Autor Wątek: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe  (Przeczytany 16137 razy)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Styczeń 2019, 19:23:49 »
Zostają wszystkie elementy mające jakąkolwiek styczność z napięciem sieci. Przewód zasilający, kondensator przeciwzakłóceniowy, presostat z krańcówką załączającą grzałkę, termostaty, czujniki, wyłączniki itp, a także przewody połączeniowe wewnątrz ekspresu. Radziłbym odpiąć sterownik, żeby nie uszkodziło go napięcie 1000V i sprawdzić całość induktorem 1000V w ostateczności 500V. Jeśli to nie da rezultatu, podejrzany może być tylko sterownik. Ekspres to nie prom kosmiczny, znajdziesz usterkę. Induktor jest tutaj niezbędny, zwykły omomierz nie poradzi sobie z takim uszkodzeniem.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Styczeń 2019, 19:26:15 »
+ cewki elektrozaworów...

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Styczeń 2019, 19:34:29 »
Dokładnie. Ja bym w takiej sytuacji upatrywał kandydatów w cewkach grupy (bardziej pradopodobne, bo się nagrzewa) lub dopuszczania wody. Ale najpierw sprawdź czy masz dobrze spolaryzowane gniazdo/przewód zasilający. W stanie spoczynku na odbiornikach nie powinno być napięcia, nie ma też zatem powodu żeby zadziałała różnicówka. Elektronika raczej nie jest podejrzana, bo nie ma połączenia z masą (masa jest podpięta tylko w celu wykrywania poziomu wody). W przypadku złej polaryzacji zawsze na przewodzie neutralnym każdego z odbiorników jest napięcie, co nie tylko utrudnia zdiagnozowanie usterki, ale jest też zwyczajnie niebezpieczne.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Styczeń 2019, 20:08:45 »
Dokładnie. Ja bym w takiej sytuacji upatrywał kandydatów w cewkach grupy (bardziej pradopodobne, bo się nagrzewa) lub dopuszczania wody. Ale najpierw sprawdź czy masz dobrze spolaryzowane gniazdo/przewód zasilający. W stanie spoczynku na odbiornikach nie powinno być napięcia, nie ma też zatem powodu żeby zadziałała różnicówka. Elektronika raczej nie jest podejrzana, bo nie ma połączenia z masą (masa jest podpięta tylko w celu wykrywania poziomu wody). W przypadku złej polaryzacji zawsze na przewodzie neutralnym każdego z odbiorników jest napięcie, co nie tylko utrudnia zdiagnozowanie usterki, ale jest też zwyczajnie niebezpieczne.

Jeżeli nic się nie zmieniło od zeszłego tygodnia to na przewodzie neutralnym nie występuje żadne napięcie/przebicie.


Zostają wszystkie elementy mające jakąkolwiek styczność z napięciem sieci. Przewód zasilający, kondensator przeciwzakłóceniowy, presostat z krańcówką załączającą grzałkę, termostaty, czujniki, wyłączniki itp, a także przewody połączeniowe wewnątrz ekspresu. Radziłbym odpiąć sterownik, żeby nie uszkodziło go napięcie 1000V i sprawdzić całość induktorem 1000V w ostateczności 500V. Jeśli to nie da rezultatu, podejrzany może być tylko sterownik. Ekspres to nie prom kosmiczny, znajdziesz usterkę. Induktor jest tutaj niezbędny, zwykły omomierz nie poradzi sobie z takim uszkodzeniem.

Niestety nie mam dostępu do takiego narzędzie aktualnie. Jesteś w stanie coś polecić?

+ cewki elektrozaworów...

O nich w ogóle nie myślałem. Możesz wyjaśnić pokrótce ich działanie?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Styczeń 2019, 20:16:44 »
+ cewki elektrozaworów...

O nich w ogóle nie myślałem. Możesz wyjaśnić pokrótce ich działanie?

Część cewek ma trzy zaciski - neutralny, fazę i zero. Jeśli z jakichś powodów cewka ma upływność (do zera), to może się ta upływność zmieniać z temperaturą. Sam miałem przypadek cewki, w której po nagrzaniu pojawiała się przerwa. Po ostygnięciu wszystko wracało do normy.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Styczeń 2019, 20:17:56 »
+ cewki elektrozaworów...

O nich w ogóle nie myślałem. Możesz wyjaśnić pokrótce ich działanie?

Część cewek ma trzy zaciski - neutralny, fazę i zero. Jeśli z jakichś powodów cewka ma upływność (do zera), to może się ta upływność zmieniać z temperaturą. Sam miałem przypadek cewki, w której po nagrzaniu pojawiała się przerwa. Po ostygnięciu wszystko wracało do normy.

Wedle tego co opisujesz taka sama sytuacja ma miejsce też u mnie.
Pytanie teraz która to cewka :D

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Styczeń 2019, 20:37:50 »
Część cewek ma trzy zaciski
Trzy zaciski maja wszystkie, zasilane 230VAC.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Styczeń 2019, 20:44:13 »
Odłącz wtyczkę od elektrozaworu przy grupie. Włącz ekspres, jeżeli nie będzie żadnych objawów, to już wiesz. Analogicznie z pozostałymi, tylko pojedynczo, ale to chyba wiadomo.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Styczeń 2019, 20:45:17 »
Jesteś w stanie coś polecić?
Nie będziesz raczej nic kupował na jeden raz, bo to za drogi interes. Na Twoim miejscu poszukałbym kogoś w okolicy posiadającego miernik izolacji, jeśli pomysł hi-aro zawiedzie.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Styczeń 2019, 20:53:00 »
Odłącz wtyczkę od elektrozaworu przy grupie. Włącz ekspres, jeżeli nie będzie żadnych objawów, to już wiesz. Analogicznie z pozostałymi, tylko pojedynczo, ale to chyba wiadomo.

Ok, jeżeli wystarczy czasu to jutro do tego zasiądę.
Mam nadzieję, że nie będzie trzeba wysyłać do serwisu, bo ten klocek waży ze 30kg :D

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Styczeń 2019, 22:24:25 »
Trzy zaciski maja wszystkie, zasilane 230VAC.
Nic bardziej mylnego...

http://www.espressoworkshop.com/images/scaled/col_6s-1468991799_1467760460_DSC_0595-640x426.jpg

Cewka i tak jest połączona z masą poprzez obudowę.

Część cewek ma trzy zaciski - neutralny, fazę i zero. Jeśli z jakichś powodów cewka ma upływność (do zera), to może się ta upływność zmieniać z temperaturą. Sam miałem przypadek cewki, w której po nagrzaniu pojawiała się przerwa. Po ostygnięciu wszystko wracało do normy.
Nie żebym się czepiał, ale mieszasz pojęcia. Kiedyś mówiło się zero zarówno na przewód neutralny jak i ochronny (potocznie masa, uziemienie), bo wszędzie były instalacje dwu-żyłowe. Także obecnie mamy fazę, n-kę i masę.
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2019, 22:32:38 wysłana przez Biff »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Styczeń 2019, 22:36:55 »
No to ja żyję w innej rzeczywistości. Ja nigdy nie widziałem cewki na 230VAC z 2 zaciskami. Nie mówię tu o pralce, ale one mają inną nieco budowę.
I nie wiem czy jest to do końca legalne. Zakładamy, że metalowa obudowa nie jest prawidłowo uziemiona, cewka ma przebicie i mamy łaskotanie...

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Styczeń 2019, 22:42:53 »
Praktycznie wszystkie Elektry tak mają. Metalowa obudowa jest odpowiednio uziemiona, bo ma bezpośredni kontakt korpusem zaworu. Tak samo przecież zresztą wygląda uziemienie grzałki - mało który ekspres ma podpiętą masę do flanszy montażowej. A jeśli urządzenie, wbrew temu co nakazuje producent, nie jest podłączone do uziemienia to sami prosimy się o kłopoty.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #43 dnia: 06 Styczeń 2019, 22:54:16 »
Praktycznie wszystkie Elektry tak mają
To tylko potwierdza, że Włosi projektują tylko ładne rzeczy, reszta na rympał...

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #44 dnia: 06 Styczeń 2019, 23:09:08 »
To zupełnie inny temat, ale z tym akurat nie mam problemu. Cewka jest tak zbudowana, że ma kontakt z masą. Jeśli przykładowo w takiej Elektrze właśnie wymieniam cewkę na bardziej popularną to nie ciągnę dodatkowego przewodu do masy - nie ma takiej potrzeby.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi