Autor Wątek: Chemex  (Przeczytany 173881 razy)

Offline kogi

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Bodum CHAMBORD
  • Młynek: severin km 3873
Odp: Chemex
« Odpowiedź #360 dnia: 13 Marzec 2016, 22:01:08 »
Witam, Po przejrzeniu sporej ilości wątków na forum zakupiłem sobie chemex 6 cup. Zacząłem przy tym od kawy Coffeelab "Dobry przelew" i generalnie wrażenia jak najbardziej na plus, ale doszedłem do wniosku, że bardziej smakuje mi jednak kawa bez nut kwasowości, taka czekoladowo-orzechowa. Jaką kawę polecacie, żeby uzyskać taki efekt i czy w ogóle jest to możliwe? Dodam, że mieszkam we Wrocławiu i mam dostęp do kilku miejscowych palarni.
Przed zakupem używałem french press i tutaj przeszkadzał mi przede wszystkim brak filtracji i często pojawiający się przy tym dziwny posmak kawy. Tutaj nie ma tego efektu i kawa smakuje naprawdę dobrze. Do tego piję ją ze spienionym mlekiem i nie spodziewałem się, że z tym też będzie tak dobrze smakować.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #361 dnia: 13 Marzec 2016, 23:11:24 »
W takim razie Brazylia. Antonio ma u siebie taką, nazywa się Bob o link. Pasuje idealnie w twój opis.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Chemex
« Odpowiedź #362 dnia: 13 Marzec 2016, 23:16:22 »
Jakoś spienione mleko nie pasuje mi do lekkiego naparu z Chemexa. Ale co kto lubi  :szampan:
Ta Brazylia od Antonia jest bardzo klasyczna (wręcz nudna) - sama czekolada bez owoców - powinna Ci smakować.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Chemex
« Odpowiedź #363 dnia: 14 Marzec 2016, 08:20:13 »
Pytasz o syfon?
Sorki, pomyliłem wątki :)

Offline quest

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Dream
Odp: Chemex
« Odpowiedź #364 dnia: 20 Marzec 2016, 21:26:55 »
Czym Chemex rozni sie np od czegos takiego?
h*tp://ebay.eu/21CbJSf


Czy Ascaso i1 sprawdzi jako mlyn do Chemexa?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #365 dnia: 20 Marzec 2016, 21:29:37 »
Lekko wyglądam i na bank jakością wykonania

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Chemex
« Odpowiedź #366 dnia: 20 Marzec 2016, 21:37:15 »
Czym Chemex rozni sie np od czegos takiego?
h*tp://ebay.eu/21CbJSf


Czy Ascaso i1 sprawdzi jako mlyn do Chemexa?
Bez problemu.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Chemex
« Odpowiedź #367 dnia: 20 Marzec 2016, 21:38:38 »
@Expel
Skąd wiesz o jakości?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Chemex
« Odpowiedź #368 dnia: 21 Marzec 2016, 00:02:41 »
Popatrz na ten drewniany element, nie powiesz że wygląda na pięknie spasowany. I wygada jak jakiś drewnopodobny twór.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Chemex
« Odpowiedź #369 dnia: 21 Marzec 2016, 16:29:05 »
Jak w Chemeksie dobrać się do kaw bez owocowości? Np. mam teraz India Monsooned Malabar z Gregorio. Czy jest jakiś sposób żeby z Chemeksu otrzymać smaczną kawę (lepszą niż z FP)?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #370 dnia: 21 Marzec 2016, 19:02:32 »
A w szklance (cuppingu) jak wychodzi?

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Chemex
« Odpowiedź #371 dnia: 21 Marzec 2016, 19:16:43 »
Popatrz na ten drewniany element, nie powiesz że wygląda na pięknie spasowany. I wygada jak jakiś drewnopodobny twór.
Tak, ale to raczej jakość materiałów, a nie jakość wykonania. Sam Chemex jest bardzo prosty i za bardzo nie da się czegoś tam zepsuć. Być może szkło jest gorszej jakości, albo ten uchwyt, ale co do wykonania to wielkiej filozofii tam nie ma.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #372 dnia: 21 Marzec 2016, 19:35:43 »
Jak w Chemeksie dobrać się do kaw bez owocowości? Np. mam teraz India Monsooned Malabar z Gregorio. Czy jest jakiś sposób żeby z Chemeksu otrzymać smaczną kawę (lepszą niż z FP)?

Ta kawa powinna być bez owocowości. A co do smaku kawy Chemex vs FP, to kwestia gustu.

Offline macc Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Chemex, Phin, Aeropress
  • Młynek: Wilfa Svart WSCG-2, Rhinowares
Odp: Chemex
« Odpowiedź #373 dnia: 22 Marzec 2016, 13:46:30 »
Jak w Chemeksie dobrać się do kaw bez owocowości? Np. mam teraz India Monsooned Malabar z Gregorio. Czy jest jakiś sposób żeby z Chemeksu otrzymać smaczną kawę (lepszą niż z FP)?

Obecnie mam Panamę od Gorana i wychodzi na to, że to klimaty o które pytasz:). Chemex w wersji sześciofiliżankowej, mielenie 40 g kawy wychodzi mi na 11 kliku od zera na Rhino. Odsiewanie pyłku, tak że końcowo otrzymuję 33-35 g kawy. To do przelanego filtra, 30 s preinfuzji, 3:40-3:50 całkowity czas parzenia (całkowita ilość wody to 500 ml). W takiej konfiguracji dostaję 400-420 ml bardzo dobrej klasycznej czarnej bez owoców (w sam raz dla dwóch, nawet bez warunku, że drugi nie pije ;)). Myślę, że w dużej mierze zależy to od rodzaju kawy :).

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Chemex
« Odpowiedź #374 dnia: 22 Marzec 2016, 13:49:36 »
W takiej konfiguracji dostaję 400-420 ml

Cusik mało tej kawy. Ja bym więcej wody lał.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi