Autor Wątek: Zestaw garnków i patelni na indukcję  (Przeczytany 12513 razy)

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Zestaw garnków i patelni na indukcję
« dnia: 24 Lipiec 2017, 00:57:02 »
Bardzo cieszę się, że mamy na forum taki dział :)
Zapadła w domu decyzja o zakupie kompletu garnków i patelni, które działałby na kuchence indukcyjnej.
Wstępnie zainteresował mnie Tefal Ingenio Talent. Czy ktoś użytkuje, miał styczność przez dłuższy czas? Ewentualnie co innego używacie i możecie polecić?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipiec 2017, 08:09:20 »
Na ulotce z tefala (sam widziałem) jest informacja, żeby nie używać jak są małe ptaszki w domu :) (koliber itp.) gdyż mogą nie przeżyć tego. Podobno teflon nie jest szkodliwy :). Ogólnie nie jest jak się nie przekroczy pewnej temperatury, ale nie jest to takie trudne. Ja polecam patelnie woll - rewelacja. Garnki WMF 4 function (przezroczyste pokrywki z możliwością odcedzania - fajna sprawa)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lipiec 2017, 08:29:37 »
Teflon jest szkodliwy. Trudno się z tym nie zgodzić. Mam jednak pewną wątpliwość. Jak to wygląda w przypadku żelazka z pokrytą teflonem stopką? Przecież żelazko osiąga większą temperaturę niż garnek z zupką czy patelnia. Ja tam chemikiem nie jestem ani nikim takim, kto się zajmuje badaniami szkodliwości środowiska na organizmy żywe. Nawet nie wiem jak się taki ktoś nazywa. Tak tylko mi przyszło do głowy. Może to jest tak jak z azbestem? Jest szkodliwy gdy wydostanie się na zewnątrz pył, a gdy jest zalany betonem to jest równie szkodliwy jak ten beton. Teflon trzeba by chyba podgrzać do temperatury utlenienia i wciągnąć nosem opary. Mam od niepamiętnych czasów patelnie pokryte teflonem i jakoś żyję. Staram się ich nie przegrzać, ale głównie ze względu na smarowidło, na którym się smaży żeby nie dymiło. Bo to już chyba szkodliwe jest.
Myślę, że bardzo szkodliwy jest kontakt elementów aluminiowych z jedzeniem i na to warto zwrócić uwagę.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lipiec 2017, 08:52:38 »
Ja tam się może nie znam, ale tez rozważałem Ingenio swego czasu. Odpadło głównie z przyczyn "trwałościowych" - dokładnie obawy o powłokę. Niby można metalowe sztućce do mieszania używać, niby to wytrzymałe - ale ich patelnia z takimi powłokami jednak się rysuje i zużywa. Wkładanie jeden w drugi też wymaga uwagi i stosowania przekładek. Dla mnie jest to niepraktyczne.

Osobiście wole garnek stalowy - nie będzie problemu że się porysuje. Jedyne co to trzeba zobaczyć jak dno jest wykonane - bo w tych tańszych jest cienka stal i aluminium w środku - słabe rozwiązanie.
LMWDP #469

Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lipiec 2017, 08:21:25 »
Mam zestaw patelni Tefal Ingenio Inox i jestem z nich bardzo zadowolony. Grube, stalowe dno dobrze sprawdza się na indukcji.
Odłączana rączka to świetna rzecz. Patelnie można wkładać jedna w drugą pod warunkiem, że zastosuje się filcowe przekładki:
https://www.garneczki.pl/produkt/przekladki-do-patelni-filcowe-flower-red,31145
nie mogę wklejać linków (świetna funkcja tego forum) więc proszę usunąć spację
Patelnie mają kilka lat i żadnej ryski, ale do smażenia nie używam metalowych akcesoriów.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec 2017, 12:06:35 wysłana przez fux »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Lipiec 2017, 09:32:00 »
Masz typowy dylemat - albo stal, którą trudniej uszkodzić czy zarysować, ale potrawy do niej przywierają, albo delikatny teflon ze wszystkimi zaletami nieprzywierania. Tytułem informacji - z teflonowanej patelni grilującej, na której smażę bez tłuszczu, teflon gdzieniegdzie już się starł.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lipiec 2017, 21:16:23 »


z teflonowanej patelni grilującej, na której smażę bez tłuszczu, teflon gdzieniegdzie już się starł.

Czyli go zjedliście.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lipiec 2017, 21:23:01 »
Patelnia Scanpan IQ, droga jak nieszczęście, ale żona już innej nie chce używać. I ją rozumiem. Rewelacja. I bez teflonu.

A do duszenia, gotowania, francuskie żeliwo, Le Creuset. Na całe życie, Twoje i dzieci.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lipiec 2017, 21:43:43 »
Czyli go zjedliście.
Częściowo. Częściowo poszedł w rury w trakcie mycia.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Styczeń 2019, 11:33:15 »
Jakby ktoś szukał porządnej patelni, to przedstawiam. Wczoraj jeszce cała srebrna dziś już po wypaleniu. Wszystkie inne nawet z kosmicznymi powłokami po paru latach używania są do wyrzucenia. Ze stali węglowej w miarę czasu jest coraz lepsza.

Offline Dominikkuchniak

  • Wiadomości: 69
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Styczeń 2019, 11:41:22 »
Jakby ktoś szukał porządnej patelni, to przedstawiam. Wczoraj jeszce cała srebrna dziś już po wypaleniu. Wszystkie inne nawet z kosmicznymi powłokami po paru latach używania są do wyrzucenia. Ze stali węglowej w miarę czasu jest coraz lepsza.

Wypalales w ognisku czy piekarniku? Zwyklym olejem roslinnym smarowales? To jest najzwyklejsza "cyganka" czy cos innego?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Styczeń 2019, 11:55:11 »
3 metody wypalania przerobiłem. Na początku mycie płynem i gotowanie obierków ziemniaka:
1. Na indukcji lekkie równomierne przetarcie olejem lnianym i doprowadzenie do dymienia, ostygnięcie
2. Ponownie lniany i 2h w piekarniku 200 stopni 1h na stygnięcie
3. Smażenie soli obierków na tłuszczu 15min.
Podobno po 11 wypalaniach z 1 metody wygląda jak pokryta teflonem. Ja z ciekawości zastosowałem 3 i nie mam faworyta.
Patelnia z 3mm stali węglowej z rączką która się nie nagrzewa. (Buyer)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Styczeń 2019, 12:36:56 »
Hm mam węglową ale irytowało mnie mycie, wycieranie, olejowanie tego po każdym użyciu tyle że nie wiedziałem o wstępnym wypalaniu.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Styczeń 2019, 13:05:29 »
Fajnie pokazane
Fakt że patelnia swje waży 28cm ciut powyżej 2kg ale o 1kg mniej od żeliwnej :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Zestaw garnków i patelni na indukcję
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Styczeń 2019, 13:20:47 »
Czyli to niedobrze że ja ją czyściłem, żeby była piękna i srebrna  :picardpalm:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi