Autor Wątek: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.  (Przeczytany 16337 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Listopad 2018, 11:55:50 »
Co do dysz - kup 0,25 0,30 i 0,35. Potrzebujesz jeszcze oringi 4,5x1, najlepiej Viton. Mufę trzeba zrobić samemu, w zależności od posiadanych narzędzi. Ja kupiłem korek 3/8” przewierciłem i nagwintowałem gwintem M6 a koniec zarobiłem pod oring gzymkownicą. Z drugiej strony rozwierciłem rozwiertakiem i zamocowałem filtr 6x3.

Dysze się rozkalibrowywują w czasie czyszczenia - i to błyskawicznie.

„Ciastka” na razie nie mam, ale muszę zrobić z teflonu z rowkiem pod oring uszczelniający naokoło. Podstawową funkcją ciastka będzie mocowanie termopary.

Jak się kupi tanie sitko portafiltra z rowkiem, to może nawet nie będzie trzeba robić podtoczenia w ciastku - starczy włożyć oring w sitko.
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2018, 12:00:03 wysłana przez Krakus »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Listopad 2018, 16:30:17 »
Co do prędkości odpowiedzi termopary - znalazłem taką szybką termoparę. Ma czas odpowiedzi 2ms i jest typu K. Tak, że albo rzeczywiście kiedyś, kiedyś termopary T były najszybsze, albo komuś się coś pomyliło.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Listopad 2018, 16:58:02 »
Nie to miałem na myśli, termopara jako taka jest szybka wobec innych czujników. Natomiast typ T ma najwęższy zakres pomiarowy, więc największą rozdzielczość, dokładność pomiarową.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Listopad 2018, 17:09:59 »
więc największą rozdzielczość, dokładność pomiarową.
O kurczę, to dla mnie jakaś nowość - zawsze myślałem, że termopary są urządzeniami analogowymi, a tu taka niespodzianka ;)

Nie jestem metrologiem, ale po pierwsze T są chyba najtańsze, po drugie są w swoim zakresie pracy mocno nieliniowe, a po trzecie obok typu J mają najwyższe napięcie.

Jak czytałem o samodzielnym spawaniu termopar, to przy typie T najlepiej to wychodzi, czyli jak nie pospawasz, to w ciekłym azocie pokazuje mniej więcej zawsze to samo.

Ergo - w naszym forumowym termofiltrze (w skrócie) NFT będziemy używać typu K (zwłaszcza, że MAX6675 jest właśnie do termopar typu K).

Koszt szacuję na jakieś 150 złotych, o ile znajdziemy tanie źródło cylindrycznych sitek portafiltra (np. takich, jakie są sprzedawane z no-name NPFami). Zakładam, że termopara wyjdzie około stówy.
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2018, 17:17:56 wysłana przez Krakus »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Listopad 2018, 17:33:57 »
Wiesz, powtarzam za autorem. Zakres pomiarowy typu T jest najmniejszy, prawda? Termoparę podłączasz do cyfrowego termometru, prawda? ;)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Listopad 2018, 17:41:19 »
najwęższy zakres pomiarowy
Ma prawie najmniejszy zakres pomiarowy od -200 do 420st.C. Jest najbardziej popularna w spożywce oraz przy pomiarze skroplonych gazów. No i tak jak napisał @Krakus, jest tania w produkcji. Z uwagi na mały zakres pomiarowy, przetworniki analogowo-cyfrowe wystarczą 12bit-owe. W przypadku J czy K gdzie zakres jest do 1000-1200 st.C aby sensownie mierzyć i przetwarzać trzeba 16bit przetworników ADC.

14 lat temu przetworniki 16bit były drogie na pioruna, teraz kosztuje 5EUR ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Listopad 2018, 17:54:14 »
Racja, wszystko się zmieniło w ciągu dekady.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Listopad 2018, 20:24:48 »
Dobra, wracając do konkretów - ma ktoś pomysł na tanie sitko? Co do termopar, puszczę kwerendę po producentach i dam znać o kosztach.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Listopad 2018, 20:54:56 »
Ile tych sitek chcesz?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Listopad 2018, 20:57:47 »
@krakus sorry, mam omamy i wydawało mi się że pytasz o ciastka.

Widziałem, gdzieś w linkach, że wycinali z arkusza teflonu. Można wyciąć wiertłem otwornicą. Na alle arkusz 195/195/10mm kosztuje 130PLN. Ale dla jednego czy dwóch krążków to za dużo. Dodatkowo trzeba by jakoś szlifować od dołu aby przylegał dobrze na dole sitka. Chyba żeby zlecić grupowe toczenie z wałka, ale w tedy musiał by być taki sam dla wszystkich.

Mi zostało z jakiś prac budowlanych, kilka kg żywicy epoksydowej i top coat-u epoksydowego. Wytrzyma do 120st.C spokojnie. Jednak jest problem, wszystkie żywice kurczą się po stwardnieniu i jest niebezpieczeństwo, że ciastko odklei się od sitka.

Ostatnio są bardzo popularne, wszelkiego rodzaju silikony czy pelurietany dwuskładnikowe, stosowane w "odlewnictwie" niskoseryjnym. Wytrzymują spokojnie do 200st.C,. Mam kilka próbek takich mas o różnej twardości. One od sitka nie odkleją się nigdy.   

Już dzisiaj nie piszę, "ruda" mnie upośledziła...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Grudzień 2018, 12:23:31 »
Ile tych sitek chcesz?
Dwa. Mam nadzieję, że nic nie zepsuję.

grupowe toczenie z wałka
Do innych celów kupiłem pół metra walka teflonowego fi65 - będzie jak znalazł.

Na razie widzę jeden problem - uszczelnienie termopary. Ciastko do sitka będzie uszczelnione będzie oringiem, dysza będzie wkręcona w coś mosiężnego wkręconego w ciastko (w pierwszym przybliżeniu będzie to mosiężna śruba M10 przewiercona na wylot i nagwintowana M6 - na drugim końcu będzie wciśnięty filtr) - czyli będzie szczelnie. Pozostaje termopara - będzie co najwyżej wciśnięta w ciastko, pozostaje problem uszczelnienia.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Grudzień 2018, 12:34:41 »
Na razie widzę jeden problem - uszczelnienie termopary.
Wysoko temperaturowe silikony załatwią sprawę. Tu nie ma potrzeby stosować produktów dla "spożywki". Teflon odkształca się z czasem więc siłowe rozwiązania odpadają. Zastosować silikon jako thread lock and seal.

Uważam, że oprócz informacji co i jak zastosować, powinny się tu również znaleść czego nie używać i dlaczego.
Od kilku dni robię testy mojego ekspresu i nad podorędziu zrobiłem ogranicznik przepływu z pneumatycznego dławika przepływu.

Absolutnie nie nadaje się do takowych zastosowań. Powtarzalność przepływów jest niepowtarzalna :). Z uwagi, że ten podzespół jest wykonany z jakiegoś plastiku jest mega wrażliwy na temperaturę. Kiedy cały zawór jest zimny przepływ jest 8mml/s. Po dwóch strzałach przepływ jest powiedzmy prawidłowy w okolicach 1,2ml/s a po kolejnych dwóch strzałach, kiedy nabierze tez zawór wyższej temperatury, przepływ spada do 0,8-0,4 ml/s. Gdzie przy wcześniejszych testach ustawiony był na 1,4-1,8 ml/s.

Po odpięciu kolby, temperatura zaworu spada i zabawa zaczyna się od początku.

Strata czasu.

 
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2018, 12:37:02 wysłana przez hi_aro »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Grudzień 2018, 16:29:07 »
zrobiłem ogranicznik przepływu z pneumatycznego dławika przepływu.

Absolutnie nie nadaje się do takowych zastosowań.
Też mi nowość. Przecież Ci pisałem - dysza do drukarki ;)

Co do uszczelnień i teflonu - zamierzam użyć do dysz złączki typu C z Tubes Intenational (skręcana prosta) z dorobionym gwintem M6. Termoparę płaszczową o grubości 1,5mm, długości około 50mm uszczelnię złączką skręcaną do rurek miedzianych (z beczką) gdzie zamiast beczki dam kawałek rurki silikonowej (sprawdzone, działa). Dopiero dziury pozalewam silikonem.

Wklejanie elementów na silikonie mija się z celem - zalałem cały sufit jak wklejona na silikonie termopara wysunęła się z silikonu pod wpływem ciśnienia.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2018, 16:39:20 wysłana przez Krakus »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Grudzień 2018, 16:37:56 »
Ale nie mam teraz w szufladzie :(

Zamówione...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Grudzień 2018, 16:44:29 »
Ale nie mam teraz w szufladzie
A jakie masz najcieńsze wiertło w szufladzie? Wywierć otwór i zmniejsz światło wkładając do środka drut o mniejszej średnicy. Na początek będzie OK.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi