Autor Wątek: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków  (Przeczytany 447358 razy)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1215 dnia: 15 Kwiecień 2020, 08:09:03 »
Właśnie siedzę w pracy i popijam durominę z aeropressu, zrobiona na "oko", bez wagi.
Smak bardzo rześki, bardziej kwaskowaty niż słodki. Wg mnie to taka kwaskowatość czerwonego grejpfruta z lekką goryczką. Słodycz owocowa, raczej w stronę czerwonych owoców. Posmak faktycznie lekko korzenny, delikatny, ale wyczuwalny.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1216 dnia: 15 Kwiecień 2020, 09:39:03 »
Duromina super owocowo kwiatowa

Mnie ta kawa wychodzi płaska, bez smaku. Robię w Melittcie. I zmielone jak i cukier, kiedy indziej grubiej. Czasem 20g na 300ml, czasem 40g na 600ml. Nie mam pomysłu

To może być sprawa wody.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1217 dnia: 15 Kwiecień 2020, 10:00:31 »
Też tak myślę, że może coś być z wodą. @kawosz17 a  na jakiej wodzie robisz? Zagotowujesz czy wyłączasz przed osiągnięciem wrzenia? Jeśli nie wychodzi to może spróbuj na butelkowanej żywiec zdrój i zobacz jak wychodzi.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1628
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1218 dnia: 15 Kwiecień 2020, 10:19:43 »
Nie doprecyzowalem. Parzę w Melitta Aroma Deluxe, ekspres przelewowy. Leję tylko Żywiecki Krysztal. Dziś zaparzyłem w wyższej temperaturze i było lepiej.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1219 dnia: 15 Kwiecień 2020, 11:17:30 »
Spróbuj zmniejszyć dozę żeby podbić ekstrakcję. Ja nie raz robie 5,5g na 100ml wody i bardzo fajnie wychodzi, owocowo i zarazem słodko.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1220 dnia: 15 Kwiecień 2020, 11:53:09 »
PRzed robiniem kawy, polecam trochę wody przepuścić przez ekspres żeby go zagrzać, nie koniecznie kryształ. Jeśli ekstrakcja nie trwa bardzo długo, to spróbuj może trochę drobniej zmielić? Tak żeby zmieścić się w ok. 5 minutach. Sposób podany przez Untoldexa też może pomóc. Jednak starałbym się wdrażać po kolei, żeby wiedzieć co jak wpłynęło na smak.

Offline cybul26

    • brak
  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: delonghi EC 685
  • Młynek: reczny
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1221 dnia: 16 Kwiecień 2020, 14:59:22 »
Jakie aktualnie dostępne kawy polecacie dla początkującego pod espresso? Nie lubię za bardzo kwasowatości w kawach. Słyszałem dobre opinie o Polish Horse, coś jeszcze?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka


Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1222 dnia: 16 Kwiecień 2020, 16:23:07 »
Extra Selekt jest taka mieszanka która nie posiada dużo kwasowości, z Mujeres też powinieneś poradzić sobie. Jeżeli o single chodzi, tu można polecić Daterrę Moonlight, Jave Jampit lub kostarykańską El Tucan.

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1223 dnia: 16 Kwiecień 2020, 17:13:37 »
El Tukan dobrze wychodzi nawet na zabawce z obciętym filtrem ciśnieniowym, tylko trzeba podwójne wciskać, bo zabawka słabo pcha na pojedyncze.

Offline baks Mężczyzna

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Kazak Rota, moka, V60-02, AP
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1224 dnia: 16 Kwiecień 2020, 19:24:04 »
Zakręciłem dzisiaj eksperymentalnie w rocie jasno paloną pod przelew - BRAZIL MANTEQUIERA MOUNTAINS YELLOW BOURBON  i taka mnie spotkała wizualna niespodzianka w filiżance  :kawa:
brasil.jpg
Wrażenia smakowe równie przyjemne  :taktak:

Offline magicwojtek

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: BLAUPUNKT CMP301 /OXO good
  • Młynek: Severin km 3873
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1225 dnia: 18 Kwiecień 2020, 10:20:30 »
hej
coś polecicie z Euro Cafe do kawiarki :D?
przeważnie kawy z mlekiem

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1226 dnia: 20 Kwiecień 2020, 20:25:46 »
Ja ostatnio popijam Peru Yakumama. I powiem szczerze jestem zaskoczony. Po bardzo dobrej Yaneshy nie spodziewałem się kolejnej równie dobrej kawy z Peru. Jak dla mnie bardzo przyjemna. Gładka, słodycz jasnych owoców trochę jak kompocik, trochę jak placek z jabłkami. Z bardzo przyjemnym finiszem spieczonej skórki.  Przez przypadek zmieliłem za drobno i zrobiłem w kompresso ristretto 1:1. Ależ to było smaczne i gęste.

@magicwojtek  Bardzo fajnie i słodko wychodził Polish horse w kawiarce. Nie wiem jak z mlekiem, bo nie pijam ale teściom z mlekiem smakowała ta kawa.
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2020, 21:15:48 wysłana przez krystians »

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1227 dnia: 21 Kwiecień 2020, 08:35:33 »
Ja jeszcze raz z pochwałą dla Etiopii Duromina - tym razem aeropress, metoda tradycyjna, 16g kawy na 240g wody, 95 stopni, przeciskanie po półtora minuty. Wyszło nawet lepiej niż z dripa, kwasowość została podbita przy zachowaniu owocowej słodkości w tle, i tutaj nawet ja wyczuwam nuty truskawki  :ok:
Kawa świeża, rześka, smakuje latem, naprawdę pyszna.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1228 dnia: 21 Kwiecień 2020, 09:39:33 »
Nie wiem czy jeszcze są w ofercie, ale ostatnio brałem dwa naturale, jeden to jakiś Meksyk, nie pamiętam co to było dokładnie, bo już poszedł, drugi to Brazylia Petit Soleil. Bardzo fajnie wychodzą w espresso, dużo słodyczy zawdzięczają chyba obróbce i bardzo fajnie zbalansowane, dosyć konkretne palenie pod espresso, ale wyczuwalna wyraźna owocowa kwasowość.

Chyba mimo woli przestawiam się na ciemniejsze rejony w espresso. Moje kwasy nikomu nie przypadły do gustu w biurze i musiałem się nieco ugiąć.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1229 dnia: 21 Kwiecień 2020, 10:25:22 »
Wszystko prawda Miklas, ja otworzyłem Brazil Daterra Petit Soleil kilka dni temu i to bardzo przyjemna kawa do espresso. Taka dla wszystkich. Gościom robię ją bardziej w wersji lungo, dla siebie bliżej klasycznego espresso. Kupiłem ją jako bazę do blendu, mam zamiar za jakiś czas mieszać ją z Rwandą a potem Peru, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi