Autor Wątek: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny  (Przeczytany 18078 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #60 dnia: 06 Październik 2017, 20:27:16 »
Hx pożera sporo wody i nalewanie wody często jest mało wygodne, dlatego dobre jest podłączenie do wodociągu, podłączysz to może jakieś uzdatnianie wody żeby była miękka. Mała tacka ociekowa to też może być problem. Jeszcze jest termoblok i bojler. Aktualnie mam 3 rodzje i sam nie wiem którego będę się pozbywał. Pamiętaj o młynku. Dobrze zmielesz to na każdym coś wyjdzie 😀

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #61 dnia: 06 Październik 2017, 22:20:58 »
Ten tekst o wyposażeniu kuchni to czysta żenada, a to ostatnie zdanie jest jeszcze gorsze. Nie dociera, że jak ktoś NIE CHCE pić espresso w domu to NIE KUPI ekspresu?
Ale chyba piszesz na poście "wymiana ekspresu kolbowego na porządny", a nie na poście kupię alternatywę. Nie będę miał wtedy żadnej uwagi, a nawet posty o kolbowcach uznam za niestosowne. Przestań wszędzie wsadzać ludziom alternatywy. Tutaj doradzamy koledze w sprawie ekspresu kolbowego.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #62 dnia: 06 Październik 2017, 22:28:05 »
No wygląda to inaczej. No i kwestia stawiania ekspresu na równi z młynkiem, chociaż udowodnione zostało, że młynek ma więcej do gadania niż ekspres. No ale przecież lepiej kupić lepszy ekspres i gorszy młynek, zamiast odwrotnie...
Znowu źle postawiony problem. Nie można twierdzić, że trzeba lepiej kupić lepszy ekspres i gorszy młynek lub lepszy młynek i gorszy ekspres.
Ustalmy, że chodzi o młynek odpowiednio dobrany do ekspresu. Jedno i drugie jest ważne. Zresztą sprzedawcy oferują tak dobraną sprzedaż wiązaną. Średniej klasy ekspres ze średniej klasy młynkiem itd, itp.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #63 dnia: 06 Październik 2017, 22:34:00 »
Z HX-ów jest NS Oscar II, który zmieści się w budżecie i zostanie odrobinę na młynek (np. mały elektryczny stożek) ;) Parę osób na forum ma i używa.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #64 dnia: 06 Październik 2017, 22:53:12 »
No wygląda to inaczej. No i kwestia stawiania ekspresu na równi z młynkiem, chociaż udowodnione zostało, że młynek ma więcej do gadania niż ekspres. No ale przecież lepiej kupić lepszy ekspres i gorszy młynek, zamiast odwrotnie...
Znowu źle postawiony problem. Nie można twierdzić, że trzeba lepiej kupić lepszy ekspres i gorszy młynek lub lepszy młynek i gorszy ekspres.
Ustalmy, że chodzi o młynek odpowiednio dobrany do ekspresu. Jedno i drugie jest ważne. Zresztą sprzedawcy oferują tak dobraną sprzedaż wiązaną. Średniej klasy ekspres ze średniej klasy młynkiem itd, itp.
Ok, załóżmy. 3,5 tysiąca do wydania. Co zrobi lepszą kawę niż Ceado E5P z podstawowym Ascaso? Rzucam propozycją z głowy, znajdziesz lepszą? Tylko dobrze by było, gdyby młynek był tak jak E5P "dożywotni".

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #65 dnia: 06 Październik 2017, 23:32:14 »
Pharos/Kinum47 + RS Silvia?:)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #66 dnia: 07 Październik 2017, 00:09:16 »
Ok, załóżmy. 3,5 tysiąca do wydania. Co zrobi lepszą kawę niż Ceado E5P z podstawowym Ascaso? Rzucam propozycją z głowy, znajdziesz lepszą? Tylko dobrze by było, gdyby młynek był tak jak E5P "dożywotni".
Bardzo dobry wybór. Młynek i ekspres są podobnej klasy. Może bym poszukał innego ekspresu np. używki. Ale zestaw niczego sobie. Ale już Ceado E6P z moccą na gaz uważałbym za idiotyczny wybór.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #67 dnia: 07 Październik 2017, 01:51:55 »
Dzięki za odpowiedzi.
Jeżeli chodzi o młynek to mam kilka pomysłów: Ascaso i-bar 15 lub Fiorenzato F4 E NANO (praktycznie takie same) lub z macap, aczkolwiek nie mogłem znaleźć modelu E6P i cenowo ewentualnie jest model M4D, który trochę wychodzi poza budżet.
Co do ekspresów to zdecydowałem sie na termoblok. Przeczytałem kilka postów, tematów, opinii i przy moim użytkowaniu termoblok sprawdzi sie lepiej. A jeżeli już brałbym z termoblokiem to cenowo wyższa polka, gdzie ekspres zaczyna sie od 7 tysięcy.
Tak wiec z ekspresów rozważam aktualnie Ascaso Dream PID, Steel PID lub Steel w wersji bez PID w wersji Uno albo Duo. Nie jestem pewny czy PID będzie mi potrzebna funkcja, wiec rozważam nad tym głęboko, ale rozważę tez wszelkie inne porady.

Jak zawsze dzięki i trzymajcie sie ciepło

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #68 dnia: 07 Październik 2017, 02:36:49 »
Co do ekspresów to zdecydowałem sie na termoblok. Przeczytałem kilka postów, tematów, opinii i przy moim użytkowaniu termoblok sprawdzi sie lepiej. A jeżeli już brałbym z termoblokiem to cenowo wyższa polka, gdzie ekspres zaczyna sie od 7 tysięcy.

Szczerze mówiąc, pogubiłem się. To masz jakiś budżet czy nie? Za 7 tys. i wyżej to możesz mieć maszynę z linii profesjonalnych. Powiedz czego oczekujesz co do finalnego produktu tzn. jakie espresso Cię interesuje?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #69 dnia: 07 Październik 2017, 03:01:49 »
Mam budżet. Przepraszam za niedopisanie. Chodziło mi, ze jeżeli miałbym brać z bojlerem i Hz to profesjonalna linia zaczyna sie od 7 tysięcy za ekspres. Moja wina, zle napisałem.
Miało byc, ze jeżeli już miałbym brać z bojlerem hipotetycznie, a nie termoblokiem. Przepraszam raz jeszcze, moje niedopatrzenie i pisanie na szybko.

Co do budżetu to mam, nie chciałbym przekroczyć 6 tysięcy za ekspres, młynek i akcesoria, a najchętniej chciałbym zejść poniżej 5 tysięcy.
Chętnie przeznaczyłbym 10 tysięcy, ale nie zarabiam aż tyle, wiec doposuwaje sprzęt do funduszy.

Jeszcze raz przepraszam, sam wprowadzam zamet.
Kawy od 2-4 dziennie, więcej jak wpadną goście, głownie z mlekiem, jakieś 30 procent to będzie espresso.
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2017, 03:06:47 wysłana przez pmichal »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #70 dnia: 07 Październik 2017, 08:05:25 »
Ok, załóżmy. 3,5 tysiąca do wydania. Co zrobi lepszą kawę niż Ceado E5P z podstawowym Ascaso? Rzucam propozycją z głowy, znajdziesz lepszą? Tylko dobrze by było, gdyby młynek był tak jak E5P "dożywotni".
Bardzo dobry wybór. Młynek i ekspres są podobnej klasy. Może bym poszukał innego ekspresu np. używki. Ale zestaw niczego sobie. Ale już Ceado E6P z moccą na gaz uważałbym za idiotyczny wybór.
Ty widzisz co piszesz? Młynek z płaskimi 64 mm żarnami podobnej klasy do Ascaso Basic? To tak, jakby F64 bez timera był na odpowiednim poziomie do Ascaso Basic. Fajne porównanie, podstawowy ekspres odpowiednikiem wysokiej klasy młynka... I tak, wiem, że to nie są młynki na najwyższym poziomie.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #71 dnia: 07 Październik 2017, 08:11:00 »
Nie chcę mi się szukać mojego sążnistego posta, który już kiedyś napisałem w związku z podobną dyskusją.

W skrócie. 2-4 kawy to w przedziale 1h czy dwie rano dwie wieczorem?
Ekspres musi się wygrzać z pół godziny. Pewnie wiesz.
Nie pamiętam, czy espresso only czy też mleczne?

Jeżeli raczej czarne to polecam dwubojlerowiec.
Jest potrzeba, włączasz parę; nie potrzeba, to wiadomo.

I tutaj dochodzimy do sedna.

Podpowiadam. Kup z drugiej ręki dobry młyn, ekspres najlepiej też, lub wydaj raz ok. 10 kpln i masz luz.

Ja kupiłem używki a i tak wszystko razem z przeróbką i meblem do kuchni, zamknęło się w powyższej kwocie.
Pamiętaj, aby od razu kupić małą stację uzdatniania wody na tabletki, ekspres z odprowadzeniem ścieków oraz stałym zasilaniem aby nie bawić się z rezerwuarem.

Dojdą tamper, waga, kawa, filiżanki, termometr najlepiej uniwersalny, w kuchni sie przyda, i szereg pomniejszych drobiazgów.
Zestaw w podpisie jest pierwszy, jestem zadowolony i raczej nie chcę zmieniać. Czasami cos kusi, ale po co... :diabelek:
Takie wolne dywagacje.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #72 dnia: 07 Październik 2017, 08:18:22 »
fux, a nie korciła Cię zmiana na żarna 83 mm? ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 3002
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #73 dnia: 07 Październik 2017, 08:44:34 »
Rodzi się pytanie, ile musiałbym dołożyć między tym, co teraz mam, do tego, co masz na myśli.
A co masz na mysli?
 :evil:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #74 dnia: 07 Październik 2017, 08:56:04 »
Mazzer Robur, Compak K10... Takie pierwsze z głowy ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi