Autor Wątek: Kwaśna kawa  (Przeczytany 23239 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Kwaśna kawa
« dnia: 19 Czerwiec 2017, 13:21:16 »
Od dawna narzekałem, że w większości wypadków, espresso którą parzę, jest kwaśne. Dopiero łódzkie spotkanie forumowe u Gorana (tu: serdeczne podziękowania dla Alicji i Gorana za przemiłą atmosferę), na którym uczestniczyłem w cuppingu kaw brazylijskich (na rwandyjskie, niestety, nie zdążyłem) uświadomiło mi, że te kawy tak mają. Spinacz, który stał obok mnie potwierdził, że wszystkie prezentowane kawy są OK - dla mnie prawie wszystkie były zdecydowanie kwaśne, jedna - kwaskowata, ale wciąż mało sympatycznie.
Dostałem próbkę Rwandyjskiej Bushoki (tu: podziękowania dla Mastro Antonio za wsparcie spotkania), na co Spinacz się skrzywił, że ta też mi nie będzie smakować.
Kupiłem kilka małych torebek od Gorana - wybrał mi je pod kątem moich preferencji - zobaczymy.

Generalnie - to co dla jednych jest kawą lekko kwaskowatą, dla innych jest kwaśne jak ocet siedmiu złodziei. Warto na to zwracać uwagę początkującym, że być może problem nie leży w sposobie parzenia, a w kawie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Czerwiec 2017, 15:49:13 »
Albo w osobistych predyspozycjach, albo w doświadczeniach, albo w diecie -- to niesamowite jak bardzo to co jedliśmy wczoraj, to co jemy regularnie, wpływa na nasze odczucia smaku.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Czerwiec 2017, 20:39:10 »
Wydaje się, że słodka kawa to taka posłodzona. Chyba każda kawa posiada pewną goryczkę i z tym trzeba się liczyć. Jak nie masz mega niesmaku w ustach po wypiciu espresso to chyba było dobre.

Mnie u Gorana na tym pięknym ekspresie urzekło to, że tam nie było żadnego blondingu. Cały czas leciała piękna crema, co mnie zachwyciło :pycha: a moim nie ma tak przez 25s a szkoda. Jednak kawa smakowała mi podobnie jak ta, która robię u siebie, więc nie narzekam.

Ja od Spinacza otrzymałem Rwanda Muhondo z regionu Gakenke za co bardzo dziękuję i jestem ciekaw jej walorów w.. przelewie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwiec 2017, 21:56:07 »
Czemu słodka to posłodzona? Czemu trzeba się liczyć z goryczą?

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwiec 2017, 22:22:04 »
Czemu słodka to posłodzona? Czemu trzeba się liczyć z goryczą?

W jednej palarni znalazłem opis, długi słodki finish, gdzie tak naprawdę nie każdy znajdzie taki finish przy poprawnie zaparzonym espresso. Czyli jak czegoś nie posłodzisz to nie będzie słodkie. Oczywiście dla każdego słodkie może oznaczać różny poziom słodyczy i tak jest w przypadku kawy. Pijąc to samo espresso Ty stwierdzisz, że ma dużo słodyczy a ja stwierdzę, że jest dobre bo ma mało goryczki. Odwieczna kwestia postrzegania smaku.

 Odnośnie goryczki to nie jest ona zła, tylko kiedy jest zbyt intensywna moim zdaniem zaburza smak kawy. Pijąc espresso czy przelew oceniam też jaki smak pozostaje w ustach na końcu, kiedy skończę pić. Kiedy nie mam wtedy trampka w gębie to jestem zadowolony.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Czerwiec 2017, 22:28:33 »
Napisałem powyżej od czego może to zależeć, ale nie odbieraj mi proszę słodkich kaw bez grama goryczy (i bez cukru, rzecz jasna, też).

To może być kwestia kawy, ale nie musi.

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Czerwiec 2017, 12:01:38 »
Mader, a Ty słodzisz na codzień? Kawe, herbatę, jesz sporo słodyczy? Może tu jest powod tej zagubionej słodyczy. Jak byłem dzieckiem to nieodmiennie dziwiło mnie, że posłodzona  tak jak zwykle herbata stawała się niesłodka gdy mama podawała na sniadanie kanapki z miodem  [emoji38]

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Czerwiec 2017, 12:54:16 »
Myślę, że jako słodką postrzegamy taką kawę, która nie jest: ani trochę cierpka, za gorzka, zbyt kwaśna ;).

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Czerwiec 2017, 13:03:28 »
Aż tak bardzo się nie skrzywiłem ;) Mam nadzieję, że kawa Ci jednak posmakuje i opiszesz ją na łamach WoK-u. Jeśli jednak Ci "nie podejdzie" to przekaż ją dalej ;-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Czerwiec 2017, 13:16:22 »
Rwanda zaparzona metodami przelewowymi nie jest specjalnie kwaśna, jest słodka ;). W przypadku espresso zaczynają się schody... ;)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Czerwiec 2017, 21:43:39 »
Mader, a Ty słodzisz na codzień? Kawe, herbatę, jesz sporo słodyczy? Może tu jest powod tej zagubionej słodyczy. Jak byłem dzieckiem to nieodmiennie dziwiło mnie, że posłodzona  tak jak zwykle herbata stawała się niesłodka gdy mama podawała na sniadanie kanapki z miodem  [emoji38]

Od kiedy znalazłem to forum i porzuciłem pyszne czibo na rzecz kaw z palarni przestałem słodzić. Trochę mnie to na początku kosztowało zdrowia ale udało się :) słodyczy teraz nie jem praktycznie wcale. Aktualnie na warsztacie mam Ariadne od Antonia i espresso wychodzi mi smaczne, czyli takie, które wypijam ze smakiem. Czasami się coś zepsuje, jak chcę aby było hmm jeszcze lepiej ale to już rzadkość na szczęście.

Zamówiłem ostatnio od Antonia letni przelew i tu niestety jest problem :) Używam aktualnie comendante i przy przedziale 25-35, 6g na 100ml w clever, gdzie robię preinfuzje około 30s i później zalewam resztą wody a następnie po 2 min stawiam na kubku otrzymuję cierpką kawę, która kompletnie mi nie smakuje. Dziś taką samą porcję kawy zrobiłem w postaci cuppingu 5 min parzenia. Wyszło coś pysznego, pełno owoców, przepyszny owocowy smak. No i jestem w kropce ale chyba przestawię się na zalewajkę.

Rwandę może otworzę w weekend, jak mi nie podejdzie to poszukam chętnego co będzie chciał przytulić.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Czerwiec 2017, 22:25:46 »
No i jestem w kropce ale chyba przestawię się na zalewajkę.

Zalewajka jest ok, dla niektórych. Ale przed nią warto spróbować: dłużej parzyć, drobniej mielić, podnieść temperaturę parzenia. Powinno pomóc.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Czerwiec 2017, 22:31:50 »
Ew. zrobić cold brew ;).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Czerwiec 2017, 22:56:23 »
Rwanda zaparzona metodami przelewowymi nie jest specjalnie kwaśna, jest słodka
No właśnie, dobrej jakości Rwanda jak dla mnie jest zbyt słodka. Nie wiem jak to się dzieje, ale to jedyna kawa, jaką dotąd piłem będąca zbyt słodka.   

 
preinfuzje około 30s i później zalewam resztą wody a następnie po 2 min stawiam na kubku otrzymuję cierpką kawę, która kompletnie mi nie smakuje

Spróbuj zrobić tak samo jak cupping, bez preinfuzji, woda ok. 94 st., ale zmielić parę klików grubiej niż w cuppingu. Po 4 minutach wymieszać kawę i wstawić na kubek.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Czerwiec 2017, 23:01:11 »
Ew. zrobić cold brew ;).
Bardzo dobry pomysł

Dzięki za rady. Wdrożę  je jutro i mam nadzieję że będzie lepiej.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2017, 23:03:29 wysłana przez Mader »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi