Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1530526 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5115 dnia: 20 Sierpień 2018, 11:55:23 »
To jest dość cienka linia między kwaśnym a gorzkim -- staramy się jej nie przekraczać. Espresso może być bardzo dobrze zaparzone i jednocześnie może być wyraźnie kwaskowate :). W przypadku Ariadny nie ma raczej mowy o niedopaleniu, bo dochodzimy do 2 cracku, więc ziarna są pięknie rozwinięte. Moim zdaniem warto dać trochę czasu: zwykle po paru tygodniach od palenia mamy już zupełnie inne wrażenia niż na początku. Przed chwilą zaparzyłem sobie espresso z Ariadny palonej 13-14/08. Jest to blend z robustą Mr Kong z Rwandy. Moje espresso jest wyraźnie kwaskowate, ale nie chciałbym tego zniweczyć i wejść w "ciemną" goryczkę. Zresztą w miarę "smakowania", w miarę upływu czasu i malejącej temperatury kawy, nasze wrażenia bardzo się zmieniają...

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5116 dnia: 20 Sierpień 2018, 12:24:01 »
Moim zdaniem warto dać trochę czasu

Lekko abstahując, przy twoich kawach, Andrzeju, najczęściej powtarzam sobie to zdanie ;)
O ile z kawami do przelewów nigdy nie mam tego problemu, a z kawami do espresso z innych palarnii zazwyczaj jest po prostu - albo dobrze od początku, albo źle do samego końca - to twoje mieszanki jakoś potrafią być dla mnie wymagające, ale jednocześnie się pięknie odwdzięczają :) Włąśnie wrzuciłem do młyna 3* po Stromy Weather i zatkałem ekspres na ustawieniach młynka z poprzedniej paczki, heh  :picardpalm:, ale to piszę bardziej jako ciekawostkę bo z tą kawą świętnie się dogaduję ;).

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5117 dnia: 20 Sierpień 2018, 12:45:03 »
W sumie dość normalne. Nawet zakładając że palenie identyczne (choć nigdy nie jest), przy poprzedniej wraz ze starzeniem kawy skręcałeś młynek a teraz weszła świeża która wymagała by lekkiego rozkręcenia.

Offline opad83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: QuickMill Vetrano, Aeropress, V60, Kawiarki Bialetti
  • Młynek: Ceado e5p, Commandante C40 mk3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5118 dnia: 20 Sierpień 2018, 13:33:09 »
Moim zdaniem warto dać trochę czasu: zwykle po paru tygodniach od palenia mamy już zupełnie inne wrażenia niż na początku.
Dobrze, że mam zapas kawy z tego samego palenia i będę mógł obserwować zmianę w czasie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5119 dnia: 24 Sierpień 2018, 13:47:34 »
Na ostatni weekend wakacji mamy taką oto specjalną promocję, nie licząc już trwających:

-->> 4 x 250g świetnych kaw do metod przelewowych

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5120 dnia: 25 Sierpień 2018, 11:27:34 »
Znowu zaskoczyła mnie naturalna Etiopia. Została mi resztka Diimy z 1.06, która zakamuflowała się w koszyku. Po otwarciu paczuszki aromat jagodzianki i jasne, lekkie kwiaty. Poranną  kawę zrobiłem w aeropresie z mieszanki Jaguary i Diimy (10:7), moim ulubionym ostatnio autorskim przepisem a la moka. W efekcie uzyskałem napar krągły, słodki, intensywnie jagodowy, przełamany lekkością orzeźwiających kwiatów.

« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2018, 11:30:45 wysłana przez krystians »

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5121 dnia: 25 Sierpień 2018, 22:48:14 »
A możesz przypomnieć przepis? Będzie kolejny do przetestowania  :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5122 dnia: 26 Sierpień 2018, 13:05:17 »
Nie wiem jak zrobił to @krystians. Przed chwilą sam spróbowałem lipcowej Arichy. Dałem do AP aż 30g zmielonej dość grubo, trochę drobniej niż do V60 kawy. W metodzie prostej, nalałem 60 ml gorącej wody, wymieszałem, poczekałem minutę-dwie, dolałem do 200ml i odczekałem kolejne 3 minuty. Potem użyłem tłoka i opróżniłem AP. Taki skoncentrowany napar jest OK, ale spokojnie można go rozcieńczyć w dość dużych proporcjach 1:2 i uzyskać bardzo przyjemną kawę :).

W sklepie pojawiło się i pojawi się sporo nowości. M. in. dawno nieobecna mieszanka Synestezji -- RED. Kolejne wydanie "Synestezji na lato" oraz jaśniejsza wersja tej mieszanki -- "Summer drip". Wszystkie nowe mieszaki Synestezji nie zawierają żadnej Brazylii lecz tylko najlepsze ziarna z Salwadoru i Etiopii (La Cumbre, El Divsadero, Aricha). Oprócz tego kolejne palenia singli: Salwador La Cumbre, Kolumbia Las Animas itp. Uważamy, że takie podejście i zmiana w stosunku do mieszanek z przed lat, daje dużo ciekawsze efekty. A jak Wy to oceniacie?

Wkrótce pojawi się kolejny mikrolot z Kolumbii, z naturalnej obróbki, z plantacji Juana Salaverria w regionie Antioquia --> El Encanto. Podobnie jak La Claudina, ta kawa także jest bardzo aromatyczna i słodka. Dziś niestety nie znajdę czasu na to, by ulokować El Encanto w sklepie i cokolwiek o niej napisać. Tłumaczenie tego hiszpańskiego słówka daje nam zapowiedź czegoś "urokliwego" ;).

https://pl.glosbe.com/es/pl/encanto
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień 2018, 13:08:33 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5123 dnia: 26 Sierpień 2018, 13:38:27 »
A możesz przypomnieć przepis? Będzie kolejny do przetestowania 
Opisywałem kiedyś w dziale Aeropress.

Standardowa metoda z papierkiem.  17 g kawy zmielonej trochę grubiej niż do espresso zalałem 100 g wody prosto z czajnika (ok 90 st). Mieszam, zatykam wieczkiem i przeciskam po 30 sekundach. Ot kawa w minutę :)

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5124 dnia: 26 Sierpień 2018, 18:50:25 »
Dałem do AP aż 30g zmielonej...

30 g i 4 minuty parzenia - niezły koncentrat. Jakim cudem zmieściłeś tam jeszcze 260ml wody  :wow2:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5125 dnia: 26 Sierpień 2018, 18:55:39 »
Chyba jednak nie mnie cytujesz :D
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień 2018, 19:24:30 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5126 dnia: 26 Sierpień 2018, 19:05:39 »
Tak, to mój przepis ;). W sumie wyszło to bardzo przyjemnie, dużo ciekawiej niż z V60. W prostej metodzie woda od początku przecieka, więc miejsca w AP przybywa...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5127 dnia: 26 Sierpień 2018, 19:26:31 »
Tak, to mój przepis ;)
Tak swoją drogą to dolałeś do 200 czy dolałeś jeszcze 200 ? Bo wg pierwszej wersji tak jak odczytałem we wcześniejszym poście łącznie jest 200 g wody, a w drugiej 260.
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień 2018, 19:29:36 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5128 dnia: 26 Sierpień 2018, 20:24:07 »
Razem w AP wylądowało 200ml.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5129 dnia: 27 Sierpień 2018, 10:28:41 »
Dałem do AP aż 30g zmielonej dość grubo, trochę drobniej niż do V60 kawy.
O to to to... Jakiś czas temu w v60 zmniejszyłem dozę do 6g/100ml z bardzo dobrym skutkiem więc to samo zrobiłem z AP i tu już nie było tak fajnie. Zdecydowanie 30g to bardziej właściwa dawka na kubek kawy a w wersji z timingiem "na oko" 2+3 minuty daje naprawdę ciekawe rezultaty (Penia Redonda).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi