Autor Wątek: Kruve Sifter - czy warto?  (Przeczytany 13273 razy)

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #45 dnia: 19 Kwiecień 2017, 11:36:00 »
Jest test na blogu Coffeedesk: http://www.coffeedesk.pl/blog/kruve-przesiewanie-kawy-test/
Odnośnie stwierdzenia "nigdy nie odsiewaj pyłu", przydałoby się jeszcze chyba porównanie kawy z pyłem i kawy bez pyłu, ale drobniej zmielonej.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline xstormx

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: alternatywy
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Maj 2017, 21:57:37 »
Czy ktoś z Poznania pożyczyłby (za opłatą?) Kruve do skalibrowania młynka?

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Maj 2017, 23:45:24 »
Test sitek z Coffeedesku bardzo ciekawy, kiedys go czytałem ale tak przeanalizowałem teraz dokładniej. Ziarno mielone EK43 w zasadzie nie dało pyłu, co to za odsiewy 1,8% i 0,5%, tyle co nic i dlatego praktycznie nie zmienia to smaku kawy. Tu ludzie mówią o stratach do 20% na samym pyle. Zalecenie aby nie odsiewać jest więc w tym teście na wyrost.
Spostrzeżenie drugie to poprawa ekstrakcji przy odsianiu grubej frakcji przemiału. Też oczywiste skoro powierzchnia zmielonych ziaren w testowej kawie jest wieksza bez dużych kawałków.
Czyli chodzi tu bardziej jak już krystians wskazuje o manipulacje poziomem ekstrakcji. Jesli można by to zrobic modyfikacjami przemiału, czasem parzenia, temperaturą to sitka stają się w zasadzie zbędne.
Ja wolałbym dołożyc do młynka bo na moim jest co odsiewać.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi