Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 205544 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #600 dnia: 27 Luty 2019, 20:43:06 »
Lepsze rpzwiązanie jest w metalowym phinie, który ma dwa filtry.
Ostatnio w pracy ktoś zostawił w socjalnym swojego phina, takiego malu-maluszka z nieco grubszej niż w moim blachy. Za nic nie potrafiłem się z nim dogadać bo otwory w blaszkach miał niemal dwukrotnie większe, przy grubym przemiale przelew trwał poniżej minuty, przy drobnym znaczna część przemiału lądowała w filiżance bo jak bym nie kręcił kubkiem na podstawce zawsze część otworków trafiała się na wprost. Szczegóły mają znaczenie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #601 dnia: 27 Luty 2019, 23:19:06 »
Porcelanowego używam z filtrami od aero.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #602 dnia: 09 Czerwiec 2019, 08:51:11 »
Pewnie już wszystko napisano o tym fajnym urządzeniu. Jakiś czas temu kupiłem parę większych "gabarytów". Mniej więcej 300ml wody się w nich mieści, więc można zaparzyć "kawę z filtra" tak, jak przy użyciu V60.2. Typowa receptura sprawdza się bardzo dobrze: 20g kawy, zmielonej tak samo jak do V60; 40-60s preinfuzji i 60ml wody o temperaturze 94-96 stopni; potem jedną spokojną strugą dolewamy wody tak, całkowita jej ilość wyniosła 300-330ml i czekamy. Nie trwa to znacząco dłużej niż w przypadku V60, raczej podobnie -- nie musimy jednak specjalnie przykładać się do metodologii dolewania wody. Efekty są bardzo smaczne, bardzo podobne do naparów z V60, czasami zaskakujące, lepsze.

Teraz przygotowałem nieco bardziej skoncentrowaną kawę z nieco ciemniejszych ziaren. 20g Malawi, palonego do espresso -- młynek ustawiłem w 1/3 dystansu między 0 a V60, grubiej niż do espresso. Z preinfuzją postąpiłem podobnie, po czym dolałem wody, razem około 120ml. Cały proces też nie trwał bardzo długo, a efekt był pyszny: gęsty, słodki, klarowny.


Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Phin
« Odpowiedź #603 dnia: 10 Czerwiec 2019, 05:01:03 »
Trzeba spróbować, w pracy chmm!
A gdzie to to kupić aby nie wtopić?
powoli się nawracam!! :)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Phin
« Odpowiedź #604 dnia: 10 Czerwiec 2019, 07:55:27 »
Ja polecam te, które brałem na allegro u pishtaco, 450ml (2 osoby) i 200ml (1 osoba), 4-częściowe, nie wkręcane.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #605 dnia: 10 Czerwiec 2019, 07:59:05 »
a dlaczego nie wkręcane ? Wkręcane są lepszym rozwiązaniem konstrukcyjnym, ale nie wiem jak się mają produkty  poszczególnych firm do siebie. Te wkrecane na allegro wyglądają dobrze wg mnie.
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2019, 08:01:17 wysłana przez krystians »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Phin
« Odpowiedź #606 dnia: 10 Czerwiec 2019, 08:08:04 »
Tych używam codziennie :), nie używałem wkręcanych, ale widzę że kawa lekko puchnie w phinie, także myślę że może czasami się przytykać, szczególnie na początku przy zbyt mocnym wkręceniu (kojarzę ktoś pisał że ma wkręcany i mu kawa nie leci), też jest to zawsze dodatkowa czynność - wkręcenie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #607 dnia: 10 Czerwiec 2019, 08:11:25 »
A gdzie to to kupić aby nie wtopić?

Przy niewielkich i mocnych przelewach najlepsze efekty mam z najmniejszego, 140 ml phina.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #608 dnia: 10 Czerwiec 2019, 10:35:28 »
przy zbyt mocnym wkręceniu (kojarzę ktoś pisał że ma wkręcany i mu kawa nie leci), też jest to zawsze dodatkowa czynność - wkręcenie.
Dokręca się delikatnie żeby wyrównać kawę, a potem odkręca się ok. pół obrotu albo cały w zależności od ilości kawy i jej świeżości. Kwestia do szybkiego wypraktykowania.  Za to z nakładanym sitkiem jak jest świeża kawa, to potrafi się przewrócić i kiepski raczej wychodzi wtedy napar. Więc po pewnym czasie myślę, że bardziej powtarzalne efekty przy wkręcanym, ale co kto lubi.

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Phin
« Odpowiedź #609 dnia: 10 Czerwiec 2019, 14:56:21 »
Też mam wkręcane. Najpierw docisnąć dla wyrównania, a potem zluzować. Kawa wychodzi OK.

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Phin
« Odpowiedź #610 dnia: 12 Czerwiec 2019, 20:56:07 »
W tych, powiedzmy bardziej ekskluzywnych, wkręcanych i z uszkami na korpusie już w dwóch egzemplarzach owe gięte uszka odspoiły się od korpusu. Nie jest to jakiś wielki problem, ale phiny były kupowane na prezent i wyszło dziwnie. W modelach z luźnym sitkiem uszek brak, są tylko zwykłe plastikowe "dystanse" i w nich żadne problemy nie występują.

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Phin
« Odpowiedź #611 dnia: 13 Czerwiec 2019, 09:36:18 »
Polecam ten model. Jakość wykonania i materiałów bardzo dobra. Kupiony u Chińczyków Phin.jpg

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Phin
« Odpowiedź #612 dnia: 13 Czerwiec 2019, 09:43:25 »
Dzisiaj rano wstałem, wsypałem kawę do młynka i zacząłem mielić. Okazało się, że zupełnie zapomniałem o fakcie, że dzień wcześniej robiłem kawę w kawiarce tj. 14k na comandante. Niewiele myśląc, nasypałem kawę do phina. Temperatura około 88. Jasno palona Etiopia. Preinfuzja bez górnego sitka. Potem sitko i lekkie wlanie wody na sitko. Phin podparty wykałaczką, aby nie tworzyło się nadciśnienie. Kawa nie zciekla do końca, ale wyszła słodka o gęstym body. 70g preinfuzji +270g wody. W phinie pozostał  około centymetr Wody nad kawą. Z powodu cieknięcia nad kubkiem z podstawy chwilowo się zrazilem do phina. Wydaje się, że teraz chętniej będę wracał do tej metody 🙂
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Phin
« Odpowiedź #613 dnia: 13 Czerwiec 2019, 09:46:28 »
Mam taki sam, nie ma się do czego przyczepić. Z kuponem wyszedł poniżej 30zł.
¯\_(ツ)_/¯

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Phin
« Odpowiedź #614 dnia: 13 Czerwiec 2019, 09:58:32 »
Polecam jeszcze dodać spienionego  (np. w frenchpressie) mleczka :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi