Autor Wątek: Kwaśna kawa  (Przeczytany 23237 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Czerwiec 2017, 09:27:08 »
że tam nie było żadnego blondingu.
Eee, bez przesady jak kombinowaliśmy ze Spinaczem nad dozą to udało nam się uzyskać całkiem ładny blonding.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Czerwiec 2017, 22:33:16 »
że tam nie było żadnego blondingu.
Eee, bez przesady jak kombinowaliśmy ze Spinaczem nad dozą to udało nam się uzyskać całkiem ładny blonding.

A już myślałem, że otarłem się o doskonałość :)

Cold brew wyszła hmmm... słodko owocowa, przepyszna. Zabiorę jutro do pracy i dam spróbować znajomym. Wcześniej zrobiłem cold brew z chyba salwadoru i był smak czekoladowo karmelowy. Tutaj jest kierunek słodkiej owocowości. Rozkosz dla podniebienia.
 Aby nie było tam miło, dziś clever wyszedł co prawda lepszy ale też zbyt dużo goryczy. Zmieliłem grubiej, 35 klików i na kubek 200ml dałem 12g, zalałem od razu całość i przelałem po 4 min. Jutro spróbuję z takim samym przemiałem ale dam 10g albo poszukam kubka 350ml bp mam dwa takie białe z ikea w domu.

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Czerwiec 2017, 23:36:44 »
Cold brew wyszła hmmm... słodko owocowa, przepyszna.
Na jakich proporcjach zrobiłeś cold brew i jak grubo mieliłeś? Też mam "Letni przelew" od Antonia i planuję go wrzucić w zaparzacz mizudashi.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Czerwiec 2017, 10:10:08 »
Zmielone na Comandante 28 klików. Od razu do lodówki gdzie stało około 24 godzin.
Proporcje klasyczne 6g/100ml

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Czerwiec 2017, 10:28:27 »
Zmielone na Comandante 28 klików. Od razu do lodówki gdzie stało około 24 godzin.
Proporcje klasyczne 6g/100ml

Teoretycznie to się chyba trochę przeparzyło?
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Czerwiec 2017, 22:07:09 »
Zmielone na Comandante 28 klików. Od razu do lodówki gdzie stało około 24 godzin.
Proporcje klasyczne 6g/100ml

Teoretycznie to się chyba trochę przeparzyło?


Myślisz, że za długo? Wcześniej też tyle trzymałem i kawa smakowała. Teraz też cieszę się smakiem. Jedni zalecają 24h inni krócej. Może następnym razem spróbuję jej po 12h i ocenię smak. Czemu nie spróbować.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Czerwiec 2017, 22:46:13 »
Zmielone na Comandante 28 klików. Od razu do lodówki gdzie stało około 24 godzin.
Proporcje klasyczne 6g/100ml

Teoretycznie to się chyba trochę przeparzyło?


Myślisz, że za długo? Wcześniej też tyle trzymałem i kawa smakowała. Teraz też cieszę się smakiem. Jedni zalecają 24h inni krócej. Może następnym razem spróbuję jej po 12h i ocenię smak. Czemu nie spróbować.

Daj znać ja już dawno nie parzyłem, ale jak robiłem to 8h stało.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Czerwiec 2017, 22:50:37 »
Zrobiłem porównanie na tej samej kawie stosując dwa równe czasy macerowanie. Co się okazało?
W kawie macerowanej około 10 godzin zdecydowanie wyraźniej przebijają się owocowe smaki. Jest taka bardziej kompletna w smaku. W kawie macerowanej 24 godziny oczywiście też przebija się owocowe body ale nie jest ono tak wyraźne (wcześniej macerowałem tylko 24h i byłem zachwycony ale teraz hmm jeszcze bardziej zachwycony). Porównywałem dwie kawy pijąc je razem popijając wodę między próbami. Oczywiście moje kubki smakowe nie są jakoś bardzo wysublimowanie ale nawet ja odczułem różnicę. Trudno powiedzieć czy kawa stojąc w lodówce traci coś ze swojego body ale chyba nie.
 Podsumowując, w tym przypadku lepsze efekty dało macerowanie w granicach 10 godzin. Także warto słuchać dobrych porad :) Teraz czas na Rwande.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Czerwiec 2017, 09:17:01 »
Najlepiej, w wolnym dniu, wstawić macerat i próbować co godzinę.

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Lipiec 2017, 19:51:41 »
Wiecie może gdzie mogę w okolicach Tychów napić się słodkiego espresso? Gdzie nie kupię, tam czuję więcej kwasu i nic słodyczy. Zanim zainwestuje ciężko zaoszczędzone zaskurniaki chciałbym doświadczyć tego niebiańskiego smaku. Ogólnie mało słodzę i nie mam problemów z piciem czegokolwiek bez cukru. Kawę z kawiarki mimo, że paczkowana marketowa z mleczkiem odpowiednio podgrzanym jest O.K. boje się że espresso nie będzie dla mnie, a napaliłem się jak reks na szynkę. Moja żona już słuchać mnie nie może, jestem gawędziarzem baristą. Pomóżcie proszę.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Lipiec 2017, 20:37:49 »
Kafo -- Gliwice.
Synergia dobre miejsce -- Katowice.

Najlepiej zagadać właśnie tak jak powyżej napisałeś, dlatego lepiej trafić na luźniejszą chwilę.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Lipiec 2017, 05:36:31 »
Teraz ja.

Kafo -- Gliwice
Wczoraj przejeżdżając niedaleko wstąpiłem do Gliwic. Na ladzie LaMa, EK43 i coś jeszcze. Wyłuszczyłem dziewczynie za ladą problem: że na forum wskazano ich jako kawiarnię referencyjną, że nie lubię kwaśnej kawy, że ma być słodka, że espresso.
Dostałem kawę w filiżance do capu, bez szklanki wody, w dodatku kwaśną (OK, jakby ktoś dodał cytryny). Ki czort - innymi językami rozmawialiśmy?

Następnym razem spróbuję Katowice.

PS. A jakieś sensowne miejsca w Krakowie? Tektura na Krupniczej odpada - sprawdziłem.
PS2. W Związku Radzieckim znanym lekarstwem na kaca była kawa z cytryną. Może wyglądałem na skacowanego?
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec 2017, 05:43:57 wysłana przez Krakus »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Lipiec 2017, 07:36:42 »
A obiecywała, że będzie słodkie, czy mówiła coś, że może być też owocowe?

W takim razie zostaje Kołobrzeg? ;) W Katowicach może być podobnie j.w..

Tektura ma od pierwszego nowe oblicze, może jeszcze nie wizualne, ale personalne na pewno.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Lipiec 2017, 07:48:10 »
Może się nie znam i niech ktoś mnie poprawi. Z kawą jest tak, że  słodycz o której tu wszyscy piszą nierozerwalnie łączy się z kwasowatością to jak słodycz truskawki, czy dojrzałej pomarańczy. Niewątpliwie owoce te potrafią być słodkie, ale daleko im do masła orzechowego, no i głównie są kwaskowe. Jeśli oczekujesz słodyczy porównywalnej z masłem orzechowym, możesz się jej nie doszukać.

Moim zdaniem kawiarnie preferencyjne mogą nie sprostać wymaganiom, bo tam pewnie dostaniesz czegoś jasno palonego, czytaj kwasowatego i owocowo słodkiego. Nie wiem gdzie, ale powinieneś spróbować jakiejś świeżo palonej włoskiej mieszanki z robustą, czasem są tak ciemno palone, że nie ma ani krzty kwasku, jest sama gorycz i orzechy, jestem pewien, że są osoby którym taka kawa będzie bardziej smakować niż jasny blend. Może nie jest ona słodka, ale aromaty orzechów kojarzą się ze słodkimi przetworami.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Lipiec 2017, 08:10:40 »
A obiecywała, że będzie słodkie
Nic nie obiecywała. Powiedziała, że spróbuje.

Tektura ma od pierwszego nowe oblicze,
Czepiałbym się raczej używanej do espresso mieszanki, niż personelu.

czytaj kwasowatego i owocowo słodkiego.
Żeby było owocowo słodkie, to bym się nie czepiał. Wyczuwałem kwasowość (fakt, nie nachalną kwaśność, ale jak dla mnie za dużo), ale nie słodycz.

włoskiej mieszanki z robustą
Mam takie dwie - jedna ma 70% Arabiki (i jest czarna jak asfalt), druga jaśniejsza, 100% Arabiki - ta potrafi być kwaśnawa,l ubi wyższe temperatury (tak z 94*C).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi