Autor Wątek: Stagg EKG  (Przeczytany 5923 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Stagg EKG
« dnia: 29 Maj 2019, 13:29:45 »
Konewka wylądowała dzisiaj na kuchennym blacie. Prezentuje się bardzo dobrze, cieszy oko, nagroda RedDotAward w pełni zasłużona.
stagg_blat.jpg

Niestety kontrola jakości wciąż nie jest na najwyższym poziomie, co wg mnie nie powinno się zdarzyć w produkcie za taką cenę. W moim przypadku stalowa konewka nie jest zbyt starannie pokryta materiałem.
stagg_wada.jpg

Wnętrze konewki wykonane jest ze stali, podobnie wnętrze pokrywki. Jest ona dość ciasno osadzona, dzięki czemu nie grozi wypadnięciem przy większym przechyle. Konewka jest stosunkowo ciężka, punkt ciężkości znajduje się w rączce. Równoważy to ciężar wody i ułatwia precyzyjne polewanie.

Wyświetlacz jest wyraźny, ostry, mógł być jednak jaśniejszy.
stagg_wyswietlacz.jpg

Konewkę włącza się i ustawia temperaturę się za pomocą przycisku-pokrętła. Stawia ono przyjemny opór zarówno przy wciskaniu (włączenie, wyłączenie, stoper) jak i obracaniu (zmiana temperatury). Obracaniu towarzyszą przyjemne skoki. Po włączeniu konewka rozpoczyna podgrzewanie wody do ustawionej ostatnio temperatury. Po jej zmianie, i akceptacji poprzez mignięcie, temperatura docelowa jest wyświetloną małą czcionką. Migający symbol C lub F (stopnie Celsjusza lub Fahrenheita) symbolizuje dogrzewanie wody, a wiodąca część wyświetlacza prezentuje aktualną temperaturę. Niestety, minimalne wskazanie to 25C, nie zdziwmy się zatem gdy nalejemy zimną wodę. Zbliżając się do temperatury docelowej, konewka dogrzewa wodę z mniejszą mocą, żeby nie przekroczyć nastawy, co widać i słychać:


Wylewka jest bardzo dobrze sprofilowana, umożliwia nawet najdelikatniejsze i wciąż bardzo dokładne polewanie ciągłym strumieniem, bez obawy że woda spłynie po wylewce. Szczególnie zadowoleni powinni być wielbiciele mniejszych przelewów. W przypadku tych większych, chemexowych, może zabraknąć nieco siły w strumieniu gdyby chcieć wzburzyć napar. Porównanie wylewek Hario Buono 1,2l (srebrna) z Stagg EKG 0,9l (czarna):


StaggEKG o mocy 1200W pozwala na podgrzanie konewki (0,9l) pełnej wody (o temperaturze 8C) w czasie 4:30. Przydałaby się możliwość dźwiękowego powiadomienia o zakończeniu podgrzewania, najlepiej gdyby użytkownik sam mógł o tym zdecydować. Po podgrzaniu konewka utrzymuje zadaną temperaturę przez 5 minut, nie dogrzewa już jednak wody po jej podniesieniu. Żeby to robiła, należy włączyć tryb hold za pomocą przełącznika umieszczonego w tylnej części podstawki, wydłużając tym samym czas podtrzymywania temperatury do 60 minut. Podobnie można zmienić jednostkę temperatury.

Pierwszy przelew dopiero przede mną, patrząc jednak na możliwości (regulator PID), ogólne wykonanie (mimo pewnych mankamentów), nawet instrukcję w języku polskim (choć z błędami ;)), powinno być naprawdę dobrze.
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2019, 14:04:42 wysłana przez kulka »

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maj 2019, 13:39:52 »
W końcu się doczekałeś ;-)
Porównanie w "laniu na blachę"  :mrgreen: ładnie pokazuję różnicę w strumieniu i jeśli stałbym przed wyborem to jeszcze raz bym wybrał Stagga.
Gratuluję zakupu i miłego polewania  :ok:
¯\_(ツ)_/¯

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maj 2019, 14:29:51 »
Nie zapomnij zagrać w ukrytą grę :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maj 2019, 14:38:40 »
Nie zapomnij zagrać w ukrytą grę :)
:smiech: Nie wiedziałem o tym, zaiste przednie :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Maj 2019, 06:38:27 »
Z kronikarskiego obowiązku:
- zagalopowałem się pisząc, że EKG nie wskaże temperatury wody poniżej 25C - wskaże
- 'szybkość' wylewki póki co wystarczająca (chemex, 600ml)
- bardzo powolne polewanie, znacząco lepsze od Hario Buono, otwiera nowy rozdział w temacie centralnego dolewania (bez wzbudzania)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maj 2019, 13:10:29 »
Do Hario Buono mam taki gumowy ogranicznik przepływu kupiony za 9 zł. Kupiłem jako ciekawostkę ale właściwie leży gdzieś nieużywany.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Czerwiec 2019, 15:35:08 »
Wersja + różni się tymi bajerami sterowanymi ze smartfona ?

Jeśli będę chciał zbić temperaturę to mogę ustawić mniejszą ? Przepraszam ale nie miałem z takim czajnikiem nigdy do czynienia. Lubię czasem kubeł kawy ale sprzęt mnie mocno ogranicza (przede wszystkim młyn)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Czerwiec 2019, 17:42:10 »
Wersja + różni się tymi bajerami sterowanymi ze smartfona ?
I połączeniem z wagą Acaia.

Jeśli będę chciał zbić temperaturę to mogę ustawić mniejszą ?
Możesz, ale woda sama musi się ochłodzić :)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Czerwiec 2019, 19:03:19 »
Wagę mam!

Rozumiem, że do tego wykresu?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Czerwiec 2019, 22:20:03 »
Tak, powinno się to integrować ładnie. Poszukaj filmów w Internecie, pokazane jest jak to mniej więcej ma działać.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Czerwiec 2019, 06:42:59 »
W sumie mam do espresso wagę ale chyba nie zależy mi na tych wykresach.

Offline czocza20

  • Wiadomości: 3
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lipiec 2023, 23:38:14 »
Mam pytanie. Jak dbacie o swoje konewki? Po każdym zaparzeniu wylewacie wode ? Przecieracie ?

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1027
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Lipiec 2023, 09:38:08 »
Wody nie wylałem nigdy, nie ma nawet śladu kamienia (Żywiecki Kryształ). Z zewnątrz od czasu do czasu przetrę szmatką i tyle :)

Offline czocza20

  • Wiadomości: 3
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Lipiec 2023, 21:51:57 »
W jaki sposób odkamieniacze ? Ocet? Kwasek cytrynowy? Jakieś inne profesjonalne środki?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Stagg EKG
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Lipiec 2023, 09:58:00 »
Kwasek cytrynowy. Bezpieczny, tani, skuteczny.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi