Autor Wątek: Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno  (Przeczytany 1526 razy)

Offline Graff

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kazak Rota, Ascaso Arc T
  • Młynek: Niche Zero, Kazak Tura 1 Alt.
Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno
« dnia: 05 Czerwiec 2019, 10:54:46 »
Witam wszystkich, obserwuję forum od dłuższego czasu i korzystam z zawartej tutaj wiedzy, która okazuje się bardzo pomocna :)

Aktualne modyfikuję swój ekspres Ascaso ARC poprzez dodanie zaworu OPV i elektronicznego sterowania temperaturą. Mam następujący problem - uszczelka grupy zaczyna mi przeciekać w momencie gdy chcę zmierzyć ciśnienie panujące w grupie w celu wyregulowania zaworu OPV. Pomiar próbuję wykonać na zimno, z racji, że stosuję manometr glicerynowy. Układ pomiarowy składa się z trójnika, zaworu i manometru przykręconego do kolby. 

Cieknięcie po uszczelce grupy również występuje gdy ograniczę wylot wody z samej kolby (na jej gwincie) poprzez zatkanie ręcznikiem papierowym.

Zawór OPV działa, ponieważ otwiera się normalnie podczas ekstrakcji.

Podejrzewam jedną z poniższych sytuacji:
1. Mam zużytą uszczelkę grupy i nadaje się do wymiany.
2. Cały układ doszczelnia się na ciepło, w wyniku rozszerzalności cieplnej i muszę zastosować zwykły manometr.

Czy któryś z szanownych forumowiczów może mnie nakierować na poprawną odpowiedź?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Czerwiec 2019, 11:53:40 »
Między rantem sitka a kolbą nie jest szczelnie, bo nie ma takiej potrzeby w normalnej eksploatacji. Tam nie ma żadnego uszczelnienia tylko sitko opiera się na kolbie. Można z cienkiego silikonu wyciąć uszczelkę między sitko a kolbę, ale czy to coś pomoże?
Obejrzyj kolbę, czy nie ma jakichś podcięć, czy jest równa i dobrze przylega do sitka.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Graff

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kazak Rota, Ascaso Arc T
  • Młynek: Niche Zero, Kazak Tura 1 Alt.
Odp: Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Czerwiec 2019, 20:32:27 »
Tak, masz rację, nie wpadłem na to. Nie ma tam uszczelnień i ciśnienie wypycha wodę przez krawędź. Nie widzę za bardzo możliwości jak to uszczelnić w prosty sposób - jest tam wycięty rowek do podważenia sitka oraz wewnątrz, przy samym rancie kolby, wycięcie na "pierścień sprężynujący" (w postaci drutu) trzymający sitko.

Rozwiązałem sprawę w inny sposób - podpiąłem manometr do rurek nad termoblokiem i bardzo drobno zmieliłem kawę do kolby. Na podstawie wskazań po uruchomieniu pompy wyregulowałem OPV.

Dziękuję za pomoc.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Czerwiec 2019, 09:01:45 »
Już po czasie co prawda, ale może jakiś oring lub inna płaska uszczelka by pasowała. Tylko trzeba by się wybrać z kolba i sitkiem do jakiegoś sklepu z uszczelkami i na miejscu spróbować dopasować. Byle by nie była za gruba, bo się kolba w ekspresie nie zapnie

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwiec 2019, 09:25:12 »
Można to zrobić jeszcze na NPF i ślepym sitku z króćcem wkręconym w  nawiercony otwór.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Graff

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kazak Rota, Ascaso Arc T
  • Młynek: Niche Zero, Kazak Tura 1 Alt.
Odp: Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Czerwiec 2019, 11:51:04 »
Tak, NPF byłby najlepszym rozwiązaniem (sitko nie jest drogie, a zawsze zostaje w szufladzie jak coś trzeba zmierzyć). Niestety, jeszcze NPFa nie posiadam  ;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Czerwiec 2019, 17:54:34 »
Osobiście nie widziałem ślepego sitka do ARCa - to jest 57mm. Ale jest inne wyjście - tak jak podłączyłeś manometr przed grupą i gumowa zaślepka sitka.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Czerwiec 2019, 21:20:05 »
Jest ślepe sitko do Ascaso ARC, Basic czy Dream. 57mm z płaskim rantem. https://www.maxicoffee.com/en-gb/blind-filter-57mm-ascaso-espresso-machine-p-10515.html#similaires Myślę, że @Janusz nie będzie mieć problemu z załatwieniem takiego sitka.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ascaso ARC uszczelka grupy - przecieka na zimno
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwiec 2019, 20:30:40 »
Jak problem ze zdobyciem to przecież zwykłe najtańsze sitko nie sprawi problemu z uszczelnieniem go od góry/zatkaniem dziurek.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi