Autor Wątek: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp  (Przeczytany 8154 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Kwiecień 2016, 07:32:54 »
Inna sprawa, że nigdy nie zdarzyło mi się, aby zapachy przeszły w jedną lub drugą stronę  ;)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Kwiecień 2016, 07:48:25 »
Zrobiłem dziś w FP, 17g na 288ml wody. Bez przesiewania z mojego severina, kawa( Etiopia Guji od Antonia) wyszła pyszna orzechowo miodowa, z naciskiem na miód. Czas to około 10h w lodówce.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Grudzień 2018, 11:36:23 »
Idzie do mnie dzbanek Hario Mizudashi. Próbował ktoś robić w tym urządzeniu gorącą kawę zamiast zimnej? Coś na kształt szybkiej zalewajki podobnej do kawy z FP? Taki pomysł mam: wsypać kawę do sitka, zalać gorącą wodą, odczekać do ok 4 min, wyjąć sitko z fusami i cieszyć się (pyszną?) kawą ;) Taki pomysł dla zabieganych...
Kolejny pomysł, jeszcze szybszy: samo sitko wypełnione kawą włożyć bezpośrednio do kubka, zalać wodą, odczekać, wyjąć i pić. Pomysł na jeszcze szybszą kawę bez fusów i brudzenia dzbanka. Może to być fajna opcja na wyjazdy. Zabieramy tylko filtr i jakiś kubek do niego pasujący.
Trzecia opcja to "zaparzenie" cold brew z większą dozą kawy niż zazwyczaj, tak aby otrzymać nazajutrz mocny koncentrat ( powiedzmy 12 gramów na 100 ml wody). Do zimnego koncentratu dolać gorącej wody i pić. Ta opcja wydaje mi się najszybsza.

Próbował ktoś podobnych eksperymentów?
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2018, 11:42:14 wysłana przez Pawcio »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Grudzień 2018, 16:51:24 »
Właśnie nastawiłem swoje pierwsze w życiu cold brew. Dałem do Mizudashi 50 gramów Colombii Campo Santo i zalałem to 600 gramami wody. Ciekawe co to za wynalazek mi jutro wyjdzie...emocje takie, że spał nie będę całą noc :mrgreen:

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Grudzień 2018, 17:16:22 »
Hehe, daj znać po degustacji  :mrgreen:
¯\_(ツ)_/¯

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Luty 2019, 13:35:06 »
@Pawcio, miałeś dać znać jak tam Mizudashi  ;)
¯\_(ツ)_/¯

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Luty 2019, 13:43:19 »
Pobawiłem się trochę Mizudashi i wróciłem jednak do V-60 jako podstawowej metody  :)
Mizudashi moim zdaniem świetnie nadaje się do zrobienia koncentratu do którego dolewamy wrzątek. Idealny sposób na szybką kawkę w porannym pośpiechu. Co do picia zimnej kawy to mam trochę mieszane uczucia. Może jak nadejdą letnie upały to zmienię zdanie ;)

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Luty 2019, 14:16:23 »
Zastanawiałem się właśnie, czy by sobie nie kupić Mizudashi, w promocji dużo by nie kosztował.
Z drugiej strony porozwalały mi się wszystkie French Pressy i muszę w końcu coś porządnego sobie sprawić.
¯\_(ツ)_/¯

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Luty 2019, 19:02:25 »
Zastanawiałem się właśnie, czy by sobie nie kupić Mizudashi, w promocji dużo by nie kosztował.
Z drugiej strony porozwalały mi się wszystkie French Pressy i muszę w końcu coś porządnego sobie sprawić.
Tak mnie naszło na macerację i dosłownie dwa dni temu kupiłem 600ml Mizudashi u Deskowych ;) Wczoraj nastawiłem pierwszą porcję. 36g kawy od @Rango. Jasno palone ziarenka z Burundi. Zmielone jak do V60 i zalane 600ml wody. Schowane do ciemnej szafki na 12h. Dzisiaj rano ze smakiem wysączyłem całość. Wyszło pysznie. Dosłownie 1h temu nastawiłem kolejną porcję, ale tym razem ziarenka z Etiopii - Wild Natural rownież z Eurocafe (ukłony w kierunku Gorana - kolejne świetne ziarenka!). Jestem pewien, że będzie pysznie. Mizudashi jest git pod tym względem, że cały proces przygotowywania kawy na zimno jest dużo wygodniejszy. Wcześniej przelewałem całość przez filtry chemexowe, a to sporo trwało. Teraz wyciągam koszyczek. Odkręcam dupkę. Opłukuję. Kilka sekund i po wszystkim. Cieszę się kawką. Jestem zadowolony. Natomiast obawiam się trochę o trwałość. Jakieś to takie wszystko plejstikowe i mięciutkie, ale niedrogie, więc w sumie bez większego strachu.

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Luty 2019, 14:55:22 »
Dobra, namówiliście mnie  :D
Jestem w połowie Kenii Nouma z Euro, więc myślę, że może wyjść spoko cold brew z tego.
Nie ma innej opcji, trzeba otworzyć Arichę, a ww. oszczędzić na moczenie  :)
¯\_(ツ)_/¯

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Luty 2019, 20:56:08 »
Ja czekam na stosowną promocję u deskowych ;) Też się czaję na ten 600ml, do kawy i herbaty.

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Luty 2019, 21:14:19 »
https://www.tommycafe.pl/akcesoria/1213-hario-mizudashi-mini-coffee-pot-czerwony-600ml.html?search_query=Mizudashi&results=4
Poszukaj u nich na fejsie kod na darmowa wysyłkę, z tamtego roku. Jakoś miesiąc po tym jak miał przestać działać użyłem go i normalnie się aktywował  ;)
¯\_(ツ)_/¯

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Luty 2019, 23:00:39 »
@Pawcio a powiedz mi czy ta wersja, jak ją zamkniesz kępką od góry, to jest szczelna? Zastanawia mnie w kwestii łapania zapachów z lodówki. Podobała mi się wersja od hario z silikonową kępką wyglądająca jak butelka wina, tylko nie umię się sam przekonać do wydania 100zl jak słoik zlewany przez dripa mi tak dobrze się sprawdza :)

A i jak jest z pojemnością, znaczy się jak pisze 600ml to jak złoże to z wysypaną kawą to zaleje ją 600ml? Czy jest to pojemność całkowita dzbanka a zalewa się faktycznie mniej?

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Cold brew Hario Filter-In Coffee Bottle, Hario - Mizudashi itd itp
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Luty 2019, 07:38:53 »
@trez ten mizudashi nie zamyka się szczelnie. Dość luźno, a i w miejscu dzióbka jest prześwit. Poza tym bez problemu zrobisz w tym 600ml, a nawet ciut więcej - wiem to z autopsji hehe.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi