Autor Wątek: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe  (Przeczytany 15934 razy)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Styczeń 2019, 16:31:46 »
Poza tym nie napisałem jakie są rozwiązania
wykluczyłeś, te które podaliśmy Tobie. Pomimo braku wiedzy i konkretnych, bardzo rzeczowych odpowiedziach z naszej strony.

EOT

Spadam...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Styczeń 2019, 17:10:34 »
Możesz mi wskazać gdzie w cytowanym fragmencie ustawy jest napisane, że zarządca (w prawie nie ma czegoś takiego jak administrator w odniesieniu do zarządu nieruchomościami) ma obowiązek wykonywać taki przegląd we własności, która jest poza jego zarządem? Zarządca, czy zarząd wspólnoty zarządza wyłącznie częścią wspólną. W praktyce, we wspólnotach, które nie zastrzegły tego w osobnej uchwale wykonujemy przeglądy od przyłącza do licznika, dalej musi sobie zrobić przegląd właściciel lokalu jeśli nie ma stosownej uchwały.

Tak jak pisałem jeśli chodzi o gaz i wentylację regulują to osobne przepisy. Jeśli chodzi o energię elektryczną nie.

EDYCJA:

Tutaj jedna z wielu dyskusji na ten temat:
http://www.zarzadca.eu/dyskusja/2008/wykonywanie-przegladow-instalacji-elektrycznej-w-mieszkaniu/

A tutaj całkiem rzetelny artykuł:
http://www.administrator24.info/artykul/id8671,kontrole-okresowe-instalacji-elektrycznej-w-mieszkaniach-a-przepisy-prawa?p=2
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2019, 17:33:26 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Styczeń 2019, 20:28:46 »
Marku, na samym prawie początku napisałem
Administracja (pozostanę przy tym określeniu)
Administrator to po łacinie zarządca.
Dalej napisałem:
Raczej trudno jest samemu dbać o wszystkie kontrole instalacji, dlatego z reguły powierza się to Administracji.
Wyobrażasz sobie bałagan gdyby każdy sobie sam załatwiał tego typu kontrole? Jeden by to robił, a inny nie. Najlepszym wyjściem jest powierzenie organizacji tego w ręce ZARZĄDCY czyli jak to napisałem administracji, co jest jednoznaczną nazwą. Określenie administracja, administrator zostało zastąpione określeniem zarządca. Co to zmienia? NIC. Zostało to pewnie po to zmienione, by w aktach prawnych nie mylić zarządcy nieruchomości z organami administracji Państwa. Napisałem o OBOWIĄZKACH związanych z kontrolą stanu technicznego budynku mieszkalnego ze szczególnym uwzględnieniem kontroli instalacji elektrycznej. W PRAWIE BUDOWLANYM http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf
jest dość dokładnie opisane co i w jakich odstępach czasu powinno się kontrolować. W Art 61 jest to wszystko opisane. Również tam jest napisane kto nie podlega obowiązku tych kontroli i kto taką kontrolę może przeprowadzić. Nie ma żadnej dyskusji na temat czy mam sprawdzać instalacje czy nie. To jest OBOWIĄZEK każdego właściciela i współwłaściciela budynku wielorodzinnego. Jeśli ktoś się od tego chce uchylać i nie spełni tego co jest napisane w PRAWIE BUDOWLANYM, musi liczyć się z konsekwencjami. Oddawanie spraw do sądu nie jest praktykowane, ale to tylko pewne zaniedbanie. Zakład energetyczny, czy jak to się teraz nazywa, może zgodnie z prawem odłączyć energię, a podłączenie jej warunkować przedstawieniem dokumentu z kontroli przeprowadzonej przez uprawniony do tego podmiot. Byłem obecny przy próbie podłączenia gazu do mieszkania. Właściciel przedstawił protokół kontroli szczelności instalacji, a monterzy zrobili swoją kontrolę ciśnieniową, która wyszła pozytywnie, ale ponieważ coś się właścicielowi mieszkania nie podobało to zapytali czy mają przeprowadzić zgodnie z prawem kontrolę 24 godzinną szczelności ciśnieniowej, a takiej kontroli nie przechodzi większość skręcanej instalacji. Gość się zamknął i już nie pyskował.  Napisałem również o osobie, która została zmuszona sądownie do poddania się obowiązkowi kontroli stanu technicznego nieruchomości. Znam również przypadek SĄDOWNEGO ZAKAZU wynajmu krótkoterminowego z powodu uciążliwości dla współmieszkańców domu. Sąd mógł nawet nakazać sprzedaż tego mieszkania. Jest to niezmiernie rzadki przypadek, jednak takie bywają. Konkludując, mieszkasz w wielorodzinnym domu? Masz ograniczone w pewnym zakresie prawa i są narzucone pewne nakazy. Tu nie GB, tu nie ma określenia "My home is my castle", ale nie jest to też Szwajcaria, gdzie kąpiel po godzinie 21 i związany z nią hałas może skutkować eksmisją. Temu obowiązkowi nie chcą się poddać osoby, które mają coś naknocone w instalacji, bo nie ma to uzasadnienia ekonomicznego. Taniej jest zlecić kilkanaście mieszkań do kontroli niż te mieszkania pojedynczo. Jeśli powodują nimi inne pobudki, to już tego nie rozumiem. Tacy ludzie nie powinni mieszkać we wspólnotach.
Tak jak pisałem jeśli chodzi o gaz i wentylację regulują to osobne przepisy. Jeśli chodzi o energię elektryczną nie.
Jest w Art61 i 62 PRAWA BUDOWLANEGO, przeczytaj cały ten artykuł.
Wątek zboczył bardzo w bok, więc proponuję dać sobie już spokój.

« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2019, 20:50:01 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Styczeń 2019, 20:49:24 »
To wszystko bardzo ładnie napisałeś, ale prawo jest prawem i nigdzie w prawie budowlanym nie jest napisane, że zarządca ma prawo nakazać i obciążyć kosztami właściciela lokalu bez jego indywidualnej zgody, bo takiej właśnie potrzebuje. Ustawa o własności lokali szczegółowo określa kompetencje zarządu i zmuszenie właściciela lokalu do wykonania przeglądu się w nich nie mieści. To czy zakład energetyczny odetnie mu prąd czy nie to już sprawa między nimi a nie sprawa zarządcy. Masz rację właściciel ma obowiązek mieć przegląd, ale zarządca nie powinien w żadnym wypadku tego wykonywać. Owszem może, za zgodą właściciela. Zarządca musi wykonać przegląd w zakresie w jakim może poruszać się zgodnie z prawem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Styczeń 2019, 21:12:37 »
Marku, czy Ty mieszkasz we wspólnocie czy w domu jednorodzinnym. We wspólnocie przy głosowaniu uchwał bierze się pod uwagę większość głosujących i taka uchwała jest wiążąca dla wszystkich członków wspólnoty czy to się komuś podoba czy nie. Ważne uchwały muszą mieć wszystkich członków za lub przeciw, ale to nie dotyczy akurat kontroli technicznej. Oprócz Prawa budowlanego jest prawo energetyczne, gdzie są wpisy o warunkach jakie musi spełnić instalacja w mieszkaniu. Zarządca powiadamia nadzór budowlany o nieprawidłowości, a  nadzór budowlany o tym powiadomi zakład energetyczny, co w konsekwencji może skutkować odcięciem energii jeśli nie przedstawi się dokumentu kontroli upoważnionego organu. Naprawdę nie warto wojować, bo gdy się trafi na służbistę, to całkiem możliwe, że pozytywny odbiór instalacji przed podłączeniem do sieci będzie trwał i trwał. Masz inne zdanie na ten temat, szanuję je. W dyskusji jaką przytoczyłeś jaskrawo widać jak ktoś koniecznie chce nie dopuścić do kontroli stanu instalacji w swoim mieszkaniu i wymyśla cuda, żeby wyszło na jego. Naprawdę, jeśli ktoś się uprze to spowoduje odcięcie prądu, gazu i zrobi to zgodnie z prawem, jeśli zaistnieje jakiekolwiek uchybienie. Wierz mi, że jak ktoś chce, to znajdzie. Zazwyczaj osoby tak kurczowo sprzeciwiające się kontroli mają coś do ukrycia w tej materii. Pracowałem kiedyś jako instalator elektryk i to co ludzie są w stanie wymyślić przechodzi wszelkie pojęcie. Nie mogę zrozumieć zacietrzewienia ludzi unikających kontroli swojej instalacji, co jest w sumie dla ich bezpieczeństwa. Tym bardziej nie mogę zrozumieć ludzi utwierdzających ich w błędnym przekonaniu o słuszności ich decyzji. Przecież to jest nasze bezpieczeństwo. Jak myślisz, czy i kiedy była przeprowadzona kontrola instalacji gazowej w budynku, który w poniedziałek bodajże wyleciał w powietrze. To było chyba w Czelabińsku.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Styczeń 2019, 21:18:13 »
Poza tym nie napisałem jakie są rozwiązania
wykluczyłeś, te które podaliśmy Tobie. Pomimo braku wiedzy i konkretnych, bardzo rzeczowych odpowiedziach z naszej strony.

EOT

Spadam...


Zapewne mnie źle zrozumiałeś, w określeniu "sprzęt" miałem na myśli pralkę, lodówkę, etc. i to te elementy odrzuciłem z układanki, bo ekspres niezależnie od działania tych sprzętów, oraz podłączenia do różnych obwodów, zachowuje się tak samo.
Faktycznie na wyrost uznałem, że sprzęt jest dobry i nie wymaga sprawdzenia, bo jest nowy. Mea culpa.
Z tego co napisałeś bardzo do serca wziąłem sobie część o wyłączniku bezpieczeństwa, ale ten wydaje się być w porządku, a najbardziej zainteresowała mnie część o jej wypie... :D
Wziąłem pod uwagę odpowiedzi i zapewne będę zmuszony zamówić grzałkę (+termostat dla spokoju), żeby nie bawić się w nieskończoność.
Nie ma co się boczyć za małe niedopowiedzenia/niezrozumienie ;)

Marku, czy Ty mieszkasz we wspólnocie czy w domu jednorodzinnym. We wspólnocie przy głosowaniu uchwał bierze się pod uwagę większość głosujących i taka uchwała jest wiążąca dla wszystkich członków wspólnoty czy to się komuś podoba czy nie. Ważne uchwały muszą mieć wszystkich członków za lub przeciw, ale to nie dotyczy akurat kontroli technicznej. Oprócz Prawa budowlanego jest prawo energetyczne, gdzie są wpisy o warunkach jakie musi spełnić instalacja w mieszkaniu. Zarządca powiadamia nadzór budowlany o nieprawidłowości, a  nadzór budowlany o tym powiadomi zakład energetyczny, co w konsekwencji może skutkować odcięciem energii jeśli nie przedstawi się dokumentu kontroli upoważnionego organu. Naprawdę nie warto wojować, bo gdy się trafi na służbistę, to całkiem możliwe, że pozytywny odbiór instalacji przed podłączeniem do sieci będzie trwał i trwał. Masz inne zdanie na ten temat, szanuję je. W dyskusji jaką przytoczyłeś jaskrawo widać jak ktoś koniecznie chce nie dopuścić do kontroli stanu instalacji w swoim mieszkaniu i wymyśla cuda, żeby wyszło na jego. Naprawdę, jeśli ktoś się uprze to spowoduje odcięcie prądu, gazu i zrobi to zgodnie z prawem, jeśli zaistnieje jakiekolwiek uchybienie. Wierz mi, że jak ktoś chce, to znajdzie. Zazwyczaj osoby tak kurczowo sprzeciwiające się kontroli mają coś do ukrycia w tej materii. Pracowałem kiedyś jako instalator elektryk i to co ludzie są w stanie wymyślić przechodzi wszelkie pojęcie. Nie mogę zrozumieć zacietrzewienia ludzi unikających kontroli swojej instalacji, co jest w sumie dla ich bezpieczeństwa. Tym bardziej nie mogę zrozumieć ludzi utwierdzających ich w błędnym przekonaniu o słuszności ich decyzji. Przecież to jest nasze bezpieczeństwo. Jak myślisz, czy i kiedy była przeprowadzona kontrola instalacji gazowej w budynku, który w poniedziałek bodajże wyleciał w powietrze. To było chyba w Czelabińsku.

Przy przekroczeniu 50% głosów na którąkolwiek z opcji nie jest wymagane dalsze zbieranie głosów.
Miałem ten problem na swoim osiedlu, bo dużo osób ma gdzieś swoje pieniądze i nie chciało im się głosować.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2019, 21:26:48 wysłana przez fresh »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:02:58 »
Marku, czy Ty mieszkasz we wspólnocie czy w domu jednorodzinnym.

Przepraszam, że odpowidam dopiero teraz, ale musiałem znaleźć więcej czasu, żeby odpowiedzieć rzetelnie. Mieszkam we wspólnocie, ale co ważniejsze jestem zarządcą nieruchomości.

Cytuj (zaznaczone)
We wspólnocie przy głosowaniu uchwał bierze się pod uwagę większość głosujących i taka uchwała jest wiążąca dla wszystkich członków wspólnoty czy to się komuś podoba czy nie.

Dorze zacznijmy od tego co to jest zarząd wspólnoty:

Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388 Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali

Art. 1. U. 1. Ustawa określa sposób ustanawiania odrębnej własności
samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o innym przeznaczeniu, prawa
i obowiązki właścicieli tych lokali oraz zarząd nieruchomością wspólną.

Rozdział 4 Zarząd nieruchomością wspólną
Art. 18. U. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej
własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego
określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą
powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

Czyli wszędzie powtarza się to magiczne Nieruchomość wspólna, więc co to takiego:

Art. 3. U. 2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia,
które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.


Instalacja za licznikiem stanowi urządzenia i części budynku służące wyłącznie właścicielowi lokalu, chyba się zgodzisz?

No dobra, więc jakie opłaty może uchwalać wspólnota, czyli jakie ma ponosić właściciel?

Art. 13. U. 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu,
jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku
domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez
innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.


Co to znaczy, że ma ponosić wydatki związane z utrzymaniem swojego lokalu? A no to, że ma ponosić, ale to nie oznacza, że zarząd ma je rozliczać ponieważ nawet w wykazie czynności przekraczających zarząd zwykły, czyli takich które wymagają uchwały czytamy:

Art. 22. U 2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego
zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie
tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów
stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie
prawem przewidzianej.
3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są
w szczególności:
3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu; (zarządu nieruchomością wspólną dodam)
8 ) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów
związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno
do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku
właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu
nieruchomością wspólną;




Punkt ósmy mówi np o koszcie centralnego ogrzewania lub wody, którego elektrociepłownia czy gazownia oraz wodociągi nie rozliczają indywidualnie tylko ze wspólnego licznika i w żaden sposób nie da się tego kosztu pozostawić właścicielowi do rozliczenia, bo ma on korelację z co najmniej jednym innym właścicielem, ale przeglądy instalacji wewnętrznej właściciel może zlecić i opłacić samodzielnie, bez udziału innego właściciela.

Tak więc masz rację, uchwały są wiążące dla wszystkich, ale mogą dotyczyć wyłącznie części wspólnych lub służących właścicielowi co najmniej dwóch lokali.

Cytuj (zaznaczone)
Ważne uchwały muszą mieć wszystkich członków za lub przeciw, ale to nie dotyczy akurat kontroli technicznej.
Nie ma czegoś takiego jak ważne i mniej ważne uchwały w Twoim rozumieniu. Kiedy uchwała jest ważna?

Art. 23 u 2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według
wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie
postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden
głos


Cytuj (zaznaczone)
Oprócz Prawa budowlanego jest prawo energetyczne, gdzie są wpisy o warunkach jakie musi spełnić instalacja w mieszkaniu. Zarządca powiadamia nadzór budowlany o nieprawidłowości, a  nadzór budowlany o tym powiadomi zakład energetyczny, co w konsekwencji może skutkować odcięciem energii jeśli nie przedstawi się dokumentu kontroli upoważnionego organu.

Procedury procedurami, Ty powiedziałeś, że Administrator (rozumiem, że miałeś na myśli zarząd a nie ciecia, który dogląda żarówek i porządku na posesji) powinien wykonać przegląd w lokalu. Jak niby ma zapłacić za ten przegląd?

Cytuj (zaznaczone)
Naprawdę nie warto wojować, bo gdy się trafi na służbistę, to całkiem możliwe, że pozytywny odbiór instalacji przed podłączeniem do sieci będzie trwał i trwał. Masz inne zdanie na ten temat, szanuję je. W dyskusji jaką przytoczyłeś jaskrawo widać jak ktoś koniecznie chce nie dopuścić do kontroli stanu instalacji w swoim mieszkaniu i wymyśla cuda, żeby wyszło na jego. Naprawdę, jeśli ktoś się uprze to spowoduje odcięcie prądu, gazu i zrobi to zgodnie z prawem, jeśli zaistnieje jakiekolwiek uchybienie. Wierz mi, że jak ktoś chce, to znajdzie. Zazwyczaj osoby tak kurczowo sprzeciwiające się kontroli mają coś do ukrycia w tej materii. Pracowałem kiedyś jako instalator elektryk i to co ludzie są w stanie wymyślić przechodzi wszelkie pojęcie. Nie mogę zrozumieć zacietrzewienia ludzi unikających kontroli swojej instalacji, co jest w sumie dla ich bezpieczeństwa. Tym bardziej nie mogę zrozumieć ludzi utwierdzających ich w błędnym przekonaniu o słuszności ich decyzji. Przecież to jest nasze bezpieczeństwo. Jak myślisz, czy i kiedy była przeprowadzona kontrola instalacji gazowej w budynku, który w poniedziałek bodajże wyleciał w powietrze. To było chyba w Czelabińsku.

Naprawdę w nosie mam to czy komuś odetną światło bo nie zrobił przeglądu.

Co do instalacji gazowej i wentylacyjnej to w rozporządzeniu możemy przeczytać

§ 47. Stan technicznej sprawności instalacji gazowej w budynku powinien być kontrolowany równocześnie z kontrolą stanu technicznego przewodów i kanałów wentylacyjnych oraz spalinowych.

Tu nie ma problemu. Robi się to jednym przeglądem a przewody wentylacyjne i spalinowe są częścią wspólną.

Przykro mi, ale ja ze swojej kieszeni za przegląd nie zapłacę a uchwały pozwalającej na pokrycie tych kosztów w ramach zarządu nad nieruchomością wspólną podjąć nie wolno.


https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:43:13 »
Procedury procedurami, Ty powiedziałeś, że Administrator (rozumiem, że miałeś na myśli zarząd a nie ciecia, który dogląda żarówek i porządku na posesji) powinien wykonać przegląd w lokalu. Jak niby ma zapłacić za ten przegląd?
Chyba nie rozumiemy się tak do końca. GDZIE napisałem, że ADMINISTRATOR ma zrobić kontrolę instalacji? To ma zrobić osoba czy firma mająca odpowiednie KWALIFIKACJE i UPRAWNIENIA do przeprowadzenia takiej kontroli. Dla Ciebie Administrator to cieć wymieniający żarówki? Gratuluję. Administrator to po łacinie ZARZĄDCA. A żarówki wymienia elektryk z uprawnieniami energetycznymi co najmniej do 1kV i z badaniami wysokościowymi poniżej lub powyżej 3m. Żarówki zazwyczaj wymienia się stojąc POWYŻEJ 1m, a więc jest to już praca na wysokości. Regulują to przepisy USTAWY  o BHP.
Nie rozumiesz PROSTEJ sprawy. Spółdzielnia, Wspólnota, czy jakkolwiek nazwać ten twór, to zbiór ludzi, którzy scedowali opiekę nad nieruchomością pewnej grupie ludzi takiej jak Zarząd, Prezes spółdzielni ze swoim zarządem itp. Ten zarząd (dawniej ADMINISTRACJA BUDYNKU) zajmuje się zbieraniem pieniędzy od lokatorów, właścicieli czy jakkolwiek tych ludzi by nie nazwać bez zbędnego bełkotu, na opłaty za zużytą wodę, ciepłą i zimną, ogrzewanie, energię w częściach wspólnych, sprzątanie części wspólnych, fundusz remontowy, wywóz śmieci, kontrolę stanu technicznego budynku w co wchodzi to to, co napisałem we wcześniejszym poście, a jest dokładnie wyszczególnione w PRAWIE BUDOWLANYM itp. Za administrowanie czyli zajmowanie się budynkiem i załatwianiem opłat do poszczególnych podmiotów ZARZĄD WSPÓLNOTY czy SPÓŁDZIELNIA pobiera wynagrodzenie. Spotykamy się jako członkowie Wspólnoty raz w roku lub częściej gdy wymaga tego sytuacja i wówczas omawiamy różne sprawy związane z budynkiem. USTALAMY na przykład, że mieszkańcy udostępnią swoje mieszkania do kontroli sprawności instalacji elektrycznej co 5 lat. Głosowanie i jeśli za wypowie się więcej niż 50% udziałów w nieruchomości, reszta MUSI się podporządkować czy to się komuś podoba czy nie. Wstępując do Wspólnoty każdy podpisał zobowiązanie o poddaniu się głosom większości. Nie spotkałem się jak mieszkam w tym miejscu od 15 lat, żeby ktoś miał jakieś wąty i coś sabotował. Jeśli ktoś mieszka w budynku wielorodzinnym to się musi dostosować. Jak ktoś ma instalację elektryczną, której nie pozwoli skontrolować, to można domniemywać, że ta instalacja jest w stanie zagrażającym bezpieczeństwu reszty ludzi mieszkających w budynku wielorodzinnym. Nie życzę sobie, żeby mój sąsiad miał niepewną instalację gazową, wentylacyjną czy elektryczną i dlatego lokatorzy mają się poddać kontroli tych instalacji bez gadania. Tak mamy skonstruowaną umowę opartą na prawach budowlanym i energetycznym, że jest to przestrzegane przez wszystkich. Nie interesują mnie żadne tłumaczenia, że ktoś nie chce bo ma prawo. Nie ma takiego prawa, żeby ktoś miał niepewną instalację i miał w poważaniu kontrolę. Przede wszystkim ma podporządkować się USTAWOM, które mają większą moc prawną niż jakaś umowa między stronami. Ustawa Prawo Budowlane, Ustawa Energetyczna, Ustawa Kodeks cywilny, to są akty prawne w których są konkretne informacje co ma spełnić ktoś, kto chce mieć w mieszkaniu gaz, prąd, wodę czy centralne ogrzewanie. Jak ktoś nie chce się podporządkować, to mu się zrobi tak koło dupska, że zmięknie. Wyroki sądowe jeszcze się w tym kraju respektuje. Zdarzyło się RAZ w naszym domu, że jeden z lokatorów zalegał z opłatami. Sąd, wyrok, koszty sądowe, koszty opłat zaległych ze stosownymi odsetkami, koszty obsługi prawnej i się gościowi podwoiło zadłużenie. Nie ma teraz bardziej punktualnego płatnika. A taki był zawzięty, że nic mu nikt nie zrobi.   ZARZĄD WSPÓLNOTY robi to, co w czasie zebrania Wspólnoty lokatorzy ustalą. Jak nie, to się zarząd czy Administrację wymienia i tyle. To nie są święte nietykalne krowy.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2019, 21:55:04 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:53:04 »
Możesz sobie pogadać ale nikt nie musi się w tym wypadku podporządkować i udowodniłem to konkretnymi przepisami prawa,a to co Ty piszesz to tylko gadanie. Ja jako zarządca nie narzucę nikomu opłaty za przegląd elektryczny, bo później tego nie wyegzekwuję. Wybacz, ale Ty poruszasz się w swerze swoich wyobrażeń, ja poruszam się w ramach prawa. Nie nsliczę takiej opłaty, żeby później jakiś bystry adwokat nie rozwalił mi postępowania windykacyjnego przez nienależnie naliczane opłaty.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Styczeń 2019, 22:01:41 »
Kontrole instalacji opłaca się z funduszu remontowego, który płaci każdy członek wspólnoty. Powiedz mi jaka jest różnica, jeśli wybuchnie gaz ulatniający się z wadliwej instalacji gazowej, a jak wybuchnie pożar spowodowany kiepskiej jakości instalacją elektryczną? Dla ludzi ginących w pożarach spowodowanych wybuchem gazu czy kiepskiej jakości instalacją elektryczną nie ma żadnej różnicy. Tak więc ja sobie nie życzę mieć sąsiada z kiepską instalacją i w razie potrzeby będę egzekwował swoje prawa. USTAWA to taki akt prawny, któremu podlegają wszyscy na terenie POLSKI bez wyjątku.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Styczeń 2019, 22:03:01 »
No to egzekwuj od sąsiada a nie od zarządcy. Zarządca może ci w tym egzekwowaniu pomóc.

Generalnie ja się z Tobą zgadzam, nie zgodziłem się tylko ze stwierdzeniem, że "administracja" powinna zlecić przegląd. Jeśli zleci to musi zapłacić, administracja może pomóc w zleceniu przeglądu przez właścicieli ale nic nie powinna sama zlecać.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2019, 22:07:34 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Styczeń 2019, 22:45:32 »
Czyli wszędzie powtarza się to magiczne Nieruchomość wspólna, więc co to takiego:
Nie wszędzie jest ta nieruchomość wspólna:
Ustawa Prawo Budowlane
Art. 62.
1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania
poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu
technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy
atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas
użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych,
spalinowych i wentylacyjnych);
2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu
technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki
obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte
również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu
sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń,
oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;
Nie jest w tym artykule określona kontrola "części wspólnej" można zatem przyjąć to jako całość instalacji. Ja też potrafię się oprzeć na prawie, bo mnie ono chroni lub dotyczy.

Od egzekwowania moich praw w budynku jest ZARZĄD czy jak to się dawniej nazywało ADMINISTRACJA BUDYNKU. Za to im płacimy wynagrodzenie. Oni na wniosek członków Wspólnoty pilnują terminów kontroli instalacji i stanu budynku. Nie zgłaszamy tego za każdym razem, Wystarczy podjąć jakąś uchwałę raz. Oni mają się tym zająć i tego pilnować. Jeśli jest jakiś oporny lokator, to na wniosek członków Wspólnoty takiego kogoś pociąga do odpowiedzialności Zarządca, oni mają swojego prawnika, który ma wiedzę jakie pismo wystosować do opornego lokatora, jak kierować sprawę do sądu itp. Zarząd na wniosek członka Wspólnoty zwoła zebranie, lub zbiera podpisy od członków w jakiejś sprawie. Można ustalić do jakiej kwoty daje się wolną rękę Zarządowi w sprawie inwestycji (na przykład  drobne naprawy są taką sprawą nie wymagającą w ogóle głosowania i zgody większości do jakiejś ustalonej kwoty)

Nie ma czegoś takiego jak ważne i mniej ważne uchwały w Twoim rozumieniu. Kiedy uchwała jest ważna?

Poszukaj sobie jakie uchwały MUSZĄ mieć JEDNOMYŚLNOŚĆ członków Wspólnoty Mieszkaniowej. O takich WAŻNIEJSZYCH niż wielkość śmietnika napisałem panie Zarządco.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Styczeń 2019, 22:50:10 »
Nie wiem po co się tak ciskasz, ja nie zrobię nic czego nie mogę wygrać w sądzie, może inni zarządcy lubią ryzykować, ale to ich sprawa. Wszystkie przeglądy o których mowa w prawie budowlanym zlecam. :-) Ja nie mówię, że nie muszę pilnować przeglądów, mówię że nie mogę ich zlecać w tym konkretnym przypadku.

Chyba temat już wyczerpaliśmy.



Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Styczeń 2019, 22:57:03 »
Nie możesz zlecać, bo Cię do tego nie upoważnili uchwałą Członkowie Wspólnoty. Moim zdaniem popełniają błąd nie cedując tego na Zarząd, ale to ich sprawa. Temat wyczerpany jak najbardziej. Miłego Weekend'u.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Astoria CKE wywala zabezpieczenie różnicowoprądowe
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Styczeń 2019, 19:04:21 »
No i po weekendzie wracamy do tematu wywalającego zabezpieczenia.
Udało mi się ustalić, że nie jest to kwestia grzałki i termostatu (raczej), bo po wymianie obu tych elementów zabezpieczenie nadal się aktywuje - co ciekawe dzieje się to szybciej niż ostatnio, bo zanim ciśnienie na bojlerze wzrosło. Uprzedzając pytania - grzałka została uszczelniona i dokręcona dość mocno.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi