Autor Wątek: Guatemala Coban Rainforest – palarnia kawy Euro Cafe  (Przeczytany 3472 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Guatemala Coban Rainforest – palarnia kawy Euro Cafe
« dnia: 31 Marzec 2016, 21:32:56 »
Guatemala Coban Rainforest – palarnia kawy Euro Cafe

Arabika odmiany Bourbon, sposób obróbki - myta. Suszenie jest mechaniczne z powodu dużej wilgotności powietrza, która w okresie zbiorów w rejonie miasta Coban wynosi 85 - 95 %. W opisie na stronie palarni jest wzmianka, że „są tam tylko dwie pory roku, deszczowa i bardziej deszczowa”. Palenie jest dosyć ciemne, z przeznaczeniem na espresso. Ziarenka są spore, równe i ładne, z jaśniejszą bruzdą, charakterystyczną dla mytej obróbki. Mają intensywny aromat słodko - czekoladowy. Przemiał pachnie podobnie, z niewielką owocową nutą. Cena Gutemali Coban Rainforest jest atrakcyjna, 500 g opakowanie kosztuje 36 zł.
Sposób przygotowania: ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30. Espresso było robione jako połowa uzysku z podwójnego sitka, doza 18 g, czas ekstrakcji 28 sekund. Crema ładna i spora jak na arabikę, delikatnie cętkowana i dosyć trwała. W aromacie espresso jest słodko - czekoladowo, a w smaku delikatne słodkawe jasne owoce (trudne do sklasyfikowania), kakao z czekoladą i słodkie nuty. Espresso zdecydowanie smaczne, fajnie zbalansowane, niekwaśne i nie gorzkie. Posmak z czasem kakaowy, intensywny i bardzo długi. Z mlekiem tej Guatemali nie próbowałem, ale gościom cappuccino bardzo smakowało, podobnie jak żonie americano. A jeżeli ktoś nie przepada za owocowymi nutami w espresso, to wystarczy podnieść temperaturę parzenia i wtedy te ziarenka pokażą zupełnie inne oblicze. Espresso będzie zdecydowanie czekoladowo - kakaowe, mocne i konkretne, oczywiście także smaczne. Czas ekstrakcji to 25 sekund.
Końcówkę Rainforest zostawiłem na próby z aeropressem, postaram się jutro opisać wrażenia z picia „dużej kawy”.

http://images77.fotosik.pl/466/f76403240477b0d8gen.jpg
Guatemala Coban Rainforest – palarnia kawy Euro Cafe


Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Guatemala Coban Rainforest – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marzec 2016, 23:30:08 »
Czytając te twoje opisy mam ciągłą chęć odwiedzenia Trzebnicy:D  :pycha: :pycha: :pycha:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Guatemala Coban Rainforest – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Kwiecień 2016, 21:06:36 »
Liczę, że odwiedziny w jakimś zbożnym celu :).

Czas na aeropressowe wrażenia. Młynek Mahlkönig Vario Home, metoda odwrócona, doza 7 g na 100 ml wody, temperatura wody 88°C, łączny czas parzenia 95 sekund, przemiał dosyć gruby, prawie dripowy. W aromacie przemiału są intensywne świeże jasne owoce. W przemiale na espresso ich nie czułem, może dlatego, że wąchałem przemiał w rozgrzanym portafiltrze. W aromacie naparu są jasne owoce i słodkie nuty, a w smaku nuty słodkich jasnych owoców i kakao. Posmak kakaowy, długi i przyjemny. Napar był dobrze zbalansowany, przyjemny do picia, odpowiednio intensywny i dobry.

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Guatemala Coban Rainforest – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Kwiecień 2016, 22:09:42 »
Nie zebym sie wprosil ale ale ale:)

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Guatemala Coban Rainforest – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Marzec 2017, 09:10:23 »
Data pakowania 24.02.2017

Czekolada ze skórką pomarańczy :-)

IMG_20170307_070252_140 by Marek Miklewski, on Flickr

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Guatemala Coban Rainforest – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Marzec 2017, 13:35:37 »
Data pakowania 7.03.2017 (palona parę dni wcześniej nie pamiętam już)

wnioski po 2 tygodniowym picu

ekspres: Brasilia Portofino  hx
młynki: RR55OD i Zenith E
temperatura ekstrakcji około 92 stopnie

doza 16-17g
napar 32-34 gr
czas 30 sek

Bardzo przyjemne zaskoczenie w szczególności po zbyt długiej obecności w młynku Brazylijskich kaw.
Kawa  owocowo-słodka ,zero goryczy z delikatnie kwaskowym posmakiem ale w przyjemnym tego słowa znaczeniu,

Crema bardzo ładna i obfita długo trzymająca się. Do rysowania mlekiem nadaje się oraz dobrze łączy się z nim w smaku.

Z ciekawości przedłużałem ekstrakcje do 33-35s z zachowanie uzysku 2:1 i wychodziła nadal bez wyczuwalnego spalenia ale zaczynała tracić nuty owocowe i kwaskowe na rzecz czekoladowych. Zwiększenie uzysku przy tym samym czasie trochę też zmienia jej nuty. Skrócenie czasu z tą temperatura nie przynosiło nic wartego uwagi.

trochę dużo bąbelków na tej creamie ze zdjęcia 222 ale tylko takie mam.



« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2017, 13:41:53 wysłana przez sobota »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi