Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 393275 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1095 dnia: 13 Marzec 2018, 10:44:21 »


donkiszot, czyli co to jest zero w Comandante :P?

Prawdopodobnie jest to uszczypliwość @Cinello, ale dla potomnych warto powtórzyć.

Zero dla żaren, w każdym innym młynku bez jednoznacznej skali traktuje się jako punkt styku, czyli zablokowanie się żaren. To, że w Comandante da się zejść jeszcze 4 poniżej zera, nie znaczy, że żarna się kręcą.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1096 dnia: 13 Marzec 2018, 11:04:28 »
Prawdopodobnie jest to uszczypliwość @Cinello, ale dla potomnych warto powtórzyć.
Nie do końca :).

No właśnie jest sobie ten punkt styku i tak ustawiałem elektryka. Zaczynało trzeć, odkręcałem delikatnie i zaznaczałem sobie to miejsce. Pisali tu inni, bardziej doświadczeni inaczej jak młynek jest zasypany, inaczej jak pusty. W Comandante liczymy kliki, a nie czy coś ociera czy nie ociera.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1097 dnia: 13 Marzec 2018, 15:19:54 »
Nie przestawiaj -- zmień sposób dolewania na bardziej agresywny, nie bój się większej ilości wody w dripperze, krócej czekaj z dolewkami, albo zwiększ porcje wody w dolewkach.
Wszystko to zrobiłem, jednak nie omieszkałem i tak podnieść grubość zmielenia do 27 kliku. Udało się zamknąć kapanie w 3:10-3:15. Nie odczuwam żadnego zupełnie dyskomfortu w smaku spowodowanego tymi dwoma dodatkowymi klikami.  Ale próby będą nadal trwały choć kończy mi się już ta pyszna Yirgacheffe... Idę, zmielę ziarenko i zrobię zdjęcie grubości przemiału na jakiejś kartce z podziałką.
Skręcony na maxa młynek ustawiam poziomo, z rączką też w tej pozycji. Zaczynam klikać w stronę grubości i gdy rączka samoczynnie opadnie - zaczynam liczyć kliki.

I to jest miarodajne moim zdaniem. Chociaż moje zdanie jest świeże jakby to ująć :)

Jak korbka się luzuje to powinien to być 4 klik
W moim młynku jest tak: skręcam do momentu unieruchomienia pokrętła. Klik grubiej - rączka się kręci. Klik mniej rączka stoi. Na upartego mogę od momentu moim zdaniem właściwego 0 - jeszcze zrobić jeden tylko klik aby mocniej skręcić żarna. Czyli: z unieruchomioną rączką mam tylko dwa kliki, których moim zdaniem nie powinno się liczyć bo one nie wpływają na grubość zmielenia kawy, a zatem ich rola w stosunku do pozostałych użytkowników młynka jest nijaka, tak jak i dla samej kawy.

A dla ciekawskich zrobiłem test jednego ziarenka :)
Wybaczcie, ale jestem z tych co lubią doświadczenia i porównania :P

Obiekt: Etiopia Yirgacheffe Banko Jirimititi
Metoda obróbki: natural
Data palenia: 20.02.2018
Młynek: Comandante MKIII Nitro Blade
Kliki: licząc od ruchomej rączki jako pierwszy klik - 27
Zdjęcia wykonane na papierze milimetrowym.

P1240091.JPG
Tutaj mamy różne grubości przemiału które otrzymałem z tego jednego ziarenka. Lewy górny kwadrat pokazuje największy kawałeczek (był pojedynczy, więcej takich olbrzymów nie było)
Dwa prawe kwadraciki pokazują frakcję której było najwięcej, a więc średnio zmieloną.
Lewy dolny kwadracik - cząstki najdrobniejsze których znowuż nie było wcale dużo.

P1240090.JPG
Zdjęcie z naciskiem na drobniejszą frakcję.

P1240093.JPG
Rzut okiem na ogólny przemiał, a więc całkiem równo.

Aż żałuję że nie zdążyłem dokonać takich oględzin mając Wilfę... :)

Pozdrawiam pozytywnie zakręconych :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1098 dnia: 13 Marzec 2018, 16:17:05 »
Na którym kliku dobrze mielić pod Gabi?
0 mierze jak kolba w pozycji poziomej się nie rusza, 1 kolba spokojnie opada.
Dzięki bardzo.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1099 dnia: 13 Marzec 2018, 16:20:16 »
Na którym kliku dobrze mielić pod Gabi?
0 mierze jak kolba w pozycji poziomej się nie rusza, 1 kolba spokojnie opada.
Dzięki bardzo.

Polecam lekturę wątku o Gabi :)

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4747.75
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1100 dnia: 13 Marzec 2018, 16:25:33 »
Czytałem wszystkie 16 stron i korzystam tam z sugesti :)
Widziałem, że tutaj osoby pytały o kliki więc nie byłem pewny w którym temacie poruszać dalej dyskusje.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1101 dnia: 13 Marzec 2018, 20:12:20 »
Aż żałuję że nie zdążyłem dokonać takich oględzin mając Wilfę... 

Tak naprawdę nie masz czego żałować. No chyba, żeby zaspokoić swoją ciekawość. Jak tak, warto to sprawdzić.  :taktak:
W realu samo porównywanie przemiałów jest kontrowersyjne. Dlaczego, nie przypiszesz każdej drobinie zmielonego ziarna nawet tą wartość uśredniając znaczenia czy też wpływu na generowanie poszczególnych smaków.
Mówię o espresso.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1102 dnia: 13 Marzec 2018, 20:17:23 »
Ale nie rozumiem szumu z liczeniem klików, szczerze mowiac. Widzicie na przykład, ze ktoś pisze 28 klik. Obojętnie jak policzysz zdobędziesz doswiadczenie. Jak trafisz - super, jak nie trafisz to bedzie albo lekko niedoparzona, albo lekko przeparzona, niemniej od razu wyciągniesz wnioski. Nieraz specjalnie lekko przeparzam dane kawy, bo akurat mam ochotę na więcej goryczki.
Zreszta - nie ma to jak znalezienie własnej metody zaparzania. Kopiowanie innych nic was nie nauczy. Błędy są najlepszą nauką.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1103 dnia: 14 Marzec 2018, 06:53:48 »
Aż żałuję że nie zdążyłem dokonać takich oględzin mając Wilfę... 

Tak naprawdę nie masz czego żałować. No chyba, żeby zaspokoić swoją ciekawość. Jak tak, warto to sprawdzić.  :taktak:
W realu samo porównywanie przemiałów jest kontrowersyjne. Dlaczego, nie przypiszesz każdej drobinie zmielonego ziarna nawet tą wartość uśredniając znaczenia czy też wpływu na generowanie poszczególnych smaków.
Mówię o espresso.

No i to porównanie mogło by być właśnie dla mnie, abym sobie optycznie popatrzył na jedne i drugie cząsteczki :)
Prócz zobrazowania ich na papierze milimetrowym i ocenie jaki ten przemiał jest, nie mam niestety więcej urządzeń do jego badania :) Chyba chodzi o to, aby przemiał był równy i aby występowało jak najmniej tych najmniejszych i tych największych, a to można ocenić mieląc jedno ziarnko i porównując to do ziarnka z drugiego sprzętu.

Chociaż pewnie do smaku ma znaczenie w jaki sposób te same drobiny kawy są zmielone. Ale to już wyższa szkoła jazdy, jeszcze nie dal mnie.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1104 dnia: 14 Marzec 2018, 07:03:46 »
Mielenie jednego ziarenka mija się trochę z celem. Nie będzie to miarodajne. Za każdym razem wynik będzie inny. O tyle o ile w przypadku comandante czy innych lepszych ręczniaków można by próbować to w elektryku to ziarenko będzie skakać po całym hopperze. To tylko jedna z niepewnych.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1105 dnia: 14 Marzec 2018, 07:14:04 »
Mielenie jednego ziarenka mija się trochę z celem. Nie będzie to miarodajne. Za każdym razem wynik będzie inny. O tyle o ile w przypadku comandante czy innych lepszych ręczniaków można by próbować to w elektryku to ziarenko będzie skakać po całym hopperze. To tylko jedna z niepewnych.
Fakt, jedno ziarnko to zbyt mało na młynek elektryczny, i nawet niech nie skacze po hopperze, ale po prostu może ułożyć się gdzieś w dziurze retencyjnej...
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1106 dnia: 14 Marzec 2018, 09:33:37 »
No i to porównanie mogło by być właśnie dla mnie, abym sobie optycznie popatrzył na jedne i drugie cząsteczki 
Prócz zobrazowania ich na papierze milimetrowym i ocenie jaki ten przemiał jest, nie mam niestety więcej urządzeń do jego badania  Chyba chodzi o to, aby przemiał był równy i aby występowało jak najmniej tych najmniejszych i tych największych, a to można ocenić mieląc jedno ziarnko i porównując to do ziarnka z drugiego sprzętu.

Tu masz cały temat opisujący proces przemiału.

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5245.0


Chociaż pewnie do smaku ma znaczenie w jaki sposób te same drobiny kawy są zmielone. Ale to już wyższa szkoła jazdy, jeszcze nie dal mnie.

Im równiejsze drobiny tym bardziej równomierny i powtarzalny jest przepływ wody przez zmielone ziarno zapodane w sitko. Skutkuje to czystym i stałym smakiem kawy.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1107 dnia: 14 Marzec 2018, 18:25:10 »
W Comandante liczymy kliki, a nie czy coś ociera czy nie ociera.
Oczywiście, że kliki, tylko kiedy zacząć?  :mhh:

Dlaczego nie lubię skręcania na maksa? Bo dla każdego może to być inny wynik (najczęściej jest to -4, ale u mnie to w zasadzie jest -4,5), ktoś się mniej boi o sprzęt, skręci mocniej, ktoś nie ma tyle siły, skręci słabiej, ta wartość jest ruchoma. Zablokowanie żaren wypadnie zawsze w tym samym punkcie, w dodatku to od tego punktu wyjścia będzie zmieniał się rozstaw pomiędzy żarnami, zatem dopiero od punktu styku jest co liczyć, bo coś się zmienia. W przypadku skręcenia na maksa wyniki grubości mielenia będą takie: 0, 0, 0, 0, 1, 2, 3, 4...
Ale akceptuję inne podejście dlatego zawsze podaję obie cyfry, wtedy też łatwo wywnioskować co ja przyjąłem za zero i odnieść się do swoich nawyków.


Na którym kliku dobrze mielić pod Gabi?
Osobiście, przy przepisie 12/200, poruszam się po skali 22(26)-28(32), najczęściej 24(28).


zrobiłem test jednego ziarenka 
To nie test, to nawet nie jest błąd statystyczny, to czysty przypadek.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1108 dnia: 14 Marzec 2018, 19:09:15 »
Dzięki za radę co do Gabi :)
Co do ustawienia to przyjmuje to samą zasadę co Ty, że jak korbką się nie rusza to jest 0, jak swobodnie opada to jest 1

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1109 dnia: 14 Marzec 2018, 20:17:37 »
Ciekawi mnie to. U mnie 28 klik to prawie Cold brew. Do Gabi mielę na 16(20) kliku z preinfuzja i TDS 1.40.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi