Autor Wątek: Chleb i sprzęt...  (Przeczytany 98732 razy)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #45 dnia: 07 Kwiecień 2016, 12:10:00 »
Mam zelmer 43Z011. Jeszcze na gwarancji padła mu elektronika i po wypieczeniu chleba włączał mieszadło  :wow2:
Ale od gwarancyjnej naprawy działa bez zarzutu już kilka lat. Jest prosty, tani, na początek starczy.

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Kwiecień 2016, 19:20:49 »
Mam zelmer 43Z011. Jeszcze na gwarancji padła mu elektronika i po wypieczeniu chleba włączał mieszadło  :wow2:
Ale od gwarancyjnej naprawy działa bez zarzutu już kilka lat. Jest prosty, tani, na początek starczy.

Chlebek przygotowany własnoręcznie z zakwasiku który się pielęgnuje od 2lat to jest to!! Od jakiegoś czasu przejąłem pałeczkę pieczenia chleba od mojej Ani (bo tak wyszło) i wam powiem że daje to tyle samo satysfakcji co strzelenie dobrego szota własnej produkcji:) Po ugniatać pozagniatać ręcznie toć sama przyjemność. Jakoś ciężko mi nie włożyć ręki i serca do tego procesu tylko wrzucić do pojemnika składniki i kliknąć. Wiadomo że jest to wygodniejsze. Ale jak to mówił mój znajomy  - półśrodki prowadzą do...ćwierć rezultatów!:) Jakkolwiek - ja nie wiem o czym pisze spinacz bo ja mam przepis na chlebek który od momentu odporcjowania zakwasu do wypieczonego chleba trwa min 12h:D fakt samo mieszanie trwa 10-15min. Ale jest kilkoro różnych etapów których w tym długawym czasie trzeba pilnować. ALE...nic nie może się równać smakowi i zapachowi takiego chleba!!:)

MIASTOWE NIE ZNAJO!!;) GIMBY TEŻ!

po opanowaniu wypieku chleba przyjdzie pora na bimber a później na wędzonki :D smutne są te czasy że człowiek jak chce zjeść zdrowo i dobrze musi wszystko robić sam lub płacić horrendalne cyfry za "zwykle" rzeczy. Toć taki "zwykły" chleb jeszcze nie tak dawno można było kupić w sklepie...przetwory mięsne też! :( smutasek;/ 
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2016, 19:24:41 wysłana przez Cielak »

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Kwiecień 2016, 20:39:36 »
Masz kolego 100% racji.
Moja żona też piecze chleb na zakwasie właśnie, kiedyś znalazłem sobie chleb żytni w lidlu, jak wprowadzili tą swoją mini piekarnię.
Na tamten czas był ten chleb rewelacyjny, szczególnie, że żyję w UK.
Niestety Lidl chyba za mało na nim zarabiał, bo najpierw zmniejszył go o połowę, minimalnie zmniejszając cenę a potem w ogóle go wycofali, Sprzedając w jego miejsce jakieś dmuchane badziewie.
No ale chyba "nie ma tego złego....", bo teraz mamy pyszny domowy na zakwasie, z piekarnika, mieszany ręcznie.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #48 dnia: 07 Kwiecień 2016, 21:04:20 »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #49 dnia: 07 Kwiecień 2016, 23:04:17 »
Tę, też.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #50 dnia: 07 Kwiecień 2016, 23:28:26 »
Jeszcze nie robiłem chleb na zakwasie bo te dzikie drożdże trzeba najpierw sobie wyhodować a kto ich będzie karmił jak mnie często nie ma w domu. Maszynkę do pieczenia posiadam ale używam rzadko bo dużo smaczniejszy jest ten ręcznie zagniatany. Piekarnik nie jest idealny w stosunku do dużego pieca a co dopiero mówić o małej maszynce.

Przepis na chleb bez zagniatania



To o czym mówił Maro a wspominał raf77, skąd pochodzi i co zawiera chlebopodobna bryłka upieczona z mrożonego ciasta które ma termin przechowywania 5 lat : 

Pieczywo z sieci dyskontowych

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Kwiecień 2016, 11:12:32 »
Otóż to.
Jeszcze czytałem, że jeden ze składników spulchniajacych jest pozyskiwany ze świńskiej sierci lub ludzkich włosów ( w Europie zakaze ale praktykowane w Chinach) a jako półprodukt importowane do Europy, pod nazwą E....
Ochyda!
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #52 dnia: 08 Kwiecień 2016, 12:50:31 »
Jeszcze nie robiłem chleb na zakwasie bo te dzikie drożdże trzeba najpierw sobie wyhodować a kto ich będzie karmił jak mnie często nie ma w domu.

Tylko przy pierwszy rozruchu. Potem jak już je masz to mocno zasypujesz mąką tak żeby wyszła z tego w miarę sucha kula, wrzucasz do lodówki i tak może leżeć miesiąc bez karmienia. Dzień przed pieczeniem, rozrobić/rozcieńczyć i rośnie aż mlaska.

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #53 dnia: 08 Kwiecień 2016, 17:19:16 »



I za godzinke bedzie klebcio:) szkoda ino ze sezon grzewczy sie konczy bo jednak na grzejniczku mu sie najlepiej rosnie:)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #54 dnia: 08 Kwiecień 2016, 17:35:59 »
Otóż to.
Jeszcze czytałem, że jeden ze składników spulchniajacych jest pozyskiwany ze świńskiej sierci lub ludzkich włosów ( w Europie zakaze ale praktykowane w Chinach) a jako półprodukt importowane do Europy, pod nazwą E....
Ochyda!

Przez takie "ch" na pewno.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #55 dnia: 08 Kwiecień 2016, 17:38:45 »
Cielak, podrzuć jakiś prosty przepis na dobry chleb ale zwykły pszenny ;)

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #56 dnia: 08 Kwiecień 2016, 17:47:57 »
Otóż to.
Jeszcze czytałem, że jeden ze składników spulchniajacych jest pozyskiwany ze świńskiej sierci lub ludzkich włosów ( w Europie zakaze ale praktykowane w Chinach) a jako półprodukt importowane do Europy, pod nazwą E....
Ochyda!

Przez takie "ch" na pewno.
Nigdy nie byłem orłem z polskiego.
Matematyka, informatyka, to moje działy.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #57 dnia: 08 Kwiecień 2016, 18:33:14 »
Cielak, podrzuć jakiś prosty przepis na dobry chleb ale zwykły pszenny ;)

No to Goran dał kilkoro postów wcześniej :D Ja robię tylko mieszany (każdy chleb z 5-6typów mąki) ale na zakwasie żytnim.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #58 dnia: 09 Kwiecień 2016, 13:15:23 »
a próbował ktoś robić chleb z mąki, która nie ma określonego typu? u mnie są dostępne w sumie dwa rodzaje mąki - plain flour i self-raising flour. cholera wie jaki to typ, może ktoś podpowiedzieć czy da się jakoś stwierdzić, czy wyjdzie z tego normalny chleb? w pl każda mąka ma określony typ, a tutaj nic...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #59 dnia: 09 Kwiecień 2016, 14:32:33 »
Self rising to pewnie będzie z dodatkiem drożdży lub proszku. Oznaczenia pewnie są i u ciebie ale pewnie bardziej egzotyczne mąki ciężej kupić.  Jak ma być razowiec to może znajdziesz coś z opisem wholegrain albo wholewheat o ile babola w literka nie zrobiłem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi