Autor Wątek: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc  (Przeczytany 3158 razy)

Offline bonk87

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Saeco Incanto HD8917
Cześć,

Jestem wielkim miłośnikiem kawy, filiżanka espresso jest dla mnie jedną z największych radości dnia. Po latach używania kawiarki, przyszedł czas na przejście "na swoje" i pierwszy poważny ekspres. Jako że miał on też robić jednoprzyciskowe latte, a cenię sobię wygodę - poszedłem w automaty, a dokładnie w mocno polecane w internetach Saeco Incanto HD8917 (w zasadzie to samo, co 8916). Miało być dobrze...

Wytrzymałem pół roku i mam dość. Ziarno mam chyba dobre (Vergnano 900, podane w kawiarniach z profesjonalnej maszyny bardzo mi smakuje), testowałem wszystkie ustawienia młynka, bawiłem się ilością wody na kawę i tu w sumie kończy się to, na co mam wpływ w tym ekspresie, a kawa jest ciągle wodnista i totalnie nie oddaje tego, czego oczekuję.

Jestem zdecydowany sprzedać moją maszynę i włożyć więcej pracy w przygotowanie napojów - czyli kupić dobry ekspres kolbowy, albo dobry młynek i ekspres kolbowy. Nie chciałbym przekroczyć 3000 zł, ale oczywiście jeśli da się zmontować dobry duet za 1000, to tym bardziej chętnie :) Baaardzo proszę o porady.

Z góry dzięki i pozdrawiam.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Wrzesień 2017, 19:24:38 »
Uwielbiasz espresso a poszyłeś w latte :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Wrzesień 2017, 19:43:19 »
jeśli da się zmontować dobry duet za 1000, to tym bardziej chętnie  Baaardzo proszę o porady
1000 to za mało na taki zestaw, ale w zbliżonej cenie kupisz bdb młynek który później przyda się także do ekspresu. Do tego parę niedrogich alternatywnych zaparzaczy (moka/phin/slowpresso/aeropress/clever itp.) i masz zestaw full manual, zdolny zrobić mocną, esencjonalną kawę na kilka różnych sposobów. Możesz tam dowolnie regulować temperatury, czas ekstrakcji i stopień przemiału i ilość wody w naparze, dobierając sobie parametry pod taki smak jaki najbardziej lubisz.
Ekspres to większy wydatek, zawsze można go później dokupić.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Wrzesień 2017, 19:49:08 »
Z nowych: Kinu m47 + R. Silvia.
Używane: Szukaj okazji.

Offline bonk87

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Saeco Incanto HD8917
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Wrzesień 2017, 20:04:06 »
Uwielbiasz espresso a poszyłeś w latte

Druga połówka ;)

1000 to za mało na taki zestaw, ale w zbliżonej cenie kupisz bdb młynek który później przyda się także do ekspresu. Do tego parę niedrogich alternatywnych zaparzaczy (moka/phin/slowpresso/aeropress/clever itp.) i masz zestaw full manual, zdolny zrobić mocną, esencjonalną kawę na kilka różnych sposobów. Możesz tam dowolnie regulować temperatury, czas ekstrakcji i stopień przemiału i ilość wody w naparze, dobierając sobie parametry pod taki smak jaki najbardziej lubisz.
Ekspres to większy wydatek, zawsze można go później dokupić.

Jestem skłonny wydać ile trzeba, jeśli ekspres kolbowy będzie tu najlepszą opcją, chodziło mi o to, że mam jakiś tam budżet i nie musimy go na siłę wydawać, jeśli nie ma takie potrzeby, ale to nie jest problem :)


Z nowych: Kinu m47 + R. Silvia.
Używane: Szukaj okazji.

Już sprawdzam, dzięki!

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Wrzesień 2017, 20:16:42 »
kolbę też fajnie wypróbować, nie mówię że nie, przyjemnie się to obsługuje. Tylko jakby to wytłumaczyć, ekspres nie robi "lepszej" kawy niż inne metody, tylko trochę inną. Każda metoda manualna jest trochę inna niż pozostałe, uzyskuje się różne smaki. Dajmy na to że lubisz kolor niebieski, trudno powiedzieć czy jasnoniebieski jest "lepszy" niż ciemnoniebieski, a może niebieski z lekkim odcieniem zielonego, wszystkie potrafią cieszyć oko jeśli umiejętnie dobierze się kolorystykę.
Z różnych urządzonek manualnych można uzyskać bdb napar bo tutaj bardziej chodzi głównie o to, że mając możliwość ręcznego dobierania wszystkich parametrów możesz sobie sterować ekstrakcją i w efekcie zrobić taki napar jak lubisz. Automat tego właśnie nie daje.

Z niedrogich domowych kolb popularne są marki tańsze modele ascaso, lelit, rancilio. Ale ważniejszy do ekspresu jest młynek, szczególnie właśnie w przypadku kolbowca, i to na młynku bym się skupił. Lepszy młynek + tańszy ekspres zrobi lepszą kawę niż drogi ekspres+ tani młynek. Nawet w SCG robiono takie porównanie i wyszło właśnie tak jak piszę.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2017, 21:06:07 wysłana przez grex »

Offline bonk87

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Saeco Incanto HD8917
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Wrzesień 2017, 20:36:15 »
Zdecydowanie to rozumiem, ale swoje przeżycia z kawiarką już miałem, alternatywne metody też mniej więcej znam - chodzi mi tu też o radość z posiadania ekspresu, jakkolwiek to brzmi :) No i to nieszczęsne spienianie mleka...

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Wrzesień 2017, 23:57:41 »
Grex, kolega pyta o espresso, a ty z alternatywą wyjeżdżasz. Espresso żadną alternatywą nie zastąpisz.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Wrzesień 2017, 09:34:28 »
Budżet 3000 pln to mało i dużo zarazem. Mało na nowy zestaw a zbyt dużo żeby kupić byle co. Ja osobiście nie mam jakoś żadnej atencji dla metod alternatywnych, może to jeszcze nie moja pora a do poprawnego i smacznego espresso potrzeba młynka i kolby. Chcąc kupić nowy ekspres możesz wybrać RS, klasyczne rozwiązanie z bojlerem i moim zdaniem ogólnie fajny ekspres, który nieźle wygląda. Mówię o Rancilio Silvia bo masz trochę mało kasy a to dobra kolba i zapłacisz za nią tylko 2150 pln, w podobnej cenie masz drugi bojler małą Annę Lelit i odrobinę drożej jest jeszcze ASCASO Dream mający termoblok. Wybór bojler vs termoblok to tak jak IOS i Android, albo Android i Windows Phone. Oba działaja każdy ma swoich zwolenników. Tyle że wtedy na młynek zostaje mało kasy i możesz wybierać pomiędzy podstawowymi modelami młynków ASCASO jeśli chodzi o nowy sprzęt (np.i-2 mini, i-1 steel). Możesz kupić też zestaw np ASCASO Dream plus młynek wtedy zmieścisz się w 3000 pln.
Druga opcja to używany ekspres i używany młynek i wówczas za 3000 pln możesz kupić właściwie dowolny młynek gastro plus nowe żarna, nawet MSJ oraz ekspres kolbowy a przy odrobinie szczęścia nawet HX tylko wymaga to więcej cierpliwości i wysiłku. Zalety każdego rozwiązania oceń sam czytając to forum jakiś kompromis z tym budżetem musisz wybrać, powodzenia.

Offline bonk87

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Saeco Incanto HD8917
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Wrzesień 2017, 11:24:39 »
Dzięki za przeglądową opinię, resztę już muszę zrobić sam, tak jak piszesz. Pozdrawiam :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Czas na pierwszy dobry ekspres, czyli rozczarowanie automatem i prośba o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Wrzesień 2017, 18:05:46 »
Jak lubisz espresso i chcesz mieć kawę na poziomie kawiarni to MUSZISZ wydać więcej. Ja tak jak ty "bawiłem się" automatami próbując z nich zrobić espresso dla znajomych z Włoch. Tylko wstydu się najadłem. A miałem ostatni Saeco Cappuccino Royal polecany do małych punktów kawowych. Nie da się, kropka i koniec. Musisz kupić kolbę i nie żałuj na nią pieniędzy. Ponad rok temu kupiłem Bezzerę Magica S PID i nie żałuję. Po 15 miesiącach używania dalej wzbudza te same odczucia. Kawę u nas w domu pijamy dużo, bardzo dużo. Ja, żona, córka i synowie.  Jedyny minus, że tej kawy idzie 1 kg w 4-5 dni. I drugi minus trudno jest nam już akceptować kawy w wielu kawiarniach. Teraz rozumiem moich znajomych Włochów jak cierpią nie mogąc się napić dobrego espresso w Polsce. Trzeba znać te kawiarnie.
Zwiększ budżet o 100% i weź kredycik na kartę i kupuj dobry ekspress i dobry młynek. Warto. Zwróci się w smaku i radości kawy.
Fajny wpis na facebooku widziałem : "cała nadzieja w Bogu i ... kawie".
A inni niech się nie obrażają.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi