Autor Wątek: Jaka kawa na początek  (Przeczytany 60076 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Wrzesień 2014, 22:17:31 »
 Kontakt do RanGo.

Koncernowych kaw nie piję, czasem wezmę od kogoś na próbę trochę ziarenek, żeby się przekonać, że idę w dobrą stronę, omijając je.
Kilka lat temu smakowały mi Bazzara Top 12 Grand Cru czy jakoś tak i Antica Tostatura Triestina Opera, ale średnia połka to raczej nie jest.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Wrzesień 2014, 22:20:58 »
Co to jest ta średnia półka? Czego się boisz w produktach małych rzemieślników z Polski? ;)

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Wrzesień 2014, 22:43:02 »
Absolutnie się nie boję. Wręcz przeciwnie będę kupował i testował. Np. u Ciebie mam już wstępnie ze 3 typy, a i pozostałe polskie palarnie
będę testował. Po prostu chcę mieć punkt odniesienia i tyle. Po prostu chcę mieć fun w poszukiwaniu kawowego graala. I po wstępnej
lekturze forum wiem, że łatwiej graala będzie wyszukać w Polsce (co bardzo mnie cieszy). Wyobrażam sobie ten proces następująco:
1-2 kg kaw, o których wspomniałem, a potem kolejne 10 kg  z naszych palarni dla porównania.

WS dzięki za namiar. Ten też potrafiłem wyszukać. Myślałem może o adresie strony.
A kawy rzeczywiście do średniej półki nie należą.
« Ostatnia zmiana: 08 Wrzesień 2014, 22:59:24 wysłana przez Edwin Jagger »

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Wrzesień 2014, 23:56:36 »
U Rango zamawiałem kawy po kolei z oferty, od najtańszych do droższych, a teraz zdaję się całkowicie na jego i on sam wybiera.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Wrzesień 2014, 00:12:37 »
[...]Od niektórych wpisów upłynęło dużo czasu i ceny też pewnie się pozmieniały.[...]
To forum nie jest aż tak stare ;) niewiele się zmieniło od jego początków.

Cytuj (zaznaczone)
[...]Będą pasować do FP i AP i nie będą kosztować powyżej 50 zł za kilogram.[...]
Jak już wiesz, po powyższych wpisach kolegów, cena nieco zbyt niska. Jedyna mi znana kawa w tej cenie, na którą można spojrzeć, to Żabka Fresh, tylko trzeba uważać z datami (znaczy ze sklepami tak naprawdę, w jednych jest zbyt, w innych zalegają starocie), bo czasem jest stara. Tu celowałbym tylko(!) w bezpieczną Brazylię lub bardziej owocową Gwatemalę.

Nieco wyżej można szukać kaw w palarniach typu xCafe. Tylko po co, skoro...
Cytuj (zaznaczone)
[...]Myślę, że jak na pierwszy krok 50 zł jest OK, ponieważ część naparu skończy w zlewie.[...]
...to bardzo mylne stwierdzenie. Będziesz się cały czas zastanawiał czy coś źle zrobiłeś, czy z tą kawą jest coś jednak nie tak.
Taki paradoks początkującego, że potrzebuje najlepiej na początek. Przyjmij, że kawa kosztuje ~100zł/kg wypij dwa razy mniej i wyjdzie na to samo, ale dwa razy lepiej ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Wrzesień 2014, 09:56:10 »
U Rango zamawiałem kawy po kolei z oferty, od najtańszych do droższych, a teraz zdaję się całkowicie na jego i on sam wybiera.

No metodę mnie zwinąłeś...
Robię tak od dawna, podobnie u Antonia.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline piotr Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropres, Bialetti Brikka, Sama Export, La Cimbali m21
  • Młynek: Dienes, Concept KM5120, Mazzer S.J
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Wrzesień 2014, 11:27:01 »
Padła tu nazwa Żabki, wczoraj natknąłem się na Fresh Market i niespodzianka kawa z Consoni z zieloną etykietą 60% arab 40% rob, i niebieska etykieta blend arabik ameryki środkowej i afryki wypalane w Kamyku. Jest krótki opis jest data palenia 21.07, wypał jasny. koszt 18zł/250g, opakowanie z wentylem. Czekolada,orzechy brak goryczki i kwasków,jak mówi mój syn dupy nie urywa ale może służyć jako punkt odniesienia do dalszych eksperymentów z kawami speciality.

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Wrzesień 2014, 11:53:05 »
Dylemat związany z pierwszą prawdziwą kawą, sam się rozwiązał.
Do przesyłki z AP i młynkiem dostałem 250 gr Kofi Brasil palonej w sierpniu.
Co ciekawe KOFIBRAND to moi sąsiedzi. Mam do nich 10 min samochodem.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Wrzesień 2014, 11:56:50 »
Do przesyłki z AP i młynkiem dostałem 250 gr Kofi Brasil palonej w sierpniu.

Uwielbiam te gratisy. Póki co pan Janusz z Ascaso, Antonio i Coffeedesk.pl mnie w pozytywnym słowa znaczeniu uraczyli gratisami. Zawsze to mnie kusi do szybszego zamawiania.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Wrzesień 2014, 13:07:29 »
Co ciekawe KOFIBRAND to moi sąsiedzi. Mam do nich 10 min samochodem.
To możesz całą powyższą dyskusję o czymkolwiek tanim zapomnieć. :)) Jeśli zaczniesz od KofiBrandu i masz do nich za rogiem, a to znaczy, że i pogadać masz z kim bezpośrednio -- bardzo ciężko będzie to przebić niezależnie do kwoty.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Wrzesień 2014, 13:29:10 »
Zwłaszcza że na miejscu można się napić i spróbować efektów. Wtedy będziesz miał porównanie do klasy premium ;) i okaże się że wielu rzemieślników pali tak samo, jak nie lepiej, a wielu "dużych graczy" pali byle co i drogo.
Porównywałeś kawy do samochodów - lepiej do szynki porównać. Można kupić za mniej niż 20 PLN/kg można za dwa razy tyle. Która jest lepsza? Wolisz mieć byle co a dużo czy dobry towar w mniejszej ilości. Gdzieś po drodze znajdziesz szynkę/kawę której poziom smaku, jakości i ceny będzie dla ciebie akceptowalny w 100% i tego bedziesz się trzymać, robiąc od czasu do czasu swoim kubkom smakowym prezent w postaci szynki parmeńskiej :)

Świża Lawaza pewnie jest lepsza niż zielony Jakobs, ale jak spróbujesz świeżej Kofi to do Lawazy nie wrócisz - raczej ;)
LMWDP #469

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Wrzesień 2014, 13:40:31 »
Czyli cytując klasyka, cały misterny plan poszedł....
No nic trzeba trzymać się za kieszeń, ale znam gorsze nałogi  :D

lecafe

  • Gość
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Wrzesień 2014, 14:48:41 »
Ja uwielbiam kawę Jamajka Blue Mountain, ale z rana na pobudzenie piję Silver Blend, stawia na nogi :ogien: :ok:
tommycafe.pl/pl/kawa-espresso/314-kawa-espresso-silver-blend.html; 1 kg niestety nie jest ok 50 zł, ale 65 też nie jest źle :)
Pozdrawiam

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Wrzesień 2014, 14:50:49 »
JBM to raczej bezsens. Niedawno znajomy z Salwadoru miał taką refleksję: najlepsze ziarna specialty z Salwadoru, nanoloty, mikroloty, dayloty itp. kosztują kilka razy mniej niż JBM. I jest to smutne.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaka kawa na początek
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Wrzesień 2014, 15:00:27 »
Hm... ::) Tommycafe... Tak jak pisałem:
można szukać kaw w palarniach typu xCafe
tylko, że tu w dodatku ceny lekko przesadzone.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi