Autor Wątek: Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna  (Przeczytany 13779 razy)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Kenia Kiini od Synestezji versus Kiini od Auduna
« dnia: 27 Wrzesień 2017, 10:33:59 »
W jednym z wątków na tym forum pojawiła się propozycja, żeby porównać moje palenie Kenii Kini z rejonu Embu z paleniem Kini od Auduna Sorbottena, Mistrza Świata Roasterów z roku 2016.

Zaproponowano, żeby paczkę mojej Kenii (jak sądzę, pierwszego palenia tej kawy z dnia  13.09) rozdzielić na paczki 30g, oznaczyć określonym kolorem i rozesłać razem z próbką lub kawą od Auduna Sorbottena). Ze względu na moje osobiste przekonania związane z niebezpieczeństwem oksydacji  ziaren) nie mogłam się na takie rozwiązanie zgodzić. Wywołało to prawdziwą "burzę" na forum a wątek został "administracyjnie posprzątany" , gdyż zrobiło się naprawdę "gorąco"

Sprawa "ciąży mi", ponieważ zasugerowano, że "unikam konfrontacji" i uważam, że "moja kawa musi być zawsze najlepsza".
Na początek chciałam powiedzieć, że wcale tak nie uważam: my, roasterzy ciągle się uczymy: na własnych błędach oraz jeden od drugiego.
Proces ustalania krzywej palenia to nie jest "jednorazowa decyzja". Gdy do palarni przychodzi nowa kawa, muszę się jej "nauczyć".
Robię próbne palenia na samplerze a potem, w trakcie kolejnych paleń, cały czas pracuję nad krzywą, starając się wypalić daną kawę coraz lepiej.

Na półkach sklepu "Mastro Antonio" znajdują się obecnie dwa palenia Kenii Kinii. Pierwszego, z datą 13.09 zostało 8 paczek. Dwa dni temu, czyli
25.09, powstało palenie drugie, którego Państwo, na razie, nie widzą w sklepie. Pojawi się dzisiaj, gdy "sklep internetowy"  zaktualizuje stany.
Na palenie z 25.09 zostanie wprowadzony specjalny rabat, uruchomiony na hasło "Audun". Jeśli chodzi o palenie z 13.09, na hasło AUDUN kupujący dostanie paczkę z 25.09 GRATIS. Póki sklep nie jest zaktualizowany, można napisać w tej kwestii do mnie lub do @Szymona MA.

Dodam, że próbowałam Kinii od Auduna z 19.09 i jest to ŚWIETNA kawa, bardzo soczysta i słodka. Jeśli okaże się, że wolą Państwo takie ciemniejsze palenia, spróbuję zrobić tak następnym razem. Bardzo jestem ciekawa wszystkich Państwa refleksji i wskazówek dla mnie.
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2017, 10:52:44 wysłana przez Elka »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kenia Kini od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Wrzesień 2017, 10:44:36 »
Bardzo jestem ciekawa wszystkich Państwa refleksji i wskazówek dla mnie.
No i takie popakowanie w próbki po 30 g byłoby do takiego porównania idealne. Rozważ to, szczególnie że kawa od Auduna byłaby zapakowana w ten sam sposób - więc, w pewnym sensie, szanse są równe. I tak, wiem o tym, że każda kawa inaczej reaguje z powietrzem etc.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Wrzesień 2017, 10:57:59 »
Siewcu, moim zdaniem próbki 30 g są za małe. Także do porównań, bo kawa "dojrzewa z czasem". Moje palenie z 13.09 w dniu 19.09 nie smakuje tak samo. Optymalne pakowanie to też określona proporcja ziaren do powietrza. Kawę palimy, pakujemy zaraz i "koniec pieśni". My potem tych paczek nie otwieramy.

Możemy zaproponować zapakowanie przez nas 100 gramowych paczek (określona partia) w kolejnym paleniu. Uważamy, że tak jest rzetelnie.
Dla mnie porównania są ważne, jako zbieranie doświadczeń i nauka.

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Kenia Kini od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Wrzesień 2017, 10:58:49 »
Duża odwaga i otwartość, dobra akcja. Nie piłem tej Kenii Kinii więc wypowiem się o innej kawie z lini Synestezji - Kenii 8 Slopes. W porównaniu z innymi kawami z regionu Kiriniaga (mam aktualnie Pani 8 Slopes, kenie od JavaCoffee i kenie ze szwedzkiej  LoveCoffee) ta jest dziwna smakowo, nie to że niesmaczna ale taka warzywno-pikantna, to bardzo wyrazisty posmak, po przestudzeniu wręcz gryząca. Robiłem cupping tych 3 kaw i uważam, że tą warzywność poznam w ciemno przy kolejnej ślepej próbie. To nie jest jakoś niesmaczne powtarzam, to taki jakby smak marchwi i selera naciowego, nieco słodyczy plus do tego gryząca pikantność (marchew i selera można lubić prawda?). Ja obstawiam coś w procesie palenia bo taki efekt mają też kawy z innych palarni, przykładem jest tu np. Gregorio, gdzie większość kaw ma taki posmaczek. Podobny efektr dawała też Kolumbia Fernandez, gryzła jakby jej nie parzyć.
Bardzo lubię Pani kawy, to większosć moich zamówień kawowych. Podziwam Państwa zaangażowanie, pasję, sposób w jaki mówicie o kawie. Piszę bo skoro tak chce Pani informacji zwrotnych od finalnego konsumenta to może nie będzie to uznane jako jakaś wielka krytyka. Myślę, że zrobię ślepy cupping tych kenii, może zaproszę znajomego i opiszę to w jakimś osobnym wątku.

Offline kaya78 Kobieta

  • Wiadomości: 1
    • W jaki sposób pozbędę się cellulitu z ud?
  • Ekspres: tchibo cafissimo
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Wrzesień 2017, 11:06:32 »
Według mnie również 30g to bardzo mało.
Trzeba tą porcję przynajmniej podwoić :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Wrzesień 2017, 11:35:10 »
No ale w czym problem porównać kawę z torebek 250 g ?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Wrzesień 2017, 11:50:06 »
W cenie ;) 2x30 g a 2x250 g to spora różnica...

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Wrzesień 2017, 12:07:52 »
Moim zdaniem optymalna wielkość paczek to 60g.
Można zaparzyć 5 kawek z przepisu Pergera, albo 3 większe z przepisu S. Rao. Więc można spróbować kilka razy. :)
W takich też paczkach 60g jest subskrypcja kaw Pergera (BaristaHustle.com), gdzie wysyłają na cały świat, wysyłka idzie nawet po 1-2 tygodnie, a nadal subskrybuje prawie 1000 osób i są zadowoleni. Więc może to jest ta minimalna ilość.

Co do cuppingu w warunkach domowych to ja nie jestem fanem. Po prostu nie smakuje mi kawa zaparzona cuppingowo i szkoda mi ziaren.  Jeśli mi nie podchodzi z "normalnego" zaparzania (dripper, ap), to poprostu mi nie podchodzi, i nie chcę mi się bawić z cuppingiem żeby sprawdzić jej potencjał. Aczkolwiek ostatnio bardzo rzadko się zdarza że mi coś nie podchodzi, bo właściwie każde ziarna speciality zaparzone poprawnie są w jakiś sposób dobre, nawet że podczas każdego zaparzania wychodzi troszkę inaczej - ale to są niuanse.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Wrzesień 2017, 13:17:15 »
Możemy się tak umówić, że kiedy będę paliła Kenię Kinii po raz kolejny, zapakujemy partię testową po 60 g.
Z Kenią "Slopes of 8" z 13.09 jest "trochę inna bajka". Palenie było sterowane z panelu, bo w którymś momencie odłączył się Artisan i skazana byłam na "stały airflow": najmniejszy z możliwych..

Offline manner

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: BZ07 DE PID
  • Młynek: F4 E Nano
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Wrzesień 2017, 13:48:20 »
dajecie radę na 30g ustawić młynek? poza tym, co jeśli w końcu się okaże że kawa jest rewelacyjna, ale właśnie te 30 czy 60g się skończyło? 250g jest OK (a 150g to jak dla mnie minimum) - a co do ceny to trudno, za jakość się płaci
trzeba faktycznie być czubkiem aby mieć czas na docenienie tego, co potrafi być ukryte w 25 ml naparu.  // (c) by trickykid at caffeprego

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Wrzesień 2017, 14:12:09 »
dajecie radę na 30g ustawić młynek? poza tym, co jeśli w końcu się okaże że kawa jest rewelacyjna, ale właśnie te 30 czy 60g się skończyło? 250g jest OK (a 150g to jak dla mnie minimum) - a co do ceny to trudno, za jakość się płaci

Z takiej próbki robisz głównie cupping. Mielenie zawsze takie samo jak i cała procedura, więc ustawienie młynka to nie problem. Jeśli ziaren jest np. 60g to można jeszcze zaparzyć v60, ap, itp. Co do próbek to ma to sens jeśli kaw jest więcej i chcesz wybrać jakąś konkretną albo robisz jakieś porównanie. @Drinker miał takie zestawy z różnych palarni. Robisz cupping, sprawdzasz, która smakuje Ci najbardziej i możesz zamówić jedną konkretną.
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2017, 14:21:42 wysłana przez Cinello »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Wrzesień 2017, 14:41:32 »
W cenie ;) 2x30 g a 2x250 g to spora różnica...
No weź, stać Cię na ajfona a na kawę skąpisz jak androidzista?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Wrzesień 2017, 14:43:48 »
Zanim kupię ajfona to trochę wody w wiśle upłynie, póki co kasy nie mam na nic i się zastanawiam za co kawę kupię ;)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Wrzesień 2017, 15:30:14 »
Nie macie wrażenia że kawa podrożała  ::)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kenia Kinii od Synestezji versus Kini od Auduna
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Wrzesień 2017, 16:18:57 »
Hej, zgodnie z prośbą Eli, zrobiliśmy co następuje:

-- Kenia Kiini z 14/09  (w tej chwili 8 paczek po 250g) jest sprzedawana w parze z kolejnym paleniem z 25/09. Ergo: 2 x 250g świetnej kawy kosztuje 52zł.

-- Na hasło "AUDUN" dajemy 20% rabatu od ceny Kenii Kiini z 25/09. Do wykorzystania jest 20 wywołań hasła.

Jeśli będą jakieś problemy, to pewnie dlatego, że nie jestem biegły w naszych front-endach i back-endach... ;(


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi