mój post miał podkreślić niedorzeczność porównania.

Ciagle będę czekał na przykład porównywania przeze mnie dwóch kaw z różnych krajów i palarni
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #160 dnia: 10 Sierpień 2018, 14:00:46 »
Ok, ok ;). Chyba nie warto "nie lubić" :).

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #161 dnia: 11 Sierpień 2018, 11:28:45 »
próbujesz wprowadzić jakiś ład w wątku, który założyłeś.

Nie da się wprowadzić ładu w worku do którego wrzuca się jak leci subiektywne opinie o wszelakich kawach.
Niedawno próbowałem kawy od jednej z hiszpańskich palarni (nie pamiętam nazwy, pisałem o tym u coffeedesków) - to była pierwsza kawa od nich a espresso było smaczne, porównywalne z mastro. Tu jest przepaść.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #162 dnia: 15 Sierpień 2018, 10:31:24 »
The Barn - Colombia La Union

Kawa, która mi nie podeszła, ani na zimno ani na ciepło. Początkowo pachnie całkiem przyjemnie i słodko natomiast po chwili wychodzi opisywany aromat zielonego jabłka, który mi osobiście bardziej przypomina aromat farby emulsyjnej. Dodatkowo w smaku jest znowu na początku całkiem ok, kwaskowo i orzechowo-czekoladowo, ale z czasem wychodzi brudny posmak objawiający się cierpkością na języku. Przy mocnym przechłodzeniu lub dripie na lodzie pojawia się zapach „brudnej zmywarki” czyli lekko stęchły. Kawa miała potencjał, ale coś chyba jest nie tak.

Audun Coffee - Kenia Kamwangi

Dziwna kawa, która smakowała mi jedynie mocno przestudzona lub w cold brew. W klasycznym parzeniu w V60 w zapachu na początku dominowały nuty chlebowe i marcepanowe, a w smaku dosyć duża doza goryczy. Dopiero długie przestudzenie filiżanki (praktycznie do temperatury letniej) pozwalało poczuć zarówno owocowość w zapachu (trochę winna ale jednak) jak i trochę przyjemnego kwasku. Na sam koniec zrobiłem cold brew na tej kawie i wypiłem najlepsze CB do tej pory. Pierwszy raz było tak owocowe jak bym chciał. Podsumowując, na ciepło- kompletne fiasko, na zimno – pyszna kawa.

Tim Wendelboe - Kenya Kiawamururu

Przyjemna kawa miesiąca, jedna z najlepszych w tym roku w tej kategorii. Czerwone owoce (czereśnia, żurawina) w zapachu i przyjemna „lekkość” naparu dawały świetne odczucia w filiżance. Od początku miałem skojarzenia, że coś podobnego piłem i wydaje mi się, że adekwatne wrażenia dostarczała mi Kenia Slopes of 8  od MA (chociaż, wiadomo, piłem obie kawy w odstępie pół roku).

Coffee Proficiency - Kenya Gachami

Świetna Kenia. W zapachu rodzynki w czekoladzie, migdały, trochę czerwonych owoców. W smaku odświeżająca limonkowa kwasowość oraz lekki posmak migdałowy. Bardzo smakuje mi ta kawa.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #163 dnia: 15 Sierpień 2018, 11:54:32 »
The Barn - Colombia La Union
 Początkowo pachnie całkiem przyjemnie i słodko (...) z czasem wychodzi brudny posmak objawiający się cierpkością na języku.

O widzisz, to jest ten ziemisty posmak utrzymujący się długo.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #164 dnia: 15 Sierpień 2018, 12:02:59 »
Dziwna kawa, która smakowała mi jedynie mocno przestudzona lub w cold brew.
Próbowałeś może w AP w niższej temperaturze zaparzać? Piłem kilka takich Kenii, które zaparzane ok 90 stopni były mocno goryczkowe, a przy zejściu z temperaturą do 80 kilku stopni były słodko-owocowe. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi