Autor Wątek: Espresso z podpowiedzią?  (Przeczytany 10686 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Grudzień 2018, 20:13:50 »
Taka podpowiedź moim zdaniem niewiele wnosi. Bo masz chociażby takie zmienne jak młynek, sitko, ubicie, ekspres, woda, użytkownik, przechowywanie, czas od wypalenia i otwarcia paczki. Jestem pewien, że w każdej szanującej się palarni możesz otrzymać espresso z danych ziarenek jak wcześniej się umówisz. Możesz też bez problemu zapytać jak jest przez palarnię przygotowywana kawa z danych ziaren. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet instrukcje krok po kroku przeważnie się nie sprawdzają, dlatego uważam pretensje w kwestii publikowania przepisu za nieuzasadnione. Podstawową wskazówką jest opis profilu. Wtedy mając pewne doświadczenie wiesz czy zmierzasz w dobrą stronę. Oprócz tego można sobie pomagać np. espresso compass. 
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2018, 20:22:38 wysłana przez krystians »

essewissa

  • Gość
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Grudzień 2018, 20:24:41 »
Krystians. Nie masz racji. Moim zdaniem jeżeli ktoś potrzebuje takich informacji od roastera to kawowym jełopem nie jest, to raz. Przy sprzęcie, wiedzy z powiedzmy średniej półki zmienne takie jak młynek, siła ubicia, ekspres, sitko to żadne zmienne, to dwa. Nie wyobrażam sobie żeby roaster nie spróbował espresso z kawy , która wypalił. W jakimś celu to robi, to chyba oczywiste. Skoro robi espresso to wg jakichś parametrów, może się tą wiedzą podzielić, to trzy. Celowo użyłem słowa podpowiedź, a nie przepis.

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Grudzień 2018, 20:48:12 »
Zgadzam się z @essewissa, że podpowiedź jest przydatna.

Jeszcze na kilogramie kawy mogę sobie nawigować organoleptycznie (zresztą jest to konieczne, bo 1 kg kawy i tak wymaga w trakcie jakiejś zmiany, nawet jeśli to tylko mała regulacja młynka), ale jak mam 250g (przy dozie 18g to tylko 14 strzałów), to temperatura, doza i ratio stanowią dobrą podpowiedź. Jak się zna własny sprzęt, to można po jednym razie wykonać od razu całkiem solidną korektę i być może zredukować liczbę prób i błędów. Jeśli zamiast pięciu strzałów zmarnuje się trzy, to przy paczce 250g jest spora różnica.

Ale oczywiście profil też jest niezbędny.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Grudzień 2018, 21:11:30 »
Dobry argument. Ja tak mam z jasnymi kawami - dużo marnuję z tej paczki 250g, żeby się zbliżyć do tego punktu G ekstrakcji. Jakaś wskazówka jest przydatna, nie musi być precyzyjny przepis.
Ktoś tu wspomniał o doświadczeniu z różnymi profilami - spodziewam się, że wiele z nas go jeszcze nie ma i takie wskazówki pomogą nam je zdobyć.

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Grudzień 2018, 22:12:42 »
Jestem ZA. Jako nowicjusz, chętnie będę studiował wszystkie objaśnienia i podpowiedzi odnośnie parzenia jasnych kaw.


 Ja, z braku doświadczenia 250 g w ogóle nie kupuje. :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Grudzień 2018, 07:37:43 »
Ostatnio byłem w Hot Air Cafe na cuppingu organizowanym przez Gorana. Po cuppingu siedliśmy jeszcze chwilę pogadać i zamówiłem espresso z jakiegoś singla, już nie pamiętam co to było, coś z Ameryki. Espresso, które dostałem miało wyraźnie przeciągniętą ekstrakcję. Barista spytał się jak mi smakuje więc powiedziałem mu grzecznie o swoich odczuciach. Zrobił mi drugie espresso z wyraźnie krótszym czasem ekstrakcji i pokazały się owoce i wszystko to co lubię w takim espresso. W krótkiej rozmowie wyjaśnił, że większość klientów niestety nie docenia tych wszystkich owocowych kwasków, musi być goryczka.

Jaki w tym przypadku chciał byś przepis na tą kawę? Ta sama kawa, ten sam sprzęt, różni klienci.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Grudzień 2018, 08:30:44 »
I tu się pojawia pytanie:
Czy kawiarnia (lokal gastronomiczny) powinien robić wszystko pod klienta i jednocześnie nie mieć duszy czy też wykonywać napoje (posiłki) zgodnie z własnymi przekonaniami, jakąś określoną sztuką itd.

Klient jest ważny - dzięki nim kawiarnie istnieją, ale jeżeli będą one (moim zdaniem) robić produkt, który półprostą ma smakować wszystkim, a w rzeczywistości można dany produkt zrobić lepiej to którą opcje wybrać?

Wtedy, jeżeli jest możliwość, najlepiej jest po prostu dać 2 mlynki dla espresso - Brazylia, która smakuje większości i jest po prostu zwykłą, wciąż smaczną kawą i jakaś druga, ciekawa kawa z przyjemnymi owocami.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Grudzień 2018, 08:38:12 »
Moim zdaniem trzeba robić kawę pod klienta. Można walczyć z wiatrakami, ale wiemy jak skończył Don Kichot z La Manchy. Kawiarnia umrze jak ten błędny rycerz. Myślę, że dobre ziarno się obroni. Ta przeciągnięta kawa była i tak smaczna. Lepsza niż w jakiejkolwiek sieciówce, tylko po prostu ja bym ją zrobił inaczej.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

essewissa

  • Gość
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Grudzień 2018, 09:01:33 »
Myślę Miklas, że "rozwadniasz" temat. Co mnie obchodzą restauracje? Temat z kwaskiem i goryczką w restauracyjnym espresso też bez sensu. Jaki sens zamawiać do restauracji kawę, która ma w profilu nuty owocowe, ergo jest pewnie droższa i przeciągać ekstrakcję żeby wyciągnąć goryczkę. Nie prościej kupić tańszą kawę, mocniej upaloną z goryczką? Nie mówię o asfalcie, ale o kawie z profilem pod klienta.  Kiepsko to świadczy o tej restauracji, jeszcze jak robi shit pod klienta. A sieciówki, które robią kawę pod klienta złe :)
Mnie chodzi o sklepy i palarnie, dobra kawa to towar luksusowy, potrafi kosztować 100-150zł za kg, tyle co np. kg wędzonego węgorza.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Grudzień 2018, 09:27:57 »
@essewissa możemy mieć różne zdania, różne opinie, ale starajmy się szanować nawzajem i wyrażać swoje opinie w cywilizowany i kulturalny sposób.
Również uważam podejście takich kawiarni za złe. Jeżeli można wyciągnąć z kawy lepsze smaczki to warto to zrobić, lepszy produkt będzie miał lepszą szanse się obronić. Sam, jeżeli jeżdżę do kawiarni to godzinę drogi od domu, bo wiem jak bardzo warto tam jechać.

Można jednak swoje podejście wyrazić używając konstruktywnej krytyki, a nie skazując od razu kawiarnie na wieczne potępienie.

Wracając do tematu - inne zmienne są w kawiarni/palarni, inne w domu, ale sam przepis jest pomocny jako punkt wyjściowy do szukania tego smaku w domowym zaciszu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Grudzień 2018, 10:25:02 »
Nie masz racji. Moim zdaniem jeżeli ktoś potrzebuje takich informacji od roastera to kawowym jełopem nie jest, to raz.
No cóż moja racja nie koniecznie musi być zbieżna z Twoją, ale nie widzę powodu komukolwiek jej odmawiać. Możemy się zastanowić, aby wypracować jakieś rozwiązanie. Jednak do niczego się nie dojdzie odrzucając czyjś punkt widzenia tylko dlatego, że nie jest zbieżny z naszym.

Nie rozumiem dlaczego piszesz o "jełopach". W mojej wypowiedzi nie ma żadnej intencji obrażania innych osób. Jest jedynie stwierdzenie, że nawet napisanie instrukcji ma małe szanse powodzenia. To jest fakt, który nikogo nie powinien obrażać. Jesteśmy różni, mamy różne doświadczenia, przyzwyczajenia, różnie pewne rzeczy wykonujemy i różnimy się upodobaniami.

Myślę, że można  próbować wypracować pewne dobre praktyki i zasugerować, aby palarnie publikowały jakieś wskazówki. Jednak mam duże wątpliwości czy cokolwiek ponad ratio, czas i profil tak uzyskanego naparu ma szanse się sprawdzić. Więcej wg mnie nie ma sensu ze względu na różny sprzęt oraz użytkownika czyli także, a może przede wszystkim jego upodobania.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2018, 10:31:17 wysłana przez krystians »

essewissa

  • Gość
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Grudzień 2018, 10:38:57 »
Klasyka w wykonaniu WOK, tolerancja, wodolejstwo, relatywizm, dygresja, a jak ktoś zwróci na to uwagę to foch, szacunek, obraza.  :picardpalm:
Krystians, czemu się tak uczepiłeś tego przepisu/instrukcji ??!! Gdzie ja piszę o uzyskaniu tak szczegółowych informacji ??!!
W temacie jak byk jest "PODPOWIEDŹ

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Grudzień 2018, 10:47:07 »
Jak masz jakiś problem z tolerancją i luźnymi rozmowami, różnymi reakcjami na Twoje wypowiedzi, to idź na płatne kursy, płać i wymagaj.

Nie odniosłeś się natomiast do mojej bardzo konkretnej wypowiedzi w ostatnim akapicie. Czytaj więc ze zrozumieniem i zjedz snickersa.

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Grudzień 2018, 11:40:25 »
Klasyka w wykonaniu WOK, tolerancja, wodolejstwo, relatywizm, dygresja, a jak ktoś zwróci na to uwagę to foch, szacunek, obraza.  :picardpalm:
U ciebie to da się to określić jednym słowem: warcholstwo

W temacie jak byk jest "PODPOWIEDŹ
Podpowiedź: Zmień ton swojej wypowiedzi

Po co zakładasz temat, skoro wszystko wiesz najlepiej? Od tego chyba jest forum, żeby się wymieniać poglądami, informacjami, rozmawiać jak kumple, a nie ziać ogniem czy pluć jadem.
Ostatnio, może to przez pogodę, parę osób zaczęło przelewać swoje życiowe zatwardzenia na łamach forum, może czas ochłonąć? ;)
¯\_(ツ)_/¯

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Grudzień 2018, 12:13:27 »
Nie masz racji. Moim zdaniem jeżeli ktoś potrzebuje takich informacji od roastera to kawowym jełopem nie jest, to raz.

Myślę, że można  próbować wypracować pewne dobre praktyki i zasugerować, aby palarnie publikowały jakieś wskazówki. Jednak mam duże wątpliwości czy cokolwiek ponad ratio, czas i profil tak uzyskanego naparu ma szanse się sprawdzić. Więcej wg mnie nie ma sensu ze względu na różny sprzęt oraz użytkownika czyli także, a może przede wszystkim jego upodobania.

Ratio, czas i profil (profil - tu do końca nie rozumiem pojęcia) - to dla mnie są już bardzo przydatne wskazówki na start. Coś co ktoś sprawdził i wyszło fajnie - ja bym próbował powtórzyć i potem dostosować do swoich warunków (sprzęt, woda).
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2018, 12:15:47 wysłana przez rubin »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi