Autor Wątek: Zmiana młynka na SD  (Przeczytany 9989 razy)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #45 dnia: 13 Lipiec 2020, 22:11:27 »
Ja też mocno polecam Niche. Po zmianie ze Speciality na NZ zauwazylem że z jednej paczki kawy robie sporo więcej szotów. Ziarna przechowuję w szczelnym pojemniku, więc też dłużej są świeże.
Przy nowej kawie jak raz ustawie grubość mielenia to potem jest bardzo powtarzalnie. W Specialicie z zasypanym hopperem musiałem lekko regulować praktycznie codziennie.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #46 dnia: 14 Lipiec 2020, 00:39:14 »
No, to chyba bardziej oznacza, że "nie polecasz Speciality".  [emoji38]
W moim e6p retencja jest, ale regulacja po dobrym ustawieniu działa do końca kawy, a jesli następna jest podobna, to wystarcza mała korekta.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #47 dnia: 14 Lipiec 2020, 12:40:06 »
Kontynuując temat żaren płaskich tytanowych w DF64. Żywotność żaren tytanowych ITALMILL 64 mm jest 1500 kg - zalecany okres do wymiany żaren. A więc ponad dwukrotnie większa niż stożków w Niche. Płaskie żarna są zwykle używane w większości komercyjnych młynków do kawy. Mają dobrą wydajność mielenia. Już w marcu przy pierwszych kontaktach z tym producentem pytałem się ich o to czy mają w planach młynki domowego użytku z płaskimi żarnami 64 mm. Moje zapytanie wynikało z dużego zainteresowania forumowiczów młynkiem małym, zgrabnym ale z możliwie dużymi żarnami płaskimi. Młynkiem który byłby równie dobry, równie wydajny jak młynki profesjonalne ale w małych gabarytach i w bardziej przystępnej cenie. Jak się okazało moje zapytanie pokrywało się z ich planami produkcyjnymi. Młynek DF64 ma mieć takie same właściwości ścierne i wydajność jak młynki komercyjne. Drugim powodem dla którego młynek ten z żarnami płaskimi tytanowymi 64 jest lepszy to kwestia kosztów. Żarna stożkowe są znacznie droższe (Mazzer Kony - u nas kosztuje 384,16 PLN netto/472,52 PLN brutto - prawie 1/3 ceny młynka DF64) a przy mniejszych, tańszych stożkach wydajność mielenia nie jest tak dobra. Przekłada się to na cenę młynka. Młynek ten z założenia miał być młynkiem w przystępnej cenie. I jest on w cenie sporo niższej niż Niche. W przypadku forumowiczów dwukrotnie niższej.
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2020, 12:42:39 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #48 dnia: 14 Lipiec 2020, 12:43:48 »
Słuchajcie nie ma co szukać dziury w całym. Jeśli będzie dobry młynek, w dobrej cenie z serwisem w Polsce, to  można tylko się cieszyć. Nie rozumiem, tej chęci zaglądania innym do portfela. Jak dla kogoś to jest ważne, to zawsze można się przeprowadzić do Szwecji, tam płace wszystkich mieszkańców są jawne.

W kwestii tytanowych żaren, nie wiem jak jest faktycznie, ale natrafiłem na portalu z branży kawowej wpis, że tytanowe żarna, mają lepsze właściwości antystatyczne, tzn. mniej drobin do nich się przylepia. Może ktoś to potwierdzi albo zaprzeczy jeśli zna dokładne dane?
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2020, 12:51:55 wysłana przez krystians »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1490
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #49 dnia: 14 Lipiec 2020, 12:57:57 »
W warunkach domowych wydajność mielenie ma drugorzędne, albo nawet trzeciorzędne znaczenia. A właściwie wcale nie ma znaczenia. Porównywanie stożka i płaskich żaren, w podobnej klasie, chyba mija się z celem, bo jedne ziarna zabłysną w płaskim, inne w stożku.

Na razie wychodzi na to, że płaskie tytanowe są tańsze w eksploatacji (co nie jest tożsame z byciem lepszym, nie zaklinajmy rzeczywistości). I bardziej wydajne, czyli co,  że szybciej mielą? Czy więcej zmielą w okresie swojej żywotności (a wtedy tylko argument bycia tańszym w eksploatacji pozostaje)?
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2020, 13:11:13 wysłana przez kulka »

skansen

  • Gość
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #50 dnia: 14 Lipiec 2020, 13:30:58 »
Czyli wychodzi na to, że płaskie żarna są tańsze i powinny teoretycznie wystarczyć na dłużej. Jeśli te w Niche powinny wystarczyć na 15 lat to te w DF64 na 30 lat. Tylko czy tyle przeżyje młynek?

Powyższe nie znaczy przecież, że są lepsze. Cena i okres użytkowania żaren to nie jedyne parametry jakich oczekujemy.

Nadużyciem jest też stwierdzenie, że cały młynek będzie lepszy. Młynek to nie tylko same żarna ale także ich mocowanie, chłodzenie, silnik, obudowa itd. itp.  To tak jak z Trabantem z silnikiem Volkswagena Polo. Sam dobry silnik nie robił z Trabanta dobrego samochodu.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #51 dnia: 14 Lipiec 2020, 13:39:50 »
Czy lepszy ? To zależy do czego będzie używany. I dla jednych będzie lepszym rozwiązaniem a dla innych gorszym. Jak wcześniej napisałem nie wiemy na tę chwilę np. czy i jak będzie można wyjąć widełki aby namielać kawę np. do innego naczynia. Dopytam się i będziemy to wiedzieć. Mocowanie, silnik, chłodzenie, obudowa - ocenimy jak młynki dojadą. Pewne wnioski można jednak wyciągać na bazie tego co widzimy już w młynku ZF64W.
Ale tak jak wcześniej napisał @kulka
Porównywanie stożka i płaskich żaren, w podobnej klasie, chyba mija się z celem, bo jedne ziarna zabłysną w płaskim, inne w stożku.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #52 dnia: 14 Lipiec 2020, 13:42:32 »
@Janusz to dlaczego w takim razie porównywałeś te żarna skoro teraz twierdzisz, że porównanie mija się z celem? 

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #53 dnia: 14 Lipiec 2020, 13:44:44 »
Mylisz się - to nie ja tak twierdzę tylko @kulka . Ja tylko przytoczyłem jego twierdzenie. Można się z nim zgodzić lub nie zgodzić.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #54 dnia: 14 Lipiec 2020, 13:50:43 »
Nie wiem po co w takim razie przytaczałeś to stwierdzenie.

Ale wracając do meritum w czym wg Ciebie są lepsze te żarna w DF64? W tym, że są trwalsze i tańsze?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #55 dnia: 14 Lipiec 2020, 13:51:00 »
W kwestii porównywania żaren oprócz większych kosztów produkcji stożków jest je trudniej wykalibrować, aby działały osiowo. Jednorodność przemiału płaskich żaren też na ogół jest lepsza. Plaskate "zadziorki" potrzebują jednak dobrego silnika i mają większe skłonności do rozrzucania przemiału dookoła. Jak się będzie cała konstrukcja sprawdzać dowiemy się jak będzie na miejscu.

skansen

  • Gość
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #56 dnia: 14 Lipiec 2020, 13:53:33 »
Sam jestem ciekaw porównania. Ale na razie jest na nie za wcześnie. Ty bardziej dziwi mnie próba dyskredytacji, bardzo dobrych swoją drogą stożków w Niche.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #57 dnia: 14 Lipiec 2020, 13:55:42 »
No cóż nie wiem o co chodziło Januszowi, może o materiał tytan vs stal. Fakt, że porównanie "a" lepsze od "b" nie ma większego sensu bez wskazania szczegółów.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #58 dnia: 14 Lipiec 2020, 14:10:47 »
Przyznaję wam rację. Częściowo. Ponieważ inna jest technika mielenia żaren płaskich i inna żaren stożkowych. Żarna płaskie zgniatają kawę podczas mielenia a żarna stożkowe ścinają warstewka po warstewce. Ponieważ młynek ten przynajmniej jak na razie, z racji zainstalowanych widełek przeznaczony jest do espresso to według mnie w tym przypadku lepsze będą żarna płaskie. Możecie się z tym zgadzać lub nie. Nie jest to jednak powód do zarzucania mi od razu o jakiejś dyskredytacji innego produktu. Moje zdanie jest takie a ktoś inny może mieć zdanie odmienne. Czyżbyśmy i tu żyli już w świecie totalitarnym ? :-[
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1490
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Zmiana młynka na SD
« Odpowiedź #59 dnia: 14 Lipiec 2020, 14:16:10 »
Moje zdanie jest takie a ktoś inny może mieć zdanie odmienne. Czyżbyśmy i tu żyli już w świecie totalitarnym ? :-[
Wystarczyło napisać konkretnie dlaczego uważasz, że płaskie (w omawianych tu młynkach) są lepsze od stożkowych (w niche) i nie byłoby problemu. A teraz takie zamiatanie pod dywan, odwracanie kota ogonem...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi