Autor Wątek: Forumowe klasyki  (Przeczytany 2747 razy)

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Forumowe klasyki
« dnia: 14 Marzec 2024, 15:19:32 »
Hej wszystkim kawka

Kończy mi się zapas kawy, więc pora uzupełnić zapasy. Od miesiąca mam pierwszy ekspres i jak na razie piłem tylko blend z dość dużej polskiej palarni.

Przeglądając forum, mam nieodparte wrażenie, że istnieje pewna “nieoficjalna” lista kaw, które należałoby wypróbować :D

Najczęściej pojawia się chyba słynna Ariadna od Antonia. Co jeszcze powinno się znaleźć w moim koszyku?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2024, 15:22:48 wysłana przez Karsin »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Marzec 2024, 15:56:16 »
U samego Antonia przynajmniej kilka.

Goran także nie ma czego się wstydzić.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Marzec 2024, 16:32:33 »
Dodam , że dobre opinie zbierają jeszcze:
- palarnia Blend:
- coffeesite;
- Java;
- Gregorio;
 -Czarna Kawka (klasa tańsza).
i to zapewne nie jest kompletna lista dobrych polskich palarni.
Każdy ma jakieś swoje typy, trzeba próbować.
Dla mnie taką "kawą o smaku kawy" czyli klasykiem i punktem odniesienia jest Brazylia (każda Brazylia) z Eurocafe (Goran) - te kawy mają iskrę mistrza.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Marzec 2024, 18:10:29 »
Poza wspomnianymi, w szczególności Mastro Antonio i palarnia Blend, polecam GoodCoffee.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Marzec 2024, 19:49:08 »
Dorzuciłbym do listy:
- swiezopalona
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Marzec 2024, 20:00:47 »
Ludzie, @Karsin 'owi chodziło o konkretne kawki z danej palarnii, a Wy wymieniacie całe palarnie.

Od dwóch tygodni z rana jako potrójne espresso piję z Ceado tylko tą, a żona też bez żalu porzuciła poprzednie ulubione Cerrado na rzecz tej:

https://praska.pl/brazylia

Tylko musisz zamówić, konkretnie zaznaczyć wersję ciut ciemniej wypaloną "Dark". Ziarna się nie świecą. Albo weź i tę jaśniejszą "Cerrado", też świetna i porównasz, która bardziej Ci podejdzie.
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2024, 20:07:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Hyoah

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID v2
  • Młynek: DF64
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Marzec 2024, 20:47:17 »
ja od jakiegoś czasu skacze po palarniach i kupuje 5 paczek po 250g rożnych kaw, robię sobie jakieś tam notatki i szukam 'swojego smaku'.

U mnie taką podstawą do której co jakiś czas wracam jest: https://www.palomacoffee.pl/brazil-SanRafael

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Marzec 2024, 20:55:32 »
Notatki to podstawa :ok:

U mnie taką podstawą do której co jakiś czas wracam jest: https://www.palomacoffee.pl/brazil-SanRafael
U mnie też ta kawa od dłuższego czasu systematycznie  gości, a ten żartobliwy komentarz właśnie jej się tyczył 😁:
Pijesz nieoczywiste kawki, takie wynalazki, jakieś ziarna duszone w kiszonej kapuście, czy zrywane o północy przez dziewice, słowem dzikie węże 😁 a potem wracasz do dobrej, średnio palonej Brazylii specialty i nieodmiennie jesteś zachwycony najpierw przyjemnym zapachem po otwarciu torebki, następnie obezwładniającym aromatem zmielonego ziarna i na koniec świetnego espresso o smaku kakaowo-orzechowo-karmelowym przełamanym owocowymi nutami. Tak było, przed chwilą :kawa:
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2024, 21:02:11 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Marzec 2024, 00:02:34 »
polecam GoodCoffee.
Też polecam, bo dobrze palą i mają ciekawe kawy, aczkolwiek nie wiem czy oni obecnie palą kawy typowo do espresso, a Karsin pytał o szlagiery kolbowe. Jednym z nich jest moim zdaniem Mujeres z Euro Cafe choć ja wolę single np. z Gwatemali czy Kolumbii. Poza tym:
- Ariadna lub Chocolate Wave to klasyki z Mastro Antonio, kupuję raczej single w szczególności z obróbki suchej, z których Ela potrafi wyczarować niezłe odloty aromatyczne.
- Z Blendu ciemnych próbowałem tylko Czornej i Zwyczajnej, które były solidnymi klasykami.
- Od Gregorio brałem tylko single do przelewania, ale klasyk espresso to zdaje się Wyspy Wulkaniczne, które są zdaje się całkiem popularne.
- Ze świeżo palonej Black Velvet, to chyba taka klasyczna mieszanka espresso, której nigdy nie próbowałem, ale zdaje się ze sporo osób ją piło.
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2024, 00:05:28 wysłana przez krystians »

Offline kris1772

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Sage
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Marzec 2024, 14:51:29 »
A co sądzicie o palarni LaCava?

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Marzec 2024, 15:04:28 »
Chwalę sobie zarówno ich kawy pod filtry jak i te palone pod espresso. Często mają promocje więc warto się zapisać do newslettera ;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Marzec 2024, 18:27:43 »
Też nie narzekałem.
》tertium non datur《

Offline Hyoah

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID v2
  • Młynek: DF64
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Marzec 2024, 21:42:28 »
A co sądzicie o palarni LaCava?
nic mi z niej nie smakowało.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Marzec 2024, 22:30:45 »
A co sądzicie o palarni LaCava?
nic mi z niej nie smakowało.
No i masz... babo placek 😉 Trzeba testować, bo kubki smakowe mamy różne, chociaż taka dobra Brazylia do espresso, to jednak jest do zaakceptowania...  w miejszym lub większym stopniu i kawę wypije się bez większego krzywienia.
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2024, 22:33:13 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Forumowe klasyki
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Marzec 2024, 10:59:58 »
Dzięki chłopaki! Dokładnie, chodziło mi o szlagiery :D Coś, czego nie da się zepsuć, a i Wam smakuje :)
Tak właśnie myślałem.. Kupię Ariadnę i Chocolate coś tam od Antonia i wybiorę coś z Euro, za miesiąc sprawdzę resztę.

Swoją drogą, gdyby nie Wasze polecenia to nie kupiłbym nic z Euro, w dobie dzisiejszych produktów design skutecznie by mnie odstraszył, sugerując brak dbałości o szczegóły.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2024, 11:02:44 wysłana przez Karsin »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi