Autor Wątek: Amator szuka porad i odpowiedzi ekspres Delonghi Dedica EC685  (Przeczytany 4159 razy)

Offline PaczyX Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Delonghi DedicaEC685
  • Młynek: Fiorenzato F6 Drogheria
Amator szuka porad i odpowiedzi ekspres Delonghi Dedica EC685
« dnia: 25 Styczeń 2021, 13:08:23 »
 :bry: Przychodzę do Was z poszukiwaniem porad i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania... 🙂
Niedawno kupiłem ekspres do kawy Delonghi Dedica EC685 i do tego jakiś podstawowy młynek ręczny do kawy z Auchana firmy Valdinox z żarnami ceramicznymi i 4 stopniową regulacją (na najmniejszym ustawieniu "zapycha" mi ekspres tzn kawa albo ledwo kapie albo w ogóle nie leci.. więc miele na stopniu nr 2 (ewentualne zdjęcia porobię jeśli będzie trzeba 🙂 ). Wziąłem też jakąś 'niemarketową' kawę 2x 250g różnych firm (niestety już nie pamiętam jakich.. 😃). Do tej pory robiłem dla siebie espresso, chociaż bardziej to wychodzi na ustawieniu podwójnego espresso - espresso lungo, narzeczonej natomiast zazwyczaj espresso z dodatkiem wody 90'C do czarnej kawy albo z mlekiem. Tutaj zaczynają się schody 🙂 Chciałbym nauczyć się robić fajnie spienione mleko, kremowe z konsystencją jogurtową (do wzorków będzie brakować pewnie wtedy sporo praktyki 🙂 ), natomiast nie udaje mi się ogarnąć fajnie spienionego mleka... Próbowałem dyszę ustawiać w pozycji 'hot milk' a później 'cappucino' i albo w ogóle nie udawało się spienić albo było za dużo piany... Stwierdziłem więc, że zacznę szukać w internecie, głównie YT, wiedzy. Spróbowałem też zdjąć osłonę gumowej dyszy z ekspresu i jest lepiej ale to nadal nie to, co widziałem na filmach np. u Kawolubów 🙂 porządniejszy dzbanek mam dopiero w planach kupić, póki co używam metalowego ze skalą w środku (leję 150ml mleka) dzbanek ma chyba 600ml. Ustawienie staram się robić zgodnie z filmem jaki widziałem na Kawolubach ale dysza w moim ekspresie nie działa tak 'szybko' jak w ekspresie z filmu.. (tam mają raczej przemysłowy ekspress) 🙂 Używałem mleka od 3,2% do 3,8%. (poluję na te z Piątnicy i przy najbliższej okazji pewnie je zakupię, tylko szukam gdzie mogę je znaleźć... 🙂 ). Macie jakieś porady w tej kwestii? Może macie też taki ekspres i podzielicie się spostrzeżeniami?

Kolejna kwestia to kawa... w tej co miałem nie otrzymuję za dużo cremy ale dowiedziałem się już, że kawa musiała być po prostu zbyt zwietrzała, jadę więc jutro do lokalnej palarni kawy "Kawuszka" żeby zakupić jakiś testowy zestaw (ponoć dziś wypalają). Jeśli się mylę poprawcie mnie proszę...

Do robienia lepszego espresso zamówiłem sobie już u naszych wschodnich przyjaciół kilka drobiazgów jak np:
- portafilter 'botomless' żeby sprawdzać czy nie ma efektu channelingu, to ponoć wpływa na końcowy smak...
- dystrybutor do kawy - z ciekawości dla równomiernego rozłożenia kawy i czy uda się zrobić espresso po nim samym bez używania tampera, dodatkowo jeszcze porządny tamper - bo ten z zestawu to jakiś żart... 🙂

Zastanawiam się jeszcze, czy to co przeczytałem w necie jest prawdą, konkretniej mówiąc czy przyrząd do pozbywania się pyłku ze zmielonej kawy ma wpływ na jej końcowy smak? Ponoć pyłek powstały ze zmielenia tworzy nieprzyjemny posmak w espresso... Jestem amatorem i najbardziej mi smakowało espresso jakiego skosztowałem w Wenecji, takiego jeszcze nie udało mi się osiągnąć... 🙂

Ostatnia kwestia jest dla mnie chyba jedną z ważniejszych... Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś porządnego młynka do kawy... Znalazłem 2 propozycje które ponoć bardzo dobrze sprawdzą się do espresso, natomiast z racji ich ceny chcę mieć 100% pewność, że dzięki młynkowi kawa wyjdzie wybitnie lepsza niż z tego młynka który mam aktualnie. Chodzi mi o dwie pozycje, pierwszy to Eureka Mignon a drugi to Baratza Satte 270 (ciekawi mnie czy jest sens dopłacać względem Satte 30 przez podwójną możliwość ustawienia stopnia zmielenia...).

Na sam koniec wybaczcie, że się tak rozpisałem... Stwierdziłem, że gdzie jak nie tutaj uzyskam odpowiedzi na nurtujące mnie kwestie.. 🙂 Pewnie coś pominąłem, więc pod czas dyskusji wszystko wyjdzie... 🙂 (o ile komukolwiek będzie się chciało czytać moje wypociny.. 😃 )

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Amator szuka porad i odpowiedzi ekspres Delonghi Dedica EC685
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Styczeń 2021, 14:38:15 »
Z racji że rozpoczynam swoją przygodę z espresso posiadam ten sam ekspres i z tego co Ci mogę powiedzieć to do spieniania mleka w takiej ilości użyj mniejszego dzbanka(350ml), u mnie spienienie takiej ilości mleka zajmuje około 30-35 sekund, oczywiście bez tej nasadki. Możesz się pobawić w wymianę dyszy do spieniania na tą od silvii, ale jak złapiesz bakcyla to tak czy siak w niedługim czasie zmienisz ekspres. Co do kawy to pozbądź się filtrów ciśnieniowych z kolby, niestety równa się to z potrzebą dobrze zmielonej kawy, możesz sprawdzić czy w palarni zmielą Ci pod espresso, zanim zakupisz własny młynek. Co się tyczy tych dwóch młynków, sam ich nie posiadam, ale z tych dwóch osobiście brał bym eurekę: płaskie żarna vs stożkowe i jakość wykonania(baratza posiada sporo plastiku).

Offline PaczyX Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Delonghi DedicaEC685
  • Młynek: Fiorenzato F6 Drogheria
Odp: Amator szuka porad i odpowiedzi ekspres Delonghi Dedica EC685
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Styczeń 2021, 16:17:02 »
ekspres mi się akurat podoba + pasuje do kuchni rozmiarem, malutka kuchnia w kawalerce ;) Więc o jego wymianie raczej nie prędko pomyślę... dyszę oglądałem nawet już jak wymieniać, natomiast wstrzymam się chociaż do zakończenia okresu gwarancyjnego :D za sugestię odnośnie wielkości dzbanka dzięki - będę szukać mniejszego w takim razie :)

Co do kawy to raczej chciałbym sam mielić ziarna, zawsze to świeższa niż odstana w opakowaniu, mimo że w palarni oferują też mielenie. W młynku właśnie te płaskie żarna i ich średnica mnie bardzo kuszą 50mm i dokładność ustawienia... a portafiltr bezciśnieniowy to już kwestia jak szybko z ali dotrze :D zamówiłem z +/- tydzień temu ;)

Offline montecjusz

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Ascaso UNO PID White
  • Młynek: Fiorenzato F4 nano, Graef CM 702
Odp: Amator szuka porad i odpowiedzi ekspres Delonghi Dedica EC685
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Styczeń 2021, 18:04:51 »
Ja ten ekspres kupiłem jako pierwszy, bo był ładny. Niestety w tym miejscu kończą jego zalety w mojej opinii.

Co do spieniania mleka: ja robiłem to z założona osłona dyszy (bez niej często ta guma spadała w trakcie), ustawiona na funkcje hot milk żeby nie dobierało powietrza. Przy odrobinie wprawy dało się nawet spienić mleko całkiem przyzwoicie. Mi było łatwiej na dzbanku 600 niż mniejszym. Po zapaleniu kontrolki przy spuszczalem wodę i odrobine pary do naczynia, czekałem pare „burknięć” i dopiero zaczynałem spienianie. Dawało to trochę większe ciśnienie na start co dobrze napowietrzało mleko.

Co do mielenia w palarni: nigdy nie zmiela idealnie pod Twoje espresso. Nie bez powodu tyle uwagi poświęca się na grubość mielenia. Wiec zakup własnego, dobrego młynka to jak najbardziej dobry wybór. Niestety licz się z tym, że nie raz będziesz miał ochotę zatłuc ten ekspres kolbą. Często brakuje mu siły żeby przebić się przez dobrze zmielona kawę. Ja swój sprzedałem na rok przed końcem gwarancji, straciłem do niego cierpliwość :)

Offline PaczyX Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Delonghi DedicaEC685
  • Młynek: Fiorenzato F6 Drogheria
Odp: Amator szuka porad i odpowiedzi ekspres Delonghi Dedica EC685
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Styczeń 2021, 19:11:33 »
widać nie zabezpieczyłeś gumowej rurki trytytką ;) dzięki temu w ogóle nie spada z dyszy. Tak z ciekawości zapytam, kupiłeś jakiś inny kolbowy kolejny czy całkiem w co innego poszedłeś? Młynek wiem że to must have, tylko zastanawiam się czy poczuję aż taką różnicę między tym co mam teraz a jakimś elektrycznym np. z tych które wymieniłem :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5323
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Amator szuka porad i odpowiedzi ekspres Delonghi Dedica EC685
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Styczeń 2021, 19:46:49 »
Ja ten ekspres kupiłem jako pierwszy, bo był ładny. Niestety w tym miejscu kończą jego zalety w mojej opinii.
   

Nie chcę Cię zniechęcić, ale @montecjusz ma rację.

Niedawno kupiłem ekspres do kawy Delonghi Dedica EC685

Szkoda, że przed zakupem do WoK-a nie zawitałeś.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2021, 19:50:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline PaczyX Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Delonghi DedicaEC685
  • Młynek: Fiorenzato F6 Drogheria
Odp: Amator szuka porad i odpowiedzi ekspres Delonghi Dedica EC685
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Styczeń 2021, 21:44:22 »
a jest jakaś alternatywa jeśli chodzi o taki sam albo chociaż podobny gabarytowo? Opinii w necie szukałem, niestety nie trafiłem wtedy na forum ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi