Autor Wątek: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe  (Przeczytany 22975 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« dnia: 11 Marzec 2015, 10:49:22 »
India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe

Arabika, palona po złożeniu zamówienia, cena 71 zł za 1 kg, dostępna także w mniejszych opakowaniach, wtedy jest trochę droższa.
Ziarenka są dosyć spore i ładne, bez defektów, średnio palone. Aromat przemiału przyjemny, słodko-czekoladowy.
Crema na espresso obfita, w monsunowych kawach jest to częsty przypadek. W smaku dominuje gorzkawa czekolada, są też słodkie nuty, niewielkie garbnikowe akcenty i żadnych kwasków. Espresso jest solidne i gęste, z dużym body. Posmak jest bardzo długi i trwały, czekoladowy i przyjemny. Tę kawę powinni polubić zwolennicy tradycyjnego, nie kwaskowatego espresso. Z ciekawości spróbowałem też cappuccino, było fajne. Smak kawy bez problemu przebił się przez mleko.
Kiedy miałem ochotę na dużą i mocną kawę, to parzyłem monsunową Indię w aeropressie. Doza 7,5 g kawy na 100 ml wody, temperatura parzenia 85°C, czas parzenia, razem z preinfuzją 90 sekund. Przemiał, ze względu na stopień palenia, był dosyć gruby, prawie dripowy. Efekt w filiżance smaczny. Można go opisać jako deserową czekoladę, w miarę słodką, z podobnym posmakiem. Taka tradycyjna kawa, duża i smaczna.
Przy okazji opisu Indii Monsooned Malabar, ciepłe słowa należą się też samej palarni xCafe. To stosunkowo młody gracz na rynku, ale nakierowany na dobry produkt, a nie sprzedaż iluzji za wszelką cenę, W ciągu kilku miesięcy, które minęły od ostatniego zamówienia, jest widoczny jakościowy postęp. Tylko trzymać tak dalej, ceny kaw są atrakcyjne, a finalny produkt dobrej jakości.

http://images66.fotosik.pl/689/306b2abff5717d96.jpg
India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marzec 2015, 21:56:44 »
Crema w tej kawie jest taka, że 2zł można na niej położyć i się nie utopi.  :mrgreen:  Potwierdzam opinię o palarni.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Marzec 2015, 22:05:20 »
że 2zł można na niej położyć i się nie utopi. 
Tych za czasów Gierka?
;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Marzec 2015, 22:25:36 »
Z tym nie ma problemu, trzeba tylko odpowiednie 2 zł wybrać.

http://images67.fotosik.pl/696/4d153debc26897de.jpg
India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Marzec 2015, 11:02:30 »
Te z czasów Gierka to można sztorcem postawić. :mrgreen:
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Marzec 2015, 18:29:46 »
Nie mogę tej kawy okiełznać. Mam wrażenie, że w moim młynku żarna za chwilę zaczną się o siebie trzeć, ubijam na maxa,  a ona w dalszym ciągu bucha z wylewek jak Niagara. Po 15 sekundach  jest po sprawie. Crema bardzo obfita ale nietrwała, z dużymi pęcherzykami powietrza, błyskawicznie znika. Może kawa jest za świeża, od palenia w Xcafe upłynął dopiero tydzień. @WS a Ty jak ją mieliłeś do espresso? Zwiększałeś dozę? Jak było u Ciebie z tampingiem?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Marzec 2015, 19:08:03 »
Nie miałem z tą kawą żadnych problemów. Ale kiedy ją piłem, to była starsza niż Twoja, zdjęcie robiłem prawie miesiąc po paleniu. Grubość mielenia standardowa, nie było potrzeby manipulować dozą czy tampingiem.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Lipiec 2017, 14:25:15 »
Ta kawa jest niesamowita. Żadna inna nie wypływa mi w postaci mazi cokolwiek to znaczy. Uwielbiam ją.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Lipiec 2017, 15:36:17 »
Ja również uważam (India od Gorana) że to bardzo ciekawa kawa, jedna z moich ulubionych, co ciekawe nie miałem problemów z okiełznaniem jej mimo świeżego palenia, teraz spijam Cubano i w sumie też jest godne ;-)  A tak na marginesie to okiełznałem młynek i ekspres, ekstrakcja stabilna i równomierna, czas 25s, ilość kawy właściwa, nawet ciastko bez śladów kanałowania i suchutkie, smak dobry ale za to crema za jasna ratunku, pomocy i co robić, jak żyć panie premierze ?  :mrgreen:

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Lipiec 2017, 20:00:48 »
Ta kawa jest niesamowita. Żadna inna nie wypływa mi w postaci mazi cokolwiek to znaczy. Uwielbiam ją.
Fakt, też podoba mi się ten efekt. Dla mnie jest to super kawa do mleka a i espresso czasami też dobrze wchodzi ;-)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 679
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Lipiec 2017, 20:16:18 »
Czasami? 😀 mi zawsze. Wziąłem tę kawę od Gorana na spotkaniu i jest fantastyczna, słodka. Ma to co lubię. Ciekawostką jest to, że jako jedyna tak bardzo się elektryzuje (czasami stosuję metodę z mokrą łyżką).  Też zauważyłem, że kawą ma hmmm bardzo fajną konsystencję wpływających ogonków.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lipiec 2017, 20:56:41 »
Aromaty jakieś? ;)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 679
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lipiec 2017, 22:33:39 »
Węchowe przy moim zapchanym nosie hmmm ☺️ dla porównania otworzyłem Guatemala Coban Rainforest też od Gorana. Jest różnica zapachowa, Gwatemala bardziej orzeźwiająca a Indie takie hmm ciężkie. W smaku jak wypiłem Indie to body jest ciężkie i mocne w stronę czekolady, może karmelu. Natomiast jak spróbowałem Gwatemale to było to body było lekkie, orzeźwiające, owocowe. Pierwszy raz pijąc dwie kawy odczułem taką różnicę. Może nowy młynek robi różnicę.


Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Lipiec 2017, 09:37:44 »
Również jestem fanem tej kawy, choć po skończonym kilogramie potrafi zmęczyć i szukam czegoś lżejszego. Crema po byku, wręcz pianka, która szybko znika, kawa łatwa do ustawienia. Aromaty ciężkie, czekoladowe, korzenne. Dużo body, gorzka i korzenna też w smaku.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: India Monsooned Malabar AA - palarnia kawy xCafe
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lipiec 2017, 15:04:07 »
Zachęciliście mnie zamówiłem, dawno monsunowej nie próbowałem....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi