Autor Wątek: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"  (Przeczytany 5421 razy)

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Luty 2019, 10:43:05 »
Przecież Oscar nie ma w oryginale OPV, ten zawór na grupie to zawór nadmiarowy 14 bar
Zawór nadmiarowy powiadasz... a jak to się po angielsku nazywa? Możliwe, że w oryginale idzie do tacki, ja zastałem taką sytuację, że szedł z powrotem do pojemnika.

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Luty 2019, 13:13:12 »
Serio?? Lecą więc Ci popłuczyny po parzeniu kawy z powrotem do pojemnika tak? No to gratuluję...
To nie jest OPV w tym znaczeniu, poszukaj sobie jak to się fachowo nazywa, ja mogę go nazwać bezpiecznikiem jeśli wolisz. Nie wiem, powtarzam po innych, doczytałem jak się sam modyfikacjami Oscara interesowałem. OPV można sobie dokupić np. jako kit do montażu przy pompie, a "zawór nadmiarowy" przy grupie zaślepić lub zostawić jak był montowany oryginalnie, teoretycznie nie powinien już się otwierać w ogóle.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Luty 2019, 13:27:44 »
Przepraszam najmocniej, ale jakie popłuczyny? Ten zawór jest w obwodzie HX, bo tam być musi, chociażby ze względu na przepisy, a o ile mi wiadomo tam żadnych popłuczyn nie ma. I to się nazwyczajniej w świecie nazywa OPV, może co najwyżej spełniać inną (dodatkową) funkcję. W ekspresach z pompą wibracyjną dodatkową funkcją zaworu OPV jest regulacja ciśnienia zaparzania, ale główna funkcja pozostaje niezmienna - ciśnienie w obwodzie HX nigdy nie przekroczy tego na jakie ustawiony jest OPV. Chciałbym też uściślić, że trafił mi się regulowany zawór, czyli taki:
.
Natomiast ten poniżej regulowany nie jest, chociaż jak widać ktoś o to dopytuje i nazywa go tak, jak powinien. I rzeczywiście zdaje się, że wężyk jest skierowany do tacy ociekowej.


A teraz wybacz, ale na tym kończę udział w tej dyskusji. Gratulacje zostaw dla siebie za skuteczne zniechęcanie do wypowiedzi.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Luty 2019, 14:16:53 »
popłuczyny po parzeniu kawy
Mylisz zawory. Popłuczyny, jak to nazywasz, lecą z zaworu trójdrożnego i faktycznie powinny być odprowadzane do tacki. Z zaworu nadmiarowego (OPV - over pressure valve) leci czysta woda. W zależności od miejsca, w którym zawór się znajduje i funkcji jaką spełnia - jeśli woda pojawia się sporadycznie i jest gorąca - powinna trafić do tacki ociekowej (bo pompa wibracyjna bardzo nie lubi gorącej wody). Jeśli jest jej dużo i jest zimna wraca albo do zbiornika, albo przed pompę.

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Luty 2019, 14:48:59 »
Potem ktoś to czyta i ma mętlik w głowie, albo podaje dalej i tak rodzą się "teorie".
  Zawór nadmiarowy wyregulowany na 14 barów zamontowany w grupie Oscara I, jest bezpiecznikiem i nie służy do regulacji ciśnienia zaparzania kawy. Zamontowany jest w grupie zaparzającej i połączony bezpośrednio kanałem z komorą zaparzającą, którym przepływa zabrudzony nadmiar wody po każdym cyklu zaparzania (nadmiar ten ulatuje do tacki ociekowej przez zawór trójdrożny). Jeśli otworzyć bezpiecznik będzie ten brud wylatywał również przez niego na zewnątrz.
Można się zastanawiać czy w kanale tym jest czysta woda w momencie zaparzania czy już zabrudzona (a podczas zaparzania właśnie, przy bardzo dużym ciśnieniu, otwiera się ten bezpiecznik, jeśli nie ma zamontowanego OPV przy pompie)
 Ja się wiele nie zastanawiałem tylko zrobiłem eksperyment, zamontowałem zamiast bezpiecznika regulowany OPV (bezpiecznik trudno było wyregulować na 10 barów).  Gdy zobaczyłem na własne oczy, że w czasie stabilizacji ciśnienia podczas zaparzania wylatuje z tego zaworu zabrudzona woda, oczywiste stało się,  że wpięcie wylotu OPV do zbiornika z wodą jest bez sensu, wylot musi być skierowany do tacki ociekowej. Jednak OPV na 10 barów otwiera się znacznie częściej podczas zaparzania niż bezpiecznik 14 barów, więc tacka zapełniała się dużo szybciej.
Dlatego zgodnie z instrukcją elektros zamontowałem OPV przy pompie, a bezpiecznik pozostał na swoim miejscu, tyle że teraz już właściwie jest atrapą, bo ciśnienie nigdy nie osiąga jego wartości.
Podsumowując- uważam, że w Oscarze I  nie ma możliwości aby do zbiornika z wodą wracała gorąca woda z zaworu (bezpiecznika czy OPV) zamontowanego w grupie. Ale jak widać, różne są pomysły na przeróbki maszyn.
Napisałem co wiem i co sam sprawdziłem. Jeśli ktoś ma uwagi, sprawdził, doświadczył - proszę o korektę, może powtórzę doświadczenia, może jeszcze sam coś usprawnię.


Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Luty 2019, 14:51:42 »
Mylisz zawory. Popłuczyny, jak to nazywasz, lecą z zaworu trójdrożnego i faktycznie powinny być odprowadzane do tacki. Z zaworu nadmiarowego (OPV - over pressure valve) leci czysta woda. W zależności od miejsca, w którym zawór się znajduje i funkcji jaką spełnia - jeśli woda pojawia się sporadycznie i jest gorąca - powinna trafić do tacki ociekowej (bo pompa wibracyjna bardzo nie lubi gorącej wody). Jeśli jest jej dużo i jest zimna wraca albo do zbiornika, albo przed pompę.
Nie, nie mylę. Wystarczy, że odkręcisz  zawory bezpieczeństwa i trójdrożny  z grupy i się wszystko wyjaśni.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #36 dnia: 11 Luty 2019, 15:07:44 »
To ja odkręcę za Krakusa i jego poproszę o odpowiedź.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #37 dnia: 11 Luty 2019, 16:52:58 »
o odpowiedź
Fakt, ten zawór nie spełnia roli OPV, tylko bezpiecznika. I drugi fakt, że to co z niego wypływa nie powinno trafiać do zbiornika, tylko do tacki.

Nie można Włochom odmówić ułańskiej fantazji przy projektowaniu urządzeń - pompa wibracyjna daje do 16 barów.
Przy bardzo drobno zmielonej kawie albo ślepym sitku dość szybko napełniamy tackę ociekową. A wystarczyło dołożyć OPV za 40 złotych tam, gdzie powinien był być.
« Ostatnia zmiana: 11 Luty 2019, 16:59:05 wysłana przez Krakus »

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #38 dnia: 11 Luty 2019, 18:12:01 »
Robi się ciekawie :).

Fakt, ten zawór nie spełnia roli OPV, tylko bezpiecznika.
A czymże jest OPV jeśli nie bezpiecznikiem? Błędnie przypisujemy regulację ciśnienia zaparzania jako główną funkcję tego zaworu, to tylko dodatek. Wymiennik ciepła jest z definicji kotłem, musi zatem posiadać zawór bezpieczeństwa. W ekspresach typu HX na tabliczce znamionowej można znaleźć pojemność oraz maksymalne ciśnienie dwóch bojlerów (zazwyczaj 2,5 oraz 12 barów, z tym że podane w MPa), a przecież niejeden dałby sobie rękę uciąć, że taki ekspres ma tylko jeden bojler i wiecie co...? ;)
I drugi fakt, że to co z niego wypływa nie powinno trafiać do zbiornika, tylko do tacki.
Możesz to uzasadnić? Zawór jest wyraźnie połączony z wejściem do elektrozaworu, czyli z obwodem HX, a nie tym co cofa się po skończeniu parzenia. Być może przy bardzo drobno zmielonej kawie, a co za tym idzie zatkanym sitku w kolbie, kiedy już ciśnienie się ustabilizuje (nie wcześniej!) i móżna już mówić o ciśnieniu statycznym, bo brak jest przepływu wody, pomimo że pompa pracuje, woda z kawą z grupy miesza się poprzez elektrozawór z wodą w wymienniku. To nawet miałoby sens, bo mają różną temperaturę. Ale wtedy nie ma znaczenia czy OPV w tym miejscu jest, czy też nie - brudna woda i tak będzie cofać się do wymiennika, prawda? W każdym razie w ekspresie, który miałem okazję serwisować nie uświadczyłem cofania się brudnej wody do pojemnika...

A co do fantazji Włochów to temat na zupełnie osobny wątek ;).

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Oscar Simonelli 1 "spowalniająca pompa"
« Odpowiedź #39 dnia: 27 Luty 2019, 16:20:06 »
Wczoraj zamówiłem pompę.

Od tego zacznę. A może akurat to pompa, i będzie po sprawie. Dam znać.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi