Autor Wątek: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny  (Przeczytany 17998 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #75 dnia: 07 Październik 2017, 10:02:35 »
Mazzer Robur, Compak K10
To akurat stożki 71 i 68 mm. Ale Robur to już jednak kobyła :)
68 mm stożki K10 można jednak mieć też w bardziej domowym młynku: M68 lub Pharos 1.1/2.0.
Ale ja czekam aż ktoś na forum kupi Kafateka Flat lub Monolith :)


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2403
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #76 dnia: 07 Październik 2017, 10:31:40 »
Ale Robur to chyba 71mm i stożek a K10 68 mm ?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #77 dnia: 07 Październik 2017, 11:55:35 »
Dzięki za odpowiedzi.
Nie chce sie bawić w podłączenie wody, to ma byc domowy ekspres jak i domowy młynek.
Podoba mi sie idea, która proponujecie, zeby kupić sprzęt z lini już jak najbardziej profesjonalnej, ale same mlynki kosztują 10k wiec jednak zostanę przy budżecie do 5-6 tysięcy i w tym budżecie bede szukać.
Sprzęt musi byc nowy. Chce mieć gwarancje i dostęp do serwisu. Wiem, ze wielu z was dba o sprzęt z wielka uwaga i ufam, ze sprzęty, które tutaj oddajecie na pchlim targu są jak nowe, ponieważ były dbane.
Nie mniej jednak chce sprzęt nowy i w budżecie jak powyżej.

Także reasumując nad takim zestaw myśle (coś z listy):
Młynek: Fiorenzato F4 E NANO  / Ascaso I-bar 15 / Macap do 2000 tysięcy ?
Ekspres: Ascaso Dream PID / Steel PID / Uno Prof / Duo Prof ?
Plus akcesoria

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #78 dnia: 07 Październik 2017, 12:04:04 »
Jeżeli myślisz o takim zestawie to powinieneś koniecznie udać się do Janusza i spróbować kawy czy zobaczyć sprzęt. Sam wybór jest dobry i zrobisz z niego naprawdę pyszną kawę. Tak jak ktoś pisał wcześniej jest różnica kiedy chcesz szybko dwie czarne kawy a np jedna czarną i jedna mleczną. Z jednym bojlerem będzie dłuższa zabawa, z termoblokiem już chyba będzie lepiej no i taki ekspres szybciej się nagrzewa. Oczywiście rozwiązaniem może być 2b czy 2t ale to już więcej kosztuje i nie wiem czy warto.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #79 dnia: 07 Październik 2017, 12:07:30 »
Ja bym brał Ceado E5P, a jeśli chodzi o ekspres to jednak lepiej jest wziąć ten z podłączeniem wody z sieci, albo przynajmniej jakiś z rota pompą. Tyle że trzeba by było lekko budżet zwiększyć... Albo pojedź do Janusza i u niego coś wybierz.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #80 dnia: 07 Październik 2017, 12:18:29 »
Kawy od 2-4 dziennie, więcej jak wpadną goście, głownie z mlekiem, jakieś 30 procent to będzie espresso.

Dla ergonomii robienia kawy mlecznej: Duo. Tylko,  ze to ponad 5 tys.
Ja bym zdecydowanie wolał za ta cenę HX. Np Rocket Apartamento, czy Bezzera Magica MN. Moim zdaniem Ascaso, cenowo popełnia duży błąd tak wyceniając swoje nowe modele. 
Młynki wszystkie OK, choć za tą cenę, lepszą jakość przemiału dałby Ci Kinu M68.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2403
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #81 dnia: 07 Październik 2017, 12:47:34 »
Ech Bezzera Magica MN jest super ale mówimy o budżecie 5-6 tyś więc gdzie kasa na młynek?
Jeśli chcesz termoblok (przypuszczam, że z uwagi na parę) to rozmawiaj z Januszem i pomyśl np o ASCASO UNO tylko pamiętaj żeby do tego dokupić jakiś godny młynek (duże żarna i mielenie do kolby) chociażby F4 E NANO Black bo będzie również pasował do UNO wyglądem i zmieścisz się pewnie w 5 tyś więc będzie zapas na kawę, tamper itd.
Pamiętaj jednak że zarówno bojler, HX jak i termoblok dość szybko pokazują że osiągnęły właściwą temperaturę (na czujnikach) ale tak naprawdę wymagają dłuższego czasu żeby rozgrzać grupę i całą drogę przepływu wody. Nawet moja stara Gaggia jak dostała przynajmniej 20 min na nagrzanie się to robiła dużo lepszą kawę.   
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2017, 13:03:04 wysłana przez mlopus »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #82 dnia: 07 Październik 2017, 14:03:52 »
wymagają dłuższego czasu żeby rozgrzać grupę i całą drogę przepływu wody.
Tego bym nie demonizował.
Jak kogoś stać na ekspres, to i stać na 30 minut podgrzania ekspresu.
50 zł kosztuje programator do gniazdka, a 100 taki z WiFI który można włączać smartfonem jak ktoś nie ma regularnego rytmu dnia.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #83 dnia: 07 Październik 2017, 14:06:41 »
Dzięki za odpowiedzi. Myśle, ze chyba jak wrócę to pojadę do Janusza, na miejscu jeszcze pooglądam i u niego zakupie zestaw z jednej rękę, gdzie tez bede miał gwarancje i serwis.
Myśle, ze decyzja prawie podjęta wiec dam wam znac co wybrałem za kilka tygodni oraz moje pierwsze doświadczenia z zestawem :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4852
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #84 dnia: 07 Październik 2017, 17:05:42 »
Jeśli będziesz / będziecie w Warszawie 14.10.2017 to zapraszam na Warszawski Festiwal Kawy w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25. Będzie można spróbować kaw wykonywanych na DUO PROF PID i pobawić się nastawami.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #85 dnia: 07 Październik 2017, 19:13:51 »
Niestety nie będzie mnie wtedy jeszcze w Polsce, ale odezwę sie na priv, zeby ustalić jakas datę :)

Offline wjp

  • Wiadomości: 188
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #86 dnia: 07 Październik 2017, 19:14:26 »
Jak czytam ten wątek to jestem czasami bardzo zdziwiony. Nasz kolega chce ( a raczej chyba chciał) kupić sprzęt na dwie do czterech kaw dziennie. Myślał, że kupi sprzęt do 3000 zł. Niestety czytając ten wątek dowiedział się, że musi wydać 10 000 zł aby napić się kawy. Moim skromnym zdaniem nie musi inwestować aż tyle. Po pierwsze, jak zauważyłem to początkujący użytkownik forum i nawet jak kupi sprzęt za 20 000  zł. to i tak nie oznacza, że espresso będzie idealne. Jak sami wiecie do tego trzeba czasu, dużo nauki i ... dużo czasu i nauki. Dlatego uważam, że kupowanie od razu sprzętu pro nie prowadzi do niczego dobrego. Niech zacznie swoja przygodę ze sprzętem z jego budżetu czyli 3000 zł. Na takim sprzęcie można zrobić naprawdę fajne kawy. A jak okaże się, że to jego nowa pasja to zainwestuje w lepszy. Jeśli jednak stwierdzi, że nie chce się "bawić" z kawą a tylko ją pić to sprzeda sprzęt i kupi automat.

Poradźmy koledze dobrać sprzęt dla początkującego, który nie wie jeszcze jaką drogę wybierze a który pozwoli mu zacząć wspaniałą przygodę z kawą. Wymagając zbyt wiele od samego początku możemy mu tylko zaszkodzić.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #87 dnia: 07 Październik 2017, 19:42:21 »
Jak czytam ten wątek to jestem czasami bardzo zdziwiony. Nasz kolega chce ( a raczej chyba chciał) kupić sprzęt na dwie do czterech kaw dziennie. Myślał, że kupi sprzęt do 3000 zł. Niestety czytając ten wątek dowiedział się, że musi wydać 10 000 zł aby napić się kawy. Moim skromnym zdaniem nie musi inwestować aż tyle.

Jestem też tego samego zdania. Ale nie powinieneś być zdziwiony bo tego typu wątki, gdzie ktoś prosi o poradę, rozkręcają się do kwot kosmicznych. Owszem, wszystko co dobre ma swoją cenę ale często przychodzi rozczarowanie bo brakuje potrzeby i umiejętności wykorzystania możliwości sprzętu. Jeszcze raz przeczytałem pierwszy post i uważam, że zestaw typu ekspres RS + młynek w postaci Rocky, Macap, Eureka Mignon ew. coś ręcznego np. Comandante będzie w pełni wystarczające i niewiele przekroczy budżet.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #88 dnia: 08 Październik 2017, 03:25:49 »
Dzięki za odpowiedzi. Każda porada czy krytyka jest produktywna i jak najbardziej wskazana.
Co do budżetu to od początku był 3 tysiące, ale tez już w pierwszym poście napisałem, ze może byc do 5 tysięcy.
Niestety i mnie i niektórych użytkowników poniosło wyobraźnia i zaczęliśmy przeglądać sprzęt warty tak jak piszecie po 10k i więcej.
Zgodzę sie, ze jestem nowy, jeżeli chodzi o sprzęt porządny i nie warto na początek inwestować takiej kwoty jak 10k czy więcej, dlatego te plany porzuciłem tak szybko jak przyszły mi do głowy i mimo kilku nieporozumień, również czasem pisania pośpiechu z mojej strony dałem znac, ze taki sprzęt na razie nie jest mi potrzebny.
Jednak chce średniej klasy sprzęt, który będzie pracować przez kolejne kilka lat, a mogę was zapewnić, ze będzie. Możecie mi nie wierzyć albo wierzyc na słowo, po prostu znam na tyle siebie, ze wiem, ze ten sprzęt bede używać i chciałbym, zeby był to na lata.
Myśle tez, ze zestaw, który aktualnie rozważam, około 5k spełni moje oczekiwania i będzie służyć.
Jestem nowy i muszę sie duzo nauczyć, ale mam pozytywne nastawienie i duża chęć do nauki plus nie jestem w tym sam, a wraz z partnerka, dzięki czemu oboje będziemy sie wspierać i naciskać na poprawność wykonywanych czynności.

Nie mniej dziękuje za odpowiedzi. Jak wspomniałem, każda jest przydatna, czegoś uczy, pozwala spojrzeć inaczej na problem i te 6 stron wypocin ludzi, którzy poświęcili dla mnie chociaż te 5 minut od czasu do czasu, zeby napisać post było bardzo przydatne. Dowiedzieć sie z teori już duzo rzeczy, a mam nadzieje z czasem przyswajać jeszcze więcej wiedzy.

Off topic to trochę podróżuje wiec jak opanuje już robienie kawy w domu to bede myślał nad młynkiem ręcznym i elektryczna kawiarka. Aczkolwiek do tego jeszcze chwila i jak coś to wiem, ze są tu osoby skłonne pomoc wiec sie odezwę.

Dzięki po raz stokrotny. Trzymajcie sie ciepło.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wymiana ekspresu kolbowego na porządny
« Odpowiedź #89 dnia: 08 Październik 2017, 13:22:00 »
NS Oskar + Eureka Mignon?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi