Autor Wątek: Chemex  (Przeczytany 173860 razy)

Offline Pablo

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: DeLonghi EC330S
  • Młynek: Severin KM3873, UD40 (prod. 1979)
Odp: Chemex
« Odpowiedź #285 dnia: 25 Sierpień 2015, 10:44:49 »
Donkiszot na jakim ustawieniu mielisz do chemexa (podaj też jak możesz jak mielisz do kawiarki)? Mamy ten sam severin.

skasowałem pytanie o konewkę bo w sumie offtopic, jest obszerny wątek, ale dzięki WS za szybką odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2015, 11:24:31 wysłana przez Pablo »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #286 dnia: 25 Sierpień 2015, 11:22:18 »
mam do Was pytanie odnośnie czajniczka do polewania, metalowego, takiego z wąskim, dłuższym dziubkiem umieszczonym u podstawy - taki jak czajnik Tiamo ale może coś tańszego.
Najtańszy czajniczek to Ambition Jojo. Gorszy od dedykowanej konewki, ale kilka razy tańszy.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Chemex
« Odpowiedź #287 dnia: 25 Sierpień 2015, 15:47:19 »
Celuje w 4-5 minut ekstrakcji i tak jest dobrze.

Nie za dużo? Dla jakiej gramatury?
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Chemex
« Odpowiedź #288 dnia: 25 Sierpień 2015, 15:57:54 »
Poniżej 30 g. kawy raczej nie robię.

Wysłane z mojego IdeaTab S6000-H przy użyciu Tapatalka


Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Chemex
« Odpowiedź #289 dnia: 25 Sierpień 2015, 16:52:39 »
OK, jak Ci smakuje. U mnie przez 40 gramów przepływa około 3:50-4:00
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #290 dnia: 25 Sierpień 2015, 23:04:20 »
Donkiszot na jakim ustawieniu mielisz do chemexa (podaj też jak możesz jak mielisz do kawiarki)? Mamy ten sam severin.
Na Severinie z pudełka (moj jest zmodyfikowany) do Chemexa mieliłbym poza skalą, między 10 a 14. Z kawiarką to nie takie proste, bo szkół i preferencji jest wiele, czyli przekładając na Severina to będzie od 1 do 8 może nawet do 10.



Nie za dużo? Dla jakiej gramatury?
I to jest właśnie dziwne, dość długie czasy przy bardzo grubym mieleniu. Albo ten egzemplarz mieli drobniej niż mój, albo nie wiem w czym rzecz.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Chemex
« Odpowiedź #291 dnia: 27 Październik 2015, 13:37:25 »
Mam pytanie.

Czy posiadajac taki plaski zeliwny czajniczek do herbaty: (nie moge wkleic linka :() moge go uzyc do Chemexu, czy musze miec dedykowana konewke?
Czjanik pewnie ma jakis minimalny filtr po parzeniu czarnej herbaty w srodku, ale przy krotkim zalaniu woda 80 stopni raczej nie bedzie to mialo znaczenia. Bardziej chodzi mi o to jak duzej precyzji nalewania wody potrzebuje.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Chemex
« Odpowiedź #292 dnia: 27 Październik 2015, 13:42:36 »
Bardziej chodzi mi o to jak duzej precyzji nalewania wody potrzebuje.

Polewać można i wodą ze słoika - bez przesady. Konewka jest po prostu wygodna i tyle, dzięki wylewce łatwiej się kontroluje strumień wody. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby polewać choćby i z garnka do mlek z dzióbkiem.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #293 dnia: 27 Październik 2015, 13:58:31 »
Popieram.

I zachęcam do zapoznania się z tematem o konewkach, jest tam też o tym co one dają i jak sobie radzić bez nich.

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Chemex
« Odpowiedź #294 dnia: 27 Październik 2015, 14:08:48 »
Ja u rodziców w domu polewam tym i jest spoko. Sam musisz sprawdzić jak się kontroluje strumień.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2015, 14:10:58 wysłana przez pomm »

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Chemex
« Odpowiedź #295 dnia: 08 Listopad 2015, 16:20:49 »
Kupiłem i eksperymentuję.

Czy przekraczanie 4 min na pewno jest złe? Eksperymentuję z Yirgacheffe (33g - 500 ml), która na Aero daje świetny balans między owocami, słodyczą i lekką cierpkością. Do mielenia używam Severina.

Pierwsze eksperymenty przy mieleniu na pozycji 6, czyli niby za drobno na Chemex. Po preinfuzji lałem powoli wodę aż nie wylałem całej (czyli wysoko). Kawa następnie spływała sobie koło 5 minut i była smaczna, orzeźwiająca, z leciutkim body ale wyczuwalnym. Było OK.

Potem przestawiłem na 8 i próbowałem lać w dwóch fazach - coś totalnie zepsułem, bo wyszłą mi herbata z cytryną (dosłownie). Mam wrażenie, że filtr nie przylegał za dobrze w jednym miejscu i trochę wody poleciało bokiem.

Pomyślałem, że pójdę jeszcze grubiej i podkręcę inne parametry - Severin na 10, zacząłem lać praktycznie zaraz po zagotowaniu wody (wcześniej na pewno temperatura była niższa), ale znacznie wolniej i utrzymując poziom wody nisko. Ku mojemu zaskoczeniu czas ekstrakcji doszedł aż do 6:30, ale kawa wyszła rewelacyjna, mocno owocowa ale z wyraźniejszym body i przyjemną goryczką, zbliżona do tego, co wyciskam z Aeropressu przez metalowy filtr. Według mnie tak długa ekstrakcja w niczym kawie nie zaszkodziła (choć doceniam też napar pozbawiony goryczki).

Jutro zrobię to samo z mieszanką na espresso, jestem bardzo ciekawy efektu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Chemex
« Odpowiedź #296 dnia: 08 Listopad 2015, 17:06:59 »
Żaden czas nie jest zły jeśli smakuje. 6:30 na 500ml to wcale nie wieczność ;) Eksperymenty to podstawa, dają więcej odpowiedzi niż wszystkie fora razem wzięte. Herbata z cytryną też może być OK.

Yirgacheffe
Małopolska to za mało ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #297 dnia: 08 Listopad 2015, 17:17:41 »
Zalecana 4-minutowa ekstrakcja w Chemexie z sufitu się nie wzięła :). Ten czas, to efekt smakowych wniosków z parzenia kawy w tym urządzeniu. Oczywiście nie jest to jakaś żelazna reguła. Niektóre kawy można parzyć dłużej, bez uszczerbku dla ich smaku, a niektóre trzeba krócej, bo pojawiają się niepożądane akcenty. Warto też mierzyć temperaturę wody, od niej też dużo zależy.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Chemex
« Odpowiedź #298 dnia: 08 Listopad 2015, 17:40:16 »
Zalecana 4-minutowa ekstrakcja w Chemexie z sufitu się nie wzięła :). Ten czas, to efekt smakowych wniosków z parzenia kawy w tym urządzeniu. Oczywiście nie jest to jakaś żelazna reguła. Niektóre kawy można parzyć dłużej, bez uszczerbku dla ich smaku, a niektóre trzeba krócej, bo pojawiają się niepożądane akcenty.
Tak, zobaczymy co wyjdzie z ciemniejszej mieszanki. Filtr jednak powinien chyba wyłapać wszystko?

Warto też mierzyć temperaturę wody, od niej też dużo zależy.
Mierzenie jest o tyle problematyczne, że jeśli zmierzę termometrem 90-92 stopni parę cm od powierzchni wody, to przecież już w trakcie przelewania przez powietrze woda się schładza. Dodatkowo w trakcie parzenia tracę kolejne stopnie i w czajniku i w dzbanku. W efekcie mając zmierzone na starcie te 90 stopni w czajniku, parzenie w naczyniu będzie się odbywać w zakresie 80-85 stopni. Jako jedną z porad przeczytałem właśnie zalewanie dość krótko od momentu zaparzenia. Kupno konweki pewnie rozwiązuje problem, bo zamknięte metalowe naczynie lepiej utrzymuje ciepło, a dodatkowo można łatwo lać wodę z minimalnej wysokości. Na razie walczę z tym co mam.

Spróbuję jeszcze z moim żeliwnym czajniczkie, ale to będzie więcej zachodu.

Yirgacheffe
Małopolska to za mało ;)
Kawa z swiezopalona.pl
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2015, 17:42:19 wysłana przez mathu »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Chemex
« Odpowiedź #299 dnia: 08 Listopad 2015, 19:17:13 »
Mierzenie jest o tyle problematyczne, że jeśli zmierzę termometrem 90-92 stopni parę cm od powierzchni wody, to przecież już w trakcie przelewania przez powietrze woda się schładza. Dodatkowo w trakcie parzenia tracę kolejne stopnie i w czajniku i w dzbanku. W efekcie mając zmierzone na starcie te 90 stopni w czajniku, parzenie w naczyniu będzie się odbywać w zakresie 80-85 stopni. Jako jedną z porad przeczytałem właśnie zalewanie dość krótko od momentu zaparzenia.

Temperaturę wody mierzysz w naczyniu, którym polewasz. A zalewanie dość krótko po zagotowaniu wody, znaczy niewiele.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi