Autor Wątek: Odkamienienie ekspresu kolbowego (jeden bojler)  (Przeczytany 4369 razy)

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odkamienienie ekspresu kolbowego (jeden bojler)
« dnia: 23 Czerwiec 2019, 12:38:11 »
Witam,
Z racji że w tematach które wypluwa wyszukiwarka albo wyniki są bardzo stare, albo tyczą się HX lub nie zawierają instrukcji jak przeprowadzić całą operację chciałem zapytać o pewne kwestie:
- czy do kolby można użyć odkamieniacza który używałem do ekspresu automatycznego (Substancje aktywne: kwas cytrynowy i mlekowy)
- czy taka procedura odkamieniania będzie prawidłowa i bezpieczna dla sprzętu:

1. wlewam odkamieniacz zgodnie z zaleceniem producenta  do pojemnika na wode
2. odpalam ekspres i bez nagrzewania przepuszczam 150ml roztworu przez grupę i spieniacz
3. czekam 20 minut i powatarzam pkt.2 do momentu opróżnienia zbiornika z roztworem (co 150ml przerwa w pracy pompy 3 minuty)
4. czy zagotowanie roztworu w bojlerze nie szkodzi ekspresowi?

płukanie:
zbiornik czystej wody przepuszczam po 150ml co 2 minuty do momentu opróżnienia zbiornika

Procedura odkamieniania co jaki czas powinna być wykonywana?

Pozdrawiam

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Odkamienienie ekspresu kolbowego (jeden bojler)
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Czerwiec 2019, 13:36:58 »
Niestety ta procedura w przypadku HX nie jest taka prosta....
Wedle twojego pomysły nie odkamieniłbyś w ogóle bojlera bo woda z kwasem ze zbiornika przepłynęłaby przez HX  do grupy.
Konieczne jest odłączenie czujnika poziomu i całkowite wypełnienie bojlera kwasem. Lepiej jeszcze wczesniej ściągnąć resztę wody z bojlera by nie rozcieńczała dodatkowo roztworu kwasowego. Możesz np. przy zimnym ekspresie otworzyć dyszę pary i zaciągnąć ustami, lub otworzyć i parę i wodę i dmuchnąć w dyszę pary tak by przez odpływ wodny wyszła zalegająca woda z bojlera. Potem wypełnić wszystko kwasem przy wyłączonym czujniku, tak jak na tym video.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Odkamienienie ekspresu kolbowego (jeden bojler)
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwiec 2019, 13:44:05 »
Z góry przepraszam za niewiedzę ale wydaje mi się że Rancilio Silvia nie jest HX'em.
Bo mi chodzi o odkamienianie dla ekspresów typu Rancilio.

Czy to co napisałem będzie poprawne dla mojego i jemu podobnych ekspresów???

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Odkamienienie ekspresu kolbowego (jeden bojler)
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Czerwiec 2019, 15:34:10 »
Odkamieniacze najczęściej mają w swoim składzie kwas cytrynowy. Kwas cytrynowy nie bardzo się nadaje do odkamieniania bojlerów aluminiowych, jednak RS ma bojler mosiężny. Użyj środka do odkamieniania zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zalej nim zbiornik wody, załącz pompę na chwilę, tak żeby odkamieniacz dostał się wszędzie do każdego zakamarka bojlera. I wyłącz ekspres. W zależności od zakamienienia trzymaj kwas w bojlerze dłużej lub krócej. Zazwyczaj 20 minut powinno dać radę. Można też po zdjęciu górnej obudowy wypiąć grzałkę. Otwórz dyszę pary i tak ją zostaw po to, żeby ciśnienie gazów przy odkamienianiu czegoś nie uszkodziło. Podłóż jakieś naczynie pod dyszę pary, żeby nie zalać czegoś kwasem.  Nie podgrzewaj odkamieniacza w bojlerze, bo może za mocno zacząć trawić i kwas "zje" grzałkę. Jak uznasz, że odkamieniacz zrobił swoje, wylej resztę odkamieniacza przez prysznic i dyszę pary. Potem zalej zbiornik czystą wodą i przepłukaj kilkukrotnie układ.

PS Jeśli efekt jest niezadowaląjacy, to przed spuszczeniem całego odkamieniacza włącz pompę na chwilę tak, żeby świeży kwas ze zbiornika dostał się do bojlera, zaczekaj kilkanaście minut, niech kwas dokończy dzieła.
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwiec 2019, 16:06:00 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Odkamienienie ekspresu kolbowego (jeden bojler)
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Czerwiec 2019, 09:01:06 »
Nie jestem pewien czy już wcześniej ktoś gdzieś tego nie zamieszczał ale pozwolę sobie na ewentualne powtórzenie. Link do strony z informacjami jak odkamieniać różne typy ekspresów, różnymi środkami.
https://knowyourgrinder.com/how-to-descale-your-espresso-machine/
A tu link do odkamieniania Rancilio.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=83&v=fYcam6Ddbgo

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi