Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 270507 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #750 dnia: 05 Maj 2021, 16:50:13 »
Na moich zdjęciach: najpierw spieniłem odrobinę mleka na Elektrze, a potem bezpośrednio poszło na piankę espresso z 14g/35s/25,9g



« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2021, 17:38:41 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #751 dnia: 08 Maj 2021, 19:54:31 »
Jakie to dla mnie frustrujące 🤬

》tertium non datur《

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #752 dnia: 08 Maj 2021, 20:13:41 »
@GostRado - wyluzuj. Jakoś mam wrażenie, że ten filmik , to lipa - coś grubawe ma ta dziewczynka paluszki na tym białym kubku do spieniania. Nie mówię, że to nie możliwe, żeby się dziecko nauczyło Latte Art, ale coś mi tu nie pasuje.......

Tak w  ogóle, to w czym u ciebie tkwi problem - nie udaje ci się spieniać, czy nie umiesz nic namalować?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #753 dnia: 08 Maj 2021, 20:21:36 »
Tak w  ogóle, to w czym u ciebie tkwi problem - nie udaje ci się spieniać, czy nie umiesz nic namalować?

Jogurtu nie mogę zrobić. Może problem tkwi w tym, co dla @Antonio napisałem:

Sądzę, że za duża parowa moc bucha z brzucha Elektry. Trzy dziury za szybko podgrzewają mleko... chyba. W następnym tygodniu przyjadą nowe dzbanki do spieniania i ewentualnie zatkam najpierw jedną dziurkę, a jak nic to nie da - drugą. Tudor z Coffee Sensor ma świetne końcówki z jednym otworem, ale pasują tylko do La Pavoni.
》tertium non datur《

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #754 dnia: 08 Maj 2021, 23:34:00 »
Jogurtu nie mogę zrobić
a co możesz zrobić? sztywna piana ci wychodzi? czy w ogóle tylko podgrzane mleko?

Sądzę, że za duża parowa moc bucha z brzucha Elektry
- to nie jest raczej problem. Owszem jak szybko grzeje, to masz mniej czasu na kontrolę, ale pary powinno być dużo, wtedy lepiej wiruje.

Jakiej pojemności dzbanka używasz? Przy samym spienianiu kształt dzbanka za bardzo się nie liczy, ale za to proporcje wysokości dzbanka do długości dyszy już owszem (musi być na tyle długa, żeby dało się zanurzyć końcówkę pod poziomem mleka, nawet jeśli przechylisz dzbanek - przy większych pojemnościach bardziej się to liczy)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #755 dnia: 09 Maj 2021, 08:23:13 »
Jeśli na początku nie idzie tak jak by się tego chciało to przede wszystkim warto sięgnąć po większy dzbanek i przez to spieniać większą ilość mleka. Wiem, szkoda tego mleka, ale jednak jest więcej czasu do ćwiczeń ;)

Pomaga też dysza z mniejszą ilością otworów, daje zdecydowanie więcej czasu na osiągnięcie zamierzonego efektu. Mam dysze z czterema i dwoma dziurkami, używam tej z dwoma. Wydłuża to czas spieniania znacząco, ale zdecydowanie pomaga przy spienianiu mniejszych ilości mleka.

I chyba najważniejsza sprawa w tym wszystkim, trzeba wtłaczać mniej powietrza niż nam się wydaje, że jest to potrzebne  :mrgreen:

Sam dość długo się bujałem ze spienianiem zanim osiągnąłem zadowalające mnie efekty, ale z czasem przychodzi to tam samo z siebie i w końcu człowiek zadowolony ;)


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #756 dnia: 09 Maj 2021, 10:20:08 »
sztywna piana ci wychodzi? czy w ogóle tylko podgrzane mleko?

Albo jedno, albo drugie☹🤬.

@korea83 Zazdroszcze. Może i mnie będzie kiedyś dane coś tak pięknego wyczarować?

Jak byś był tak wspaniałomyślny i by Ci się chciało, to może nagrałbyś filmik jak spieniasz mleko? Na filmikach widać, że ktoś spienia, ale jaka w tym wiarygodność i nie wiemy, jakiego używa:

1. Mleka?
2. Dzbanka (mrożony, wyjęty z lodówki?) i ile do niego wlewa mleka, połowę jego całkowitej objętości?
3. Reszta to technika widoczna na filmiku? Czy jeszcze są jakieś niewidoczne sztuczki?

Mógłbyś zdradzić na początek pierwsze dwa punkty?

Zawsze to lepiej, wiarygodniej wygląda,gdy ktoś z nas prezentuje swoje umiejętności, a nie jakiś anonimowy typek z YouTube.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2021, 10:41:36 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #757 dnia: 09 Maj 2021, 15:21:39 »
No... w końcu coś pocieszającego...
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #758 dnia: 09 Maj 2021, 16:01:51 »
Używam mleka 3,2%, takiego jakie akurat uda się kupić, nie szukam jakiejś konkretnej marki. Od jakiegoś czasu dodatkowo jest to mleko bez laktozy bo żona stwierdziła, że takie jej bardziej służy. Swoją drogą nie polecam, takie mleko jest strasznie słodkie po spienieniu, nie da się tego pić 😉

Co do dzbanka to faktycznie używam takiego z lodówki. Nie wiem czy to coś daje, ale tak się przyzwyczaiłem i tak robię bo na pewno nie szkodzi.

Dzbanki mam w dwóch rozmiarach bo żona pije niemal wyłącznie duże kawy (około 300-350ml), a ja jeśli już piję z mlekiem to maksymalnie 200ml. Mleka do dzbanka leję do początku dziubka.

Jak spieniam to dyszę przytrzymuję sobie palcem żeby całość była stabilna (dysza izolowana oczywiście, inaczej nie polecam 😉 ) Wtłaczam naprawdę mało powietrza, tak aby ten charakterystyczny dźwięk był naprawdę delikatny. Później tylko "polerka" do uzyskania zamierzonego efektu i odpowiedniej temperatury. Z tą też nie przesadzam bo gdy jest za wysoka to mleko traci smak.

Może się postaram o ten filmik chociaż jak znam życie to wtedy nie wyjdzie jak trzeba 😜

Generalnie do opanowania spieniania mleka potrzeba wyłącznie czasu, innej metody chyba nie ma. To przychodzi samo z siebie.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #759 dnia: 09 Maj 2021, 17:11:55 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #760 dnia: 10 Maj 2021, 17:49:36 »
Dzięki
@MarcinFutrzak
@korea83
Jak przyjdą nowe dzbanki, to wykorzystam Wasze porady.

@pj.w
Na razie żona się nie wyprowadza, więc porannego mleczarza nie odwołuje. Moją kawową miłością pozostanie espresso, ale wszystkie trzy moje trzy kobiety piją z mlekiem, a i czwarta, najmłodsza, też, choć bez espresso, więc póki co, celem moim jest ładnie narysowane "cappuccina"
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #761 dnia: 11 Maj 2021, 20:30:23 »
》tertium non datur《

Offline kuk3ns

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #762 dnia: 11 Maj 2021, 23:38:25 »


Jak byś był tak wspaniałomyślny i by Ci się chciało, to może nagrałbyś filmik jak spieniasz mleko? Na filmikach widać, że ktoś spienia, ale jaka w tym wiarygodność i nie wiemy, jakiego używa:

1. Mleka?
2. Dzbanka (mrożony, wyjęty z lodówki?) i ile do niego wlewa mleka, połowę jego całkowitej objętości?


Ja nie widzę jakiejś dużej różnicy między mlekiem 2% a 3.2% przy spienianiu, z obu zadowalający efekt wychodzi.
Jeżeli chodzi o dzbanek wyjęty z lodówki to mi pomaga ( tak mi się wydaje ) przy spienianiu małej ilości mleka - przeważnie mleczną kawę robię tylko dla żony i nie nagrzewa się wtedy tak błyskawicznie, natomiast jak spieniam dla dwóch kaw to już nie jest to odczuwalne

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #763 dnia: 13 Maj 2021, 13:39:34 »
Ja wkładałem do zamrażarki, a i tak błyskawicznie dzbanek nabierał parzącej łapę temperaturę.

Obok filiżanki espresso "największy dzban" do spieniania mleka  :hihihi:
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #764 dnia: 13 Maj 2021, 17:30:01 »
Prosto od krowy, czy co?!
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi