Autor Wątek: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.  (Przeczytany 126496 razy)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #405 dnia: 14 Maj 2018, 21:17:40 »
Nie mówię o odbiorze lokalu na działalność gastronomiczną przez Sanepid tylko o podaniu "bazy" do mobilnej kawiarni.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #406 dnia: 14 Maj 2018, 21:28:04 »
A to da się rozdzielić?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #407 dnia: 14 Maj 2018, 21:40:40 »
adres prowadzenia działalności np. plaza- nie jest adresem siedziby.
no chyba ze adres to adres sklepu i masz  sklep i część biurowa.
Miklas ma racje. Obostrzenia są potworne:) Badanie wody, wymazy ze scian się kiedyś brało. Aby efektywnie myc podłogę i nie było 'niedoczyszczonego" zakamarka miedzy scianą a podłogą trzeba było dawać specjalne profilowane półuczkowo wygięte listwy przypodłogowe- ceramika- by było wszystko ok.
badania wody,nieraz cała nowe przyłącze itp.
drogi brudne,czyste, obieralnia itp...
Nie dyskutujemy o zasadności przepisów.
Z naszego podwórka.....http://www.krs-online.com.pl/pan-rowerski-krs-5037238.html

i co??  mobilna tylko na łagiewenickiej?  Czy zmieniany jest wpis do działalności przy każdym wynajęciu,jublu,zmianie lokalizacji?

Miejsce zarejestrowania to jedno, baza odebrana sanepidowsko to drugie, miejsce prowadzenia trzecie.

Możesz mieć zarestrowaną w urzędzie mobilną , możesz mieć baze odebraną sanepidowsko, a nie masz zgody właściciela terenu gdzie chcesz stać i koniec zabawy:)
Na tym wtopiły jakieś panny z Polski, nie wiem co sobie myślały ....ze wbiiją się z mobilną gdziekolwiek....  się nagle okazało ze gmina nie pozwala na poboczu jak się tworzą korki ranne postawić kawiarni ...tak samo kawałek dalej grunty  zarządu dróg....brak zgody i lipa.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #408 dnia: 14 Maj 2018, 21:44:02 »
Lokal, garkuchnia, kuchnia hotelu, kuchnia szkoły musi mieć odbiór. Nie trzeba posiadać bazy- w sensie własność- można mieć umowę użyczenia, i ze się tam myje sprzęt itp. kwestia dogadnia, ale nieraz to dogadanie by tą baze mieć jest najgorsza:)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #409 dnia: 14 Maj 2018, 21:52:32 »
Znam ludzi, którzy od kilku lat sprzedają kawę mobilnie przy plaży i robią to legalnie. Wiem gdzie i jak wygląda ich baza i nie mają żadnych problemów. Ale widzę, że Ty wszystko wiesz najlepiej.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #410 dnia: 14 Maj 2018, 22:02:54 »
Problem będą mieli jak ktoś trafi z zatruciem pokarmowym do szpitala. Przecież Kuń napisał, że można na pałę, można nie dawać paragonów i nie płacić podatków, tylko chyba nie o to chodzi.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #411 dnia: 14 Maj 2018, 22:10:43 »
Ciekawy ten wątek o mobilnej kawiarni. Jedna, rzecz mnie tylko zastanawiam. Mało tu o kawie. Jak sobie radzisz z dźwignią, masz już pomysł z jakiej palarnii będzie kawa, z jednej czy może zmieniać będziesz kawy? Jakieś pomysły na swoje autorskie napoje na bazie espresso?
Bo szkoda by było gdyby na takim fajnym sprzęcie wychodziła nudna zwykła kawa.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #412 dnia: 14 Maj 2018, 22:20:19 »
Dokładnie tak jak mówi Miklas, sprzedawać sobie mogą, podatki płacić, płacić np. dzierżawę komuś, np. urzędowi morskiemu itp. Mogą mieć baze w ziemiance a mogą i mieć w pałacu wyłożonym złotem..lepiej srebrem bo wtedy sanepid się cieszy,srebro9,25 tłucze bakterie:)
Ale muszę mieć opiniowaną baze i tyle, względem przepisów,jak jest w życiu ..różnie.

A zapytaj, zapytaj znajomych czy mają bazę pod kontrolą sanepidu. Jeśli nie muszą mieć to pisz, chętnie wykorzystam taki legalny myk jeśli istnieje

ziarenko-przeczytaj - http://www.niepoddawajsie.pl/kontrola-z-sanepidu/


Idąc jutro wieczorem koło sklepu-najlepiej koło rzeźnika- zerknij po zamknięciu - czy dalej w ladach chłodniczych tak apetycznie się wylegują kiełbaski itp......nie, lady są puste, umyte, przykryte, Mięso i wędliny są  w innej części sklepu. Chodzi o to że produkty spożywcze  mają być przechowywane w określonych warunkach i otoczenie ,naczynia powinny spełniać jakies normy-wytyczne.
Więc nie ma że masz sklep spożywczy z  krojeniem sera i pasztetowej na wage  np. i bierzesz do chaty norze od krojenia serka i pasztetowej i myjesz w chacie w jednym zlewie gdzie  dzieciak myje brudne łapy do łazienka zajęta:).
Masz to myć w odpowiednich warunkach .koniec kropka
« Ostatnia zmiana: 14 Maj 2018, 22:35:40 wysłana przez kuń »

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #413 dnia: 14 Maj 2018, 22:30:03 »
No tak pojechaliśmy po sanepidowskim temacie.
Kawa i kawiarnia:) na razie składam całość , musze to mądrze robić by sie dało znieść ze strychu-stolarni gdzie powstaje.
Wznioski, prośby , itp.do różnych instytucji   częściowo poskładane, czekam na odpowiedzi albo konkrety.
Ekspress na razie zazimowany u znajomych- bo na strychu by mi zamarzł zimą a w chacie brak miejsca, chwila moment wraca do mnie.
Teraz siedze  i staram się  zarobić na skończenie .
Kawa...poczęstowano mnie Mujeresem... i ciekawe to było smakowo.
Na miejscu-tzn w szczecinie jest palarnia Qualia..robią szkolenia...możliwe ze się skuszę ,zobaczymy jeszcze.
Roboty mnóstwo, czasu mało, inna sprawa ze z tą kawiarnią mnie czas nie goni:)  zrobię, pojeżdzę, pokarze się i poczekamy na rezultaty:) może to przyspieszy decyzje...albo wręcz odwrotnie:)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #414 dnia: 14 Maj 2018, 22:38:05 »
Ale muszę mieć opiniowaną baze i tyle
No musisz. Z wyposażeniem zależnym od tego co i jak sprzedajesz, np. jednorazowe naczynia i sztućce zwalniają Cię z wyparzarki. Oczywiście często jest to obchodzone w prosty sposób: wskazujesz bazę do zaopiniowania (np. u kumpla w knajpie z cateringiem bo i tak musi spełniać wymagania) a gary myjesz w garażu bo tak Ci wygodniej. Problem się zrobi jak ktoś się struje lodami na plaży, powie że to od Twojej kawy (bo lodziarz jest na dziko i go nie namierzy) i kumpel zaliczy nalot sanepidu na knajpę (bo oficjalnie tam myjesz). Może Cię zanielubić.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #415 dnia: 14 Maj 2018, 23:17:20 »
musze mieć- skrót myślowy.
musze mieć podpisaną umowę z lokalem, knajpą itp.
Oczywiście ze jednorazówki zwalniają z wypażarki, tak jak piszesz.
Ale już punkt kawa + lody tajskie...produkcja żywności a nie sprzedaż- to już inna bajka ( żeby nie było, ja nie planuje kręcić lodów:)

wracając do kawy...chyba strzelę kolejną sobie z kawiarki, tak na dobranoc.  I tak spac nie mogę bo synek wstaje o 5...oczywiscie przed przedszkolem trzeba połobuzowa:) więc nieraz wieczorna kawa nie zdążyła wystygnąć  jak miałem pobudke.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #416 dnia: 04 Czerwiec 2018, 20:09:18 »
Sprawa sie wyjaśniła. Przetarg o jaki wnioskowałem sie odbył......w nieco zmienionej wersji.
Zamiast teren pod sprzedaż mobilną  był przetarg pod AUTOMATY sprzedażowe.
Łącznie 2 kawomaty i 2 automaty do chipsów i puszek - na 2 miejscówki.
Już nie jeden sobie gardło swoim ozorem poderżnął więc nie będe punktował elementów przetargu i ich komentował ,napisze tylko że:
Przetarg na 23 miesiące - od czerwca 2018 do końca maja 2020 czyli 1 pełen sezon i ogryzki- a automaty mają działać non stop.Przy wydłużeniu o 5 miesięcy były by to pełne 3 sezony letnie .
Przy  23 miesiącach potencjalnych klientów jest 280 tys ,  przy wydłużeniu o 5  miesięcy już ilość wzrasta do 420tys ludzi.
Można by tak pisać  co z przetargiem nie tak, ale to nie miejsce a i sensu nie ma.
jeśli chodzi o kwoty: Termin  ogloszenia przetargu- maj- oraz krótki termin odpalenia potencjalnych automatów-czerwiec- spowodował że trzeba by kupować  automaty używane,bez szukania okazji, czyli kupowanie drogo.
Termin potencjalnego postawienia automatów -tuż przed sezonem- spowodował że nie można by znaleźć firmy co wykona pewne wymagane prace- ale wykona te prace w sensownej cenie a nie zawyżonej masakrycznie na zasadzie przed sezonem albo człeku bierzesz naszą cenę albo całuj sie w nos.
   Wymienione wyżej elementy plus inne zapisy w przetargu spowodowały że lekko licząc trzeba by zarobić
około 90-96  tys zł by pokryć same koszty ( nie licze zusu , i samego jakiegokolwiek zarobku ! )
Nie pytajcie co kto i jak i dlaczego taki przetarg:)
Oczywiście ze sie nikt nie zgłosił na przetarg , nie ma takich frajerów .

Czyli dobrze żarło i zdechło ale głowa do góry:) zostaje mi zawsze plaża w wekendy zimowe.
Jako żę to kompendium -podpowiedzi  to podpowiem: miejscówka i umowa, to początek i dobrze by było jeszcze przed postawienie -kupieniem mobilnej.
Ja zaryzykowałem ale wyszedłem z założenia ze postawie -złożę -mobilną z używek w dobrym stanie- za niskie pieniądze i w razie  braku zgody  sprzedam za okazyjne cene bez straty.
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2018, 20:13:19 wysłana przez kuń »

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #417 dnia: 30 Czerwiec 2018, 10:40:40 »
Pomalutku po cichutku inauguracja się odbyła. W szczytnym celu itp. Kilka dni tyrania było by skończyć całą kawiarnie,, nie udało się dodać części elementów drewnianych ale wolałem skupić się na kawie niż na błotnikach:)
Pracowałem na  ziarnach mujeres z   xcafe , dzięki za pomoc.  Kawa w opinii pjących była dobra, nawet bardzo dobra:) Kilka z osób degustujących  studiuje po 10-12 lat we Włoszech i licze ze pili już dobre espresso , więc tym bardziej  słowa uznania doceniam.
Cała impreza trwała1,5 h, niestety mało ludzi i krótko bo dzień pracy-piątek.
Tak czy inaczej inauguracje uważam za udaną, kawa smakowała, kawiarnia jeździa, dało się przejechać załadowaną- ale trzeba zmienić blat w przerzutce tylniej, bo przy załadowanej na ful blat 34 t to za mało-przypominam ze w oryginale było to 28t.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #418 dnia: 30 Czerwiec 2018, 18:06:42 »
 :poklon:

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #419 dnia: 01 Lipiec 2018, 23:37:10 »
Dzięki:)  Kilka podpowiedzi dla wariatów co sobie marzą o mobilnej.
Garaż możliwie blisko punktu handlowania  albo dowożenie mobilnej przyczepką plus mała wciągarka:)
To rozwiązanie jakby sie komuś nie chciało jeździć .
Bazowałem na tym co kupiłem i nie chciałem zmieniać tylnego koła -jest pod wolnobieg z hamulcem w piaście - zamieniłem zastany wolnobieg na większe zębatki- znalazłem wtedy tylko 34T max ( tak naprawdę max produkowany to 36T ).  Przeliczyłem i obecnie mam przełożenie 1: 0,82  bo z przodu zębatka 28t a z tyłu 34 T
przy zmianie na 36T zyskam mało bo przełożenie będzie wynosić 1:0,77   ale kiedy zmienię przednią korbe na 22 to już zaczyna mieć to sens bo przy obecnym 34T z tyłu  będzie to 1:0,64  a dla 36 z tyłu to 0,61.
Chętnie bym zmienił to na kasete ale narazie dosyc wydatków .


Hamulec postojowy-super pomysł i działa- oczywiście na w miarę równym terenie.

Jak ktoś stawia od podstaw to można dać kasete 50T za okolice 95 dolarów plus korba standardowa 22 i to daje już przełożenie 1:0,44.

Akumulator: z początkowego 100% naładowania  według schumachera  po około 20 kawach plus swiecenie blatu stopień naładowania spadł na 87%
czyli tak jak liczyłem, by komfortowo działać i nie zajeżdzić akumulatora musi być około 210ah albo 2 po 110 / 120

Ważne jest zamocowanie pałąka-kierownicy- u mnie było to 8 wkrętów -po 4 na stronę i jest to na granicy, będę dodawał drugie podobne mocowanie -było w oryginalnej budzie- i wkręty zastąpię śrubami.

Mocowanie ekspresu do blatu: na szczęście fabryka przewidziała  i zrobili otwory w ramie astorii.
Mi natomiast do łba nie wpadło że w mojej pipidówie może nie być w sklepie budowlanym śrub odpowiednio grubych i długich -musiałem zastosować 6mm zamiast 8mm bo zwyczajnie w świecie nie można było dostać szybko 8mm o długości 120mm.
Mocowanie dało radę-nie wylądował ekspres na ziemi, ale zmieniam na 8mm przy najbliższej okazji.
 
kolejna sprawa porządnie nabić opony i mieć pompkę co nie przekłamuje ( tym co pompowałem niby nabiłem do 40 PSI  - tyle zalecają na oponie ) ale coś mi sie wydaje ze to nie było prawą i realnie było mniej.

Tam gdzie sie da tnijcie na wadze-poza oczywistymi elementami, no na wadze akumulatora nie oszczędzisz )  czyli robota stolarska z lekkimi sklejkami albo świerkiem.

Wymiary 190/90/okolice 57cm to w zupełności wystarczajace, I tak nie załadujemy na ful na sztywno np napojami bo wtedy nie da sie ruszyć:).

Wydzielenie stref:  technicznej, na produkty, na sprawy gospodarcze:) wyposażenie itp.
Tak kombinujcie z podziałem by było  wygodnie, po przyjeździe wyjąć sprzęt , schować co nie ma być na widoku i koniec używania tej strefy, otwieramy ją po skończonej robocie. Jak trzeba uzupełnić zapasy kawy,cukru itp musi być to schowane pod ręką-bez podnoszenia blatu np -tylna skrzynka.

Niby oczywiste : jak ktoś leworęczny to musi inaczej ustawić sobie cały majdan, ja ustawiłem pod prawą rękę i dlatego nie trzeba kursować tylko pod prawą rąką młynek,na środku ekspres i strefa do obsługi.

Niby oczywiste-przechowywanie w chłodzie mleka- zeszło  wiele więcej mleka niż wody:) więc jakaś lodówka np turystyczna by sie przydała, to trzeba zaplanować by było dla niej miejsce.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi