Autor Wątek: Ascaso Steel Duo PID - czyszczenie prysznica i za dużo wody  (Przeczytany 1361 razy)

Offline Matey

  • Wiadomości: 51
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID, Hario V60-02
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 MK3
Witam, zastanawia mnie fakt czy ktoś miał już podobny problem. Po roku zdecydowałem się wyczyścić prysznic, szybko i łatwo zdjąłem kratkę i uszczelkę, przemyłem, włożyłem z powrotem, nic nie cieknie, wszystko elegancko. Ale...

Mam wrażenie, że od tego czasu, mimo że mielę coraz drobniej i drobniej to całkiem dużo wody idzie do kawy przez te 25-27 sekund, jakby za dużo. Czy to możliwe, że jedno jest związane z drugim? Kawa mi nie wywietrzała, wsypałem do młynka z tydzień temu, a była świeżo palona; wcześniej wychodziła idealna.

Pozdrawiam serdecznie

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ascaso Steel Duo PID - czyszczenie prysznica i za dużo wody
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lipiec 2020, 13:56:59 »
Kawa mi nie wywietrzała, wsypałem do młynka z tydzień temu
Trochę jakby sprzeczne informacje. Po tygodniu zawszę muszę korygować trochę przemiał. Choć zazwyczaj nie sypię aż tak dużo, zazwyczaj 2x w tygodniu.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Steel Duo PID - czyszczenie prysznica i za dużo wody
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lipiec 2020, 13:57:18 »
Mam wrażenie, że od tego czasu, mimo że mielę coraz drobniej i drobniej to całkiem dużo wody idzie do kawy przez te 25-27 sekund

Zakładam że chodzi o to że w czasie 25-27 sekund w filiżance pojawia Ci się przykładowo 40ml wody an nie 30?
W takim przypadku raczej trzeba szukać błędu w ustawieniu miałkości. Dla kawy tydzień w kloszu to długo...dodatkowo jeżeli jest świeżo palona, powiedzmy 1-2 tygodnie temu to może jeszcze pracować.

Od strony ekspresu możesz ewentualnie sprawdzić ustawienia zaworu OPV. Może jest zabrudzony i daje wyższe ciśnienie na grupę. Na ślepym sitku manometr powinien wskazywać pomiędzy 10 a 11 bar.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ascaso Steel Duo PID - czyszczenie prysznica i za dużo wody
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lipiec 2020, 14:02:00 »
Z drugiej strony sitko mogło być tak zaklajstrowane że dawało mniejszy przepływ a teraz po czyszczeniu wróciło do oryginalnego stanu no i leci więcej/łatwiej. Tak czy siak, młynek.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Duo PID - czyszczenie prysznica i za dużo wody
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lipiec 2020, 14:11:36 »
@Matey , Napisałeś "po roku zdecydowałem się wyczyścić prysznic". Czy to znaczy, że nie wykonywałeś przez rok czyszczenia na ślepym sitku ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Matey

  • Wiadomości: 51
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID, Hario V60-02
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 MK3
Odp: Ascaso Steel Duo PID - czyszczenie prysznica i za dużo wody
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Lipiec 2020, 14:19:30 »
Przez rok wykonywałem zarówno odkamienianie jak i regularne czyszczenie na ślepym sitku. Oglądałem natomiast filmiki konserwacyjne Ascaso i coś mnie natchnęło, żeby włożyć śrubokręt i wyjąć prysznic z uszczelką i dokładnie go przemyć. Był całkiem czysty, wyglądał jak kolba bez sitka po tygodniu czy dwóch używania, czyli żadnych hardkorowych brudów ;) Chyba to faktycznie kwestia samej pracy ziarna (większej niż zwykle), więc muszę zrobić większą korektę. Będę kombinował, bo w istocie to jest tak z 40 ml zamiast 30 ml, i to nawet korygując na bieżąco młynkiem jak w poprzednich miesiącach. Dzięki!

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Duo PID - czyszczenie prysznica i za dużo wody
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Lipiec 2020, 15:23:59 »
Ostatnio mamy dość gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Przykładowo w piątek mieliśmy upał 30 st. C a wieczorem przyszła solidna burza. W sobotę było chłodniej ale wilgotno. Miałem przeszkolenie z parą kupującą ekspres z młynkiem i w efekcie "udało" mi się zapchać otwartą, zawilgotniałą kawą dwa młynki. Nie chcąc się bawić z czyszczeniem tych młynków uruchomiłem trzeci, wsypałem kawę ze świeżo otwartej paczki i poszło bez problemów. 
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi