Autor Wątek: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn  (Przeczytany 2804 razy)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Styczeń 2024, 11:58:49 »
W zasadzie kawa do alternatyw nie różni się za bardzo od tych dedykowanych pod espresso, różna może być metoda obróbki czy poziom palenia i co za tym idzie profil smakowy. Robiąc espresso z kawy dedykowanej pod alternatywy można się spodziewać dużo kwasu, i ostry smak dla kogoś kto zna espresso tylko z kawiarni. Znów ziarna czy mieszanka espresso w alternatywie będzie ciemna i mało ciekawa w odbiorze.

Nie zmienia to faktu że znajdzie się zwolennik najbardziej dziwnych smaków, więc kawa pod alternatywy czy espresso to jest wskazówka jaki charakter ma dana kawa.

Chociaż znając Włochów jakbyś przy nim zrobił kawę pod alternatywy jako espresso to mógłby dostać zawału  :Bicz: 

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Styczeń 2024, 13:07:56 »
Robiąc espresso z kawy dedykowanej pod alternatywy można się spodziewać dużo kwasu, i ostry smak dla kogoś kto zna espresso tylko z kawiarni

Ja mam inne odczucia, zdecydowanie mniej kwasu i prawie 0 gorzkości.

Znów ziarna czy mieszanka espresso w alternatywie będzie ciemna i mało ciekawa w odbiorze.

W moim odczuciu podobnie, kawa espresso w przelewie to porażka.

Po 2 dniach walki z espresso z nowym nabytkiem od Java Brazil cerrado i większości wylanej do zlewu, zaparzyłam Caffe grano Costa rica oczywiście drobniej zmielone i w końcu poczułam przyjemność.. piękny bursztynowy kolor, z mlekiem słoneczny, lekko pomarańczowy beż.

Brazil cerrado wszyła mi jeszcze gorsza od Braziliany Blue Orca, jeszcze bardziej smolista, niebywale gorzka. I ból żołądka do tego.

Zaparzałam z 15 g w podwójnym sitku IMS (zalecana doza do sitka 14-18g). Po dolaniu mleka, kolor beżowo-brunatny, nie wiem czy jestem w stanie uzyskać coś innego, może tak powinna smakować? Nie mogę w to uwierzyć. W żadnej kawiarni nigdy nie piłam czegoś takiego, kawa z Maca bije to kilka razy na głowę, a nie trawię tej kawy.

Aż się boję zabierać za Classica z Javy..



Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Styczeń 2024, 15:20:30 »
W takim razie możesz coś zmienić jeszcze w swoim podejściu -- przede wszystkim zmniejszyć temperaturę zaparzania i zwiększyć nieco objętość (wagę) czyli uzysk espresso. Kawa z Mac'cośtam to nie jest espresso...

Polemizowałbym z tym, że blend od Javy jest lepszy niż włoskie, bo tych ostatnich są tysiące ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Styczeń 2024, 15:29:31 »
@Furgalad
Przydałoby by się z Twojej strony, abyś więcej informacji podała w kwestii parametrów ekstrakcji, bo możliwe jak @Antonio napisał, że coś robisz niewłaściwie.

Polemizowałbym z tym, że blend od Javy jest lepszy niż włoskie, bo tych ostatnich są tysiące .
Andy, naprawdę swojego czasu przerobiłem sporo. Może dlatego, że niezbyt świeże, oprócz ILLY classico, gdzie udało się dorwać miesięczną. Saki "Pawła" nie piłem.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Styczeń 2024, 15:31:35 »
Arcaffe ma znacznie ciekawsze profile. Nie aż tak ciemne a przyjemne (bez robusty). Co innego jaśniejsze single...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Styczeń 2024, 15:53:28 »
Arcaffe ma znacznie ciekawsze profile
Piłem wszystkie, jakie podówczas (z 5 lat temu) były dostępne.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Styczeń 2024, 15:59:59 »
Co jakiś czas próbuję losowo wybrane blendy, ostatnio.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Styczeń 2024, 16:14:07 »
Andy jak najbardziej, tylko problem jest ze świeżym ziarnem. Nie ma sensu robić espresso na kawie ponad dwumiesięcznej, jak się uda trafić, bo przeważnie są dostępne starsze.
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Styczeń 2024, 16:17:00 »
Przydałoby by się z Twojej strony, abyś więcej informacji podała w kwestii parametrów ekstrakcji, bo możliwe jak @Antonio napisał, że coś robisz niewłaściwie.

ostatnia, wczorajsza ekstrakcja Java Brazil Cerrado - 15 gr, czas od włączenia pompy 40s. uzysk 57 gr., było troszkę cremy, ale chyba powinno być więcej (po zdjęciach z forum to stwierdzam)

Wiem, że wyszło za dużo naparu, ale jak zmielę tylko troszkę drobniej, to długo ekstrakt się nie pojawia, i w efekcie ledwo 8-10 gr, kombinowałam wcześniej ze stopniem zmielenia, ale jak zmieliłam grubiej, to miałam 80 gr naparu z 15 g/40 s, ciśnienie też 11,  nie udało mi się uzyskać ciśnienia poniżej 11 bar, tylko na alternatywnej kawie było 9.

Piję kawy zazwyczaj z mlekiem, czasem z przelewu bez mleka, ale najpierw próbuję tego co wyda ekspres, często dolewam potem gorącej wody, żeby złagodzić smak.

Ja porównuję smaki w kontekście kaw mlecznych.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Styczeń 2024, 16:22:20 »
ostatnia, wczorajsza ekstrakcja Java Brazil Cerrado - 15 gr, czas od włączenia pompy 40s. uzysk 57 gr., było troszkę cremy, ale chyba powinno być więcej (po zdjęciach z forum to stwierdzam)
15g na średnim paleniu, to ratio 1:2 do 1:2,5 w 27÷30s. Nie masz większych sitek?
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Styczeń 2024, 16:35:22 »
15g na średnim paleniu, to ratio 1:2 do 1:2,5 w 27÷30s. Nie masz większych sitek?

do 15 gr potrzebuję większego? Robię podwójnym sitku dołączonym do ekpresu IMS 14-18g. Na pojedynczym nikt nie zaleca się uczyć i rzeczywiście jest jeszcze większa porażka.
Większego nie mam

aha, temperatura wody  94 st, wcześniej było 95, chyba niższa nie jest zalecana?

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Styczeń 2024, 16:36:33 »
27÷30s

od 1 kropli, czy od włączenia pompy?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Styczeń 2024, 16:38:36 »
Od włączenia pompy.
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Styczeń 2024, 16:48:46 »
mam włączona preinfuzję, na to idzie ok 5-6 sek

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Styczeń 2024, 16:53:40 »
Odpuść sobie na razie preinfuzje i ją wyłącz. Jak już będzie robiła shoty, które będą Ci smakowały, zaczniesz bawić się preinfuzją.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi