Autor Wątek: Kupno automatu? Do 1500zł  (Przeczytany 3969 razy)

Offline stpman

  • Wiadomości: 4
Kupno automatu? Do 1500zł
« dnia: 13 Marzec 2017, 20:21:14 »
Witam,

bardzo was proszę o pomoc w kupnie ekspresu do kawy.

Zacznę od tego, że do tej pory używam (używałem?) kolbowego DeLonghi, takiego taniego i dość starego. Generalnie szału nie ma ale działał. Niestety ostatnio zauważyłem, że kawa jest niesamowicie kwaśna, pić się tego nie da... Wygląda na to, że grzałkę szlag trafił, naprawiać się już na pewno nie opłaca.

Dlatego w grę wchodzi kupno czegoś nowego. Od czytania internetu już zwariowałem i trafiłem tutaj :)

Piję 1-2 kawy dziennie, żona kawy nie pije (od święta capuccino). Także spieniacz do mleka lepiej żeby do świętego spokoju był.

Ja z kolei piję wyłącznie czarną kawę, americano lub espresso (ew espresso doppio), białej kawy nie uznaję ;)

W pierwszej kolejności pomyślałem o ekspresie który już od 3 lat używają moi rodzice i są zadowoleni (ja zresztą też), a mianowicie DeLonghi ECAM 22.110.B.
No ale sam nie wiem...

Automat odpowiada mi najbardziej, bo jest idealny dla takiego lenia jak ja. Naciskam guzik i już leci świeżo zmielona kawa.
Nie wykluczam też kolby, bo mam młynek udarowy do kawy (taki szybkoobrotowy z Boscha).

Górna i nieprzekraczalna granica cenowa to 1500zł, musi być w kolorze czarnym.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc laikowi :)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kupno automatu? Do 1500zł
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Marzec 2017, 20:52:10 »
automat to zły wybór do czarnej kawy, coś tam zaparzy ale będzie to bardzo kiepskiej jakości, do tego jest drogi, awaryjny i wymaga kosztownej obsługi (filtry, odkamieniacze, płyny i serwis co jakiś czas). Roczne utrzymanie automatu marki Jura kosztuje ponad 700zł, nie wiem czy warto się w to pakować.
Ta "tania kolba" którą miałes to zabawka, solidne ekspresy kolbowe zaczynają się mniej więcej od tej granicy cenowej jaką tutaj przyjąłeś, . Młynek udarowy nie nadaje się do niczego, a już na pewno nie do współpracy z kolbą. Mieli szalenie nierówno i nie da się tam ustawić grubości przemiału, co jest podstawą przy ekspresie kolbowym.

Generalnie czarną kawę o nieco większej pojemności niż typowe espresso uzyskasz z innych metod np. moka, aeropress, phin, ekspres przelewowy itp. Są to mniej kosztowne zaparzacze, wcale nie gorsze od ekspresu. Do tego wystarczy zakup niedrogiego młynka żarnowego np. wilfa svart.
Jeśli koniecznie musi być ekspres kolbowy to najtańszym sensownym zestawem tego typu jest ascaso basic + młynek i2 za około 2tys.

W każdej z metod podstawą smacznej kawy jest jakość samych ziaren. Kupując kawę marketową niestety efekty zawsze będa marne. Dobrą kawę możesz nabyć w renomowanych polskich palarniach. Przy ziarnach single origin trzeba się liczyć z ceną 30-40zł/250g.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2017, 21:07:54 wysłana przez grex »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kupno automatu? Do 1500zł
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Marzec 2017, 21:04:57 »
LMWDP #469

Offline stpman

  • Wiadomości: 4
Odp: Kupno automatu? Do 1500zł
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Marzec 2017, 21:13:37 »
Ascaso Basic (czarny) na zdjęciach wygląda jakoś strasznie tanio i tandetnie (a może to tylko takie wrażenie?). Niestety kupując go mam dwa wyjścia. Albo kupować mieloną kawę, albo mielić w udarówce...

Używek jakoś zawsze się boję... No i ten też wygląda tak sobie (niestety, ale muszę się też liczyć ze zdaniem żony, której ekspres nie jest to życia potrzebny, ale na blacie musi na niego patrzeć) choć chyba jest to jednak sprzęt z nieco wyższej półki?

Offline crik Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: G.A.T. 3tc, Phin, Kalita 155 SS, AP, V60-02, Gabi, La Peppina - renowacja
  • Młynek: Kinu M38
Odp: Kupno automatu? Do 1500zł
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Marzec 2017, 21:21:52 »
Jeszcze widzę trzecie wyjście, kupić komplet i mieć z głowy   ;)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kupno automatu? Do 1500zł
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Marzec 2017, 21:23:31 »
ekspres kolbowy z normalnymi sitkami (bez zaworka) nie zadziała z kawą mieloną, z młynkiem udarowym też nie.
Także bez odpowiedniego młynka taki zakup nie ma sensu.

Przy małym budżecie znacznie lepiej jest skorzystać z metod alternatywnych, np. Phin. On powinien dać radę z młynkiem udarowym, choć i tak zalecany jest tu zakup jakiegoś normalnego młynka żarnowego.

Offline stpman

  • Wiadomości: 4
Odp: Kupno automatu? Do 1500zł
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Marzec 2017, 21:37:06 »
Panowie na chwilę obecną najsensowniejszym wyborem wydaje się być Ascaso Basic, tym bardziej, że na stronie polskiego dystrybutora pisze, że w zestawie są też sitka na kawę mieloną sklepową.

Jak z awaryjnością, cenami części zamiennych, serwisem itp tego Ascaso?
Czy ekspres kolbowy trzeba odkamieniać tak jak automat?

P.S możecie mi wytłumaczyć na chłopski rozum czym różni się w praktyce taki Ascaso za 1400zł od takiego Delonghi EC 680 za połowę ceny?
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2017, 21:41:04 wysłana przez stpman »

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Kupno automatu? Do 1500zł
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Marzec 2017, 21:49:46 »
Jeśli już ascaso, to ja bym się dogadał z joonecky na zestaw od niego. Wtedy kawą będziesz mógł kupować w ziarnach i mielić na bieżąco, co pozwoli Ci otrzymać smaczniejszy efekt w filiżance, niż z mielonki.
Tak, ekspres kolbowy trzeba odkamieniać.
Na forum jest obecny dystrybutor Ascaso pod nickiem Janusz.
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi