Autor Wątek: Kawa BEZKOFEINOWA  (Przeczytany 28343 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Kawa BEZKOFEINOWA
« dnia: 12 Styczeń 2016, 14:52:56 »
Przeglądając forum nie znalazłem wątku o kawach dekofeinizowanych, czyżby nikt takiej nie pijał? Przyda się choć jeden wątek na ten temat bo wybór tych produktów jest skromny.
Może przeglądając oferty różnych sklepów kawowych natrafiliście przy okazji na jakieś sensowne propozycje ziarnistej kawy bezkofeinowej z segmentu speciality.

Ja póki co znam:
- Decaf Super Bar Arabica - http://swiezopalona.pl/produkt/1677/Decaffeinated-Super-Bar-Arabica
ze Świeżopalonej, obróbka wodna
- Nikaragua Finca la Cascada - http://www.coffeedesk.pl/product/2430/Coffeelab-Nikaragua-Finca-La-Cascada-Decaf
z palarni Coffeelab, obróbka ?
- Cafe Saula Descafeinado - http://sklep.caffedo.pl/kawa-bezkofeinowa-cafe-saula-descafeinado-bezkofeinowa-1kg/p,155677#features
obróbka wodna
- i jeszcze marketowa Illy Espresso Decaffeinato: http://www.coffeedesk.pl/product/550/Kawa-Ziarnista-Illy-Espresso-Decaffeinato

Wiem, że naturalna smaczniejsza i że arabika łagodniejsza od robusty, ale szukam czegoś co ma jeszcze mniej kofeiny i nie smakuje beznadziejnie. Kiedyś kupiłem bezkofeinową ze świeżopalonej, ta sama mieszanka co obecnie i była niezła, zdedydowanie lepsza od marketowych. Niemniej jednak przydałoby się mieć jakieś alternatywy.
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2016, 15:02:50 wysłana przez Greg. »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Styczeń 2016, 15:15:17 »
Za wiele nie ma, ale słabo szukałeś ;)
DECAF

Temat też się przewijał przy omawianiu zdrowotnych aspektów kawy.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Styczeń 2016, 15:29:02 »
Sprawdź na stronie xcafe, mają tam Columbię Supremo, obróbka metodą wodną.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Styczeń 2016, 18:29:20 »
dzięki, wrzucam link do produktu jakby ktoś chcial sobie zamówić:
Arabica Columbia bezkofeinowa Supremo
http://xcafe.pl/arabica/79-arabica-columbia-bezkofeinowa-supremo.html

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Styczeń 2016, 18:41:26 »
Tak z czystej ciekawości, czemu tak kofeina przeszkadza Ci w kawie? Względy zdrowotne? Uważasz ją za szkodliwą? Jeśli nie chcesz, to nie musisz odpowiadać w końcu to Twoja sprawa ale zawsze ciekawiły motywacje do wyboru kaw pozbawionych kofeiny. ;)
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Styczeń 2016, 19:10:46 »
znajomy zawsze pijał bezkofeinową z tego względu, że kofeina podnosiła mu ciśnienie a za bardzo lubił kawę, żeby przestać ją pić. i padło na bezkofeinową... choć jaką, to może przemilczę - zresztą, gust jak ---, każdy ma swój.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Styczeń 2016, 19:18:22 »
 :hihihi: Przecież kofeina - jak już pisał @Greg. - jest jak Charles Bronson wcielający się w Paula Kersey'a  :smiech:
@Greg. - proponowałbym zainteresować się tym jak tą bezkofeinową kawę się uzyskuje i tym ile kofeiny w niej zostaje.

Swoją drogą to jaki smak ma kofeina?
LMWDP #469

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Styczeń 2016, 19:24:14 »
zostawmy dyskusje za/przeciw kofeinie na inne wątki, bo się śmietnik robi.

Ten temat ma służyć tylko jako zestawienie wartych zakupu kaw bezkofeinowych które nie straciły za bardzo na smaku, dla osób które z różnych przyczyn takiego produktu szukają.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Styczeń 2016, 19:31:32 »
Wybacz sceptycyzm i dystans

Ja póki co znam
Czyli wszystkie je piłeś? To może podziel się ich smakiem z nami. Może recenzja jakaś? Bo zestawienie z samymi nazwami niczemu nie służy. Gdyby choć wiedzieć jak kofeiny się z ziarna pozbyto - to była by to wiedza bardziej użyteczna. A tak to nie wiem czemu te wymienione są:
wartych zakupu kaw bezkofeinowych które nie straciły za bardzo na smaku
Warte bo są? Porównałeś smak z ich kofeinową wersja?  :kwiat:
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Styczeń 2016, 19:49:57 »
zostawmy dyskusje za/przeciw kofeinie na inne wątki, bo się śmietnik robi.
To chyba nie ten dział, bo tu opisujemy kawy, które wypiliśmy. Komercyjne linki piętro niżej ;)


proponowałbym zainteresować się tym jak tą bezkofeinową kawę się uzyskuje i tym ile kofeiny w niej zostaje.
Jeśli wierzyć w opisy to Swiss Water Process jest całkiem sprytny. Woda i filtry węglowe. Tylko nie chwalą się jak potem reszta wraca do ziaren.
Ci od procesu chwalą się że 99,9% zostaje w wypłukane.
Normy na zawartość kofeiny też są dość restrykcyjne: podobno zielone ziarno powinno mieć nie więcej niż 0,1% kofeiny. Podobno w filiżance bezkofeinowej kawy jest 1-5mg kofeiny.

Swoją drogą to jaki smak ma kofeina?
Opis chemiczny mówi, że gorzki.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Styczeń 2016, 20:42:07 »
miałem kiedyś kofeinę z apteki w kroplach, bardzo gorzka, niesmaczna.

Jeśli chodzi o kawy bezkofeinowe to można spróbować również zrobić sobie mieszankę z normalną kawą, np. w proporcjach 50/50 lub 70/30. Dodatek zwykłej kawy podniesie walory smakowe całości ale mieszanka będzie zawierać 2-3x mniej kofeiny.

W początkach kawowej przygody piłem Super Bar Arabica i pamiętam, że była to najlepsza z bezkofeinowych jakie wtedy próbowałem. Wyróżniała się na tle marketowych i allegrowych, była porównywalna z innymi kawami ze sklepu Świeżopalona jakie wóczas zakupiłem. Szczegółów już nie pamiętam, jak spróbuję ponownie napiszę więcej.

Znalazłem jeszcze coś w palarni JavaCoffee:
JAVA 005 DECAF - 100% Arabika.  http://sklep.javacoffee.pl/pl/java/146-java-005-decaf.html?search_query=bezkofeinowa&results=1
Wypalana na zamówienie, proces "mountain water" (czy to to samo co swiss water?)
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2016, 21:37:31 wysłana przez Greg. »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Styczeń 2016, 12:48:26 »
dotarła do mnie bezkofeinowa Super Bar Arabica ze Świeżopalonej. Póki co parzyłem tylko w Phinie ale parę rzeczy już mogę powiedzieć.

Smakosze lubiący jasno palone kawy speciality nie będą zachwyceni - kawa jest ciemno/bardzo ciemno palona, pokryta olejkiem. Większość nut smakowych które są wyraźne w jasnych kawach np. z MA nie jest tutaj wyczuwalna, być moze się zwęgliły. Są jakieś delikatne ślady kwasków ale delikatne. Kawa nie jest ohydna, oceniłbym ją jako nieco lepszą od marketówek ale szału nie ma, powinna się lepiej sprawdzić w mlecznych. Pobudzenie minimalne.
Ja chyba preferuję jaśniej palone ziarna, ponoć bezkofeinowa Coffeelab jest jaśniejsza.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Styczeń 2016, 12:53:54 »
Niestety wybór kaw bezkofeinowych jest szalenie ograniczony i ciężko znaleźć coś "pod siebie". A potem i tak będziesz skazany na 1, 2  kawy.

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Styczeń 2016, 14:33:42 »
Dla mnie całkiem pijalna jest z Palarnii Harmonia
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawa BEZKOFEINOWA
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Luty 2016, 13:37:12 »
odnośnie Decaf Super Bar Arabica ze Świeżopalonej dodam, że po zmianie młynka na lepszy - smak tej kawy trochę się poprawił, jednak dalej lokowałbym ten produkt jako przeznaczony raczej do kaw mlecznych.

Następnie zamówiłem Nikaragua Finca la Cascada z palarni Coffeelab (do nabycia w sklepie Coffeedesk http://www.coffeedesk.pl/product/2430/Coffeelab-Nikaragua-Finca-La-Cascada-Decaf )
Dostałem świeżo wypalone ziarenka sprzed kilku dni. Powiem krótko - rewelacja !!!
Ziarna są duże, jasno-średnio palone, ładnie pachną. Jest to myta arabika, więc należy się spodziewać raczej kwaskowatych nut ale całość jest smaczna i dobrze wychodzi nawet jako espresso. Dla mnie ta kawa była zaskoczeniem, myślałem już że bezkofeinowe to nic specjalnego a tu niespodzianka  :D  Smak jest może trochę bardziej płaski niż kofeinowe ziarna speciality, ale różnica nie jest duża a od niektórych ziarenek te tutaj są nawet smaczniejsze. Jest to jedyna jak na razie kawa bezkofeinowa, która w mojej ocenie dorównuje kofeinowym wersjom. Najlepsza bezkofeinowa jaką miałem   :kawa:
Polecam zarówno do espresso, jak i do mleka, do przelewania chyba też. Kawa wypalona podobnie jak inne ziarna speciality, więc świetnie nada się żeby robić sobie mieszanki np. 50/50 z kawą kofeinową.

Znakomity produkt. Jeśli Coffeelab potrafi zrobić takie kawy bezkofeinowe to gorąco zachęcam producenta do spróbowania także z innymi ziarenkami, np. z obróbki suchej.
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2016, 15:27:02 wysłana przez grex »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi