Autor Wątek: Melitta AromaFresh + timer  (Przeczytany 20894 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Listopad 2019, 13:12:48 »
@donkiszot Tak się zastanawiam - czy to działa na zasadzie ilość jako makro ustawienie grubości przemiału i intensywność jako mikro ? Czy też intensywność zmienia dozę? Wiesz w jaki sposób odmierza ? Jest zaszyta jakaś waga, czy objętościowo jakiś pojemniczek?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Listopad 2019, 07:41:12 »
Obstawiam prosty timer wewnątrz, ktory ma zadane czasy na kolejne progi filiżanek. A intensywność to pewnie korekty. Nie analizowałem tego szczególnie, niemnej biorąc pod uwagę cenę, kosmicznych technologii tam nie ma.

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Listopad 2019, 10:38:27 »
Też mam takie cudo w pracy. Ziarna lepiej odważyć jeśli jest taka możliwość (ekspres odmierza timerem, więc różne ziarna = różna gramatura).
Choć tak naprawdę wystarczy pojemniczek na około 30g, zalać pod 4 (500ml) i wychodzi bardzo ok.

Offline Krzysiek444

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Melitta Aroma Fresh
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Listopad 2019, 08:58:17 »
Po lekturze, mając do dyspozycji 700 zł gotówki trafiłem na tą Melittę i mam pytanie...
Z żoną pijemy w domu przysłowiową zalewajkę z mlekiem plus sporadycznie kawa z automatu gdzieś u znajomych lub restauracji/stacji benzynowej :)
Przyszła pora aby do domu kupić jakieś rozwiązanie, z którego będzie smaczna kawa z mlekiem.
Proszę o poradę, czy kawa z tej Melitty plus mleko spienione, będzie to dobre rozwiązanie w podanym budżecie?
Jeśli nie, na co zwrócić uwagę?
Gdyby była możliwość zakupu na raty wówczas moglibyśmy przeznaczyć ok 1500 - 2000 zł.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2019, 09:32:43 wysłana przez Krzysiek444 »

Offline gArtur

  • Wiadomości: 91
  • Młynek: Arco, Xeoleo 50
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Listopad 2019, 20:32:22 »
Na Coffedesku ostatnio była poromka na ten ekspres A 399zł, może jeszcze jest aktualna 😀

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Listopad 2019, 00:05:41 »
Do przelewowej kawy mleka bardzo niewiele potrzeba, więc nie wiem czy na spienione nie szkoda czasu. Chyba, żeby zmienić proporcje i zaparzyć z dwa razy mniejszej ilości wody(?).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Listopad 2019, 00:15:01 »
Też myślę, że z połowy porcji wody powinna być spoko.

Offline Krzysiek444

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Melitta Aroma Fresh
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Listopad 2019, 14:31:19 »
Dziękuję za odpowiedź. Też dostrzegłem tą promocję :) Zmierzyłem jednak dokładnie wymiary w kuchni i ta Melitta nie wejdzie mi pod szafkę wiszącą. Stąd następna opcja to Melittę Aroma Signature Deluxe lub Wilfa Svart Classic CCM-1500S plus młynek. Zastanawiam się tylko czy będzie to możliwe aby przygotować w tym ekspresie kawę tylko dla 2 osób? W dobrym kierunku idę czy polecacie jakieś inne rozwiązanie? Dodam tylko, że dla gości sporadycznie przygotowujemy większą ilość kawy? Chciałbym aby proces przygotowania kawy nie był zbyt czasochłonny. Pod tym względem lepszy byłby pewnie jakiś automat ciśnieniowy ale z tego co czytam to smakowo gorsza kawa a i sporo problemów przy czyszczeniu oraz możliwa awaryjność.
« Ostatnia zmiana: 24 Listopad 2019, 14:38:11 wysłana przez Krzysiek444 »

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Listopad 2019, 19:34:51 »
Próbowałeś jakiegoś drippera?
Moze nie potrzebujesz ekspresu a wystarczy proste urządzenie.

Offline Krzysiek444

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Melitta Aroma Fresh
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Listopad 2019, 20:52:50 »
Próbowałeś jakiegoś drippera?
Moze nie potrzebujesz ekspresu a wystarczy proste urządzenie.
Myślę,że to będzie drugie urządzenie jakie prędzej czy później znajdzie się u nas w kuchni (plus Gabi). Natomiast w pierwszej kolejności szukam czegoś co w znacznym stopniu uprości przygotowanie kawy oraz okazjonalnie umożliwi sprawne przyrządzenie kawy dla gości.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Listopad 2019, 21:01:24 »
@Krzysiek444 - French Press plus młynek, jeżeli ma być łatwo, prosto w czyszczeniu. Jedyna wada to długość zaparzania.
Druga opcja to Gabi plus młynek. Ja stosowałem najprostszą metodę. 18g kawy, bez preinfuzji, 150 ml zalanie do góry, po minucie drugie 150, przelanie w około 3 - 3:30. Efekt zawsze pozytywny.
Na początek uważam te dwie opcje za najprostsze i najmniej wymagające i też nie trzeba nie wiadomo ile wydawać. Jak się wciągniesz to zaczniesz inwestować, a jak nie to też nie będzie szkoda. Jest jeszcze areopress i duża możliwość eksperymentowania.

Offline Krzysiek444

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Melitta Aroma Fresh
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Listopad 2019, 07:57:53 »
@Krzysiek444 - French Press plus młynek, jeżeli ma być łatwo, prosto w czyszczeniu. Jedyna wada to długość zaparzania.
Druga opcja to Gabi plus młynek. Ja stosowałem najprostszą metodę. 18g kawy, bez preinfuzji, 150 ml zalanie do góry, po minucie drugie 150, przelanie w około 3 - 3:30. Efekt zawsze pozytywny.
Na początek uważam te dwie opcje za najprostsze i najmniej wymagające i też nie trzeba nie wiadomo ile wydawać. Jak się wciągniesz to zaczniesz inwestować, a jak nie to też nie będzie szkoda. Jest jeszcze areopress i duża możliwość eksperymentowania.
Z French Press'em oraz dripperem wydaje mi się, że trochę więcej zachodu, szczególnie jak zajdzie potrzeba przygotowania kilku kaw dla gości.
Zdecydowałem się na Melitta Aroma Fresh.
Do przelewowej kawy mleka bardzo niewiele potrzeba, więc nie wiem czy na spienione nie szkoda czasu. Chyba, żeby zmienić proporcje i zaparzyć z dwa razy mniejszej ilości wody(?).
Świetny pomysł.
Z instrukcji wynika, że można też w drugą stronę jeśli ktoś lubi bardziej rozcieńczoną kawę. Ekspres niezależnie od zadeklarowanej ilości filiżanek - wciąga całość wlanej wody do zbiornika.

Offline Sputnik Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Bez ciśnienia i nie z automatu, tylko na spokojnie :)
  • Młynek: 1Zpresso K-Max i na prąd
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Listopad 2019, 22:25:00 »
Stąd następna opcja to Melittę Aroma Signature Deluxe lub Wilfa Svart Classic CCM-1500S plus młynek. Zastanawiam się tylko czy będzie to możliwe aby przygotować w tym ekspresie kawę tylko dla 2 osób? W dobrym kierunku idę czy polecacie jakieś inne rozwiązanie? Dodam tylko, że dla gości sporadycznie przygotowujemy większą ilość kawy? Chciałbym aby proces przygotowania kawy nie był zbyt czasochłonny. Pod tym względem lepszy byłby pewnie jakiś automat ciśnieniowy ale z tego co czytam to smakowo gorsza kawa a i sporo problemów przy czyszczeniu oraz możliwa awaryjność.
Niedawno też zastanawiałem się nad wyborem ekspresu, co by sobie usprawnić robienie kawy z rana i zacząłem od tytułowego bohatera tegoż wątku, lecz po dłuższym zastanawianiu się i analizowaniu innych ekspresów tj. Melitta Signature Delux, Wilfy, Moccamastera i jeszcze jakiś tam, zdecydowałem na zakup Melitty Signature Deluxe.
Od zeszłego tygodnia przelewam tylko w nim kawę, wszystkie dripy na razie stoją na półce  :taktak:. Szybko, powtarzalnie, bez żadnych czary-mary tylko mielisz kawę, wsypujesz, włączasz i tyle, ewentualnie jak mi się chce to zamieszam w filtrze. Kawa wychodzi bardzo dobra  [emoji106]
Fajną opcją w tym ekspresie jest tzw. 'spowalnianie przelewu'. Kubek kawy 300ml z włączoną tą opcją przelewa mi się od 2.5min do 3min, w zależności od grubości zmielonej kawy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Listopad 2019, 22:59:51 »
Tak, to wada i zaleta, w zależności jak do tego podejść. Najgorzej wlać wodę gdy ekspres jeszcze był włączony po poprzednim parzeniu.

Offline Zielony_M

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Mellitta Aromafresh, V60, Bialetti, FP, AP+P, Phin
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa mk II, Xeoleo 45mm
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #29 dnia: 25 Luty 2021, 11:11:44 »
Nabyłem i ja! Leje się litrami  :ogien:
Niestety producent i jego "inżenierowie", nie przewidzieli tego iż filtry się załamują, nieraz i po poprawce rękami po wstępnie przelanym filtrze.
Ale główka pracuje (zdaje się) i taki oto pierścień dzisiaj przygotowałem, co by trzymał filtr przy górnej krawędzi holdera.

Zdaje egzamin  :uklony:

Ktoś sobie życzy? 20pln plus przesyłka  :smiech:  :brawa:

https://photos.app.goo.gl/ny4YDc7X8KSgFgQD6


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi