Autor Wątek: Cioccolato od Mastro Antonio  (Przeczytany 32303 razy)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Cioccolato od Mastro Antonio
« dnia: 03 Lipiec 2013, 19:04:44 »
Kawa: Cioccolato
Palenie: 12/06/2013
Sprzęt: Vibiemme Domobar Junior DB + MC4
Postać: espresso.

Ziarna: raczej małe, matowe, średnie palenie. W/g Antosia ziarna zawierają 100% arabiki z różnych regionów Brazylii oraz Gwatemali pochodzące z różnych metod obróbki.

Smaczki: ogólna charakterystyka kawy - bardzo dosyć łagodna, ale od samego początku pojawiają się jaśniejsze smaczki (leciutki kwasek) plus ciemna czekolada, może skórka chleba (ale mało).
Finisz, w moim przypadku już leciutko wychłodzony - to czekolada przeplatana czerwonym owocem (malutko, ale coś się w tle pojawiło). Wystudzona filiżanka (zachowajcie powagę, proszę) pachnie _dobrym_ tytoniem (a osobiście jestem przeciwnikiem palenia).

Ogólnie, kawa jaśniejsza (smakowo) niż Ariadna. Crema jest, choć nie bucha z wylewek, ale jest.

Tygrysek pojawia się prawie za każdym razem (ale to zasługa ziaren, a nie obsługanta).

ps. A teraz proszę Andrzeja o info czy aby na pewno to była Cioccolato? Ta w przezroczystym opakowaniu? Bo podczas wizyty u Was coś mówiłeś o jakiejś nowej wersji kawy....
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2013, 09:20:00 wysłana przez KrzychK »

hary1200

  • Gość
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lipiec 2013, 22:09:33 »
Potwierdzam w C5 też ta kawa jest dobra

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lipiec 2013, 21:54:29 »
Musieliśmy w podobnym okresie robić zakupy u Antosia (mam z tą samą datą palenia).
W mojej opinii smak czekolady jest taki ... jedwabisty, delikatny, bardzo przyjemny, zaś dodatkowe owocowe smaczki/kwaski bardzo aksamitne (dla mnie nie do nazwania).
Crema raczej faktycznie słaba.
Obwąchałem się wystudzonych filiżanek i ja tytoniu (tym bardziej dobrego nie wyczułem - może za długo w życiu paliłem i to jest kara - brak powonienia  :lol2:).
Kawa również przyjemna w połączeniu z mlekiem.
Godna polecenia.
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lipiec 2013, 07:53:26 »
Krzysztofie, mieszanka Cioccolato jest kompozycją Eli. W każdym razie miało być delikatne, gładkie, zrównoważone, raczej nie za bardzo kwaskowate.

Chyba już kolejny raz zauważyłem, że piszesz o tygrysich cętkach, sugerując że to zasługa robusty. Robusta nic nie ma wspólnego z piękną, cętkowaną, lśniącą cremą. Robusta jedynie uwydatnia obfitość cremy. Przecież na Twojej fotografii crema pięknie lśni i wydaje się gładka — a to są cechy pięknych kaw. Jest też dość obfita :).
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2013, 08:04:50 wysłana przez Antonio »

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lipiec 2013, 08:09:02 »
Bo Andrzeju to skromność przemawia, że to nie moja zasługa  :)
A cętki pojawiały się jedna za drugą. To fakt.

ps. Wasze kawy mają tylko jedną wadę (ale duża) - szybko się kończą  :-[

Offline MB Kobieta

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Ariete retro 1388
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Styczeń 2015, 10:43:42 »
A ja chciałam Was dopytać, czy cioccolato lepiej parzyc przy wyższej temperaturze, czy niższej. Nie mam profesjonalnej maszyny. Na moim ekspresie jest zegar z podziałką co 10st. Ale sama zauważyłam już, że kawa inaczej smakuje jesli wskazówka temperatury jest bliżej 90st. a inaczej jesli jest w połowie przedziału, czyli gdzieś ok. 85.
Pierwsza swoją cioccolato zamówiłam z prośba o zmielenie (z braku młynka) i przy niektórych parzeniach czuję (jak dla mnie) nadmiar goryczki. A może ta kawa taka właśnie ma być??

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4975
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Styczeń 2015, 10:59:38 »
Przed parzeniem zrób krótki flush, puść trochę rozgrzanej wody z grupy.

Offline MB Kobieta

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Ariete retro 1388
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Styczeń 2015, 11:14:53 »
tak dokładnie robię. Już się troszkę od Was nauczyłam.
Zauwazyłam też, że kawka ma nieco inny smak zaraz po przepuszczeniu przez ekspres, a nieco inny jak straci odrobinkę na temperaturze. szlachetnieje jakby.
Oj chyba duzo czasu upłynie zanim dogadam się ze swoją amatorska maszynką.
:):)
Jakby nie było kawka od Anotonio pyszna, przy otwarciu pachnie przepięknie.

Offline MB Kobieta

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Ariete retro 1388
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Styczeń 2015, 14:53:42 »
Wystudzona filiżanka (zachowajcie powagę, proszę) pachnie _dobrym_ tytoniem (a osobiście jestem przeciwnikiem palenia).
Ja to samo czuję na przeschniętym i przestudzonym ciastku z ariadny (pozostalo na talerzyku).
Kiedyś, kiedyś paliłam, a teraz zapach ten wyczuwam "na kilometry".

Ale w samej kawie ani cioccolato ani ariadnie tego nie czuję. Na ściankach filiżanki też nie. :):)

A może.... ta kawa.... w drodze od plantatora do kawosza sama nawąchała się różnych zapachów i teraz po troszku oddaje je co wrażliwszym nosom????? wydaje mi się to możliwe.
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2015, 16:36:35 wysłana przez MB »

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Styczeń 2015, 21:57:42 »
Kawa: Cioccolato
Palenie: 12/06/2013
Sprzęt: Vibiemme Domobar Junior DB + MC4
Postać: espresso.

Ziarna: raczej małe, matowe, średnie palenie. W/g Antosia ziarna zawierają 100% arabiki z różnych regionów Brazylii oraz Gwatemali pochodzące z różnych metod obróbki.

Smaczki: ogólna charakterystyka kawy - bardzo dosyć łagodna, ale od samego początku pojawiają się jaśniejsze smaczki (leciutki kwasek) plus ciemna czekolada, może skórka chleba (ale mało).
Finisz, w moim przypadku już leciutko wychłodzony - to czekolada przeplatana czerwonym owocem (malutko, ale coś się w tle pojawiło). Wystudzona filiżanka (zachowajcie powagę, proszę) pachnie _dobrym_ tytoniem (a osobiście jestem przeciwnikiem palenia).

Ogólnie, kawa jaśniejsza (smakowo) niż Ariadna. Crema jest, choć nie bucha z wylewek, ale jest.

Tygrysek pojawia się prawie za każdym razem (ale to zasługa ziaren, a nie obsługanta).

ps. A teraz proszę Andrzeja o info czy aby na pewno to była Cioccolato? Ta w przezroczystym opakowaniu? Bo podczas wizyty u Was coś mówiłeś o jakiejś nowej wersji kawy....

Jaką dozę  stosowałeś, jaka temperatura, czas ? Czy bardzo reaguje na przemiał ?
U mnie wychodzi gorzka czekolada i przy 92 stopniach, pojawiły się przyjemne kwaski łagodne. Ale takiej cremy jak na zdjęciu raczej nie miałem. Chyba spróbuję pójść w ratio na 50%.
Ciągle mi się marzy słodkość jak kiedyś trafiłem przy Ariadnie, jedwab na podniebieniu plus słodycz.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Styczeń 2015, 22:13:00 »
Och, grudniowe Cioccolato ma zupełnie inny skład i charakter niż to opisane przez KrzychK. Minęły prawie 2 lata. Dla palarni kaw specialty jest to epoka, wiek, co najmniej pięciolatka w peerelu ;). Wszystko się zmieniło...

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Styczeń 2015, 22:33:26 »
Ha nie zobaczyłem na datę wiadomości :) Andrzeju zdradź jak tą słodycz uzyskać ?

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Styczeń 2015, 21:50:20 »
Oto jest pytanie :). Tu na pewno nie uzyskamy takiej słodyczy jak przy Ariadnie, bo to zupełnie inna mieszanka, bardziej złożona, bardziej fikuśna ;). Złożona ze składników o różnym stopniu palenia, bardziej i mniej słodkich. Warto popróbować różnych ustawień...
Na pewno uzyskamy espresso bardziej bogate i ładniej pachnące, i bardziej słodkie niż z Ariadny. Ale to staje się ewidentne, gdy porównamy te dwie kawy jednocześnie.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2015, 21:52:47 wysłana przez Antonio »

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Styczeń 2015, 22:04:22 »
Tu na pewno nie uzyskamy takiej słodyczy jak przy Ariadnie....
Na pewno uzyskamy espresso bardziej bogate i ładniej pachnące, i bardziej słodkie niż z Ariadny.
Antonio - wybacz nie rozumiem. A chciałbym zrozumieć, bo sobie poszukuję słodkiej mieszanki.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Cioccolato od Mastro Antonio
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Styczeń 2015, 22:09:45 »
Pewnie Antonio to jakoś lepiej wyłumaczy, ale ja to widzę tak:

z Adriany wyciągniesz więcej słodyczy typu orzech, czekolada. Taka klasyka. W Cioccolato, zwłaszcza w tej nowej wersji, ta słodycz będzie bardziej finezyjna, bo i dużo czekolady i słodyczy ciężkich, słodkich owoców.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi