Autor Wątek: młynek chemex i espresso  (Przeczytany 3639 razy)

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
młynek chemex i espresso
« dnia: 14 Wrzesień 2020, 10:17:06 »
Noszę się z zamiarem wymiany młynka. Obecnie użytkuję Ascaso, ale męczy mnie ciągłe kręcenie, żeby zmienić grubość mielenia z espresso do chemexa (tylko te kawy piję). Poszukuję urządzenia, w którym szybko można zmienić te ustawienia. Fajnie by było gdyby miało również wagę i odmierzało pożądaną dozę kawy do espresso. Które modele warto rozważyć? (Chciałabym się zorientować w jakich granicach cenowych są takie właśnie młynki). Ewentualnie, który młynek ręczny do chemexa?

PS. Zdaję sobie sprawę, że pewnie podobny wątek krążył już na forum. Jestem jednak świeżo upieczoną mamą (łączna ilość dzieci na kwadracie 3 + mąż) i dla mnie czas to pieniądz. Doba za krótka na przekopanie całego forum.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Wrzesień 2020, 10:25:56 »
Nie znając budżetu ciężko będzie coś doradzić. Mając całą rodzinę na kwadracie myślę, że młynek ręczny raczej warto odpuścić.
Jeżeli jeden młynek to weź Niche Zero - około 2500 złotych, jednak będziesz musiała poczekać pewnie chwilę.
Jeżeli dwa młynki to do alternatyw weź Wilfe Uniform (polecałbym jednak wersję bez wagi, a wagę dokupić osobno) https://www.konesso.pl/product-pol-6153-Mlynek-do-kawy-Wilfa-Uniform-WSFB-100S.html (zapytaj @Michał o szczegóły) albo Fellow Ode, wtedy do espresso można z odmierzaniem młynek od @Janusz
Jednak nie znając budżetu to ciężko doradzić.


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Wrzesień 2020, 10:35:36 »
Jeden młynek to zawsze będzie kompromis pod kątem ergonomii i jakości przemiału.
Przemiał pod Chemex vs przemiał pod espresso - zupełnie inne wymagania.

Jeden młynek już masz, zastanów się w której metodzie parzenia sprawdza się u Ciebie lepiej. Czy częściej mielisz pod espresso czy Chemex?
Potem dokup tylko brakujący element: coś pod alternatywę, lub pod espresso (może coś z On-Demand?).

Jeżeli koniecznie musi być jeden młynek, to zostaje Niche Zero, ale nawet w nim zmiana ustawień z bardzo grubego przemiału Chemexa do drobnego wymagane w espresso, będzie wymagała kilkunastu sekund i kilkukrtonego urchomienia silnika przy przechodzeniu do drobenego przemiału.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Wrzesień 2020, 10:42:27 »
żeby zmienić grubość mielenia z espresso do chemexa
Poszukuję urządzenia, w którym szybko można zmienić te ustawienia.

Wg mnie to nie kwestia łatwości zmiany tych ustawień tylko ich precyzji. Jeśli robisz espresso to wiesz, że trafienie ustawieniem "w punkt" wymaga trochę czasu. Jeśli uda się to osiągnąć to ostatnią rzeczą, którą chcę zrobić to zmiana tych ustawień... Zwłaszcza jeśli nie masz czasu na ponowne ich szukanie. Tez miałem początkowo plan używania jednego młynka do przelewów i espresso - w efekcie piłem albo tylko espresso albo tylko przelewy.

Jeśli jesteś zadowolona z Ascaso pod espresso to rozważ dokupienie ręcznego młynka do przelewów - będzie najtaniej. A chwila kręcenia może być tą "chwilą dla Ciebie :)). Albo na odwrót - Ascaso może zostanie młynkiem pod przelewy, a do espresso można poszukać czegoś lepszego/podobnego.

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Wrzesień 2020, 10:34:32 »
jeśli chodzi o młynki ręczne, to jaki polecacie do chemexa?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Wrzesień 2020, 11:30:14 »
Najtaniej wyjdzie Xeoleo. Jaki masz budżet do przeznaczenia na to?

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrzesień 2020, 11:44:55 »
Budżet ruchomy. Myślałam najpierw nad zmianą Ascaso na młynek bardziej przyjazny do przeskakiwania z espresso do chemexa. Jeden, ale porządny. Biorę jednak jeszcze pod uwagę pozostawienie Ascaso stricte pod espresso i dokupienie młynka ręcznego do chemexa ( piję raz na kilka dni). Kawę piję tylko ja (od czasu do czasu mąż), więc przerób niezbyt duży - max. dwa espresso dziennie + raz na kilka dni chemex. Zależy mi na dobrym sprzęcie i spokojnie mogłabym kupić nawet comandante, ale zastanawiam się, czy naprawdę warto w moim przypadku? Jeżeli jednak zdecyduję się na zmianę młynka na jeden, to budżet myślę w granicach 2000 -2500zł. Tylko wtedy rownież trzeba skakać z ustawieniami, więc nie wiem czy nie lepiej dokupić ręczny do chemexa i pozostać przy Ascaso.

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Wrzesień 2020, 11:49:34 »
Wtakim razie proponuję ciut dołożyć i kupić porządniejszego 1Zpresso /MYM54
Zobacz P/W

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Wrzesień 2020, 11:50:27 »
Kup Kinu M47. Najlepszy wybór chyba, jeśli chcesz mieć jeden młynek - i sporo budżetu na kawę zostanie ;) I z góry mówię, że komeś nie ma sensu, bo przy espresso się zamachasz a i regulacja za mało precyzyjna i trzeba kombinować.

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Wrzesień 2020, 12:20:46 »
Warto dołożyć do kinu m47 simplicity? Czy wystarczy phoenix?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Wrzesień 2020, 13:02:54 »
ale siewcu chyba nie czytał pytania, skoro jest już młynek elektryczny pod espresso, to zamiana go tylko na kinu to raczej średni pomysł, a przynajmniej wart świadomej decyzji.

Skoro espresso robisz codziennie a chemexa czasami, to popieram kolegów co wcześniej pisali, ręczny młynek jako drugi powinien sprawdzić się bardzo dobrze. Ustawianie młynka pod espresso ma inne priorytety niż pod alternatywy, dlatego nie ma za bardzo elektrycznych młynków uniwersalnych, Ustawianie I1 jest idealnym przykładem, pod espresso to bardzo dobre rozwiązanie, pod alternatywy beznadziejne. Może takie z dwoma regulatorami jak sette będą nieco łatwiejsze do skakania, ale dalej nie łatwe i przyjemne.

Sam kinu jest super i jako ten dodatkowy pod chemexa też będzie super, tylko to najdroższy gracz na rynku więc do rozważenia własnego.

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Wrzesień 2020, 13:14:06 »
Skłaniam się chyba jednak ku opcji z młynkiem ręcznym do alternatywy. Kinu to górna granica cenowa. Co zatem z niższej polki brać pod uwagę? 1Zpresso? Jak tak to w który model celować?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Wrzesień 2020, 13:16:00 »
ku opcji z młynkiem ręcznym do alternatywy
Do tego naprawdę wystarczy Comandante. Zwłaszcza do grubych przemiałów. Żadnego wysiłku ten młynek w takim wypadku nie wymaga. Poza tym na pewno sprawdzi się młynek od @Valerii.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Wrzesień 2020, 14:08:47 »
1Zpresso? Jak tak to w który model celować?

U mnie z powodzeniem sprawdza się podstawowa wersja mini q1.

Offline brzydkiburak Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Royal Reale First, alternatywnie alternatywy
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: młynek chemex i espresso
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Wrzesień 2020, 22:27:13 »
Ostatnio sprawiłem sobie 1zpresso JX właśnie jako drugi młynek do chemexa i dripera. Mieli szybciutko i o niebo lepiej niż elektryczny graef którego używałem w tym celu wcześniej.
Pozdrawiam
Paweł

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi