Autor Wątek: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.  (Przeczytany 16813 razy)

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Kwiecień 2017, 23:05:59 »
Nie użyłem słowa "pseudo". Być może jesteś ekspertem - nie mam takiej wiedzy, żeby to oceniać, ale czy to powód, żeby z tak negatywnym nastawieniem traktować kogoś kto błądzi / szuka? Gdzie ma szukać jak nie najlepszym forum o kawie?

Może Tedi trochę płynie, błądzi, może nie wie. Ja też nie wiem i z ciekawością śledzę wątek, bo zmiana ciśnienia na pompie jest tematem, który wraca jak bumerang, a w zasadzie nigdzie nikt nie dobrnął do finalnej kwestii - czy robić to, czy nie, co to daje, itp. Były gorsze tematy typu "ekstrakcja ekspresso w 5 min" i nikt ich nie zamykał  :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Kwiecień 2017, 00:07:37 »
a widzisz żeby ktoś skasował ten temat? Ja wyraziłem tylko swoją opinię.  Masz jednak rację, moje zachowanie nie było do końca ok, żałuję że wdałem się w dalszej części w zbędną dyskusję, nic nie wnoszącą do tematu. Może dlatego wolałbym żeby ten temat nie istniał.  Jednak jakoś to przeboleję. 

Nie użyłem słowa "pseudo"
wynika to jednak z kontekstu

czy to powód, żeby z tak negatywnym nastawieniem traktować kogoś kto błądzi / szuka
spójrz na całość wątku. Czy widzisz na początku negatywne nastawienie? Może nie zauważyłeś, ale Tedi nie odpowiedział na moje proste pytanie. Sam zmienił temat zaczepiając innego użytkownika.

Gdzie ma szukać jak nie najlepszym forum o kawie?
a ten plastikowy lukier to po co?
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2017, 00:15:10 wysłana przez krystians »

Offline zubik66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID; Kawiarki: GAP, Bialetti
  • Młynek: Baratza Vario, Hario Skerton.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Kwiecień 2017, 02:15:59 »
... Ciśnienie ekstrakcji ustawia się przemiałem, dozą i tampingiem. Jeśli prawidłowo dobierzesz te parametry nawet się nie zbliżysz do wartości z OPV.

No właśnie ten PF z manometrem, który widać na zdjęciu Tedi'ego to nic innego jak ślepe sitko.
Ale ten termo-manometr na moim zdjęciu umożliwia ustawienie przepływu wody z grupy.
To teraz mam takie pytanie, czy jak ustawię taki np. przepływ, że w 25-30 sekund nakapie np. 35 ml. to ciśnienie powinno spaść jak twierdzi Piomic w układzie mojej Bezzery do 9 bar?
Wg mnie nie spadnie ... bo wydajność pompy wibracyjnej jest za duża, aby tak mały przepływ miał na nią wpływ.

Na OPV miałem ustawione fabrycznie (na ślepym) 12,4 bar'a, lecz zmieniłem (zmniejszyłem) na 11 bar.
Pytanie trochę na wyrost - bo w poniedziałek będzie już u mnie taki PF i oczywiście sprawdzę organoleptycznie. Jakby co to kupiłem ostatni  :)
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2017, 02:22:22 wysłana przez zubik66 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Kwiecień 2017, 02:21:43 »
Regulacja OPV nie ma za dużo do gadania jeśli chodzi o ciśnienie na ciastku, bo, jak sama nazwa wskazuje, OPV to Over Pressure Valve - zawór, który otwiera się przy zbyt dużym ciśnieniu. OPV ustawiony na 12 bar otworzy się dopiero 12 bar, ale jeśli ciśnienie na ciastku będzie wynosić 11 bar, to dalej będzie zamknięty... I tego typu zawory upuszczające ciśnienie są stosowane w wielu różnych rzeczach, gdzie zbyt wysokie ciśnienie nie jest pożądane.

Offline zubik66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID; Kawiarki: GAP, Bialetti
  • Młynek: Baratza Vario, Hario Skerton.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Kwiecień 2017, 02:25:47 »
Czyli przepływ na ciastku musi być większy od wydajności pompy - aby spadło ciśnienie (inaczej będzie dobijać do granicznych ustawień OPV).
Czyli co innego jak płynie jakaś ilość wody przez ciastko a co innego jak wypływa w takiej samej ilości z takiego serwisowego PF'a ??????
Trochę to dla mnie czarna magia. Choć przyznam, iż raz mając jeszcze ustawione 12,4 bara udało mi się przeprowadzić ekstrakcję przy ok. 11 barach.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2017, 02:30:10 wysłana przez zubik66 »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Kwiecień 2017, 07:36:43 »
U mnie na ślepym jest 11 (tyle pokazuje manometr podczas backflusha) a przy ekstrakcji taką wartość widziałem tylko jeśli przesadziłem z przemiałem lub dozą i zatkało sitko, normalnie wskazówka zatrzymuje się około 9.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Kwiecień 2017, 08:40:11 »
czy to powód, żeby z tak negatywnym nastawieniem traktować kogoś kto błądzi / szuka
spójrz na całość wątku. Czy widzisz na początku negatywne nastawienie? Może nie zauważyłeś, ale Tedi nie odpowiedział na moje proste pytanie.
:redface:

... Ciśnienie ekstrakcji ustawia się przemiałem, dozą i tampingiem. Jeśli prawidłowo dobierzesz te parametry nawet się nie zbliżysz do wartości z OPV.

To teraz mam takie pytanie, czy jak ustawię taki np. przepływ, że w 25-30 sekund nakapie np. 35 ml. to ciśnienie powinno spaść jak twierdzi Piomic w układzie mojej Bezzery do 9 bar?
Wg mnie nie spadnie ... bo wydajność pompy wibracyjnej jest za duża, aby tak mały przepływ miał na nią wpływ.


Trzeba mieć to na uwadze. Wydajność pompy 200 l/h.
OPV- brak. Tak więc mówienie o nim nie pomoże w odpowiedzi na pytanie:

Dlaczego te 2 kawy są takie same w smaku?

Moja odpowiedź:  Identyczna temperatura wody podczas ekstrakcji 2 kaw.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Kwiecień 2017, 08:58:24 »
Cytat: Adam_1234 w 08 Kwiecień  2017, 22:26:20
Jak ktoś pisze cokolwiek innego niż "myśl bractwa kawoszy"
Masz na myśli gdy ktoś gada jak potłuczony i nie da sobie niczego wytłumaczyć?

@ Krystians. Wiesz o tym, że 2 + 2 to jest 4. Ja to wiem.
Nie wmówisz mi na siłę, że to jest 5.
Jak to zrozumiesz, to będziesz wiedział, że racja nie musi być po stronie większości.
Całą wiedzę na forum w tym moje "wypociny" trzeba weryfikować. Po to żeby nie błądzić.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Kwiecień 2017, 09:25:02 »
dla mnie 2+2 to nie mniej niż 4 :)

nawet jeśli nie masz OPV to ustawienie pompy  nadal nie świadczy o tym jakie ciśnienie tworzy się na ciastku :)


Offline zubik66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID; Kawiarki: GAP, Bialetti
  • Młynek: Baratza Vario, Hario Skerton.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Kwiecień 2017, 13:26:51 »
U mnie na ślepym jest 11 (tyle pokazuje manometr podczas backflusha) a przy ekstrakcji taką wartość widziałem tylko jeśli przesadziłem z przemiałem lub dozą i zatkało sitko, normalnie wskazówka zatrzymuje się około 9.
Pomijając kwestię, iż "prawie" każdy Rocket ma ustawienia fabryczne na 9 bar na OPV oraz fakt, iż  twój Rocket Evoluzione też ma pompę wolumetryczną (tak jak Rocket Evoluzione v2) to twojej odpowiedzi nie będę brał sobie do głowy - a temat będzie mnie męczył dopóki go nie rozwiąże.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Kwiecień 2017, 13:58:19 »
Czyli przepływ na ciastku musi być większy od wydajności pompy - aby spadło ciśnienie (inaczej będzie dobijać do granicznych ustawień OPV).
Czyli co innego jak płynie jakaś ilość wody przez ciastko a co innego jak wypływa w takiej samej ilości z takiego serwisowego PF'a ??????
Trochę to wszystko pomieszałeś.
Musisz wiedzieć, że ciśnienie wzrasta wraz z oporem. Ciśnienie to woda wypływająca z pompy. Opór to kawa w sitku.
Pomiędzy tymi 2 rzeczami jest ścisła zależność. Mieląc kawę drobniej, lub ubijać ją mocniej tamperem powodujemy większy opór dla pompy. Czyli mamy wzrost ciśnienia.


Trochę to dla mnie czarna magia. Choć przyznam, iż raz mając jeszcze ustawione 12,4 bara udało mi się przeprowadzić ekstrakcję przy ok. 11 barach.


Zrobiłeś ekstrakcję na 11 bar. Teraz wystarczy kawę trochę grubiej przemielić. Tym sposobem zmniejszasz opór na sitku. Czyli automatycznie ciśnienie też.

Jaki masz zawór OPV.  Masz może fotkę?

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Kwiecień 2017, 14:03:25 »
Tak na poważnie myślę że ten temat jest do skaksowania ze względu na niską wartość merytoryczną.
Niestety głównie za sprawą odpowiedzi, bo temat jest zasadny i ciekawy.

Dlaczego te 2 kawy są takie same w smaku?

Moja odpowiedź:  Identyczna temperatura wody podczas ekstrakcji 2 kaw.
Wyciągasz pochopne wnioski. Trzeba by to sprawdzić na większej próbie, na większej ilości języków, w bardziej porównywalnych warunkach, na różnych ziarnach.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Kwiecień 2017, 14:16:23 »
A raczej na postawionych obok siebie dwóch takich samych ekspres, z użyciem tej samej kawy i piciem kawy ciepłej, a nie mocno ostudzonej...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Kwiecień 2017, 14:20:44 »
@Donkiszot. Po takim wniosku powinna być konkretna dyskusja. Liczyłem na to.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Espresso Doppio - smak kawy po zmianie ciśnienia na pompie.
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Kwiecień 2017, 14:26:14 »
W sumie ja również. Cóż zrobić. ::)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi