Autor Wątek: Colombia Supremo – palarnia kawy Euro Cafe  (Przeczytany 2083 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Colombia Supremo – palarnia kawy Euro Cafe
« dnia: 18 Styczeń 2015, 21:34:32 »
Colombia Supremo – palarnia kawy Euro Cafe (forumowy RanGo)

Ziarna duże, charakterystyczne dla odmiany Supremo, większe od innych kolumbijskich arabik, takich jak Excelso lub Pasilla. Palenie do metod alternnatywnych, ale niezbyt jasne.
Sposób przygotowania: dripper Tiamo V60-01, białe filtry Hario i młynek Fiorenzato F6 Drogheria. Doza standardowa, 6 g kawy na 100 ml wody, temperatura 90°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia, razem z preinfuzją, około 2,5 minuty, mieszanie po pierwszym zalaniu.
W aromacie dripa jest czekolada, nuty słodyczy (melasa) i jasne owoce (cytrusy). Kwaskowatość znaczna, dominujące cytrusy z niewielką ilością czekolady i sporo słodyczy. Drip jest na początku rześki i orzeźwiający, później dochodzi więcej owocowej słodyczy, dzięki której pije się go bardzo przyjemnie. Finisz cytrusowo-słodki. Posmak z czasem przechodzący w czekoladowo-kakaowy. Przy dłuższej ekstrakcji, od 3 minut w górę, w naparze pojawia się więcej czekolady. Podobnie jest przy drobniejszym przemiale, kosztem kwaskowatości narasta czekoladowa goryczka.
Sposób przygotowania: aeropress i młynek Mahlkönig Vario Home. Metoda odwrócona, doza 7 g na 100 ml, temperatura 90°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia z preinfuzją 90 sekund, przemiał dosyć drobny.
W aromacie jest przypieczone pieczywo, z akcentami czekolady i delikatnymi słodkimi nutami jakby wanilii. Smak podobny do dripa, ale mocniejszy. Jest więcej czekolady, takiej niezbyt słodkiej, i mniejsza kwaskowatość, a także cytrusowa słodycz. Na początku prym wiedzie kwaskowatość, po chwili przechodząca w cytrusową słodycz z nutami czekolady. Napar jest bardzo fajny do picia. Posmak delikatnie czekoladowy.
Colombii Supremo z Euro Cafe spróbowałem w dripie i aeropressie, w obu mi smakowała, do tych metod mogę ją polecić.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi