Autor Wątek: Jaka kawa na początek  (Przeczytany 60075 razy)

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #165 dnia: 02 Kwiecień 2016, 17:53:48 »
Omg.. zaparzyłem w dripie ciemno palone ziarna z marketu (nieważne, po prostu były w domu a zrobiłem to na próbę by zobaczyć co mieliście na myśli), fuuuu!!!! Jedyne co było czuć to spaleniznę. Człowiek w takich chwilach docenia dobrą kawę. :)

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #166 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:00:09 »
Drodzy, przeszukałem całe forum i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie - czy wg Was kawa z dripa z mlekiem to zbrodnia na kawie? Czy są typy kaw jasno palonych, które wręcz proszą się o odrobinę mleka?

I drugie pytanie czy czas zaparzania kawy liczymy z preinfuzją?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #167 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:08:13 »
Tak, liczymy z preinfuzją, bo dlaczego nie? Kawa z dripa? Co to jest takiego? Drip można sobie łączyć mlekiem i nikt nic złego nie powie ;). Wszystkie typy można w mleku utopić, ale lepiej może jakieś Kleopatry w mleku kąpać...

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #168 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:09:39 »
Znam ludzi, którzy piją taką kawę i im smakuje. Kiedyś zdarzyło mi się nawet spróbować i napój był smaczny. Wszystko jest kwestią gustu. Według mnie można to porównać do "zbrodni" typu wypicie filiżanki cappuccino po południu ;)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #169 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:15:19 »
Cappuccino po południu hmm to ja jestem mega zbrodniarzem ;-) drip można mieszać z mlekiem mi się ostatni raz zdarzyło...  nie pamiętam. A wczoraj zdarzyło mi się espresso poprawić 300 ml dripem.

Offline MichalCz Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 136
    • www.kawomaniak.pl
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #170 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:20:05 »
No to ja powiem do espresso mleka mogę dolać ale do dripa ... to dla mnie największa zbrodnia traci swoją "krystaliczność" :) ale to rzecz gustu
www.kawomaniak.pl Kawa i akcesoria

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #171 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:25:36 »
To zależy od upodobań, mleko w kawie zbrodnią nie jest, ale zabiera wiele z jej smaku, więc jeśli pijemy dobrą kawę, to po co jej ujmować? Ja nie lubię mleka w kawie, no i generalnie za samym mlekiem nie przepadam. Jednak przetwory mleczne lubię, a w szczególności dojrzewające sery, ale to raczej do wina niż do kawy ;)

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #172 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:46:22 »
No to ja powiem do espresso mleka mogę dolać ale do dripa ... to dla mnie największa zbrodnia traci swoją "krystaliczność" :) ale to rzecz gustu
Właśnie, tu ciekawa sprawa bo dla mnie po trosze to jest zaleta. Chodzi o to, że dodając mleka zwiększam jakby optycznie gęstość kawy, a jednocześnie łagodzę jej smak co pozwala mi lepiej wyczuć jej smak. Może dla niektórych paradoksalne i niezrozumiałe, ale ja tak to odczuwam.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #173 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:50:41 »
Możesz robić co chcesz ale dla mnie dolewanie mleka do przelewów jest...  A rób se co chcesz i tłumacz to jak chcesz. :-) ja tego już nigdy nie zrobię. Masakra do Kostaryki dolać mleko  :hihihi:

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #174 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:57:25 »
Właśnie, tu ciekawa sprawa bo dla mnie po trosze to jest zaleta. Chodzi o to, że dodając mleka zwiększam jakby optycznie gęstość kawy, a jednocześnie łagodzę jej smak co pozwala mi lepiej wyczuć jej smak. Może dla niektórych paradoksalne i niezrozumiałe, ale ja tak to odczuwam.

Bardzo łagodny smak ma kakao, a jego gęstość zwiększa kilka łyżeczek cukru  ;)

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #175 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:58:09 »
Właśnie, tu ciekawa sprawa bo dla mnie po trosze to jest zaleta. Chodzi o to, że dodając mleka zwiększam jakby optycznie gęstość kawy, a jednocześnie łagodzę jej smak co pozwala mi lepiej wyczuć jej smak. Może dla niektórych paradoksalne i niezrozumiałe, ale ja tak to odczuwam.

Bardzo łagodny smak ma kakao, a jego gęstość zwiększa kilka łyżeczek cukru  ;)
Będę miał na uwadze.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #176 dnia: 06 Kwiecień 2016, 21:59:41 »
Ja uwielbiam mleko w każdej postaci - z kawą też  :) i pora dnia nie ma dla mnie znaczenia   :evil: o ile to espresso z mlekiem a nie przelew.

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #177 dnia: 10 Kwiecień 2016, 18:44:50 »
Znam ludzi, którzy piją taką kawę i im smakuje.

Mój tata mieszka "niżej" i czasem wpadnie na dobrą kawkę. Pił już Kenię, Kostarykę i inne bajery speciality, za które nie przyznałbym mu się ile zapłaciłem. Mimo to czasami jak wpadnie pogadać to chce "zwykłą czarną zalewajke" zamiast tych cudaśnych naparów, które zaparzam. O gustach się nie dyskutuje - mi ta zwykła premium jak woda z piachem smakuje, bleee...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #178 dnia: 10 Kwiecień 2016, 19:03:07 »
Ciężko polemizować z wieloletnim przyzwyczajeniem. Tylko małe kroczki działają w takich przypadkach, a i to nie zawsze.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi