Autor Wątek: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.  (Przeczytany 16814 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #75 dnia: 10 Kwiecień 2017, 17:36:03 »

Wiem, też że jest teraz moda na schodzenie z ciśnieniem na jeszcze mniejsze wartości, 6-7 bar, mowa o sprzętach gastro.

Czy możesz mi powiedzieć, po co schodzą na tak małe ciśnienie?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #76 dnia: 10 Kwiecień 2017, 17:57:23 »
Pewnie oszczędność prądu... Mniej siły trzeba do mniejszego ciśnienia, mniejsze zużycie prądu itd... Ekodebilizm generalnie. Tak zgaduję.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #77 dnia: 10 Kwiecień 2017, 18:05:34 »
zmiana ciśnienia na pompie nie zmienia smaku kawy
A dlaczego ma zmieniać? Zmieniałeś ciśnienie na pompie czy na OPV?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #78 dnia: 10 Kwiecień 2017, 18:10:11 »

Pewnie oszczędność prądu... Mniej siły trzeba do mniejszego ciśnienia, mniejsze zużycie prądu itd... Ekodebilizm generalnie. Tak zgaduję.

A ja myślałem, że w trosce o HX, żeby nie wyleciał w kosmos bez bojlera. Ot taka  nędzna byłaby z niego satelita. Tak zgaduje.

« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2017, 18:16:22 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline zubik66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID; Kawiarki: GAP, Bialetti
  • Młynek: Baratza Vario, Hario Skerton.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #79 dnia: 10 Kwiecień 2017, 18:20:29 »
zubik66 - jak zmieniłeś ciśnienie na pompie z 12,4 na 11 to czujesz jakąś różnicę po tej zmianie? A czemu ustawiłeś akurat na 11, a nie np. na 9?

Adam_1234 – sam nie wiem czy czuję różnicę, przyznam szczerze. Może trochę, może to tylko siła sugestii – placebo. Teraz mam ustawione 10 bar i chyba dalej bez jakiejś spektakularnej różnicy. Niestety brak mi powtarzalności  :sciana:
Czemu nie ustawiłem niżej? 9 bar nie da się ustawić w Bezzerach bo OPV jest fabrycznie zaprojektowany do 12 bar (w Rocketach zaprojektowany do 9 bar). |To oznacza, że regulacja jest, ale tylko w zakresie ok. 2 barów. Jeszcze przed dokonaniem zmian czytałem na forum w UK, że przy ustawionym 9,5 bara OPV w Bezzerach cieknie …. I dokładnie tak było u mnie 9,5 OPV podciekał. Jest też druga strona medalu – OPV z tak poluzowaną sprężyną przy 10 barach strasznie piszczy gdy się otwiera. Przy 11 barach tylko lekko popiskuje przy otwarciu – co było dla mnie sygnałem (bez patrzenia na manometr), że i tym razem nie udało się przeprowadzić ekstrakcji przy 9.
Wrócę pewnie na 11 bar - w sumie sam Lucka Bezzera mówi, że 11 bar dla wibra pomp jest najlepsze  :smiech:
Jak ustalę, że wibra pompy w Bezzerach i Rocketach są takie same to spróbuje kupić nowy OPV od Rocketa (OPV jest taki sam konstrukcyjnie) i podmienić. Wtedy kawka przy 12 barach … zmiana OPV i kawka przy 9 barach – ot takie moje widzimisię.
PS
Miał dziś do mnie przyjechać manometr serwisowy (z pomiarem temperatury i ciśnienia na sitku), ale dostawa się przesunęła na jutro - upewnię się tym samym co pokazuje u mnie PID oraz jakie jest faktycznie ciśnienie na sitku.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2017, 18:44:52 wysłana przez zubik66 »

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #80 dnia: 10 Kwiecień 2017, 22:44:03 »
Ciekawe to co piszesz. A jesteś zadowolony ze smaku kawy?
Co motywuje Cię do zmiany OPV? Tzn. jeżeli nie widzisz różnicy między 11, a 10 czy 12, to po co Ci inny OPV i 9 bar?

Ja na początku zastanawiałem się czy nie pobawić się w to, ale jetem tak zadowolony z efektów przy 12 bar, że niczego więcej mi do szczęścia nie potrzeba.. no może oprócz tańszej kawy  :) ale jestem bardzo ciekawy Twoich dalszych przygód i trzymam kciuki za znalezienie optymalnych warunków ekstrakcji  ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2017, 22:47:11 wysłana przez Adam_1234 »

Offline zubik66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID; Kawiarki: GAP, Bialetti
  • Młynek: Baratza Vario, Hario Skerton.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #81 dnia: 10 Kwiecień 2017, 23:04:45 »
Z kawy przy 11 barach jak najbardziej jestem zadowolony :)
Pewnie za jakiś czas mi przejdzie ochota na kręcenie w lewo i w prawo, ale dopiero jak spróbuję kawy z mojego ekspresu przy 9 barach (czy to osiągnę parametrami czy wymianą OPV jeszcze nie wiem).
Do tej pory "grzebałem" przy OPV od góry i nie ingerowałem w sprawy gwarancyjne, wymiana OPV wiąże się z otworzeniem ekspresu i niewątpliwie jest zmianą konstrukcyjną i w konsekwencji .... utratą praw do ew. roszczeń z tytułu gwarancji - i ten fakt na razie mnie powstrzymuje  :pycha:
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2017, 23:16:06 wysłana przez zubik66 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #82 dnia: 10 Kwiecień 2017, 23:35:15 »
Ja się zastanawiam po co te zabawy z grzebaniem przy OPV... Dlaczego aż tak bardzo kierujecie się pracą ekspresu, a nie smakiem kawy? Bo norma mówi, że tak ma być... Po co przestawiać, skoro kawa wychodzi tak, jak powinna wyjść? Jeszcze dochodzi do tego to, że przy np zbyt dużym obniżeniu ciśnienia otwarcia OPV dochodzi przestawianie młynka za każdym razem, kombinacje z timerem/ważeniem, siłą tampingu...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #83 dnia: 11 Kwiecień 2017, 08:21:46 »
@Siewcu. Tu się z Tobą zgadzam. Tym bardziej, że pewne kombinacje nie wpływają na smak kawy.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #84 dnia: 11 Kwiecień 2017, 08:52:36 »
Ja się zastanawiam po co te zabawy z grzebaniem przy OPV... Dlaczego aż tak bardzo kierujecie się pracą ekspresu, a nie smakiem kawy? Bo norma mówi, że tak ma być... Po co przestawiać, skoro kawa wychodzi tak, jak powinna wyjść? Jeszcze dochodzi do tego to, że przy np zbyt dużym obniżeniu ciśnienia otwarcia OPV dochodzi przestawianie młynka za każdym razem, kombinacje z timerem/ważeniem, siłą tampingu...
https://strivefortone.com/2016/03/27/this-low-pressure-lark/
i część 2 https://strivefortone.com/2016/05/18/this-low-pressure-rehash/
Poczytaj zanim powiesz, niskie OPV jest bardziej powtarzalne

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi