Autor Wątek: Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g  (Przeczytany 3951 razy)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« dnia: 18 Sierpień 2019, 10:28:55 »
Witam.
Kupiłem sitko VST 18 g. Dla porównania przesyłam zdjęcia z sitkiem Bezzery 16 g. Na zdjęciach po prawej sitko Bezzery 16 g, a po lewej sitko VST 18 g.

Jakie są różnice ?
Sitko Bezzery wydaje się trochę węższe, ale i wyższe. Sitko VST jest szersze i niższe, ale ma większą średnicę "kratki".
W sitku VST kawa wypływa z większej średnicy, co ma wpływ na szybkość robienia espresso. W sitku Bezzery kawa ma większy "słup" i mniejszą średnicę wypływu. Co skutkuje koniecznością mielenia grubszego.
Nie mówiąc już o innym kształcie samych dziurek. VST jest wykonane precyzyjniej i widać zdecydowanie idealnie równe dziurki. W sitku VST wydaje się, że są to wyraźne dziurki, a w sitku Bezzery wydaje się, że jest to rodzaj kratownicy.
W sitku VST rzeczywiście kawy mieści się od 17 do 19 g, a w sitku Bezzery zawsze miałem od 19 do 22 g. Dla podawanych 16 g musiałby mielić zdecydowanie grubiej.

W sumie ustawienia stopnia mielenia i czasu parzenia espresso jest różne dla obu sitek. Tam, gdzie espresso z z VST wychodzi poprawne to w sitku Bezzery mamy blokadę i spaleniznę. W sitku VST kawę można zmielić zdecydowanie drobniej.

Poza tematem postu w sitku VST kawa z naked portafiltra wypływa jednostajnie, nic nie pryska na zewnątrz. Z sitka Bezzery sztuka była trudniejsza i mniej przewidywalna. W większym "słupie" kawa ... "tańczyła" zanim dotarła do kratownicy.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 678
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Sierpień 2019, 10:58:05 »
U mnie niestety przy moim grimacu nie mogę dogadać się z sitkiem vst 16g. Chyba za wysoko mam prysznic a może npf jest źle dobrany. Kiedy daje 17g kawy to niestety jest za dużo przestrzeni między powierzenia kawy a sitkiem i mam niezłe sikanie na pf. Drobniejsze mielenie nic nie zmienia. O grubszym mieleniu nie ma mowy bo wtedy kawa przelatuje za szybko. Lepiej jest kiedy sypie dużo więcej kawy czyli 20g niż zalecane ale to nie o to chodzi.
Dlatego kupiłem podobne sitko ims bez rowka i jest dużo lepiej.
Oczywiście ciagle kusi ponowne podejście ale czasami trochę szkoda mi nerwów.
Używam rożnego wdt, tamper tez dobrany i pomimo tego widzę np po odpięciu npf na brzegach ciastka dziurki po kanałowaniu. Kiedyś robiłem zdjęcie ale akurat go nie mam.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Sierpień 2019, 11:11:36 »
sitkiem vst 16g.

Chodzi Ci o 15 czy 18g? 16g jako takiej nie ma ofercie VST. VST sugeruje zakres nominalny +-1 gram. W większości przypadków zakres -1g->0 jest optymalny.
I w VST najczęściej odległość kawy od prysznica jest większa niż w tradycyjnym. Myślę, że w Twoim przypadku pomogła by łagodna preinfuzja na początek.

@hlary - Dobry zakup. Jak już nie ma czego poprawić to sitko VST faktycznie pozawala poczuć różnicę.


Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 678
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Sierpień 2019, 11:22:31 »
Sitko 15g VST Ridgeless. Mam regulowany przepływ w grimacu to może coś zaprogramuje na preinfuzje. Zamówię więcej kawy na zabawę i może nowy npf sobie sprawie.

Nie napisze ile sypnąłem bo kto tutaj by mnie zlinczował

Teraz używam i jest bardzo faje

Sitko IMS do portafiltra B70 2TC H24 E.

Doza: 14 - 18 g
Wysokość: 24 mm
Średnica zewnętrzna: 70 mm
Średnica wewnętrzna: 60 mm
Tamper: 58 mm
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2019, 11:25:22 wysłana przez Mader »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Sierpień 2019, 11:26:57 »
Jeżeli nie będziesz i tak używał, to chętnie wymienię się na wersję Ridged, z moją dopłatą ;). Będzie mi łatwiej wymieniać 15 vs 18;)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 678
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Sierpień 2019, 11:31:00 »
Jeżeli nie będziesz i tak używał, to chętnie wymienię się na wersję Ridged, z moją dopłatą ;). Będzie mi łatwiej wymieniać 15 vs 18;)
Może jak uda nam się w końcu spotkać to przedyskutujemy W sumie może tak drobne mielenie będzie pasowało też do kazaka i nie będę musiał mielić ręcznie.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Sierpień 2019, 13:11:09 »
Jakie są różnice ?
Możesz sprawdzić czy widzisz różnicę pomiędzy strumieniami przelewanej wody ale z dzbanka a nie z ekspresu ? Przepustowość jest taka sama?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Sierpień 2019, 17:41:03 »
Witam.
Kupiłem sitko VST 18 g. Dla porównania przesyłam zdjęcia z sitkiem Bezzery 16 g. Na zdjęciach po prawej sitko Bezzery 16 g, a po lewej sitko VST 18 g.
Jakie są różnice ?

Czy zauważyłeś różnicę w smaku? Ja właśnie też mam ten sam ekspres i zastanawiam się nad sitkiem VST lub IMS. Testowałeś może inne sitka niż VST? Jakiego tampera używasz do tych sitek (VST i standard Bezzera)?

Nie tutaj się witamy.

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Sierpień 2019, 23:07:01 »
Czy zauważyłeś różnicę w smaku? Ja właśnie też mam ten sam ekspres i zastanawiam się nad sitkiem VST lub IMS. Testowałeś może inne sitka niż VST? Jakiego tampera używasz do tych sitek (VST i standard Bezzera)?
Wg mnie różnica jest. Nie znam sitek IMS. W każdym razie dokupiłem pojedyńcze sitko VST. Używam tampera od @Metiu. W każdym razie jest różnica w espresso.

Offline GrzegorzP

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Bezzera Unica
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Sitko VST 18 g a sitko Bezzera 16 g
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Kwiecień 2020, 19:38:40 »
Witam.
Kupiłem sitko VST 18 g. Dla porównania przesyłam zdjęcia z sitkiem Bezzery 16 g. Na zdjęciach po prawej sitko Bezzery 16 g, a po lewej sitko VST 18 g.



Hej! Odkopuję temat, ponieważ kupiłem niedawno maszynę Bezzery i właśnie sitko 16g, o którym pisałeś  sprawia mi kłopoty. Jest ono opisane jako 16 g, ale szczerze mówiąc nawet przy 18 g  wychodzi błoto - i to przy różnych ziarnach. Stopniem mielenia już też za bardzo nie mogę manipulować, przy tej gramaturze mam owszem uzysk 1:2, mieszczę się w czasie ekstrakcji 25-30  sek, ale potem z kolby wygrzebuję błotko.  A gdy mielę ciut drobniej to kroplówka. Wydaje się, że jedyna droga to zwiększyć dozę, ale tego bardzo chcę uniknąć, ponieważ już i tak piję za dużo espresso ;)

Czy dalej używasz tych sitek VST, zdarza Ci się jeszcze używać starych Bezzery? Czy w dalszym ciągu parzysz na mniejszych gramaturach niż wcześniej przy użyciu sitek Bezzery?
I jeszcze pytanie, czy sita VST też  tak mocno siedzą w kolbie i bez pomocy narzędzi potrafi je wyjąc tylko Edward Nożycoręki?


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi