Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1532834 razy)

Offline Jester

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Nivona 779, Aeropress
  • Młynek: Hario Skerton
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6030 dnia: 30 Wrzesień 2019, 22:56:30 »
^ Dzięki  :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6031 dnia: 02 Październik 2019, 13:40:40 »
Wszystko od MA się dobrze i łatwo parzy w espresso.

Dziękuję :). Też tak myślę. W gruncie rzeczy wszystkie moje kawy są do siebie bardzo podobne, podobne w wyrazie, w profilach palenia, w składzie. Wyjątki oczywiście bywają. Na pewno są "bezpieczną" przystanią dla tych, którzy nie zniosą kwaskowatych sztormów ;). Stormy Weather różni się od Ariadny tylko tym, że zamiast robusty są tu ziarna z Panamy i Gwatemali... Dziś pojawiła się kolejna partia A+ czyli nieco mniej robusty a więcej różnorodności z Malawi, Kolumbii, Hondurasu i Etiopii. Niektórzy mają trochę za złe, że niektóre blendy nie są "wciąż takie same" -- ale może dlatego nasza praca ma jakiś głębszy sens? Np. A+ i CW to takie pole do popisu, do eksperymentu, próby sił z różnymi podejściami w paleniu. Nie wychodzimy poza pewne ramy, ale w tych ramach lubimy często coś tam "pomalować" na żółto i na czerwono ;).

Do espresso polecam, choć jeszcze nie spróbowałem, dziś paloną mieszankę dwóch naturali: Brazylii Cerrado i Kolumbii La Claudina. Pierwsza to czysta prostota, szczera i łatwa kawa, a druga? Pewnie wiecie: owocowe szaleństwo w paleniach Synestezji. Po moim paleniu zostaje wciąż ogrom pięknego aromatu, w smaku zaś -- zagadka -->> Espresso #2 ;).

Do espresso polecam bardzo parę kaw Eli: Etiopię Guji Deri Kocha i Kostarykę Hacienda Sonora. Obie z obróbki naturalnej. Przy okazji trochę się znowu "poprzekomarzam": lubicie w ogóle kawy naturalne?  :smiech:. Ostatnio zaparzyłem Sonorę jako espresso. Ta kawa, choć ma cynamonowy kolor, daje z siebie dużo słodyczy obok przyjemnej kwaskowatości. Etiopia Guji -- wiadomo, czysta słodycz i bogactwo aromatów. Obie oczywiście są dobre również do alternatyw.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6032 dnia: 02 Październik 2019, 14:47:09 »
Do espresso polecam bardzo parę kaw Eli: Etiopię Guji Deri Kocha i Kostarykę Hacienda Sonora. Obie z obróbki naturalnej.

Właśnie miałem pisać. Wczoraj paczka przyszła kiedy nie było mnie w domu (pan kawonosz z UPS jak zwykle zostawił pod schodami) i po południu żona urządziła losowanie żeby ugościć psiapsiółkę -- wygrała właśnie Sonora od Diego Guardii. Znakomita jako espresso i z mlekiem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6033 dnia: 02 Październik 2019, 19:27:48 »
To zasługa odmiany i obróbki -- stąd słodycz. Brak goryczy -- to już zasługa Eli.

Wspomniany mój blend E #2 -- przed chwilą zaparzyłem sobie prototyp z 19/09 przy użyciu Kazaka. Wyszło miodzio, choć goryczy tu nie brak:


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6034 dnia: 06 Październik 2019, 16:32:08 »
Ostatnio odwiedzili mnie sympatyczni ludzie z Wrocławia. Po kawę do zalewajki przyszli, niedrogą a dobrą. Poczęstowałem Etiopią Deri Kocha -- zaparzyłem w V60. Sam się zdziwiłem jaka dobra wyszła :). To jest porządna, czysta i aromatyczna kawa. To, że piszemy o przeznaczeniu danej *kawy Synestezji* do espresso jest czysto umowne -- bo najczęściej nadaje się też, a nawet bardzo do dripu. Jeśli sugerujemy, że nadaje się do espresso, znaczy to tyle, że jest to kawa bardziej słodka od innych :).

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6035 dnia: 06 Październik 2019, 20:43:27 »
W książce Kawa. Instrukcja obsługi najpopularnieszego napoju na świecie napisano dobre słowo o waszej
Chocolate WAVE. Muszę wypić już zakupione kawy i trzeba będzie spróbować waszej ;)

Offline oskarosi

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Nivona 768
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6036 dnia: 07 Październik 2019, 21:53:57 »
Przejrzałem kilka stron tego tematu ale nie jestem w stanie obejrzeć ich wszystkich, chętnie spróbowałbym od Was kawy.. potrzebuje do parzenia caffe crema 120 ml i capuccino z porcji 65 ml kawy w ekspresie automatycznym nivona :) co możecie polecić na początek z 100% arabica?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6037 dnia: 08 Październik 2019, 05:40:45 »
Stormy Weather :).

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6038 dnia: 09 Październik 2019, 16:29:55 »
Mastro Antonio .- dziękuję za szybką przesyłkę kawy :) i mały sympatyczny prezent .  :ok: Przegapiłem A+ myślę, że następnym razem jeszcze będzie w sklepie. ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6039 dnia: 10 Październik 2019, 13:15:59 »
To ja dziękuję :). Bardzo mi miło, że Rocket trzyma się dzielnie.

Dziś spróbowałem espresso z "Lucy i Kawa". Zapach obłędny, smak bardzo fajny, czekoladowy, zrównoważony. Lubię. Dlatego dziś powtórka w piecu. Espresso #2 też wyszło ostatnio bardzo dobrze. Dziś mała korekta: oprócz Kolumbii La Claudina Natural pojawi się też Etiopia Sidamo FW -- będzie nieco bardziej czekoladowo-bergamotkowo, mam nadzieję :).

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1629
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6040 dnia: 10 Październik 2019, 13:25:31 »
La Claudina jest super. Dostałem ją od Was ostatnio, jako prezent. Piję ją w pracy. Gęsta, czekoladowa. Ostatnio musiałem wyjść z pracy na chwilę, po zaparzeniu. Wracam do biura po 20 minutach i od wejścia, sama kawa ☺ w powietrzu. Nie wiem czy ta moja, to ta sama co na sklepie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6041 dnia: 10 Październik 2019, 13:29:01 »
La Claudiny są bardzo smaczne i aromatyczne. Dla mnie najprzyjemniejsza jest w wersji Natural.

Offline kubus5150 Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: v60, Kalita
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6042 dnia: 10 Październik 2019, 13:30:46 »
@Antonio - pojawią się dzisiaj Ethiopie z Synestezji może ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6043 dnia: 10 Październik 2019, 13:43:08 »
Będą dwie: Aricha i Aricha :).

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6044 dnia: 10 Październik 2019, 14:45:55 »
Ja ostatnio zachwycałem się Kolumbią La Cristalina Natural. Wybitna jest to kawa (choć La Cristalina Pink Bourbon jeszcze bardziej mi smakowała). Da się w niej wyczuć subtelne, bardzo przyjemne nutki fermentacyjno-alkoholowe z przyjemną kwaskowatością. Ta kawa przywodzi mi na myśl słynną Kostarykę Finca Licho od Mastro Antonio, którą zachwycałem się kilka lat temu. Kawy z plantacji La Cristalina to dla mnie debeściaki

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi