Autor Wątek: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn  (Przeczytany 2787 razy)

Offline Anonimus

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Victoria
  • Młynek: Eureka
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #30 dnia: 07 Styczeń 2024, 10:20:59 »
@Furgalad Espersso wychodzi gorzkie z powodu wysokiej temperatury parzenia, jaśniejsze kawy lepiej tolerują wyższą temperaturę stąd pewnie lepiej smakują. Mam chyba taki sam zestaw (młynek plus ekspres), też pijamy głównie cappuccino, takie raczej jaśniejsze. Używam puck screen/sitka do krążka czy jak zwać ten mały gadżet. Moim zdaniem bardzo pomaga trzymać parametry parzenia, szczególnie przy częstych zmianach ziaren. Radziłbym na początek kupić przynajmniej 0,5 kg jakiejś sprawdzonej kawy i eksperymentować z grubością mielenia i ilością kawy oraz temperaturą parzenia. U mnie w Victorii na firmowym sitku lepiej sprawdza się ok. 17g kawy, ale ja lubię raczej mniejszy uzysk i "gęstszą" kawę.

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #31 dnia: 07 Styczeń 2024, 10:29:50 »
powodu wysokiej temperatury parzenia

Czyli jaka powinna być?
Fabrycznie było 95

Już kupiłam dobre kawy, i jakoś nic z tego nie wychodzi

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Styczeń 2024, 10:34:57 »
Czyli jaka powinna być?
Fabrycznie było 95
Trochę nauki przed Tobą.

Pierwsza czynność to ustawienie temperatury parzenia w zależności od stopnia wypalenia ziarna. W zasadzie są trzy opcje: wysoka > jasne ziarno, średnia > średnie ziarno, niska > ciemne ziarna. 
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #33 dnia: 07 Styczeń 2024, 10:39:06 »
No dobrze, czyli dla tej kawy Brazil cerrado od Java do jakiej można obniżyć? 88 to chyba najniżej jak powinno być.

Tak. Nauki jeszcze dużo przede mną🥺

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Styczeń 2024, 11:02:30 »
Na stronie Javy nie napisali, zaś na na Konesso, że średni wypał; więc ja bym ją potraktował 92-93°C. Niech koledzy Ci podpowiedzą o offsecie: temperaturą na wyświetlaczu a faktyczna.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 12:06:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Styczeń 2024, 15:17:42 »
Zmniejszyłam temperature na 92, zmielenie zredukowałam (po kawie przelewowej) o pół stopnia.
15g, 30s , wyszło 38 g naparu, ciśnienie doszło do 10 b, więc chyba o to chodziło.
Kawa lepsza niż poprzednio, chociaż nie wiem czy to jest TEN właściwy smak, mimo tego, muszę powiedzieć, że to mi nie smakuje tak, jak tego oczekiwałam

Zrobiłam też z Javy 001, to jest dla mnie nie do wypicia. Szkoda, że nie mogę dać komuś do posmakowania, to by mnie może sprowadził na ziemi, czy dalej próbować, bo wyszło byle co, czy też tak ma to smakować.

Nie wiem jak to ocenić, kawa z marketu Lidla, czy Lavazza lepiej mi smakuje.
Dotąd pijąc kawę w kawiarni nie pytałam z jakiej kawy była zrobiona. Muszę teraz to zmienić. Może wtedy uda mi się zweryfikować błędy lub potwierdzić, że robię ekstrakcję prawidłowo
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 15:20:10 wysłana przez Furgalad »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Styczeń 2024, 15:27:18 »
Może po prostu lubisz owocowe kawki, ale robione nie jako espresso. W Java 001 przy ratio minimum 1:2 nie uświadczysz ani kwasu, ani gorzkiego smaku. A ta Old School?
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 15:31:27 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Styczeń 2024, 17:20:27 »
[
Java 001 przy ratio minimum 1:2 nie uświadczysz ani kwasu, ani gorzkiego smaku.

Nie wiem jak to możliwe

A ta Old School?

Jeszcze nie otwarta, nie próbowałam, czekama jutro. Liczę na nią...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Styczeń 2024, 17:24:09 »
Jest to niesamowite, moim zdaniem też niemożliwe, ale dla chcącego nic trudnego ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Styczeń 2024, 18:01:32 »
Andy, bo Ty nie palisz tak mocno.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 18:59:52 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Styczeń 2024, 18:49:46 »
Zmniejszyłam temperature na 92, zmielenie zredukowałam (po kawie przelewowej) o pół stopnia.
15g, 30s , wyszło 38 g naparu, ciśnienie doszło do 10 b, więc chyba o to chodziło.
To wygląda na mniej więcej dobre mielenie, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem tą wypowiedź? Przerywasz ekstrakcję po określonym czasie (30s), czy po okreslonym uzysku (38g)? Bo wg mnie powinnaś napisać, że "z 15g kawy uzyskałaś 38g (jeśli taki był zamiar/cel?) w 30s., czyli przerwałaś ekstrakcję po uzyskaniu odpowiedniej ilości espresso, a nie po upływie zadanego czasu i wtedy dopiero "dowiadujesz się" ile to kawy udało się wyekstahować?
Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno? :)

I nie rozumiem zupełnie, dlaczego "katujesz się" kawą palona pod przelew z kolby? :mhh: :)
Nie brakuje przecież kaw polonych  średnio, czy jasno, pod espresso i zdecydowanie bym od takich zaczął, jeśli chcesz uzyskać jakieś ciekawe smaki w espresso. Takie espresso parzone z kaw palonych typowo pod przelew to - powiedziałbym - wyższa szkoła jazdy, dla bardziej zawansowanych kawoszy. Na wszystko przyjdzie czas, ale jest "cały świat"  kaw palonych pod espresso, których jeszcze nie próbowałaś, więc czemu sobie tak na siłę utrudniać? ::) Chyba, że czegoś nie doczytałem i dlatego nie rozumiem? :)
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Styczeń 2024, 19:00:34 »
@Antonio
Piłeś w dobrej kawiarni Neapolu te ich mocno palone mieszanki 60/40, 50/50 albo i niżej. Co czułeś przy pierwszym łyku? A co było potem, tzw aftertaste? Java 001 z tego względu, że jest 100% arabiką niż blendy z robustą, więc ten okolo 15s posmak czekolady karmelowo-orzechowej jest tak samo przyjemny, tylko bardziej wyrazisty. A teraz jakie są odczucia, gdy weźmie się na warsztat np Twoją średnio paloną 100% arabikę np z Brazylii?
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Styczeń 2024, 20:55:11 »
o wygląda na mniej więcej dobre mielenie, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem tą wypowiedź? Przerywasz ekstrakcję po określonym czasie (30s), czy po określonym uzysku (38g)? Bo wg mnie powinnaś napisać, że "z 15g kawy uzyskałaś 38g (jeśli taki był zamiar/cel?) w 30s., czyli przerwałaś ekstrakcję po uzyskaniu odpowiedniej ilości espresso, a nie po upływie zadanego czasu i wtedy dopiero "dowiadujesz się" ile to kawy udało się wyekstrahować?

Przerywam ekstrakcję jak wybije 30 sek, bo chyba chodzi o to, żeby dążyć do tego, by w tym czasie była odpowiednia ilość naparu, jeśli tak nie wychodzi, to znaczy, że np zmielenie, czy ciśnienie jest nieodpowiednie. Czyli jak napisałeś przerywam ekstrakcję po określonym czasie (30s)", a nie po określonym uzysku. Czyli powinno być odwrotnie?

Początkowo (jak zaczynałam ustawiać młynek), miałam tak mało naparu, że czekałabym ponad 60-80 s., żeby z 15 g kawy uzyskać 38 g, a chyba nie o to chodzi, bo kawa zbyt długo ma kontakt z gorącą wodą i ciśnieniem?

I nie rozumiem zupełnie, dlaczego "katujesz się" kawą palona pod przelew z kolby?

Przez ok. 10 ostatnich lat piję kawy z V60, około 5 lat temu zapragnełam kupić sobie ekspres automatyczny, trafiłam na to forum, dzięki czemu dowiedziałam się o co tak naprawdę chodzi w parzeniu kaw, w związku z tym, że nie wiedziałam czy sobie poradzę z kolbą i czy uda mi się uzyskać właściwe napary, zostałam na alternatywach - V60, aeropress, kawiarka ( z kawiarki niestety nie udaje mi się otrzymać dobrego smaku, chyba nie trafiłam na właściwą kawę i stopień mielenia) i przeszłam z kaw marketowych na te z palarni, wtedy poczułam dopiero jak może smakować kawa, zaczęłam też szukać dobrej wody, dochodziło do tego, że przywoziłam sobie wodę od rodziców z Podkarpacia jak byłam tam w odwiedzinach  - z kranu, na której kawa wychodziła pyszna.

Marzenie o ekspresie dojrzewało 4 lata, pragnęłam innych smaków - cappucino, late itd. z użyciem espresso. Na forum odradzali automaty, dużo czytałam, wszystko miało sens. W końcu mam świeży nabytek i próbuję wszystko to co wyczytałam wcielić w życie.

Pijałam kawy w kawiarniach i smakowały dobrze, czasem bardzo dobrze. A mi się nie udaje. Więc po nieudanych próbach wsypałam kawę do alternatyw, żeby porównać co się wydarzy, jak będzie przebiegać ekstrakacja, i wyszła super smaczna kawka!

Takie espresso parzone z kaw palonych typowo pod przelew to - powiedziałbym - wyższa szkoła jazdy, dla bardziej zawansowanych kawoszy.

Dlaczego? Mi smakuje bardzo, to co mi wyszło, być może przypadkiem wyszło mi dobre. Może brakuje takiej gęstości i cremy, ale mi to nie przeszkadza. Na pewno będę w tym kierunku eksperymentować

jest "cały świat"  kaw palonych pod espresso, których jeszcze nie próbowałaś, więc czemu sobie tak na siłę utrudniać?

właśnie ostatnie dni prób uświadomiły mi, że chyba tym razem zrobiłam złe zakupy, nie wiedziałam, że powinnam szukać jasno, czy  średnio palonych ziaren pod espresso, i że takie w ogóle są, chyba też producenci nie zawsze podają stopień wypalania, jest tylko - pod espresso lub pod alternatywy.

Kawy omniroast - czy to będzie dla mnie na razie dobry kierunek?

I nie rozumiem zupełnie, dlaczego "katujesz się" kawą palona pod przelew z kolby?

Właśnie się tym nie katuję, w trakcie nauki zaparzania espresso i uzyskiwania niezadowalających efektów odkryłam, że kawa do przelewu przygotowywana w ekspresie smakuje mi lepiej niż ta dedykowana( na razie z tych, które mam w posiadaniu).

Na takie kolejne eksperymenty trzeba mieć wielki worek z kasą..:(

Jakby ktoś polecił co kupic, żeby znów nie utopić kasy, to będę wdzięczna.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:07:43 »
przerywam ekstrakcję po określonym czasie (30s)", a nie po określonym uzysku. Czyli powinno być odwrotnie?
Uzysk ważniejszy niż czas. Więc przerywasz jak masz określony uzysk. Czas też ma znaczenie, więc starasz się uzyskać uzysk w określonym czasie, te 30 sekund to OK

Kup kawę Synestezja RED od MastroAntonio. I zobacz jak Ci z tym pójdzie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Styczeń 2024, 21:16:17 »
30 sekund to OK
Za długo na ciemne palenie, jak dla mnie, 25s +/-2s, zaś średnie oki.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 21:20:46 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi