Autor Wątek: Kawy smakowe / aromatyzowane.  (Przeczytany 9000 razy)

DarioMario

  • Gość
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Listopad 2019, 20:47:47 »
Wlej se do kawy 25 ml likieru irish whisky i masz. A jak ktoś chce sprawdzić smak dyni to robi się puree z dyni i tym przyprawia się kawę.

Pełna zgoda z Lattonem co do likierów
Ja ostatnio zrozumiałem wręcz po co są likiery :D
Właśnie do kawy.

Czy espresso czy capuccino.
Miałem z Włoch likier pistacjowy i poszedł szybko na kawę - likier czekoladowy współpraca Wedla z Chopinem tez rewela.
Teraz mam jeszcze pomarańczowy likier, nawet kutwa limoncello i też dobre :D Każdy gęsty słodki likier o jakimkolwiek smaku będzie dobry.
Tyle razy dawałem szansę tym aromatyzowanym kawom i ZAWSZE byłem rozczarowany jak mocno jadą one sztucznym aromatem znanym z kiepskiej jakości cukierków.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Listopad 2019, 20:51:36 »
Proponuję espresso coretto
Zgadzam się, kawa z dobrym prądem, daje pozytywną energię ;)

czy ktoś bez obycia w tego typu alkoholach będzie we stanie docenić torfowe aromaty jodyny i palonego asfaltu za wielokrotność ceny Tullamore'a
Jest teraz całkiem ok blend torfowy w cenie Tullamore. Można się przekonać w ogóle czy dymna strona whisky kogoś pociąga, zwie się to Islay Mist i kosztuje koło 60 zł.
Nie wiem jak to z kawą się układa, pewnie z każdą też trochę inaczej. Na pewno słodkie i łagodne irlandzkie łiskacze jak Jameson czy Tullamore będą bezpieczniejszym dodatkiem do kawy.

Nie kupujcie aromatyzowanych kaw. Są to produkty, które generalnie nie są dobrej jakości i dlatego się je chrzci chemią, która ma zwieść nasze zmysły. Poza tym nie domyjecie młynka z tego świństwa i chociażby dlatego nie warto, przynajmniej w całych ziarnach. Mielone czy rozpuszczalne aromatyzowane, to już w ogóle jakościowe dno, jeśli jakaś kawa jest szkodliwa to te na pewno.

Są do kupienia smaczne i niezbyt drogie naturalne syropy. Można też samemu zrobić syrop, wystarczy trochę cukru, spirytusu i naturalna baza aromatyczna czyli np. cynamon, wanilia itd.

« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2019, 21:26:13 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Listopad 2019, 21:04:54 »


Jakie kawy z aromatem polecacie? Zależy mi na Irish Whyskey.

Proponuję espresso coretto. Do filiżanki dajesz odrobinę dobrej irlandzkiej whisky, na to espresso i już masz.
Piomic jaką dobrą irlandzką whisky polecasz z Lidla albo Biedronki?
Przepraszam nie mogłem się powstrzymać  :Bicz:


Irlandzka Whiskey, nie Whisky. Szkocka Whisky.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Listopad 2019, 21:25:35 »
Ostatnio na promce w biedrze za jakieś 80 złotych był 10 letni single malt od bushmillsa, bardzo przyjemna i delikatna whisky, dobra dla początkujących :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Listopad 2019, 21:26:00 »
Pewnie masz rację, ja wolę burbon bo pewnie się nie znam, mimo starań znajomych ze Szkocji i wielu degustacji podobnych do podania owocowej kenii ciotce na imieninach :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Listopad 2019, 21:28:35 »
Bourbony są mega słodkie, to przez kukurydzę :) Jak dla mnie przeciążenie na łączach występuje dla takich słodyczy.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Listopad 2019, 21:43:59 »
Wracając do tematu: nie polecam kaw aromatyzowanych. Dostałem kiedyś taką małą paczkę, chyba 100g o smaku wiśniowym. Popełniłem błąd mieląc to w ręczniaku, niestety potem musiałem ostro czyścić (rozkładanie na czynniki pierwsze, czyszczenie gorącą wodą i płynem do naczyń, szybkie suszenie, powtórka... i tak kilka razy). I nawet po myciu czuć było resztki "aromatu wiśniowego".
Co do smaku: sztuczny aromat nie przykrył niestety smaku stęchlizny... Zrobiłem to tylko raz i więcej nie powtórzę.
Nie polecam.

Latton

  • Gość
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Listopad 2019, 22:14:01 »
Są do kupienia smaczne i niezbyt drogie naturalne syropy. Można też samemu zrobić syrop, wystarczy trochę cukru, spirytusu i naturalna baza aromatyczna czyli np. cynamon, wanilia itd.
Gugle wie czy cos o tym na forum jest?

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Listopad 2019, 15:06:33 »
Drodzy,

Likier to nie syrop. Odróżniajmy.

Halik

  • Gość
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Grudzień 2019, 16:21:49 »
A czy jakimś rozwiązaniem nie byłyby naturalne olejki eteryczne? Wiem, że nie wszystkie są polecane do bezpośredniego spożycia, ale kropelka chyba by nie zaszkodziła? Tak bym to widział - dodanie kropelki do kolby, tuż przed samą ekstrakcją. Odpada problem czyszczenia młynka, czy sztucznych aromatów, a np. taki olejek pomarańczowy, malinowy, cynamonowy, czy kardamonowy mógłby się sprawdzić.
Co mi jeszcze do głowy przyszło - naturalne masła/oleje (np. orzechowe, mango, dzika róża, migdały) - odrobina do sitka przed ekstrakcją, albo bezpośrednio do filiżanki.

Mam sporo tych rzeczy w domu i chyba jutro spróbuję, bo na dziś już starczy eksperymentów (próba ekstrakcji ziaren kakao :P ).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Grudzień 2019, 16:32:36 »
A nie lepiej zaparzyć ziarenka, które są bogate w wybrane aromaty.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Grudzień 2019, 16:42:40 »
No ja akurat nie rozumiem w jakim celu paprać zacne ziarno olejkami smakowymi, lubię smak kawy taki jaki jest, nie lubię niczego o smaku kawy,żadnych kremów,deserów,cukierków. Halik stajesz się kawową awangardą nie wiem tylko czy organizm wytrzyma te surowe i aromatyzowane ziarna :-) Ale jeśli czujesz pokusę to eksperymentuj :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Grudzień 2019, 16:59:19 »
Poza tym olejki nie rozpuszczają się w wodzie, raczej w alkoholu. Może ta druga droga jest ciekawsza.

Halik

  • Gość
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Grudzień 2019, 19:08:56 »
Osobiście również preferuję czysty smak kawy, ale rozumiem osoby wzdychające do truskawkowego lungo.
Kiedyś, jak jeszcze byłem normalnym człowiekiem i piłem :P dolewanie soku do piwa było dla mnie czymś okropnym. Brzydziłem się tym i takim ludziom nie podawałem ręki.
Nieno, żartowałem. :D
W każdym razie aromaty do kaw są dla mnie tym samym, co sok do piwa, cola do whisky i keczap do pizzy, aczkolwiek nie krytykuję takich osób. Nieraz podczas odwiedzin komuś się zachce cappuccino o siedemnastej, to co, powinienem tę osobę wyrzucić z domu, bo nie wie, że to tylko z rana do maślanego croissanta?  ;)
To, co napisałem w poście wcześniej, jest tylko celem eksperymentu i zdam jutro relację.
Jeśli to przeżyję. :P

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Kawy smakowe / aromatyzowane.
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Grudzień 2019, 22:22:46 »
A nie lepiej zaparzyć ziarenka, które są bogate w wybrane aromaty.

Po co zdawać się na przypadkowe aromaty skoro można samemu coś skomponować?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi