Autor Wątek: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika  (Przeczytany 52705 razy)

Offline vozyxel

  • Wiadomości: 1
Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« dnia: 09 Czerwiec 2018, 15:55:48 »
Witam,

to mój pierwszy temat na forum, a więc nie bijcie :poklon: Widząc zainteresowanie tematem chińskich młynków postanowiłem się podzielić swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami po zakupie oraz prosić o kilka porad bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów z forum. Ponieważ to mój pierwszy młynek ręczny proszę o wyrozumiałość i pomoc w zrozumieniu kilku kwestii. Tyle tytułem wstępu, zaczynamy!

Moje poszukiwania młynka ręcznego do alternatyw rozpoczęły się w momencie, w którym dostałem Chemexa w prezencie. Na co dzień pijam doppio z ekspresu, do którego używam młynka Demoki. Z początku myślałem,że jak raz na jakiś czas zmiele sobie w nim ziarno do Chemexa to nic złego się nie stanie - oj jak bardzo się myliłem :picardpalm: nawet jeśli planuje pijać alternatywy tylko na weekend to od przestawiania tego młynka można dostać rozstroju nerwowego... myślę, że to bolączka wszystkich precyzyjnych młynków automatycznych z tej półki - trzeba je nastawiać do jednej kawy i nie ruszać.



Stwierdziłem, że młynek ręczny będzie w sam raz - zajmuje mało miejsca, a i pomachanie ręką raz na tydzień to samo zdrowie. Założyłem budżet w granicach 200-300zł i moim faworytem przez dłuższy czas był Hario Skerton Pro. Jednak po dłuższym studiowaniu zasobów internetu, w tym oczywiście tego forum, zdecydowałem się zaryzykować i kupić "cięższego" chińczyka.

Wybór padł na Xeoleo 50mm w wersji czarnej z rąbkami - muszę przyznać w swej próżności, że estetyka miała duże znaczenie. Młynek kosztował $70, co przełożyło się na ok. 270zł w naszej walucie. Na młynek czekałem 3 tyg. standardową wysyłką, bez dodatkowych kosztów związanych z urzędem celnym.



Młynek przyszedł w estetyczny,, oszczędnym opakowaniu z prostym rysunkiem i nazwą firmy.



W pudełku oprócz samego młynka znalazłem małą szczoteczkę do czyszczenia...



... oraz instrukcję, która przez swój język raczej nie była szczególnie pomocna  :lol2:



Jakość wykonania jest dość solidna (dobrze leży w dłoni), niestety końcowe wrażenie psuje w moim egzemplarzu mały odprysk na farbie oraz niezbyt estetyczne zgrzanie stali na "grzbiecie" cylindra. Gdybym kupował go w kraju, to pewnie bym go odsyłał w ramach reklamacji ale że szedł z chin... no cóż, taki już urok i ryzyko tego typu zakupów  kawka



Wnętrzności robią bardzo dobre wrażenie, wszystko się ładnie spasowuje, nie ma luzów i waży swoje.



Nastawa od spodu ma 12 stopni - tu pojawia się moje pierwsze pytanie do forumowiczów - czy to normalne w innych młynkach, że przy skręcaniu nastawa nie osiada na 0? w moim przypadku hamuje na 2 ale podejrzewam, że te cyferki są jedynie poglądowe - może ktoś mnie wyprowadzi z błędu? Do testowego mielenia, młynek nastawiłem na dwa pełne obroty, czyli jakieś 24 przy tej skali (a dokładniej 26 biorąc pod uwagę wstępne przesunięcie skali)



Do testowego mielenia wykorzystałem kawę Gardelli Rwanda Mutovu - aktualny przelew miesiąca z Coffedesku.



Wbrew deklarowanej pojemności 25g byłem w stanie "załadować" spokojnie 30g bez robienia bałaganu i wciskania ziarenek.



Dolny pojemnik również wydaje się mieć jeszcze zapas miejsca przy 30g.



Danie główne całego tego przydługiego tekstu czyli demonstracja zmielonej kawy  miotla  - mi się wydaję, że jest okej ale jako, że to mój pierwszy ręczny młynek nie ufam za bardzo swojej opinii  :hihihi: może forumowicze coś podpowiedzą?



Przy okazji - czy nie miele do chemexa trochę za drobno?


Dziękuje za uwagę i mam nadzieję, że cokolwiek pomogłem innym patrzącym na chińczyki. Jeśli ktoś miał jakieś pytania z chęcią odpowiem. Postaram się również zrobić jakiś update jak młynek trochę wymieli i będę miał więcej doświadczenia w tej materii.

Pozdrawiam  :kawa:

!!!Mały Edit!!!
Forum z jakiegoś powodu nie chce wyświetlić załączonych obrazków, jakaś rada?
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2018, 16:02:27 wysłana przez vozyxel »

Offline marcel

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: French press, kawiarka
  • Młynek: na razie szukam
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Czerwiec 2018, 20:09:44 »
Nastawa od spodu ma 12 stopni - tu pojawia się moje pierwsze pytanie do forumowiczów - czy to normalne w innych młynkach, że przy skręcaniu nastawa nie osiada na 0? w moim przypadku hamuje na 2 ale podejrzewam, że te cyferki są jedynie poglądowe - może ktoś mnie wyprowadzi z błędu?

Ja palcami skręciłem do 1, natomiast kombinerkami delikatnie z wyczuciem skręciłem na 0 i wtedy żarna są zblokowane.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Wrzesień 2018, 01:35:58 »
W ramach odświeżania tematu małe pytanko: rozumiem, że młynek ów nadaje się do alternatyw... a czy do espresso "podejdzie" ?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Wrzesień 2018, 11:12:50 »
Do espresso to raczej coś z płynną a nie skokową regulacją. Na przykład Aergrind, Feldgrind 2, Kazak, Kinu, Lido itp

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Wrzesień 2018, 11:31:37 »
to raczej coś z płynną
Skokowa też sobie poradzi - popatrz na C40 z Red Clixem.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Wrzesień 2018, 11:37:30 »
Jak dorobią Red Clixa do Xeoleo to pewnie sobie poradzi ;)

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Wrzesień 2018, 01:53:14 »
Zaryzykowałem i zamówiłem. Przyszedł wczoraj.
Zamówienie teoretycznie z magazynu hiszpańskiego, przyszło jednak z Chin DHL-em w ciągu 5 dni roboczych i oczywiście zostało oclone (i zamierzam coś z tym zrobić oczywiście).
Młynek ma regulację skokową - teoretycznie, bo po drobnej modyfikacji da się z niego uzyskać regulację prawie-płynną. Należy w tym celu wykręcić śrubki po lewej i prawej stronie osi obrotu, wytrząsnąć zawartość "kieszonek" - są tam malutka sprężynka i kuleczka, które można schować, żeby kiedyś wrócić do regulacji skokowej (tu zdjęcie: imgur.com/gC3zbaT )
W moim młynku żarna schodzą się na styk w miejscu gdzie strzałka wskazuje "2".
Przy próbie odsuwania od siebie żaren przez obrót śruby nastawczej pierwszy "wysyp" zmielonej kawy następuje gdzieś w okolicach 9 (czyli 7 klików od styku), z tym że jest dość drobno i pylasto.
Na "10" (8 klik od styku żaren) wygląda to tak: imgur.com/Yr78P70
Na "1" (11 klik, jeszcze nie ma pełnego obrotu ): imgur.com/D4FDrOH
Na "4" (14 klików od styku, czyli pełny obrót plus 2): imgur.com/TPpJpqx
Na "7" (17 klików): imgur.com/nfVQ8w5
Na "10" (20 klików): imgur.com/4AZOT3d

Stopień mielenia "sklepowego" (np. kawy mielonej kupionej w markecie) można porównać do mniej więcej "5" - "7" (15-17 klików od styku) .

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Wrzesień 2018, 13:03:29 »
i zamierzam coś z tym zrobić oczywiście

Niby co?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Wrzesień 2018, 14:17:25 »
Należy w tym celu wykręcić śrubki po lewej i prawej stronie osi obrotu, wytrząsnąć zawartość "kieszonek"
Nie będzie się sam rozkręcał podczas pracy?

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Wrzesień 2018, 15:52:19 »
Nie będzie się sam rozkręcał podczas pracy?
Sprawdzę i dam znać.
Jak ktoś z Bydgoszczy jest chętny na testowe mielenie to zapraszam na pw.

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Wrzesień 2018, 23:55:40 »
zostało oclone (i zamierzam coś z tym zrobić oczywiście
Też zamówiłem młynek - tylko w wersji 45mm, ale  podobnie jak u Ciebie paczka doszła z Chin, zamiast z Hiszpanii. Wg faktury otrzymanej od DHL sprzęt nie został oclony, a został nałożony na niego podatek, za to w nieproporcjonalnie dużej kwocie - u mnie 89zł. Chyba niewiele da się z tym zrobić.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Wrzesień 2018, 00:16:14 »
Otwórz spór na ali i napisz, że zostało oclone choć miało być bez cła. Ale wiadomo niestety, że nie warto tego kupować... Choć i tak mimo wszystko tańsze niż inne. Tylko czy warte tej ceny?

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Wrzesień 2018, 00:43:34 »
Kupiłem go do pracy, do chemexa - powinien wystarczyć :) Gdy szef przyniósł młynek nożykowy to...  :picardpalm:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Wrzesień 2018, 00:46:13 »
Ja mam ze sobą zawsze Aergrinda w plecaku, bo z nim chodzę ;) A że z AP nie zajmuje dużo więcej miejsca to mam przenośny zestaw do zrobienia kawy od biedy jak będzie trzeba, bo AP jakoś mi się odechciało używać.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Wrzesień 2018, 02:12:39 »
został nałożony na niego podatek, za to w nieproporcjonalnie dużej kwocie - u mnie 89zł
Podatek naliczany jest od kosztu wartości produktu i transportu. Jeśli wzięli standardowy koszt kurierskiego transportu międzynarodowego, to wartość kwoty opodatkowanej mogła znacząco wzrosnąć.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi