Autor Wątek: [nowicjusz] Kawiarka?  (Przeczytany 10253 razy)

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
[nowicjusz] Kawiarka?
« dnia: 06 Kwiecień 2015, 05:16:00 »
Witam.
Przedstawie moze moja aktualna sytuacje, ktora zapewne przerazi wiekszosc osob.
Pijam kawe rozpuszczalna, tak wiem paskudstwo, ale jak zaczynalem jak bylem maly nieznosilem fusow, skaczac z kawy na kawe znalazlem taka ktora jest calkiem 'dobra' po dodaniu cukru (tak wiem profanacja). Jakis czas temu rodzina wygrala w konkursie kapsulkowe BOSCH TASSIMO TAS 4014EE. W trakcie zabaw z tym tworem cholernie posmakowala mi ich 'espresso'. Intensywna, gorzka, niestety taka ilosc ze sie konczy zanim sie zacznie ;/
Tak czy inaczej naszla mnie ochota na cos naturalnego.

Niestety zalewana zwykla jest meh, pomijam juz nawet fusy, ale ciezko by to cos smakowalo.
Probowalem ze starego przelewowego niestety smakowala tak slabo jakby ktos rozcieczyl ja w wodzie...

Chcialem zakupic jakis tani express, moze przy takim urzedzeniu daloby sie jakos stworzyc cos podobnego w ilosci wystarczajacej wypelnic kubek, a i rodzinie ktorej latte podchodzilo by sie spodobalo, wkoncu to co mam do drogich nie nalezy, bynajmniej sam sprzet bo ceny kapsulek sa przesadzone.

Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach postanowilem przejzec fora i poszukac danych od osob obeznanych.. wniosek - nie tykac expresow jezeli nie jest sie w stanie wydac kilku tysiecy.

W koncu sie poddalem, wrocilem do taniej rozpuszczalnej.

Dzis jednak znowu z rodziny ktos kupil kapsulki, pomyslalem wiec moze sprobowac kawiarki ? Cisnienie chyba jest podobne do tego tworu bosha a moka to raczej na wieksze ilosci kawy.
Szybkie google i stwierdzilem ze takie BIALETTI MOKA EXPRESS byloby ok,  chociaz nie jestem pewien jaka pojemnosc powinienem wybrac.

Wiekszy problem jednak z maszynka do mielenia... nie wiem co wybrac, kilkuset zlotych raczej nie wydam, cena do 200 to dla mnie limit.

Kawe tez narazie nie bede kupowal jakiejs wykwintnej, raczej to co sie znajdzie w kazdym sklepie / markecie, na lepsza najzwyczajniej niemam kasy, pije po 5 kubkow kazdego dnia wiec koszta by byly za duze jak na moja aktualna sytuacje.

Z drugiej strony przegladajac info tutaj natrafilem znowu na informacje o dripie, niestety o ile sam drip wyglada dostepnie to konweka czy stojak juz raczej nie, jednak z ciekawosci spytam sie tez moze o ta metode ?

Tak czy inaczej zalezy mi na czyms intensywny, gorzkim, ziemistym, nie przepadam za kawa lekka czy kwasna.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Kwiecień 2015, 06:04:11 »
Kawiarka plus młynek porlex tj jakieś niecałe 300 zł. Dodatkowo poczytaj sobie recenzje kaw. Tam zawsze opisujący kawy pisze z jakiej jest palarni. Przejrzyj oferty i wybierz coś dla siebie. I nie rób błędu który polega na tym że kupujesz fajny sprzęt ale spartaczysz efekt jakimś starym Nie świeżym lavazzo jacobsem.
Ps
Jest wątek o kawiarce również odwiedź go.

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Kwiecień 2015, 06:12:17 »
Nie twierdze ze w ogole nie bede kupowal lepszych, ale szczerze mowiac przy moim spozyciu to raczej jako extra na lepsze dni, na codzien raczej wlasnie jakis jacobs kronung czy inne cholerstwo, jak sprobuje lepszej i naprawde poczuje roznice to nalog raczej wezmie gore ;) ale po kolei raczej narazie wlasnie glowilem sie nad sprzetem.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwiecień 2015, 06:23:41 »
Ale tu nad sprzętem to za bardzo nie ma się co glowić. Pamiętaj tylko ze kawiarka na 6(przykladowo) filiżanek da ci średnio 1-2 większe filiżanki.

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwiecień 2015, 06:34:27 »
O wlasnie o to chcialem sie dopytac.
Czyli w moim wypadku na 1 standardowy kubek (nieco mniej niz 0,3l) to pojemnosc 4 powinna byc w sam raz.

Rozumiem kawiarka ktora wspomnialem (BIALETTI MOKA EXPRESS) nie bedzie zla ?

edit: w sumie to sprawdzajac pojemnosc 6ka nawet lepiej wypada.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2015, 06:36:54 wysłana przez Ashton »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Kwiecień 2015, 06:41:26 »
0,3l to chyba z 10c otrzymasz.

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwiecień 2015, 07:17:38 »
Hmm czyli prawdopodobnie trafniejsze dla mnie bedzie G.A.T. Aroma VIP 9tc
Aluminiowa, zmienilem marke bo akurat Bialetti wieksze kosztuja sporo a z tego co czytalem gat tez jest ok.

pelne 300ml to niema, wiec sam raz wyglada i z tego co wygooglalem to takie 9tc zrobie pomiedzy 200 a 400ml zaleznie od mocy co brzmi w sam raz :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwiecień 2015, 07:22:50 »
A swoją drogą jak wypijesz 0,3l z kawiarki to zgłoś to do księgi rekordów Guinnessa bo ja nie słyszałem aby ktoś pił tyle z tego ustrojstwa ;-)

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwiecień 2015, 07:25:36 »
A no i tutaj chyba bedzie problem ;) Potrzebuje mocnego smaku i ilosci ale cholera go wie czy kofeiny nie za duzo bedzie ;)

w sumie zrobie experyment sprawdze ile tam idzie kawy i zaparze taka ilosc w kubku ;) zobaczymy jak bedzie, smaku nie oczekuje dobrego ale zobacze jakie to bedzie mialo na mnie oddzialywanie ;)

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Kwiecień 2015, 08:02:29 »
dobra, wezme chyba 6, widze niektorzy taka pija, w najgorszym wypadku bede robil jedna po drugiej ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Kwiecień 2015, 10:30:17 »
raczej to co sie znajdzie w kazdym sklepie / markecie,
Jeśli te wszystkie eksperymenty robiłeś na tych kawa, to niedziwne efekty.

Po pierwsze ziarno (czyli też młynek), po drugie data palenia, potem możesz kupować gdzie chcesz, tylko , że spełniających dwa pierwsze kryteria w sklepie/markecie najczęściej nigdy nie było nawet przez chwilę.

Z dostępnych od tak przyjrzyj się żabce fresh, w Twoich smakach Gwatemalę odpuść, resztę możesz sprawdzić.


Co do intensywności z przelewowego, jeśli nasypałeś tam starej, zwietrzałej, zmielonej kawy i to w proporcjach jak w instrukcji, czy co gorsza, jak się ktoś nauczył, to lura musi być.
Ekspres przelewowy do Twoich preferencji raczej jest nie po drodze, ale jeśli nasypiesz tam sporo więcej kawy, a wody dasz mniej, do tego przedłużysz parzenie, to nie ma siły aby mocy nie wycisnąć. Czy to będzie smakować, to już inna sprawa.


Ilość kawy w dużej kawiarce i przy takim spożyciu przemyśl dobrze, bo przy robuścianej mieszance i poprawnym parzeniu to się robi niebezpieczne!


Inne sprzęty do intensywnych naparów, to: phin i aeropress. Z driperami też się jakoś da, ale to droga pod prąd.

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Kwiecień 2015, 11:15:18 »
Zwracam uwage ze kapsulki ktore mi smakowaly badz co badz byly tez jacobsa ;)

co do moich preferencji, pijam conajmniej 5 kaw dziennie, pijam od 12 roku zycia tak wiec bedzie z 16 lat, Nieraz takze energy drinki tak wiec jak mozecie sie domyslec tolerancje mam duza ;)

Dobrej kawy nie przekreslam ale na moim zadupiu niedostepna wiec pozostaje zamawianie przez net, przy kosztach raczej trzeba liczyc na wieksze zamowienia a przy moim zuzyciu ceny robia sie spore, od czasu do czasu pewnie cos zamowie lepszego ale raczej narazie sie nie napalam. Inna sprawa jezeli te sklepowe nie beda spelniac moich oczekiwan wtedy juz nie bede mial wyboru.

Inna sprawa ze po to kupuje mlynek by na swiezo zmielic przed zaparzeniem, z tego co czytalem spora roznica.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2015, 11:21:38 wysłana przez Ashton »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Kwiecień 2015, 11:26:06 »
To jeszcze zapytam, w jakich proporcjach pijasz dziś rozpuszczalną?

Offline Ashton

  • Wiadomości: 15
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Kwiecień 2015, 11:29:17 »
Szczerze ? zbyt malych ;/

2 lyzeczki na kubek ;/ ale to w sumie na mnie nie dziala w ogole ;/ pijam glownie bo lubie kawe ;/

a jezeli chodzi o dzis ? 4 kawa w sumie, z tym ze obudzilem sie kolo 23 ;)


Tak czy inaczej raczej niemasz co sie obawiac, jezeli serce zacznie mi nabijac jak szalone to zluzuje ;)
Zamowilem dodatkowo ubijak do mleka biorac pod uwage ze moze byc zbyt mocne i w razie czego mlekiem bede zwiekszal obietosc
(lubie czarna mocna ale niemam nic przeciwko bialej ;P)

edit: w ostatecznosci rozwaze nawet decaf jezeli bedzie za mocno ;/ nie bede klamal pije bo lubie, nawet te rozpuszczalne gowienko mnie zaspokaja, inna sprawa ze czulem cos znacznie lepszego i wlasnie tego chcialbym wiecej.

edit2: w sumie to nawet pijam rozpuszczalna w takich dawkach bo niestety w wiekszych smakuje jak gowno ktorego nawet cukrem niemozna zabic ;/ kwasowatosc jest zbyt silna.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2015, 11:34:21 wysłana przez Ashton »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: [nowicjusz] Kawiarka?
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Kwiecień 2015, 11:40:04 »
Nie nie, to już Twoja sprawa.

Chciałem się zorientować co jest dla Ciebie na dziś intensywne, a co lurą.

No i rozróżnijmy, działanie, od smaku. Na działanie polecam guaranę, działa stabilnie i długotrwale. Kawę proponuję zostawić tylko w kategoriach smaku.


Bo tak sobie myślę, że skoro 2 łyżeczki na kubek są ok, to może się okazać, że wcale Ci nie brakuje mocy kawy, tylko wyrazistego smaku. Ale to tylko takie moje gdybania.


Po co Ci mleko, tym bardziej spienione (można dolać płaskie) to już w ogóle nie wiem, nie lepiej wodą rozcieńczyć skoro na co dzień pijesz czarną?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi